Cumnatul lui Victor Ponta catre Sebastian Ghita: Sper sa pot sa-ti multumesc asa cum se cuvine pentru tot ce-ai facut pentru mine si familia mea. Iti multumesc ca existi prieten drag/ Ce spunea Ghita despre Hertanu acum patru luni

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2015, 19:31 Actualitate | Politic

Cumnatul premierului, Iulian Cristian Hertanu, i-a trimis in noaptea de Revelion, pe 31 decembrie 2014, lui Sebastian Ghita un mesaj SMS in care scria ca isi doreste sa apuce ziua in care sa-i poata multumi   "asa cum se cuvine pentru tot ce-ai facut pentru mine si familia mea" si ii multumea ca exista, rezulta din referatul procurorilor consultat de HotNews.ro. Pe de alta parte, Sebastian Ghita declara, in februarie 2015, la debutul anchetei, ca l-a vazut de cateva ori pe Cristian Hertanu dar ca nu are o relatie stransa cu acesta.

Cei doi sunt cercetati de procurori intr-un dosar vizand acordarea frauduloasa a unor contracte iar impotriva lui Ghita procurorii au extins cercetarile pentru noi fapte de trafic de influenta, evaziune fiscala, spalare de bani, complicitate la schimbarea destinatiei fondurilor UE si coruperea alegatorilor la alegerile parlamentare din 2012 si la cele prezidentiale din 2014.
  • Potrivit referatului procurorilor DNA, Sebastian Ghita este contactat de Cristi Hertanu in data de 31.12.2014, care ii transmite urmatorul SMS: "Nu o sa te plictisesc cu nici o urare acum la intrarea in noul an. Vreau doar sa stii, ca imi doresc sa apuc ziua in care sper sa pot sa-ti multumesc asa cum se cuvine pentru tot ce-ai facut pentru mine si familia mea. Iti multumesc ca existi prieten drag. La multi ani!"
  • Deputatul Sebastian Ghita declara in februarie 2015 la iesrea de la audieri: "Probabil procurorii vor sa se convinga de natura relatiilor mele cu dansul. L-am vazut de cateva ori, in diferite ocazii, nu am o relatie foarte stransa cu dansul. N-am fost implicat, nu cunosc mai multe detalii. Nu cunosc exact subiectul."
Cumnatul premierului Ponta, Iulian Hertanu este acuzat ca a obtinut fraudulos contractul pentru extinderea canalizarii la Comarnic, iar Sebastian Ghita, Vlad si Mircea Cosma sunt acuzati ca ar fi facut presiuni la SC Hidro Prahova pentru a-i atribui acest contract firmei lui Hertanu.


Citeste mai multe despre   









12060 vizualizari
  • +26 (28 voturi)    
    prietenie intre penali... (Miercuri, 24 iunie 2015, 19:43)

    lili [anonim]

    Pai, ce putea sa-i lege pe penalii astia decat hotiile de muuulte milioane de Euro din banii publici!
    Succes DNA, la puscarie cu penalii din politica romaneasca si cu acolitii lor!
    • +12 (12 voturi)    
      recompensa (Joi, 25 iunie 2015, 10:07)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Pai ii va putea multumi in curand dupa cum merg lucrurile.
      Ar putea sa ii faca patul in fiecare dimineata in celula or sa faca curatenie pe palier in locul lui Ghita.
      Lista ramane deschisa, dupa necesitati.
      La multi ani le uram si noi pe aceasta cale in casuta cu zabrele. Multumim DNA ca existi, prietene drag.
      • +6 (6 voturi)    
        Pentru tot ce-ai facut pentru mine si familia mea (Joi, 25 iunie 2015, 11:24)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        Cumnatul lui Victor Ponta catre Sebastian Ghita: Sper sa pot sa-ti multumesc asa cum se cuvine pentru tot ce-ai facut pentru mine si familia mea...


        Din familie face parte si Ponta si business-mama Cornelia Naoum, chiar si sotia care lucreaza in strainatate la Bruxelles... care dintre ei a avut un avantaj, si daca nu material de ce forma?
  • +22 (24 voturi)    
    Jos dictatura ! (Miercuri, 24 iunie 2015, 20:06)

    math [utilizator]

    Este inadmisibil sa se asculte telefoanele si SMS-urile. Traiasca libertatea si organul suprem: Parlamentul unde sunt alesii neamului.
    Ghita si Voiculescu prim ministru (cu doua capete) !
    Oricine ataca PSD este un tiran basist si imperialist!
    Urmariti Antena3 si RTV 24/24. Lasati scoala, serviciul teatrele, sportul, cartile sau alte prostii. Votati PSD ! Vrem halateeee !!!!
    • +4 (4 voturi)    
      nu este inadmisibil (Joi, 25 iunie 2015, 9:39)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui math

      daca se obtine aprobarea justitiei, ascultarea telefoanelor este legala. Ilegala ar fi doar daca s-ar face fara girul justitiei. La fel este si la americani, si in alte tari.
      Nu vei prinde niciodata infractori, daca nu le asculti telefoanele. Sa vezi FBI ce asculta telefoanele mafiotilor
      • +4 (4 voturi)    
        Ai ratat ironia (Joi, 25 iunie 2015, 11:20)

        Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Tu si cei doi care ti-au dat "like".
  • +21 (23 voturi)    
    Viorele iti arde famiglia,opereaza-te din nou! (Miercuri, 24 iunie 2015, 20:22)

    Plagarus [utilizator]

    Al doilea genunchi,apoi amigdalele,otita,deviatia de sept si tot de ce mai ai nevoie pt. a castiga timp in libertate.
  • +18 (20 voturi)    
    Multumiri catre Ghita. (Miercuri, 24 iunie 2015, 20:41)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Cata duiosie intre penali! Lacrimogen, nu alta.
  • +13 (15 voturi)    
    Plagiatorul penal e un cadavru politc (Miercuri, 24 iunie 2015, 21:11)

    George [anonim]

    Iar Guitza declara in februarie a.c. ca nu are o relatie cu Hertanu, cumnatelul Plagiatorului Urmarit Penal... Uite ca avea... O dovedesc inteceptarile. Aseptam cu mult interes si interceptarile SRI in care apare si urmaritul penal aflat in exil la Istambul... Sunt pe vine... E limpede ca Urmaritul Penal e pe faras. In aluncare libera si controlata spre una din temnitele de maxima securitate ale Romaniei.
  • +16 (18 voturi)    
    :) (Miercuri, 24 iunie 2015, 21:25)

    neo [anonim]

    O sa vina Ponta si o sa ne spuna ca Hertanu a fost impresionat de programul de Revelion urmarit la RTV si de aia a vrut sa-i multumeasca lui Ghita.
    • +12 (12 voturi)    
      o sa vina Ponta sa ne spuna (Joi, 25 iunie 2015, 9:14)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui neo

      ca nu-l cunoaste practic pe Hertanu, ca s-au intalnit de cateva ori, ca el nu e implicat, nu stie detalii etc.

      va mai amintiti declaratiile lui Udrea la inceputul anchetelor? habar n-avea cu ce se ocupa Cocos, ajungeau seara tarziu acasa, practic nu vorbeau, incepeai sa crezi ca s-au intalnit de cateva ori intamplator, dintre care odata la starea civila.
  • +8 (8 voturi)    
    o sa-i multumesti la puscarie (Joi, 25 iunie 2015, 9:52)

    stailinistit [anonim]

    hertanule, o sa va multumiti reciproc la puscarie.
  • +5 (5 voturi)    
    cum se fac afaceri de milioane de Euro la Ploiesti (Joi, 25 iunie 2015, 10:06)

    lili [anonim]

    Din contracte cu institutiile de stat!!

    "O firmă cu un singur angajat din Ploieşti a avut afaceri de 40 de milioane de euro în 2014

    Compania Software Scope SRL din Ploieşti, înfiinţată în anul 2012, care are ca obiect principal de activitate realizarea de soft la comandă, a înregistrat anul trecut o cifră de afaceri de 171 mil. lei (38 mil. euro) cu un singur angajat, conform datelor de la Ministerul Finanţelor.
    Cifra de afaceri a companiei a crescut cu 52% faţă de anul precedent şi a obţinut un profit net de 74.279 lei, în scădere cu 10%.
    Şi în anul 2013 compania avea un singur angajat. Acţionarii firmei sunt Toader Vasilica (1%) şi Toader Ionuţ Claudiu (99%), conform datelor din Monitorul Oficial.
    Reprezentanţii companiei nu au putut fi contactaţi pentru detalii.
    Până în august 2014 Toader Ionuţ Claudiu a fost acţionar la firma Expert One Research (fosta XOR IT Systems), un integrator IT cunoscut pentru contractele cu instituţiile publice."


    http://www.zf.ro/zf-24/o-firma-cu-un-singur-angajat-din-ploiesti-a-avut-afaceri-de-40-de-milioane-de-euro-in-2014-14492448
  • -4 (4 voturi)    
    Facebook (Joi, 25 iunie 2015, 11:11)

    adi67ro [utilizator]

    Facebook-ul dupa cum se vede e facut sa ne controleze si mai mult.
  • +7 (7 voturi)    
    „Prieten drag....” Wow! (Joi, 25 iunie 2015, 11:36)

    marki [utilizator]

    Cum se mai iubesc infractorii pentru „binele” pe care și-l fac reciproc! Trafic de influență, evaziune fiscală, spălare de bani, contracte frauduloase, furt din fondurile UE, și multe altele...
    Înțelegem mai bine acum obsesia mafioților din Parlament de a „ajusta” Codul Penal și Codul de Procedură Penală potrivit „staturii” lor jalnice și intereselor de clan...
  • +4 (4 voturi)    
    prieten drag (Joi, 25 iunie 2015, 12:49)

    neurino [utilizator]

    mai Hertanu ai uitat sa-i faci dedicatia lu' Sorin Pustiu...
    Maine, poimaine va vad pe aamandoi dupa zabrele.
    https://www.youtube.com/watch?v=PWV7_wVIy1c
  • +1 (1 vot)    
    nu s-au vazut... (Joi, 25 iunie 2015, 15:55)

    luiz [anonim]

    ...nu se cunosc, nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le miroase ! Au dat un pic iama pe la borcanul cu miere si au degetele cam lipicioase, dar ...ce mai conteaza ?