MR Ungureanu despre nominalizarea la SIE: Este o onoare pentru mine. Votul in Parlament e sacru, vom vedea care e rezultatul

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2015, 12:27 Actualitate | Politic

Mihai Razvan Ungureanu a declarat miercuri ca este "onorat" de nominalizarea ca sef SIE. Intrebat daca este corect ca, dupa Hellvig sef al SRI, un alt liberal sa preia si sefia SIE, Ungureanu a spus ca "nu e neobisnuit, cutuma e sa fie sefii serviciilor sa vina din Opozitie, iar acum PNL e in Opozitie".

Alte declaratii ale lui MRU:
  • Sper ca nominalizarea a fost facuta in cunostinta de cauza
  • Imi doresc ca Parlamentul sa-mi acorde increderea prin vot
  • Au fost foarte multe proiecte pe care impreuna cu angajatii SIE am reusit sa le ducem la bun sfirsit.
  • Credem ca e nevoie de un SIE puternic si cu adevarat implicat in asigurarea securitatii nationale intr-un context regional atit de tulbure
  • SIE a fost foarte bine condus si in absenta unui director civil










1599 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    grozava alegere (Miercuri, 24 iunie 2015, 12:48)

    mentopic [utilizator]

    iohannis asta s-a ticnit total la cap daca face asa nominalizari; n-a gasit in toata tara asta un om sanatos la minte si integru pe care sa-l puna la sie ?
    • +2 (2 voturi)    
      MRU (Miercuri, 24 iunie 2015, 12:55)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mentopic

      NU!... NU!... NU!...
  • -2 (4 voturi)    
    sensul cuvintelor (Miercuri, 24 iunie 2015, 12:55)

    vladisor [utilizator]

    Cum sa fie sacru :)) Sa nu murdarim cuvintele :) Pai nu Parlamentul l-a scapat pe Ponta de urmarire penala, nu vor ei acuma sa modifie Codul Penal ? Cum sa fie sacru votul :) ? Oamenii care nu au sustinut motiunea de cenzura s-au murdarit ... nu reprezinta tara ci interesele proprii ... E imposibil sa ai asa ceva acolo ... e o rusine!
    • +1 (1 vot)    
      gresesti baiete (Miercuri, 24 iunie 2015, 13:24)

      mentopic [utilizator] i-a raspuns lui vladisor

      nu l-a scapat nimeni pe ponta de urmarire penala; parlamentul doar nu i-a retras imunitatea de parlamentar, care inseamna ca nu poate sa fie perchezitionat, retinut sau inchis, in rest ancheta poate sa continue; mai citeste legile si pe urma vorbeste, ca asa, daca te iei dupa propaganda, vorbesti prostii
      • -1 (1 vot)    
        :) (Miercuri, 24 iunie 2015, 14:12)

        vladisor [utilizator] i-a raspuns lui mentopic

        Pai poate pentru ca nu au apucat sa modifica inca Codul Penal ... dar intentia "voturilor sacre" asta e :)
  • +4 (4 voturi)    
    oferim si celalat obraz? (Miercuri, 24 iunie 2015, 12:56)

    daniel ionescu [anonim]

    s-a uitat de punerea pe tava ungariei a fundatiei gojdu (patrimoniu national de peste 1 milliard euro), de jaful in bani publici din timpul prim-ministeriatului ? de legea lustratiei care-l condam la inexistenta politica (CC al UTC)?
    • -2 (2 voturi)    
      Faceti, va rog, o propunere alternativa! (Miercuri, 24 iunie 2015, 13:46)

      PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui daniel ionescu

      Si motivati-o cu argumente credibile si verificabile, nu cu impresii subiective! Nici o institutie de ancheta nu a deschis vreun dosar si nu la acuzat de vreo fapta penala pe MRU! "Legea lustratiei" nu a existat si nu exista in Romania! Din pacate! Din vina si cu contributia interesata a parlamentarilor din succesivele legislaturi din ultimii 25 de ani, aceasta lege nu a incaput niciodata pe ordinea de zi! Faptul ca a mai fost director al SIE a fost considerat, probabil, o" bila alba" de catre Presedintele Iohannis(si de catre aliatii si partenerii nostri din NATO SI UE)! Povestile cu "Fundatia Gojdu" si "Fundatia Soros" pot fi folosite de catre adversarii interesati ai nominalizarii lui MRU, dar se pare ca nu au constituit si nu vor costituii argumente valide pentru decidentii si cei din "advisory services"! Astept contra-propunerea Dvs.!
  • +2 (2 voturi)    
    nasol (Miercuri, 24 iunie 2015, 13:09)

    LaurentiuCatrina1 [anonim]

    bre johannis ...ne despartim daca-l iei pe mru in brate.
  • +2 (2 voturi)    
    sacru...poate acru ! (Miercuri, 24 iunie 2015, 13:26)

    feral [utilizator]

    "Votul in Parlament e sacru..." Bah ! Palamentul ASTA ?! Cu toti coruptii, politrucii, agramatii si sonatii care au intrat pe listele de partid ?! Parlamentarii nu reprezinta pe nimeni, se reprezinta pe ei insisi si sefii lor de partid. Atit. Cum ar putea fi votul lor "sacru" ? Ii doare in cot de noi, tot ce vor este sa fure destul ca peste doi ani sa poata sa-si cumpere un alt loc fruntas pe listele partidului.