Traian Basescu: Pentru mine a fost o surpriza mare Chiliman. Nu avea nevoie sa fure la cata avere are 

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2015, 8:51 Actualitate | Politic

Andrei Chilimana fost ridicat joi de procurori de pe aeroport
Foto: Mediafax
Fostul presedintele Traian Basescu a declarat ca pentru el a fost o surpriza mare Andrei Chiliman, apreciind ca acesta "nu avea nevoie sa fure la cata avere a mostenit de la familia lui".

Intrebat daca a fost surprins ca "l-au luat" pe Andrei Chiliman, fostul presedinte Traian Basescu a declarat: "M-a surprins foarte tare pentru ca il stiu pe Chiliman, e un om bogat si pentru mine a fost o surpriza mare Chiliman".  

"Nu avea nevoie Chiliman sa fure bani la cata avere are, urmare a mostenirilor pe care le-a avut de la familia lui", a afirmat Traian Basescu, duminica seara, la B1 TV, potrivit Mediafax.

Andrei Chiliman a fost retinut joi de procurorii DNA din Ploiesti, fiind acuzat de constituire de grup infractional organizat si complicitate la trafic de influenta in forma continuata.


Magistratii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie au respins, vineri noapte, cererea DNA de arestare preventiva a primarului sectorului 1, Andrei Chiliman, urmand ca acesta sa fie cercetat sub control judiciar pentru urmatoarele 60 de zile












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7283 vizualizari
  • 0 (16 voturi)    
    la cata avere avea madam Udrea... (Luni, 22 iunie 2015, 9:00)

    lili [anonim]

    Ce nevoie avea sa mai fure si ea si Cocosul ei penal ?!
    Asta intrebare NU v-ati pus-o, dle Basescu ?!!
    De ce furau ei, la cata avere aveau?!
    Pentru ca PUTEAU !
    D-aia !
    Pentru ca politicienii din Romania FURA, ei toti acolitii lor favorizati de contracte si de avantaje peste avantaje, pentru ca POT !
    Chiar NU stiti asta?!
    Ce nestiutor sunteti, dvs care apareati seara de seara si pareati ca le stiti pe toate!
    Mizerie, toata clasa politica romanesca este o mizerie nedigerabila!
    • +4 (6 voturi)    
      DNA sa ancheteze si donatia casei de 1200 mp (Luni, 22 iunie 2015, 10:26)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Am descoperit un nou dosar penal în declarația de avere a lui Andrei Chiliman, o persoana posedând un număr impresionant de moșteniri.

      Unul din copiii lui Chiliman dobândește în 2006 o casa de 1200 mp in Bucuresti (recuperata în 2005) prin donație de la verișoara primara a nevestei lui Chiliman!!!

      In spatele acestui cadou implauzibil se ascunde bineînțeles o frauda. DNA sa cerceteze.

      Vezi: primariasector1.ro/download/declaratii-avere-primar/Andrei_Chiliman_avere_14.06.2013.pdf
  • -5 (11 voturi)    
    regulile nu par a fi la fel pentru toti (Luni, 22 iunie 2015, 9:05)

    Nicolae [anonim]

    Mai intai declara ca Ponta e nevinovat pina la finalizarea anchetei/procesului si apoi declara ca Chiliman nu trebuia sa fure ca avea destui bani.

    DL. Basescu, cum e cu prezumptia asta de nevinovatie de functioneaza pentru Ponta si Chiliman nu ?
  • +2 (12 voturi)    
    Surprins ca ai dormit la carma ... (Luni, 22 iunie 2015, 9:50)

    Ion Parau [anonim]

    D-le Basescu, in timpul mandatelor dvs, acesti infractori au furat in liniste. Pacat ca "aflati" numai acum.
    Parerea mea este ca serviciile v-au pus in tema, dar ati preferat la plecare sa dati cu biciul in ele pt ca au prins "prea multa putere".
    Cand padurile erau taiate cu salbaticie, ati tacut si nu ati facut figuratie de "presedinte jucator" pe aceasta tema. Ati ales sa faceti un spectacol ieftin cu Ponta & Co, ca oamenii sa priveasca nauciti la televizor iar altii sa le fure linistiti din buzunare.
    Aveti totusi un merit de necontestat. Sub mandatele dvs au prins viata institutille care astazi scot la "lumina" infractorii cu gulere albe. Pt asta aveti aprecierea mea, desi banuiesc ca NATO si UE v-au impins sa o faceti. Va cer sa lasati aceste institutii sa isi faca treaba in continuare.
    Ati afat cu ocazia asta ca averea si hotia nu se exclud reciproc. E mai usor sa furi un miliard cand esti bogat si ai access a fucntii decat cand esti sarac si nu ai acces la serviciile minime ale statului.
    Coruptia este adanc infiltrata in institutiile Statului Roman, si nu m-ar mira ca si Tariceanu & Co sa fie saltat intr-o zi de DNA. Prea s-au unit toti impotriva procurorilor.
    Mai bine sub dictatura procurorilor decat sub dictatura coruptiei. Doar asa clasa politica din Romania se va pune pe treaba ...
    • +1 (3 voturi)    
      corect! (Luni, 22 iunie 2015, 10:47)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Ion Parau

      Decat hotiile politicienilor nostri care in 25 de ani au devalizat Romania si au tinut in saracie milioanele de romani, NOI romanii care sustinem in sondaje DNAul aflat in crestere continua(spre deosebire de Guvern, Parlament si politicienii Romaniei aflati in cadere libera si vertiginoasa!!)) preferam "dictatura procurorilor" decat HOTIA voastra!
      La puscarie cu penalii hoti din politica romaneasca!
  • -4 (6 voturi)    
    Carevasăzică... (Luni, 22 iunie 2015, 10:26)

    marki [utilizator]

    Dacă înțelegem bine, noi, toți ceilalți care nu avem avere suntem îndreptățiți să furăm, nu? Așa-i domnule Băsescu?
    Of, gura păcătosului...
    • +1 (1 vot)    
      Of, gura pacatosului,.... (Luni, 22 iunie 2015, 11:42)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui marki

      cind n-ai ce minca, sa furi o piine praca nu este asa grav, dar cind mostenesti averi pe cale, legala de ce pretinzi procent din banii nostri, de unde deducem foarte usor ca si averea din urma nu a fost facut muncind,
  • -2 (4 voturi)    
    V-a luat gura pe dinainte... (Luni, 22 iunie 2015, 11:41)

    Adrian [anonim]

    Dar cine are nevoie sa fure in Romania? Aud? Nu vi se pare ca v-a scapat porumbelul pe gura?
  • 0 (4 voturi)    
    nevoia de bani - plata libertatii (Luni, 22 iunie 2015, 12:41)

    jackalphonse [utilizator]

    acesti talhari profesionisti au o permanenta nevoie de bani. au fost pusi acolo ca sa fure si sa imparta papusarilor. atunci cand zeii papusari nu mai sunt hraniti, se creeaza un simulacru de ancheta si papusa dispare subit.
    Udea si Base sunt un exemplu bun. Au fost vedetele politicii atat timp cat au avut puterea si banii necesari ca sa tina in frau ochii iscoditori. Cand puterea a disparut, banii au inceput sa se i mputineze si au aparut dosarele penale.