Victor Ponta anunta, din Turcia, TVA de 19%, mai devreme de 1 ianuarie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 21 iunie 2015, 21:22 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Premierul Ponta anunta ca a fost vizitat de catre ministrii Sanatatii, Nicolae Banicoiu, si Finantelor, Eugen Teodorovici, cu care a decis sa sustina in Parlament scaderea cotei standard a TVA la 19%, nu la 20% cum a propus Guvernul initial, reducere care sa fie aplicata mai devreme de 1 ianuarie, potrivit Mediafax. Victor Ponta se afla in Turcia, unde a fost operat la genunchi.

"In aceasta dupa-amiaza m-au vizitat colegii mei Nicu Banicioiu si Eugen Teodorovici! Doua lucruri extrem de importante pe care le-am discutat si pentru care ne batem in zilele urmatoare: 1) miercuri, deputatii Coalitiei PSD UNPR ALDE vom vota pentru adoptarea Codului Fiscal in forma aprobata in Guvern cu o singura modificare - reducerea cotei standard de TVA sa fie la 19 ( nu 20%) - astfel inchidem si simbolic dezastrul produs in 2010 / avem spatiu fiscal bugetar predictibil si asiguram un important consens politic (PNL a anuntat ca voteaza Codul daca facem 19 in loc de 20) / am discutat si este clar posibil ca reducerea TVA sa intre in vigoare inainte de 1 ianuarie!", a scris Ponta pe Facebook, duminica seara.

El se refera si la problema medicamentelor, aratand ca din luna iulie va fi aplicata scaderea preturilor cu 20%.

"2) de la 1 iulie intra in vigoare scaderea preturilor la medicamente cu 20% - o masura in sprijinul a milioane de romani realizata cu mari eforturi de catre Guvern", isi continua Ponta mesajul.

El incheie spunand ca precum de fiecare data in ultimii 3 ani, "noi muncim pentru a indrepta relele trecutului si a face mai buna viata romanilor / ceilalti fac scandal si sunt iresponsabili!!!".

Guvernul a anuntat, la inceputul acestui an, prin propunerile legate de noul Cod Fiscal, ca intentioneaza sa diminueze cota standard de TVA la 20%, din ianuarie anul viitor, de la 24% in prezent.

Premierul Ponta a fost externat duminica din spitalul din Istanbul, unde a fost operat la genunchi in urma unei accidentari la un meci de baschet, el anuntand insa ca isi va relua activitatea normala intr-o perioada de pana la 28 de zile, astfel ca ii va cere presedintelui Iohannis sa ii incredinteze vicepremierului Oprea atributiile de prim-ministru in acest interval.

Opozitia a reactionat la acest anunt acuzandu-l pe Ponta ca incearca astfel sa se ascunda de Directia Nationala Anticoruptie, care a cerut urmarirea sa penala pentru trei infractiuni in dosarul lui Dan Sova, si solicitandu-i sa demisioneze.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7158 vizualizari
  • +22 (24 voturi)    
    Victor Ponta sa traiasca (Duminică, 21 iunie 2015, 21:27)

    CristiC. [utilizator]

    Romania sa-nfloreasca!

    Victore, ai grija unde aterizezi cand te intorci. Sa nu te urce astia in vreun tab si sa-ti insceneze un proces. Stii tu, s-a mai facut. N-ai fi primu.
    • +3 (7 voturi)    
      De unde nene (Luni, 22 iunie 2015, 6:38)

      Bota Flaviu [anonim] i-a raspuns lui CristiC.

      Voi arăta cum se poate determina cu o oarecare aproximaţie suma ce reprezintă pierderea la buget prin micşorarea TVA-ului la alimente de la 24% la 9% şi a cotei standard de la 24% la 19%.
      • Suma colectată la buget de ANAF din TVA în 2014 a fost de 50,8 mld. lei;
      • Conform datelor statistice Eurostat cheltuielile pentru mâncare în România reprezintă 28,8% din veniturile cetăţenilor;
      • Prin analogie putem considera că TVA-ul colectat pentru cheltuielile cu alimentele reprezintă 28,8% din 50,8 mld. lei adică, 14,63 mld. lei;
      • Prin reducerea de TVA de la 24% la 9% în loc de 14,63 mld. lei se va încasa la buget numai 5,489 mld. lei pierderea fiind de 9,141 mil. lei;
      • Pentru restul consumurilor la buget se încasează la buget 50,8 – 14,63 = 36,17 mld. lei
      • Prin reducerea cotei standard de TVA de la 24% la 19% în loc de 36,17 mld. lei bugetul de stat va încasa numai 28,63 mld. lei, pierderea fiind de 7,54 mld. lei;

      • Pierderea totală prin cele doua reduceri populiste de TVA va fi de 16,681 mld. lei (Vă rog să mă corectaţi dacă am greşit! )

      Întrebare pentru d-nul Ponta.
      Cu o pierdere de 16,681 mld. lei, guvernul se va mai încadra în deficitul bugetar ţintă ?
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns de unde nene (Marţi, 23 iunie 2015, 10:27)

        io [anonim] i-a raspuns lui Bota Flaviu

        Se incadreaza perfect in deficit daca SE OPRESTE JAFUL DIN BANII PUBLICI.
  • +15 (15 voturi)    
    Ponta (Duminică, 21 iunie 2015, 21:28)

    Klaus_CT [utilizator]

    Pontache, uite ce propun eu. Fa tu TVA-ul 19%, dupa care da-ti demisia, dar repede!
  • +15 (17 voturi)    
    Pinocchio asta ne ia de prosti? (Duminică, 21 iunie 2015, 21:28)

    transalpinarum [utilizator]

    Masuri luate "pe genunchi"? Pe ala operat? Pai eu zic sa se mute grecii la noi, uite ce bine e: TVA micsorat (nu marit cum vrea troica), medicamente mai ieftine, trai neneaca! Noroc ca a fost zamislit Puite Monta pe acest pamant!
  • -22 (28 voturi)    
    bravo ponta (Duminică, 21 iunie 2015, 21:30)

    cameleonul [anonim]

    Si schiop va da clasa la toti,il face pe Johannis muci.
    Cel mai tare prim ministru de dupa revolutie.
    • +11 (17 voturi)    
      Da, da, tare...prost (Luni, 22 iunie 2015, 2:46)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      Puonta, tu esti? Ca ai trasaturi de camilion.
    • +2 (6 voturi)    
      Premier penal mars la tribunal ! (Luni, 22 iunie 2015, 6:20)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      Scrisoare de la Muselim Selo :
      Măicuţă dragă, cartea mea
      Găsească-mi-te-n pace!
      Pe-aici e vânt şi vreme grea,
      Mi-e bine-acum, şi-aşa socot
      Că nu va trece luna
      Şi-oi fi scăpat de-aici de tot.
      Nevestei mele să-i mai spui
      Să-mi cumpere o coasă,

      Momentan a ajuns TVA-ul la 19% . Dupa ce ii taie piciorul, va ajunge TVA-ul la 18%.
      Speranta moare ultima... (FOO7)
    • +2 (6 voturi)    
      Si schiop si incompetent si plagiator (Luni, 22 iunie 2015, 10:18)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      Cam mult sa duca un singur om. Ceva odihna ar prinde bine. Si lui si mai ales tarii. In rest chestia cu piciorul in ghips si suta la salariu s-a mai vazut. ponta face singurul lucru pe care il stie - plagiaza.
  • +11 (17 voturi)    
    Haha, 19% (Duminică, 21 iunie 2015, 21:34)

    Clop [utilizator]

    un TVA facut pe genunchi... din Turcia.

    DNA-ul ce zice?
  • -16 (22 voturi)    
    MINTE!! (Duminică, 21 iunie 2015, 21:44)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    Asa cum ne-a mintit si cu TVA-ul la paine, cu TVA-ul la alimente, reintregirea salariilor, redeschiderea spitalelor si reintregirea pensiilor. Este un penal si un mincinos ordinar, mitoman, minte cum respira.
    • +7 (13 voturi)    
      An de an platesc mai mult pt orice in Romania (Luni, 22 iunie 2015, 2:48)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      Ce folos ca a umblat la procente daca puterea de cumparare a scazut. Sa nu intelegi gresit, mie-mi convine. Acum cand schimb 1000 de parai iau 4000 roni...nu 3000 ca anul trecut.
      • 0 (0 voturi)    
        3000 ca anul trecut ? (Luni, 22 iunie 2015, 13:13)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ca in 2007 poate.
      • 0 (0 voturi)    
        puterea de cumparare? (Luni, 22 iunie 2015, 14:19)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Pai care e scaderea aia nene? Ca salarul mediu pe economie a tot urcat iar inflatia e la minime istorice.

        Sau esti platit per comentariu?
        • 0 (0 voturi)    
          Preturile mice, preturile (Luni, 22 iunie 2015, 15:10)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui unu

          Dar tu nu iti dai seama, nu ai cum.
    • +2 (6 voturi)    
      Caporale, (Luni, 22 iunie 2015, 7:45)

      vezi [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      asta este din ciclul : "Stati linistiti, va mai dau 100 de lei ! "
      Incearca si Tonta, poate musca prostimea.
      In rest, ce mai este nou pe la popota ? V-a bagat fasole si tuica ?
    • +2 (6 voturi)    
      Legendarre! (Luni, 22 iunie 2015, 8:27)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      Aceasta legenda a vitejiei romanesti cu accent sovietic, Colonelul! Ce pensii, Colonnele au fost reintregite. Alea de popotari? Ca noi, pensionarii obisnuiti nu am beneficiat de vreo "reintregire".
      • -2 (2 voturi)    
        hai lasa-ma (Luni, 22 iunie 2015, 13:12)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Tu pensionarul de rand, posteaza un cupon de pensie din ultima luna a lui Boc, din ultima luna inainte de taieri si unul de acum. Atunci discutam.
  • +7 (11 voturi)    
    Fratilor (Duminică, 21 iunie 2015, 21:46)

    Ambalezu [utilizator]

    tampitu asta muta cinstitul guvern in Turcia si ne guverneaza(prosteste) de acolo. Circ si prostie. Adica ei fac circ si noi stam ca prostii.....
  • +7 (11 voturi)    
    Déjà-vu...? (Duminică, 21 iunie 2015, 21:52)

    marki [utilizator]

    Mai dă-le, Nicule, 100 de lei, ca să le închizi gura...
  • +6 (10 voturi)    
    100 de lei (Duminică, 21 iunie 2015, 21:59)

    IulianC [anonim]

    Ne mai da 100 de lei in plus...ca Ceasca de la balcon cind a fugit cu elicopterul.
  • +7 (11 voturi)    
    Mandru ca esti otoman Pisicu? (Duminică, 21 iunie 2015, 22:16)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ce prapadenie de premier mai e asta, te doare capul, de ras. Nici o problema dofttorele, duba-i pregatita cand te intorci.
  • +7 (11 voturi)    
    Mai lipsea sa dea premiu 1000 lei pe nastere (Duminică, 21 iunie 2015, 22:33)

    fLoreign [utilizator]

    Ca sa fie copia identica a lui Ceausescu pe 21 decembrie 1989.
  • +6 (10 voturi)    
    distorionare (Duminică, 21 iunie 2015, 22:36)

    Florin [anonim]

    si uite asa uitam ca Plagiatorul are dosar penal si a fost acoperit de parlamentari, altfel era azi la zdup si nu in Turcia unde se pot aranja fisele medicale. Cata ipocrizie si cata lume proasta care da crezare acestui bolsevic.
  • +5 (9 voturi)    
    Pacat... (Duminică, 21 iunie 2015, 22:53)

    Procuratorul [utilizator]

    ... ca o sa fie arestat la întoarcere, dacă se mai întoarce. Trebuie arestati și ofițerii care i-au vândut pontul sa fuga din tara.
  • +9 (15 voturi)    
    Disperarea este MARE... se apropie sfarsitul (Duminică, 21 iunie 2015, 22:55)

    uluit [utilizator]

    Odata cu aceasta masura, imi revin in minte imaginile cu disperarea lui Ceausescu de la balcon:

    "va mai dau o 100 de lei"

    Pomeni populiste pentru a linisti masele, asa cum s-a demonstrat si cu reducerea TVA la alimente, cand pretul a fost mai mare la unele produse.

    Mai are timp sa-si semneze demisia sau... "sa cheme elicopteru".
  • +12 (20 voturi)    
    mic de tot (Duminică, 21 iunie 2015, 22:58)

    amanda13 [utilizator]

    micul Ceausescu incearca si el sa mituiasca poporul inainte de plecare :)))))
    • -7 (15 voturi)    
      romanisme (Luni, 22 iunie 2015, 1:25)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      in weekend , in Londra si alte capitale europene, sute de mii de oameni au protestat impotriva austeritatii.
      Ca de obicei, romanii (ca si tine), unici in Europa, protesteaza impotriva scaderii TVA . Hahaha.
      Si va mai mirati de ce suntem tratati drept sclavii Europei si ai americanilor, nimeni nu ne respecta.
      • +1 (7 voturi)    
        Nimeni nu ne respecta (Luni, 22 iunie 2015, 10:25)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        Din alte motive: hotie, coruptie, neseriozitate. Nu din cauza ca nu acceptam minciunile celui mai corupt guvern din istoria Romaniei
  • +5 (19 voturi)    
    :) (Duminică, 21 iunie 2015, 23:14)

    owl [anonim]

    se poate 18% de maine?
    sau 17% de ieri ?
  • +10 (18 voturi)    
    Domnilor procurori (Duminică, 21 iunie 2015, 23:26)

    MyGame [utilizator]

    Domnilor procurori, acest individ Ponta incerca sa-mi cumpere buna credinta, bunul simt si sa uit raul pe care il face acestei tari, mituindu-ma cu micsorari de taxe si alte promisiuni.

    Va rog sa-l asigurati ca nu vom uita si nu-l vom ierta.
  • +7 (17 voturi)    
    iata ca (Duminică, 21 iunie 2015, 23:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    spaima de puscarie este extrem de utila, mongo face ce trebuia sa faca de mult timp. Dar pentru el e prea tirziu, nu el va culege roadele. Din fericire.
    • +2 (4 voturi)    
      "Roadele"se vor intoarce tot in capul nostru! (Luni, 22 iunie 2015, 2:06)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Stie cineva daca in timp ce ne spune ca cresc incasarile (fata de "planificat",nu se mai vorbeste de grad de colectare ca e acelasi) nu se imprumuta ? Si grecii au pacalit ani de zile cu cifre false in raportarile catre UE !
      De cand e la guvern nu cred ca avut decat o conferinta de presa (in care l-a "spart" o reporterita), in rest a vorbit (enorm) din "usa cortului"ce a vrut el, raspunzand cand si cand la intrebari !
  • +10 (12 voturi)    
    Vremuri apuse! (Luni, 22 iunie 2015, 0:02)

    obvious [utilizator]

    "Va mai dam 100 de lei la salariu! ".
    "Iar femeile care nasc vor primi si ele 100 de lei la fiecare nastere."
  • +4 (6 voturi)    
    1 ianuarie? (Luni, 22 iunie 2015, 0:09)

    taro [anonim]

    Ce planuri mai are Ponta, el crede ca o sa mai fie la guvern pana la 1 ian?
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Luni, 22 iunie 2015, 0:30)

    Sarmis [utilizator]

    Si cum ati facut voi calculele acolo in spital in timp ce Ponta avea probabil o sonda in cur? Sa nu-mi spuneti ca Banicioiu a fost olimpic la mate si le-a facut mintal.
  • -9 (11 voturi)    
    bravo (Luni, 22 iunie 2015, 0:34)

    lider de opinie [anonim]

    Un prim ministru care gandeste pentru popor.
    • +2 (4 voturi)    
      Ha, ha, ha (Luni, 22 iunie 2015, 7:49)

      vezi [utilizator] i-a raspuns lui lider de opinie

      Hai sa traiesti ! A fost buna asta :D
      Zau ca m-ai facut sa zambesc. De ce nu-l impaiezi si sa-l iei acasa. Poti apoi sa-l pupi unde vrei si cand vrei. Succes
    • 0 (2 voturi)    
      Si actioneaza pentru gasca lui de corupti (Luni, 22 iunie 2015, 10:26)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui lider de opinie

      Ar trebui sa tina sedintele de guvern la parnaie deoarece sunt mai multi infractori in guvern decat oameni cinstiti
  • +4 (4 voturi)    
    Forma Gubernului, minciunelule? (Luni, 22 iunie 2015, 1:12)

    Kodul Fiskal [anonim]

    Senatorii PSD au modificat in Senat codul fiscal, inrautatindu-l fata de guvernul PSD: au introdus impozit pe dividende 5%. Forma Guvernului prevedea 0.

    Deci, minciunelule, o sa te lupti pentru forma guvernului cum, cand deja senatorii tai ti-au modificat in rau proiectul? Acolo nu te-ai "luptat" cu oamenii tai? Sau tu le-ai comandat sa mai bage un impozit?

    Dar de omul tau de la camera care a zis acum doua zile ca nu va mai fi nicio reducere de TVA, ce ai de spus?
    • 0 (0 voturi)    
      e vorba de firme (Luni, 22 iunie 2015, 14:24)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Kodul Fiskal

      Prostea, pune mana si citeste! E vorba de impozit de 5% pentru dividende aplicate FIRMELOR care detin actiuni in alte firme.

      Pentru persoane fizice e 0. Asta ca sa evite miscari de bani virtuale.

      E clar ca pana se voteaza si se aplica mai e cale lunga. Dar asta nu te indreptateste sa fii prost - informat.
  • +5 (9 voturi)    
    Ne spaguiesti ?! Iar ? (Luni, 22 iunie 2015, 1:52)

    deval [utilizator]

    OK.Dar e bine sa stii ca nu poti imprumuta cat sa ne dai tu 19% in loc sa dam noi ! Dupa modelul : Nu puteti fura cat putem vota !
    Mie imi ajungea si plagiatul.Din prima zi.
    Daca ingerii nostrii pazitorii (singurii) adica DNA se straduiesc iti dau de cheltuiala pentru multa vreme !! Nici operatia, nici biroul din MAPN nu-ti folosesc !
  • +1 (3 voturi)    
    ponta (Luni, 22 iunie 2015, 7:57)

    MihailNica1 [anonim]

    Te-ai declarat ,cu manuta ta,ca esti incapabil sa fii prim ministru 28 de zile.
    Atunci declaratiile - privind actiunile Guvernului - nu au valoare !
  • 0 (2 voturi)    
    un smecher de talie mondiala (Luni, 22 iunie 2015, 8:07)

    burebista [anonim]

    joca pe degete o tara intreaga . Mincinos de prima clasa ,escroc ,hot si acest distugator de tara trebuie sa dispara din fruntea guvernului .Ne face tara de ras.poate nici nu a fost operat ca si Nastase care a mimat inpuscarea ,a avut professor bun .Astia au distrus Romania .oameni nu au locuri de munca ,au plecat in lumea mare ,saracie lucie ,se distruge TOT se fura in prostie ,UNDE VA AJUNGE ROMANIA cu acesti tradatori de neam si tara .
  • 0 (2 voturi)    
    I-a fost rusine (Luni, 22 iunie 2015, 8:31)

    dtor [anonim]

    lui Ponta cu TVA de 20% in Turcia unde este de 18% si a chemat consilierii sa vada daca se poate si la noi 18%.

    Si dupa negocieri dure in care l-au amenintat ca-i rup si al doilea picior au ajuns totusi la 19%.
  • +2 (4 voturi)    
    minciuni, manipulari... (Luni, 22 iunie 2015, 8:32)

    astronaut [utilizator]

    se lauda ca:
    a reintregit salariile , pensiile , a redus TVA la paine , aredus TVA la produsele alimentare si urmeaza multe alte facilitati daca p..limea il va sustine sa mai stea sus cocotat in palatul Victoriei si sa constitue zid in fata DNA-ului !
    intrebare ?,oare romanul de rand simte , gusta bunatatile lui PONTA sau e nesimtit , NU pentru ca toate aceste masuri sunt efemere , n-au la baza calcule economice , sunt niste manipulari ordinare .
    Toata politica pontalaului este pentru consum (traim ca sa mancam) , fara perspectiva , fara INVESTITII , si NOI LOCURI DE MUNCA !!
  • -3 (5 voturi)    
    O propunere, (Luni, 22 iunie 2015, 8:53)

    xrogo [utilizator]

    toti postacii carora nu le convine ca Ponta reduce TVA-ul sa mearga la guvern si sa declare ca pentru ei nu este necesara scaderea,pentru ei e mai bune sa se aplice TVA-ul lui Boc si Basescu,ca tare ii mai iubesc!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Să fii și tu acolo. (Luni, 22 iunie 2015, 9:32)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cu gura deschisă,să-ți punem ceva în ea.Să o închizi după aceia,că pute.
  • +2 (2 voturi)    
    in timp ce Ponta promite din Turcia.... (Luni, 22 iunie 2015, 9:06)

    lili [anonim]

    "Codul Fiscal ar putea fi votat in final de catre deputati fara reducerea TVA la 20%, pentru a fi in concordanta cu cerintele Comisiei Europene si ale FMI
    Vineri, 19 iunie 2015
    Deputatii ar putea aviza Codul Fiscal si Codul de Procedura Fiscala fara prevederea reducerii TVA generale de la 24% la 20% de la 1 ianuarie, pentru a fi in concordanta cu cerintele Comisiei Europene si ale FMI, caz in care ar adopta cota de 20% prin ordonanta de urgenta la sfarsitul anului, anunta Mediafax.

    "Orice reducere poti s-o faci si la finalul anului si sa intre in vigoare de la 1 ianuarie, nu neaparat prin Codul Fiscal, dar important este sa nu adaugi taxe, important e sa poti sa reduci. Si atunci e de urmarit si fluxul de incasari bugetare. Eu am fost rezervata cu TVA-ul de 20% inca de la inceput s-o trecem de acum (in Codul Fiscal - n.red.), pana nu vedem exact ce ne aduce septembrie, ce ne aduce noiembrie, sa vedem cum arata bugetul", a declarat vineri pentru Mediafax deputatul PSD Aurelia Cristea, membru in Comisia de Buget-Finante din Camera Deputatilor.
    In aceste conditii, o varianta foarte probabila ar fi adoptarea codurilor excluzand masura de relaxare fiscala privind TVA, astfel autoritatile evitand neintelegerile cu Comisia Europeana si FMI, care au cerut revizuirea masurilor sau amanarea unora dintre ele, cea cu privire la TVA avand impactul cel mai mare asupra bugetului, care ar adanci deficitul peste limitele la care Romania s-a angajat, respectiv la 3,5% fata de 1,1%.

    "E una dintre variante, nu stiu daca aceasta va fi, dar este mult mai important sa treaca acum (Codul - n.r.), sa fie cu acceptul CE", a adaugat deputatul.

    Comisia de Buget-Finante nu a avut inca vreo intrevedere cu misiunea CE prezenta la Bucuresti, dar s-ar putea intalni saptamana viitoare pentru a "transa" ultimele chestiuni."
    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-20244217-codul-fiscal-putea-votat-final-catre-deputati-fara-reducerea-tva-20-pentru-concordanta-cerintele-ale-fmi.htm

    Sila!!
  • +3 (5 voturi)    
    Discurs pompos (Luni, 22 iunie 2015, 9:50)

    Gogu [anonim]

    "Doua lucruri extrem de importante pe care le-am discutat si pentru care ne batem in zilele urmatoare"
    Cu cine se bat, ca eu nu inteleg? Cu pumnul in piept eventual...
  • +1 (3 voturi)    
    nimic nou sub soare (Luni, 22 iunie 2015, 11:24)

    Tepes [anonim]

    Am revenit la vechile obiceiuri, sau altfel spus deciziile in ceea ce priveste Romania sa fie luate la Stanbul. Puie Monta si ai lui au intors Romania in evul mediu. Si noi credeam ca suntem europeni.
  • 0 (0 voturi)    
    SA GANDIM OBIECTIV (Luni, 22 iunie 2015, 13:27)

    jidanul [utilizator]

    Ar fi interesant sa gandim obiectiv, fara denumiri de partide, fara nume si observam lucrurile asa cum sunt. Economia Romaniei creste, TVA-ul la alimente a scazut, salariile si pensiile au fost reintregite si daca lasam actualul guvern sa-si vada de treaba, poate vor creste salarile si pensile si poate va scadea TVA-ul la 20% si cota unica la 14%, deci, guvernul e bun si atunci de ce vor uni sa-l schimbe ? Pentru ca e mult mai bun, decat guvernele care au taiat salarile si pensile romanilor ca sa aiba de unde fura, talhari si jefui poporul roman si care a crescut aiurea TVA-ul la 24%, adica, poporul roman nu are dreptul sa traiasca mai bine ? Sa aiba unde lucra aici in tara ? Sa cresca puterea de cumparare a romanilor ? Sa-i fie mai bine ? Poporul roman are dreptul si trebuie sa traiasca din ce in ce mai bine si mai frumos la el in tara. Cea ce ar mai trebui sa faca actualul guvern, ar fi sa inceapa un program de investitii, pentru inceput in infrastructura feroviara si rutiera pentru fiecare judet si regiune, sa combata evaziunea fiscala si coruptia cu recuperarea prejudicilor financiare.
  • +1 (1 vot)    
    Multa vorba (Luni, 22 iunie 2015, 15:18)

    Calin [anonim]

    ce observ aici este o multime de oameni aruncand o multime de vorbe fara rost.
    Nu am nici o preferinta nici de partid nici de om sunt un intreprinzator care incearca sa creasca o afecere si care mai mult ca oricand apreciaza lucrurile bune care speram sa se faca. In momentul de fata nu multi dintre cei care scrieti aici atat de evervati stiti ce inseamna sa platiti 24% din tot ce produci la stat si intre timp sa mai platesti si angajati si sa susti o eventuala crestere a companiei. Orice om care ar fi la putere ar trebuii sa se gandeasca la masurile mai sus mentionate fara sa clipeasca. Nu este o masura populista ci una NORMALA. Nu va ganditi numai la paguba pentru ca sunt multi care nu platesc taxe pentru ca sunt mari si nu "se merita" Odata cu scaderea sunt sanse sa mai scada evaziunea pentru ca sunt multi care se gandesc nu merita sa ma risc pentru 19%. Sa fiti fara grija cei carcotasi cei 5% scadere fac o mare diferenta pentru orice mic intreprinzator si chiar pentru voi angajati la firme private sau stat pentru ca va loviti zilnic de TVA. Incercati sa nu fiti doar carcotasi pentru ca asta facem de o multime de ani lasati partidele si incercati sa vedeti lucrurile "out of the box" si poate incet o sa ne fie si noua mai bine cu sau fara Ponta sau PSD dar cu fapte care sa faca diferenta.
    Si in final cea mai mare prostie facuta de fosta guvernare a fost TVA 24%. Oricine vine si schimba lucru acesta pentru mine merita putin respect.
  • 0 (2 voturi)    
    ce-a zis Ministrul Teodorovici AZI!!! (Luni, 22 iunie 2015, 20:27)

    lili [anonim]

    "Teodorovici: Ministerul analizează posibilitatea reducerii TVA la 19% înainte de 1 ianuarie 2016

    Ministerul Finanţelor analizează posibilitatea scăderii TVA de la 24% la 19% înainte de 1 ianuarie 2016, a declarat, luni, ministrul finanţelor Eugen Teodorovici, după ce Comisia de buget a Camerei a decis reducerea TVA la 19% de la începutul anului viitor.
    "Aşa cum s-a aprobat astăzi în Comisia de buget a Camerei Deputaţilor, un lucru foarte plăcut, comisia a votat în unanimitate pentru noul Cod fiscal, care are o cotă de TVA redusă la 19%, de la 1 ianuarie 2016. Asta este lucrul sigur. Spuneam în comisie că analizăm la Ministerul de Finanţe posibilitatea ca o astfel de măsură să fie aplicată mai devreme de 1 ianuarie 2016. Asta o să vedem în următoarele zile la minister. Din calcul trrebuie să vedem exact cât anume putem susţine şi de la ce dată se poate aplica o asemenea măsură înainte de 1 ianuarie 2016", a spus ministrul Teodorovici."
    http://www.businessmagazin.ro/actualitate/teodorovici-ministerul-analizeaza-posibilitatea-reducerii-tva-la-19-inainte-de-1-ianuarie-2016-14486701

    Concluzie: Ministerul de Finante ANALIZEAZA posibilitatea!!!
    Ponta mintea IERI ca ei AU DECIS!!!
    Minte Ponta, minte fara scrupule, MINTE!!!!