Declaratia de avere a lui Victor Ponta: Premierul a vandut doua apartamente, a schimbat un altul cu socrul sau si a donat o casa de vacanta

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2015, 19:45 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
 documente
(18 Iun 2015) PDF, 1MB
Premierul Victor Ponta a vandut, in mai, doua apartamente, a dobandit un altul, prin schimb cu socrul sau, Ilie Sarbu, a donat o casa de vacanta, a cedat masina Citroen si a declarat ca detine o cota de 1/2 dintr-o casa de vacanta la Cornu, pentru care pana in 2014 titular era doar sotia sa. Modificarile rezulta din ultima declaratie de avere a premierului, completata pe 15 iunie, scrie Mediafax.

Victor Ponta a notat in declaratia de avere ca pentru cele doua apartamente vandute a primit cate 75.000 de euro, ca apartamentul primit prin contract de schimb are o suprafata de 175 mp, iar apartamentul instrainat, in 6 aprilie, tot prin contract de schimb, a fost evaluat la 143.050 euro. De asemenea, autoturismul, cedat prin cesiune a contractului de leasing, a fost instrainat in 25 mai, catre SC Conexiuni Professional Service, cu o valoare de transfer a contractului de 5.000 de euro.

Ilie Sarbu mentioneaza, la randul sau, in ultima declaratie de avere, din 15 iunie, ca in luna aprilie a incheiat un contract de schimb de apartamente cu Victor Ponta si Daciana Sarbu. Totodata, Ilie Sarbu mentioneaza ca, printr-un contract de schimb, a achizitionat un apartament in suprafata de 119 mp.

Ponta a mai trecut, in noua declaratie de avere, o serie de bunuri detinute de sotia lui, Daciana Sarbu, precum: doua terenuri, din judetele Prahova si Dambovita, in suprafata totala de peste 10.000 mp; o casa de vacanta in comuna Cornu, judetul Prahova, de 196 mp; conturi si depozite bancare in valoare totala de peste 62.000 de lei si aproape 150.000 de euro. Tot pe numele Dacianei Sarbu este declarat un contract de leasing in valoare de 34.500 de euro, luat in 2013 si scadent in acest an.

Premierul a mentionat in declaratia de avere ca detine, impreuna cu Daciana Sarbu, o casa de vacanta in comuna Cornu, in suprafata de 202 mp, construita in 2010. Casa de vacanta era mentionata in declaratia de avere a Dacianei Sarbu din iunie 2014, insa atunci doar sotia lui Ponta era trecuta ca titular.

Premierul declara, totodata, o suma cu 50.000 de euro mai mica in conturile bancare personale.

Ca investitie directa, Victor Ponta are o promisiune de cumparare a unui imobil in valoare de 200.000 de euro, mentionata intr-un antecontract. De asemenea, premierul mai noteaza in declaratia de avere doua imprumuturi acordate de sotia lui, in cuantum total de aproximativ 148.000 de lei, firmei D&C Sweets SRL si o donatie de 50.000 de euro.

Premierul Victor Ponta a primit, in 2014, o indemnizatie in cuantum total de 74.208 lei, iar sotia sa a primit 74.408,64 euro, in calitate de europarlamentar.

In declaratia de avere din 17 septembrie 2014, depusa atunci cand a candidat la Presedintie, Victor Ponta arata ca detine, impreuna cu sotia, Daciana, un apartament de circa 95 mp in Bucuresti, achizitionat in 2012. De asemenea, el mentiona ca a dobandit, in 2013, prin lichidare a patrimoniului Cabinetului de avocat "Ponta Victor Viorel", doua apartamente in Bucuresti, fiecare de circa 65 mp si a cumparat, in 2006, un teren intravilan de 1.371 mp si o casa de 63 mp in judetul Gorj.

Premierul declara atunci ca are in conturi, la Unicredit Tiriac Bucuresti, aproape 4.900 de lei si aproximativ 53.000 de euro, iar la BRD Bucuresti - 12.000 de lei.










11244 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    Mai era garsoniera de 80.000 de euro (Joi, 18 iunie 2015, 20:16)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    vanduta de Ponta in plina criza si Land Roverul Dacianei...

    Asa se transfera banii negri, nu te ia nimeni la intrebari ca vinzi ceva la mult peste pretul pietei.
  • -13 (15 voturi)    
    eu sunt! (Joi, 18 iunie 2015, 20:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    mie mi-a donat casa , ce ? crapati de ciuda ?
    • +8 (8 voturi)    
      Viorel se" transfera " de la baschet la volei ! (Vineri, 19 iunie 2015, 6:40)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Mâinile incatusate, in fata, se aseamana cu felul in care se mai loveste mingea la volei, cu ambele maini impreunate.
  • +25 (25 voturi)    
    ...... (Joi, 18 iunie 2015, 20:52)

    ak33 [utilizator]

    plimband banutii in familie , lumea crede ca s sarac si uite asa sunt un roman de clasa sociala medie care vrea sa ajunga presedinte
    marsh ma!!
    • +13 (13 voturi)    
      Puie Monta (Joi, 18 iunie 2015, 23:20)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Tata socru - sef grup PSD la senat, Daciana- europarlamentar, Monta - pm ca sa nu mai spun de sora sa, maica sa si cumnatul. Dar oare in familia Monta nu exista si oameni obisnuiti, care sa traiasca cu grija zilei de maine asa cum sunt mai toti romanii, ci numai milionari (in euro), oameni de afaceri si oameni politici? Cum s-au adunat toti in familia lui Monta?
  • +18 (18 voturi)    
    Degeaba (Joi, 18 iunie 2015, 21:05)

    Trojan.H [utilizator]

    Pina la urma tot a fost nevoit sa fuga din tara.
  • +15 (15 voturi)    
    Alerta maxima Ponta Viorel.Lichideaza repede! (Joi, 18 iunie 2015, 21:13)

    Plagarus [utilizator]

    Numai asa vei ramane"sarac", ca de cinstit stim cat esti!
  • +18 (18 voturi)    
    ANI doarme? (Joi, 18 iunie 2015, 21:35)

    George [anonim]

    De ce ANI nu-l ia la control pe tov Ponta?
  • +11 (15 voturi)    
    TVA (Joi, 18 iunie 2015, 21:36)

    NicolaeA [utilizator]

    A platit TVA la casele vandute ?
    Ca parca daca vinzi mai multe este activitate comerciala !
  • +16 (16 voturi)    
    Victorash (Joi, 18 iunie 2015, 21:55)

    raudegura [anonim]

    Doneaza , vinde tot si du-te......
    • +7 (7 voturi)    
      nu inainte (Vineri, 19 iunie 2015, 8:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui raudegura

      de o scurta vizita urmata de sejurul de odihna bine meritat de la "beciul domnesc".
  • +15 (15 voturi)    
    schimb nu vinzare (Joi, 18 iunie 2015, 22:10)

    cel care are indoieli [anonim]

    Sint norocosi cei care pot face schimb, nu vinzare. Cei care vind, au un venit, implicit trebuie sa plateasca impozit. Cei care fac schimb, nu iau bani, deci nu trebuie sa plateasca impozit. Bine pentru ei, rau pentru stat. Implicit si pentru noi cei care finantam statul, implicit pe cei care fac schimb.
  • +16 (16 voturi)    
    Hotul isi sterge urmele (Joi, 18 iunie 2015, 22:15)

    George [anonim]

    Urmaritul penal incearca sa-si stearga urmele. ANI, se aude? DNA, dormi?
  • +15 (15 voturi)    
    ANI- spre stiinta... (Joi, 18 iunie 2015, 22:19)

    astronaut [utilizator]

    se intampla niste permutari de averi GALACTICUL-DACIANA -TAICA POPA-si altii ! Cred ca sunt tardive aceste miscari DNA-ul le-a pozat deja ! Miza e mare !
  • +15 (15 voturi)    
    Donatie? (Joi, 18 iunie 2015, 22:52)

    tontu [anonim]

    Catre cine?
    Si cine da o donatie cu o suma aproape egala cu cit are in cont?
    Eu daca as avea salariu 10000 euro si in banca am 1000 pai cum sa dau eu donatie de 1000 de euro?
  • +21 (21 voturi)    
    aș vrea (Joi, 18 iunie 2015, 23:13)

    ws [utilizator]

    Aș vrea să fiu un procuror DNA sau un inspector ANI. Aș avea material cât încape pentru vreo două dosare penale doar citind declarația de avere a d-lui Ponta.

    De exemplu: Daciana*) câștigă 74 400 euro, iar soțul ei câștigă vreo 16 500 euro pe an. În total, 90 000 de euro, din care trebuie plătit ceasul de 20 000 de euro, bona filipineză, plovărul de 1 000 de euro, vacanțele în Dubai și în USA etc

    Ei bine, în această situație, famiglia își permite să facă o donație de 50 000 de iepuroi.

    There you have it.

    Material căcălău pentru un procuror.

    ws
  • +11 (19 voturi)    
    Previzibil... (Joi, 18 iunie 2015, 23:21)

    marki [utilizator]

    Așa încep toți infractorii să-și „înstrăineze” bunurile, când simt suflarea rece a DNA-ului în ceafă.
    (Parcă-mi amintește de doamna Udrea...)
  • +11 (11 voturi)    
    Da' comisionul de la Kaimunaz unde-i? (Vineri, 19 iunie 2015, 4:24)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sa stim si noi cat a luat pesedeul si cat dofttore.
  • +9 (9 voturi)    
    alearga (Vineri, 19 iunie 2015, 7:36)

    mititica [anonim]

    a inceput decaderea lui pontache......vinde tot,ascunde gunoiul.....dar degeaba dna-ul e pe urmele lui.....frate nu scapi tu asa usor.....
  • +3 (3 voturi)    
    Avere de lefegii la stat. (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 9:43)

    vali47 [utilizator]

    De la Ponta la socrul Sârbu și la Daciana(consoarta),după 1989 nu au lucrat nicăieri.Au fost cu leafă de bugetari,care știm nu-i așa de mare.Atunci de unde o asemenea avere?Mai ales că nu au trăit modest,făcându-și concediile numai în locuri exotice și scumpe.Miami,Dubai.Înțelegeți acum de ce nu crede Ponta că românii trăiesc în sărăcie?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Duminică, 21 iunie 2015, 8:37)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Imi facea cineva care stie un calcul zilele trecute, si ca parlamentar, oficial si cu acte-n regula faci vreo 30 de mii de RON pe luna, din leafa, diurna si tot felul de chestii care se deconteaza mai mult sau mai putin pe ochi frumosi. Nu tre' sa te dai la nici un fel de trafic de influenta sau alte fapte penale. Aia inseamna vreo sase-sapte mii de EUR, adica 70000 EUR pe an, din care nu cheltuiesti mare lucru, ca majoritatea cheltuielilor sunt decontate. In patru ani de mandat, mai ales avand informatii din interior, banii astia ii poti inmulti de cateva ori.

      Cu alte cuvinte, si parlamentar (aproape) cinstit sa fii (stiu, e contradictie in termeni, da' na ...), si tot ajungi milionar un EUR, daca nu esti chiar tampit. Da' parlamentarii nostri chiar is tampiti, dupa parerea mea, din moment ce prefera sa intre la racoare in loc sa se multumeasca cu o prajitura mai mica - desi inca prea mare ca sa aibe ce face cu toata.
  • +2 (2 voturi)    
    Xerox-ul, de ce nu-i trecut !? (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 15:07)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .