Tariceanu anunta ca partidul rezultat din fuziunea PLR-PC se va numi ALDE, la fel ca Alianta Liberalilor si Democratilor pentru Europa 

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2015, 11:49 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu a anuntat joi ca formatiunea ce va rezulta din fuziunea dintre partidul sau PLR si Partidul Conservator se va numi ALDE - Alianta Liberalilor si Democratilor, acronimul fiind identic cu cel al formatiunii politice europene Alianta Liberalilor si Democratilor pentru Europa.

Presedintele Senatului a spus ca noua formatiune va fi “o forta de centru dreapta de factura liberala fara niciun echivoc” ce se doreste o alternativa la partidele traditionale care domina scena politica europeana.

El a anunta ca noul partid va face parte din familia liberala europeana. 
“Sunt foarte bucurosi sa ne primeasca in familia lor” a spus Tariceanu, precizand si ca va participa saptamana viitoare la reuniunea liderilor liberali din Europa de la Bruxelles.

“Ideea noastra este de a crea o forta credibila de centru, o forta civica, am spune, care sa reprezinte clasa de mijloc, intreprinzatorii, chiar si pe cei din serviciul public”, a spus liderul PLR.

“Vrem sa-i reprezezentam mai ales pe acei romani care cred in libertatea individuala”, a spus Tariceanu, acuzand PNL ca a renuntal la valorile traditionale liberale si se afla de partea “institutiilor represive”.

El a anuntat si ca vor candida la alegerile viitoare ca formatiune de sine statatoare si nu vor intra in nicio alianta, subliniind ca au “structuri in teritoriu”.

Liderii PLR si PC au avut, marti, o sedinta "pentru a pune la punct ultimele detalii cu privire la fuziunea celor doua partide", conducerea noii formatiuni urmand sa fie asigurata de catre doi copresedinti










3583 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    Da, (Joi, 18 iunie 2015, 11:52)

    Gicu_007 [utilizator]

    tot de-ALDE astia... :-)
    • +1 (1 vot)    
      Taricene (Joi, 18 iunie 2015, 17:23)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      Nu ne mai vinde acelasi rahat impachetat cu alta reclama...stim cu totii cine esti si ce interese ai.

      Apropo...de popor ai auzit? Mai de mult se spunea ca conducatorii sunt in fruntea tarii sa reprezinte poporul...tu ce reprezinti totusi?

      Eu as propune un sistem unde fiecare ales sa poate fi demis cu 30%+1 din cei din zona unde a fost ales...pentru ca ai fost ales acolo sa ii reprezinti, odata ce ma simt nereprezentat pentru ce sa te mai tin platit acolo?
  • +17 (17 voturi)    
    ce inspirat,nene .... (Joi, 18 iunie 2015, 11:59)

    Peredhil [utilizator]

    ALDE hotomani ca voi duc tara de rapa.ALDE Tariceanu si Sova fac imaginea legislativului praf.ALDE astia ne asigura un viitor luminos(prin emigrare).


    Sustineti
    ALDE=Adunatura de Loaze si Derbedei Emancipati....
    (chiar,cum il cheama pe lider,Varaniceanu sau Taricearan?)
  • +10 (10 voturi)    
    Tăriceanu este un comunist vopsit. (Joi, 18 iunie 2015, 12:05)

    vali47 [utilizator]

    Se vede acum de ce Tăriceanu a făcut o guvernare mai comunistă decât Năstase.Tăriceanu este un comunist vopsit care a acaparat funcțiile de conducere la liberali,încercând să creeze partidul unic visat de Ion Iliescu.O jigodie de politician îmbogățit din minciuni ,trafic de influență,evaziune fiscală,vinderea intereselor României în avantaj personal.Cât despre fuziunea PC-PLR,sau asociat două căpușu și se cred elefanți.Ținând cont de pericolul reprezentat de căpușe,trebuie deratizate imediat.Sunt suficiente două partide balama-UDMR și UNPR,un al treilea nu-și mai are rostul.
  • +10 (10 voturi)    
    tu si credibilitatea, vaca si baletul... (Joi, 18 iunie 2015, 12:11)

    mnicku [anonim]

    mai rampampam.

    Ce declaratii umoristice are :

    "“Ideea noastra este de a crea o forta credibila de centru, o forta civica...."

    de prost gust .
  • +9 (9 voturi)    
    Vadim Tudor 2 (Joi, 18 iunie 2015, 12:13)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Medicamenteeee
  • +9 (9 voturi)    
    Hotimea stringe rindurile (Joi, 18 iunie 2015, 12:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hotii si complicii la furt se unesc intre ei ca jefuiasca mai bine Tariceanu e seful unor mafioti numiti senatori penali. Un om cinstit nu ar accepta sa stea alaturi de acesti hoti iodiosodiosi
  • +10 (10 voturi)    
    partide, femei şi automobile (Joi, 18 iunie 2015, 12:31)

    barbu007 [utilizator]

    nu se ştie exact prin câte neveste a terecut Tăriceanu. dar partide? PNL, PNL-AT, NPL, iar PNL, PLR, ALDE.

    alde Ponta, Voiculescu, Tăriceanu, Cataramă, Patriciu... toţi o apă şi-n pământ.
  • +7 (7 voturi)    
    o noua forta se naste (Joi, 18 iunie 2015, 12:38)

    alegzandru [utilizator]

    Nu mai stiu, PC=Partidul Comunist?

    Au dat lovitura ALDE astia, isi freaca mainile, au devenit o forta, se duc spre 2% din electorat impreuna.

    Din pacate pentru Tariceanu, el nu va mai apuca prea mult sa se bucure de noua formatiune si de comisia lui pentru evaluarea democratiei, cred ca i se pregateste un dosar stufos. La cate pacate are, ai de unde alege sa asterni pe cateva (sute) de A4.
  • +8 (8 voturi)    
    Degeaba, in parlament nu vor intra (Joi, 18 iunie 2015, 12:50)

    hifi [utilizator]

    Poate sa se numeasca cum doreste viitorul candidat la Beciul Domnesc. Nu va obtine peste 2% din totalul voturilor, daca va candida ca partid independent fata de PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    la gunoi cu de-alde astia (Joi, 18 iunie 2015, 15:27)

    Manes [utilizator]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    1+1=0 sau tusea si junghiul sau (Vineri, 19 iunie 2015, 13:17)

    deval [utilizator]

    Fantomas si Fantoma de la opera !
    tariceanu devenit port-drapelul puscariabililor (caci are nevoie de fonduri ) dar a devenit si cel care "serveste" ca nicolicea+nicolae sa "marcheze"! Adica sa creeze justificarea de care are nevoie oprea pentru a fi de accord cu modificarea Codului penal in apararea penalilor si a plagiatorilor-penali !
    O sa aveti curajul sa furati voturi cat sa simulati un 1%, alianta borfasilor turnatoriderude ?!
  • 0 (0 voturi)    
    Cap de pod, de la Bucuresti, (Vineri, 19 iunie 2015, 13:54)

    deval [utilizator]

    nu va trece pragul decat daca se vor fura voturi ! Eu zic ca sta pe ecrane in locul plagiatorului-infractor pana o sa-i dea si lui "adunarea" dragul de DNA ! Faptul ca se cam inghesuie si azi trage concluziile la tema inepta propusa comisiei senatoriale prin care ar vrea ei sa justifice niste modificari legislative prin care ministrii nu pot fi anchetati (probabil nici parlamentarii), spaga sa fie recunostinta, traficul de influenta sa fie mir, spalarea de bani igienizare, iar coruptia binefacere divina !