Klaus Iohannis invita romanii sa semneze o petitie online pentru egalitatea sexelor: Egalitatea de sanse intre femei si barbati este parte din progresul omenirii

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2015, 11:11 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Presedintele Klaus Iohannis a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj prin care indeamna la semnarea unei petitii online ce se desfasoara la nivel global sub egida ONU, lansata in septembrei 2014, si al carei ambasador este actrita britanica Emma Watson.

"Egalitatea de sanse intre femei si barbati este parte din progresul omenirii. Nu trebuie sa inchidem ochii in fata discriminarii! Cu totii trebuie sa spunem STOP si sa dam femeilor sanse egale in viata. In acest sens, am semnat, alaturi de alti sefi de stat, un angajament la nivel national pentru a actiona pe deplin in vederea atingerii acestui deziderat. Pentru a sustine campania internationala #HeForShe si drepturile femeilor din Romania si din intreaga lume, va invit sa semnati, alaturi de mine, petitia online!", a scris seful statului.

Ministerul Muncii a lansat pe 9 mai o petitie online pentru sustinerea unei campanii initiate de ONU, care vizeaza egalitatea de gen si are ca scop obtinerea sprijinului din partea barbatilor, demersul fiind sustinut de presedintele Klaus Iohannis, dar si de premierul Victor Ponta.

Campania "HeforShe" a fost lansata la ONU, in luna septembrie 2014, de catre U.N. Women, se desfasoara timp de un an si reprezinta o actiune de solidaritate pentru egalitatea de gen. Ambasadoarea campaniei este actrita britanica Emma Watson.










2277 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Intai drepturi (Joi, 18 iunie 2015, 11:14)

    GG [anonim]

    Intai sa avem drepturi si sa fie si respectate si apoi desigur vom semna si petitia !
  • +14 (18 voturi)    
    Domnule presedinte (Joi, 18 iunie 2015, 11:15)

    Radu [anonim]

    ati terminat toate proiectele pentru care romanii v-au dat mandat de presedinte, si, in lipsa de ocupatie, ati devenit militant pentru drepturile femeilor? Si tocmai in Romania, o tara in care femeile chiar nu se pot plange de discriminare, fiind prezente in numar exagerat de mare in conducerile intreprinderilor, ministerelor, institutiilor de stat?
    Este proiectul dvs sau al sotiei dvs?
  • +10 (12 voturi)    
    Barbatii sunt acum cei discriminati! (Joi, 18 iunie 2015, 11:19)

    Miky60 [utilizator]

    De la atata egalitate, s-a ajuns la opus! Uitat-va in special in marketing,unde raportul de conducere este opus. Mai ales aici, in Diaspora, unde sunt mai multe femei in conducere decat barbati. Nu stiu cum mai este in Romania, nu m-am mai interesat de mult de ce se petrece acolo.
  • +13 (17 voturi)    
    nu vreau sa fiu critic (Joi, 18 iunie 2015, 11:20)

    Peredhil [utilizator]

    la adresa listei de prioritati a administratiei prezidentiale....
    Dar imi vin in cap ceva subiecte mult mai presante pentru care ar fi frumos sa fie initiate niste actiuni,petitii,alte masuri de coagulare a societatii civile.

    altfel,ne arde magazia si noi udam peluza....
    • +8 (10 voturi)    
      Ba ar trebui sa fi critic !!!! (Joi, 18 iunie 2015, 11:44)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

      Daca l-am ales......d c sa nu fim critici cu el , severi chiar !!!???? Nu tre sa toleram toate bazaconiile care-I trec prin cap seara si care apar pe FB dimineata.......eu asa cred !!!!!!!!!
      • +6 (6 voturi)    
        Mai bine ocupa-te de economie (Joi, 18 iunie 2015, 12:36)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Ca sa putem semna o petitie astfel incat femeile din Romania si Bulgaria sa nu mai fie discriminate fata de femeile din Austria si Ungaria. Bre, e bine sa taci si cand trebuie sa taci, nu numai cand trebuie sa vorbesti!
  • +5 (9 voturi)    
    egalitate. (Joi, 18 iunie 2015, 11:23)

    hamham [anonim]

    cu ocazia semnarii petitiei sa se propuna ca alaptarea sa fie facuta in mod egal de ambele sexe.
    destul au fost discriminate femeile!
  • +3 (7 voturi)    
    samnam pentru ceva care exista deja (Joi, 18 iunie 2015, 11:25)

    jackalphonse [utilizator]

    fameile nu mai sunt discriminate e foarte mult timp.
    nu inteleg de ce exista aceasta petitie.
  • +10 (12 voturi)    
    Bravos !!!!! (Joi, 18 iunie 2015, 11:27)

    polonyca [utilizator]

    Presedintele FB nu se dezminte !! Se incearca o lovitura de stat ( in progress.....) si......".baba se piaptana" !!!! Eu credeam ca am votat un presedinte real , in stare sa tina carma unei tari !!! Cred ca m-am inselat insa......daca asta este prioritatea momentului , inseamna ca dansul traieste prin alta tara !!! Dezamagitor...... trsit chiar...:(
  • +9 (11 voturi)    
    wow (Joi, 18 iunie 2015, 11:34)

    Point [utilizator]

    traiasca lupta pentru...

    bleah!a inceput,deja,sa-mi fie greata de omuletul asta.mare ca stat insa pitic in Stat!nu e de ajuns ca e pitic,mai e si ciuca batailor in clasa.cum spunea un mare poet contemporan:cel mai prost din curtea scolii!
    in loc sa se zbata si sa apere,cat poate,Tara de nenorocitii astia,el se ocupa de cine stie ce cascadorii de PR doar,doar mai aude lumea ceva de el.
    mandra-i corabia,nepriceput e carmaciul.
    sa n-ajungem ca titanicul.
  • +9 (11 voturi)    
    O petitie online (Joi, 18 iunie 2015, 11:44)

    Mike [anonim]

    Ce a mai facut Presedintele Romaniei? A indemnat poporul sa semenze o petitie online.

    Sunt oare singurul care vede ridicolul si inutilitatea acestui demers? Ridicolul prioritatilor de pe agenda Presedentiei? Incompetenta crasa a celor care se ocupa de comunicarea lui Johannis?

    Draga Johannis, o tara nu se conduce de pe Facebook. O tara nu se conduce prin petitii online.

    Draga Joha, intreaba-i pe dobitocii aia de la comunicare de ii platesti din bani publici, cand a fost ultima data cand au auzit ei de o "petitie online" care a avut succes. Serios, in ritmul asta hai sa facem inca doua-trei petitii online (una ca sa traim mai bine, una ca sa descoperim cura pentru cancer si una ca sa fie pace in lume) si am rezolvat totul, putem sa iesim la pensie, nu?

    Pana acum, vad ca tot ce face Johannis in calitatea lui de Presedinte este sa enunte bolovanos toate truismele din lume: nu e bine sa fie rau, nu e frumos ca e coruptie, e o rusine ca Parlamentul ii apara pe infractori, Pona e pufy ca se duce Baku si nu ii spune si lui, e bine sa biciclim ca se reduce poluare si face bine si la sanatate... Captain Obvious.

    Carmen draga, poti sa ii spui lu' sotiorul tau, ca el e acolo nu pe post de agent constatator? Ca stim si noi ca e hotie si coruptie, ca e saracie, ca santatea e la pamant? Ca stim si noi ca astea sunt in atributiile guvernului?

    Cand a fost ultima data cand Presedintele s-a folosit de prerogativele sale sa rezolve o situatie de genul astora de ni le reveleaza pe facebook? Cand a fost ultima data cand a condus o sedinta de guvern (cum ii da dreptul sa o faca insasi Constitutia)? Cum e cu legea pensiilor parlamentarilor, o sa o retrimita in parlament si apoi o sa se resemneze iar, sau o sa o conteste la Curtea Constitutionala pentru ca stabileste drepturi selective si discriminatorii?

    Tot ce citesc despre Johannis este ca mai produce cate o postare pe Facebook. Altceva mai poate?
    • +7 (7 voturi)    
      nu echipa de comunicare e de vina (Joi, 18 iunie 2015, 13:32)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Mike

      ci el, care si-a ales aceasta echipa, si care alege de multe ori sa o lase la inaintare pe facebook, in loc sa comunice direct cu poporul lucrurile importante, cum ii sta bine unui adevarat barbat de stat si om serios..
    • +3 (3 voturi)    
      A propos de... (Vineri, 19 iunie 2015, 8:38)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Mike

      ...„Carmen draga, poti sa ii spui lu' sotiorul tau, ca el e acolo nu pe post de agent constatator?”
      Am impresia că toate „găselnițele” astea ale presidentului sunt ideile lui „Carmen draga”. Care nu pare să fie chiar cine părea să fie... Un fel de „Vidră” a lui Răzvan (știți voi care...)
      Precizez că l-am votat, am avut multe așteptări de la el, dar mă dezamăgesc cumplit inițiativele astea, gen PR. Ca să nu mai vorbim de... „machiavelicul” Dan Mihalache. Ca să nu mai vorbim de faptul că 4 departamente - de Sanatate Publica, Educatie si Cultura, Managementul Resurselor si cel pentru Problemele Diasporei - nu au inca un consilier prezidential numit. Off...
  • +6 (6 voturi)    
    Libertate de exprimare, a constiintei si credintei (Joi, 18 iunie 2015, 11:45)

    Dan Byron Charles [anonim]

    Egalitatea in fata legii pentru toti cetatenii include si egalitate intre femei si barbati . In Romania unde talhari, banditii si hoti natiunii conduse de grupul organizat criminal ( infractional ), au imunitate si arata un dispret total fata de cei ce le platesc salariile si pensiile NESIMTITE , IN ACEASTA TARA UNDE STALINISTUL Ponta dicteaza cu o nesimitire si ticalosie
    tipica COMUNISTA, NU poate fi egalitate decat pentru criminalii comunisti,stalinisti si marsavi securistii.
    O Noua Constitutie Europeana, este imperativa pentru viitorul Romania. Fara o integrare rapida in sistemul American-EU in mai putin de 90 de ani Romania va ramane numai cu cateva milioane de oameni, Romania ca si Rusia sunt natiuni care dispar pe zi ce trece. CIUMA ROSIE, COMUNISMUL ESTE UN CANCER DEVASTATOR SI SATANIC.
  • +10 (12 voturi)    
    saracu se plictiseste teribil (Joi, 18 iunie 2015, 11:52)

    mnicku [anonim]

    femeile chiar nu sint discriminate in RO, legi exista si se aplica pt ambele sexe asa ca ce-l mana in lupta mister Herr?

    Chiar nu ai altceva de facut ? chiar tara merge in directie buna ? curge doar lapte si miere ? sau ti-ai epuizat delegatiile si nu mai ai inspiratie pt scris carti de 2 bani?

    Ca si simpla idee, Ia initiaza reducerea parlamentarilor conform referendumului din 2012 mister herr!

    Cind vine monta parca-l vad ca iar se ascunde sub plapuma discutiilor cu partidele . JALNIC PRESEDINTE
  • +9 (11 voturi)    
    Si ce are de-a face cu Romania ? (Joi, 18 iunie 2015, 11:55)

    Traian2015 [utilizator]

    N-am vazut niciodata femei discriminate in Romania. Poate doar la biserica unde nu pot fi popi. In rest au toate sansele in scoala, liceu sau facultate. De asemeni, nu ma astept sa vad 50% femei in constructii sau barbati vanzatori in mall. Iar in societatea romana nimeni nu se asteapta ca barbatii sa fie intretinuti de femei in acelasi procent in care barbatii intretin femeile. In acelsi timp, indiferent cum sunt distribuite veniturile intre barbat si femeie, per familie venitul ramane constant, nu? Aceasta isterica tentative de a castiga electorat este de fapt un atac la adresa familiei, o chemare la autoexterminare, pentru ca daca te uiti la evolutia demografica mondiala si vezi cine si cat se inmulteste, raspunsul e atat de evident... Tovarasu' presedinte, n-ar i cazul sa trambitati pe probleme reale, ca de exemplu unde va e Cancelarul VVP si de ce se duce pe unde se tot duce ?
  • +9 (11 voturi)    
    Eu chiar nu inteleg.. (Joi, 18 iunie 2015, 11:58)

    obaput [utilizator]

    La noi femeile au aceleasi drepturi si acces la informare, cultura, educatie, sanatate, munca. Cazurile de hartuire sexuala sunt pedepsite si acum. Avem femei in medicina, cultura, avem ministri si chiar candidate la presedentie, si tu vii si spui ca nu au aceleasi drepturi?! Poate se refera la responsabilitati, pentru ca nu-i asa, odata cu drepturile, vin si responsabilitatile..dar asta ar reinventa tot ceea ce stim despre femei si barbati. Cum ar fi sa-ti dea femeile prioritate in tramvai tie ca barbat, sau sa-ti traga scaunul cand te asezi la masa, sau in caz de divort, femeia sa nu mai fie avantajata ca mama..
    Mi se pare o idee total absurda si nepotrivita. Poate la musulmani e nevoie..
    • +10 (10 voturi)    
      Asta e rupt de realitate (Joi, 18 iunie 2015, 12:30)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui obaput

      Deja se gandeste la al 2-lea mandat si umbla cu istericale.
  • +10 (12 voturi)    
    sa ne punem tichia... (Joi, 18 iunie 2015, 12:04)

    ..13 [utilizator]

    ...de margaritar, Domnule Pres!

    Asta este urgenta noastra?

    Pai deocamdata, si pana una alta cad gretzii, nici noi nu se simtim prea bine, vin rusii peste NATO - ei zic ca NATO vine peste ei - , si pe agenda se mai pot adauga si alte urgente...

    Hai sa facem o petitie ref. demiterea Primului MIncinos pentru grave prejudicii aduse RO, oare se baga Presu???

    Gravele prejudicii ar p[utea sa fie - enumar numai o parte din ele-
    a. lovitura de stat vara 2012 si costuriel asociate acesteia,
    b. 0 Km de infrastructura in 3 ani de gubernare,
    c. martile negre de la Parlament si costurile asociate limitarii efectelor acestora,
    d. apararea imunitatii mafiotilor din Parlament-

    ce ziceti, oare se va baga Presu?

    Cred ca merita incercat - in opozitie cu petitia aista!
    Am scris!

    Presule ai pus-o de mamaliga!
    Onor sa ne traiesti!
  • +9 (11 voturi)    
    Petitie online? (Joi, 18 iunie 2015, 12:16)

    plumbix [anonim]

    Nematu sa dea share la o petitie online de marit pensia demnitarilor ca ce si-au votat astia nu e destul...
  • +9 (9 voturi)    
    Hotnews ... (Joi, 18 iunie 2015, 13:35)

    Diletant [utilizator]

    ... am si eu o propunere: sa treceti toate stirile despre actualul presedinte al Romaniei la rubrica "Caru' cu vedete"! ...Se poate?
  • +3 (3 voturi)    
    Petitie, ce pana mea (Vineri, 19 iunie 2015, 7:19)

    feisbuk [anonim]

    Catre Presedintele Romaniei,
    Catre Cancelaria Presedintelui,
    Catre Vistiernic, Paharnic si Logofat

    Dragilor,
    prin prezenta petitie, va rog sa cititi


    1. Constitutia Romaniei
    ARTICOLUL 4
    (1) Statul are ca fundament unitatea poporului român şi solidaritatea cetăţenilor săi.

    (2) România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială.



    2. Legea nr. 202 din 2002
    privind egalitatea de sanse intre femei si barbati
    (publicata in Monitorul Oficial Partea I nr. 301 din 8 mai 2002)



    3. Codul Muncii
    Art. 5.
    (1) În cadrul relaţiilor de muncă funcţionează principiul egalităţii de tratament faţă de toţi salariaţii şi angajatorii.
    (2) Orice discriminare directă sau indirectă faţă de un salariat, bazată pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă, culoare, etnie, religie, opţiune politică, origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială, apartenenţă ori activitate sindicală, este interzisă.
    (3) Constituie discriminare directă actele şi faptele de excludere, deosebire, restricţie sau preferinţă, întemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prevăzute la alin. (2), care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrângerea ori înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării drepturilor prevăzute în legislaţia muncii.
    (4) Constituie discriminare indirectă actele şi faptele întemeiate în mod aparent pe alte criterii decât cele prevăzute la alin. (2), dar care produc efectele unei discriminări directe.





    Dar petitia suna mai misto, ce pana mea.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 19 iunie 2015, 8:13)

    vitan.sandu [utilizator]

    PENIBIL! De ce naiba nu o fi vorbit despre apa calda si despre roata!?
  • +6 (6 voturi)    
    asta este mana nevestei lui Iohanis (Vineri, 19 iunie 2015, 9:46)

    jackalphonse [utilizator]

    este prima data cand doamna se baga peste ce face Iohanis. sa speram ca va fi si ultima oara.
    Dle Iohanis, in Romania femeile NU sunt discriminate sub nicio forma. Ba mai mult, au mai multe avantaje decat barbatii.
    Nu inteleg de ce este necesara o petitie la ceva ce exista deja.
  • +2 (2 voturi)    
    Predica la cantaretii din strana (Vineri, 19 iunie 2015, 10:13)

    AT [anonim]

    Imi vin in minte doua tari care ar trebui sa se angajeze cu avant in semnat petitia: una este Arabia Saudita (din motive evidente), iar alta este Norvegia. Sper ca ambii regi au semnat deja. Norvegia, conform unui documentar devenit celebru, este inchistata in stereotipurile de gen pe care campania HeForShe se pare ca vrea sa le distruga.

    https://www.youtube.com/watch?v=p5LRdW8xw70

    Daca vi se pare ca este ceva in neregula cu asocierea acestor doua tari, ambasadoarea ONU care a lansat campania, Emma Watson, nu prea vede o diferenta intre cele doua cazuri.

    http://thefederalist.com/2014/09/25/emma-watson-and-the-chamber-of-feminist-conundrums/

    Deasemenea, ea lupta impotriva stereotipurilor, dar nu prea vede copacii de padure

    http://theothermccain.com/2014/08/19/celebrity-feminist-emma-watson-says-something-really-stupid-on-twitter/
  • +5 (5 voturi)    
    Da' petitia... (Vineri, 19 iunie 2015, 12:25)

    Gugurila [anonim]

    ... pentru interzicerea in Constitutie a privilegiilor pentru parlamentari unde-i?
    Nenea Santa Claus, daca vrei sa dovedesti ca esti incompetent, reusesti...
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 19 iunie 2015, 15:56)

    klaudyuxx [anonim]

    dati-i treaba ca vad ca n-are