Vasile Blaga, despre Vosganian si Chiuariu: Este clar ca nu ne putem baza in continuare pe dansii

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2015, 13:59 Actualitate | Politic

Vasile Blaga
Foto: Agerpres
Copresedintele PNL Vasile Blaga a declarat, dupa respingerea motiunii de cenzura in Parlament, ca in sedinta de luni a formatiunii vor fi analizate cazurile liberalilor care au absentat, adaugand ca sunt parlamentari care activeaza in grupurile PNL, dar pe care partidul nu se mai poate baza, acesta dand exemplul senatorilor Varujan Vosganian si Tudor Chiuariu, relateaza Agerpres.

"Cinci (parlamentari PNL au absentat - n.r.) pentru ca au fost doi semnatari, domnul Fenechiu si inca un coleg de-al domniei sale, care au semnat motiunea si nu au fost la vot. A fost un vot mai putin in Senat, patru in Camera. Sigur ca sunt doua voturi motivate, oamenii sunt in spital cu probleme complicate, dar luni vom avea o sedinta si vom analiza toate situatiile astea pentru ca intr-adevar sunt si colegi care figureaza in grupul nostru parlamentar - domnul Vosganian, domnul Chiuariu, dar este clar ca nu ne putem baza in continuare pe dansii", a declarat Blaga, la Parlament.

Intrebat daca rezultatul motiunii de cenzura reprezinta si un esec al negocierilor purtate de catre liberali cu parlamentarii UDMR, Vasile Blaga a precizat ca Uniunea se teme de pragul de 5% si de aceea tema motiunii "nu le-a placut".

"Nu, deloc. Discutia a fost cu UDMR. Pozitia UDMR fata de Victor Ponta este foarte clara. A fost, as spune, uneori mai clara decat a unora dintre colegii mei, nu? O stiti foarte bine. Nu le-a placut, probabil, tema motiunii de cenzura, dansii avand acea problema cu pragul electoral de 5% si tocmai de aceea am fost de acord toate partidele parlamentare ca sa existe si pragul alternativ de peste 20% in patru judete daca nu indeplinesti pragul de 5%. Deci le este frica de acest prag electoral", a adaugat Blaga.

Acesta a subliniat totodata faptul ca "oricand, chiar si PSD poate gasi un premier mai bun" decat Victor Ponta.

"Cred ca domnul premier nu face altceva decat sa isi prelungeasca agonia pentru ca Romania este in criza, iar criza a fost provocata de dansul si este amplificata, zi de zi, de dansul. (...) Nu a invatat nimic de la premierul moldovean, care pentru mult mai putin lucru si-a dat azi demisia. Mai mult, am vazut ca face comparatii sinistre intre ce este intre R. Moldova si ce este in Romania. Nimeni nu-si doreste si nu si-a dorit o criza in R. Moldova, dar iata un premier responsabil. Romania nu este in aceeasi situatie, nu sta Romania in Victor Ponta. Oricand, chiar si PSD poate gasi un premier mai bun decat domnia sa", a mai spus Vasile Blaga.

Plenul comun al Camerei Deputatilor si Senatului a respins vineri motiunea de cenzura initiata de PNL, intitulata "Victor Ponta - demis pentru exces de putere prin blocarea alegerilor. Dreptul la vot nu este o lozinca!", cu 194 de voturi "pentru" si 13 "impotriva". Pentru a trece, motiunea trebuia sa intruneasca 278 de voturi favorabile.










3004 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    si pentru noi e clar!! (Vineri, 12 iunie 2015, 14:11)

    lili [anonim]

    Ca NU ne putem baza pe voi!
    PNL=PSD=UNPR=PMP=UDMR=aceeasi mizerie!
    Sila!
  • +2 (2 voturi)    
    Problema e la toti! (Vineri, 12 iunie 2015, 14:31)

    Andradda [utilizator]

    Adica la toti parlamentarii, indiferent din ce partid fac parte.
    De ce?Simplu.
    Pt ca atunci cand e vb de interzicerea traseismului sau de pierderea automata a mandatului in caz de condamnare penala, toti voteaza impotriva.
    Altfel PNL s-ar fi debarasat de mult si de Vosganian si de Chiuariu. dar in conjunctura actuala, oricare parlamentar sau senator dat afara din partidul sau, in 2 ore deja e membru - cu functii - la un partid "vrasmas". Iar astea inseamna voturi pierdute pt unii si , implicit, castigate de altii.
    Acolo e mizeria, nicidecum ca PNL-istii ar muri de dragul lui Chiuariu, Vosganian sau oricare alt penal.
    De ce credeti ca UNPR-ul generalului izmeana a ajuns atat de puternic? Pt ca e de fapt un refugiu al tuturor care , in mod normal ar fi trebuit sa-si piarda mandatele. Si se vede cat de mare este mizeria, tocmai prin numarul mare de personaje dubioase care formeaza de fapt UNPR-ul.
  • -3 (3 voturi)    
    Diasoora (Vineri, 12 iunie 2015, 14:39)

    Costy [anonim]

    Domnule Blaga, personal nu simpatizez cu actualul PNL. Dumneavoastra sunteti unul dintre putinii fosti pd-l-isti care au ramas cu mult bunsimt. Tare as dori sa il pastrati.
    Dumneavoastra ati fost mult timp un bun ministru de interne. Sigur cunoasteti multe lucruri pe care noi, cetatenii nu le cunoastem si probabil nici nu trebuie sa le cunoastem.
    Va rog sa analizati cum se explica ca la alegerile din 2012, la parlamentare au participat la vot un numar de aproximatin 100.000 de alegaturi iar in 2014 au participat circa 400.000 cu toata tevatura care s-a creat la sectiile de votare din diaspora. Impreuna cu tot PNL-ul actual ati depus motiunea de cenzura. Foarte corect, constitutional.
    Problema este alta – cum va explicati si cum ne explicati noua o asa masiva prezenta la vot acum in diaspora? Nu cunva unii din afara tarii a avut un teribil interes ca domnul Iohannis sa ajunga presedinte? Nu cumva si-a bagat coada unele servicii de informatii atat din tara cat si din afara.
    Eu, nefiind cunoscator in aceste probleme, mi-am pus aceasta intrebare. Consider ca da, analizand unele aspecte si declaratii din campania electorala si saltul domnului Iohannis de la turul 1 la turul 2 mai ales ca in campania dintre cele doua tururi prestatia domnului Iohannis a lasat mult de dorit. (vezi expresii ca „sunt un politruc” ,am cumparat sase case din bani de meditatie”, ceilalti profesori „au avut GHINION”, „in adoptarea copiilor am fost numai sofer” etc., etc.?
    • +2 (2 voturi)    
      Simplu (Vineri, 12 iunie 2015, 17:03)

      rokoz [utilizator] i-a raspuns lui Costy

      E foarte simplu mestere. Se stie foarte bine ca disapora este anti-PSD, iar in 2012 strategia a fost nereprezentarea la vot pentru ca referendumul PSD-ist sa nu fie validatat. In 2014, diaspora a iesit masiv la vot pentru a zice inca odata un NU clar PSD-ului. Ce bine ar fi daca romanii din tara ar face la fel la vot ca cei din diaspora.
  • -2 (2 voturi)    
    Ponta are 4,4 crestere economica !! (Vineri, 12 iunie 2015, 16:32)

    Valahu [anonim]

    Da bre...dar Ponta are 4,4 crestere economica !!
    • +3 (3 voturi)    
      Crestere (Vineri, 12 iunie 2015, 17:56)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Valahu

      4,4 ce? cm? :)
  • -1 (1 vot)    
    Blaga...bodigardul Alinei Gheorghiu-Dej ?? (Vineri, 12 iunie 2015, 16:37)

    Valahu [anonim]

    Vasile Blaga parca ar fi bodyguardul falcos al Alinei Gheorghiu-Dej. Ma astept ca, in curand, Alinuta sa-l ia cu „mai taci, tataie!” pe Mircea Ionescu Quintus si sa-i spuna lui Carmen Iohannis ca-i o profesoara de provincie, cu mai putine diplome decat ea. Sunt convins ca Alinuta, fata strangatoare, se poate lauda cu vreo 7 masterate, desi a terminat clasele I-VII la seral, dupa cum se exprima.
    Alinuta Gheorghiu-Dej a intrecut-o la toate pe Elena Udrea, cu exceptia frumusetii. Udrea are o dulceata otravitoare, careia Alinuta ii opune un profil colturos, cabalin. Udrea e mai inteligenta, dar Gheorghiu- Dej e mai grabita !!
    • +2 (2 voturi)    
      gusturile nu se discuta,dar se comenteaza (Sâmbătă, 13 iunie 2015, 7:51)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Valahu

      Facand abstractie de competentele politice,strict ca femei,Udrea are genul de atractivitate ieftina si comuna,cu eticheta....Gorghiu are o doza de rafinament si mai multa eleganta.Despre nici una nu poti spune ca sunt urate,cum ai putea spune despre Norica Nicolai :)
      De inteligenta,nu stiu ce sa zic,nu mi s-a parut nici una Marie Curie,dar nici proaste.Pe langa exemple ca parlamentara careia nu-i ajung banii de coafor sau fomista cu soricei pe sacou,sunt chiar sclipitoare.
      La capitolul....lipsa de scrupule au doza necesara unui politician si ceva rezerve pe deasupra.

      In incheiere,cu oricare dintre ele intr-o functie de raspundere-prim ministru de exemplu-viitorul numai roz nu pare....