Ponta, intrebat daca nu demisioneaza si el, precum Rus: Dar eu ce-am facut?

de Redactia stiri     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2015, 11:39 Actualitate | Politic

Premierul Ponta a fost intrebat de o jurnalista daca va face si el un gest de onoare ca ministrul demisionar al Transporturilor Ioan Rus si daca isi va demisia, Ponta intreband initial ce a facut, iar ulterior, dupa ce i s-a amintit ca este ceruta urmarirea penala, spunand ca nu intelegea legatura, transmite Mediafax.

Inainte de a intra in plenul Parlamentului pentru dezbaterea motiunii de cenzura, Ponta a fost intrebat daca va demisiona.

"Domnul ministru Ioan Rus si-a dat demisia, a fost un gest de onoare. Ii veti urma si dumneavoastra modelul?", l-a intrebat pe premier o jurnalista.

"Dar eu ce-am facut, doamna?", a raspuns prim-ministrul.

"Sunteti urmarit penal, in rest nimic", i s-a raspuns.

"A, nu intelegeam legatura", a replicat, la randul sau, seful Guvernului.

Premierul Victor Ponta este urmarit penal in dosarul Sova, fiind acuzat de fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala in forma continuata si spalarea banilor in dosarul Turceni - Rovinari, fapte pe care le-ar fi savarsit in perioada in care era avocat. De asemenea, DNA a cerut Camerei Deputatilor avizarea urmaririi penale pe numele premierului si pentru conflict de interese, cerere respinsa prin vot de catre deputati.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5891 vizualizari
  • +32 (32 voturi)    
    Dar ce-am facut sefu? (Vineri, 12 iunie 2015, 11:48)

    Bogdan [anonim]

    Nimic, doar guvernai dintr-o pozitie nefireasca.
    • +12 (12 voturi)    
      . (Vineri, 12 iunie 2015, 11:52)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Am intrat aici sa postez asta. Damn, too slow!
  • +19 (19 voturi)    
    Exprimare la Dottore din Putzul Gandirii (Vineri, 12 iunie 2015, 11:50)

    un domn [utilizator]

    Bolshevice..de aceea S nu inseamna Social, ci inseamna Shpaga si este abreviata cu $..respective numele este P$D
  • +22 (24 voturi)    
    pentru retardati: (Vineri, 12 iunie 2015, 11:51)

    liviu_ [utilizator]

    URMARIT PENAL INSEAMNA SCADEREA CREDIBILITATII TARII !!!
    trebuie sa traduc ce inseamna si aceste cuvinte pentru ponta?!
    omul asta are nevoie urgenta de un control la cap pentur ca are clar probleme GRAVE !!!
    • -3 (5 voturi)    
      pentru tine liviuta (Vineri, 12 iunie 2015, 13:56)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      se cheama ca esti retard daca bese este urmarit penal si tu l ai vrea presedinte din nou?
      • +3 (5 voturi)    
        Base E Un Geniu (Vineri, 12 iunie 2015, 15:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        shefii tai p$dishti.."ie penibili" (incluzandu te pe tine)
      • +1 (3 voturi)    
        bre (Vineri, 12 iunie 2015, 20:55)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        oamenii il vor pe base nu pt ca e imaculat ci pt ca a fost singurul care a dat in sleahta asta de mega corupti. pe langa ponta, nastase si altii basescu e ingeras cu gainariile lui.
  • +7 (7 voturi)    
    Moldovenii ne-au luat-o inainte (Vineri, 12 iunie 2015, 12:02)

    Moldoveanu [anonim]

    Premierul Republicii Moldova, Chiril Gaburici, si-a dat demisia cu doua zile inainte de alegerile locale. Motivul: si-a falsificat diplomele de studiu. Sursa: HotNews
  • +5 (5 voturi)    
    Chiar asa, ce ai facut ? (Vineri, 12 iunie 2015, 12:12)

    Delest [anonim]

    Ce ai facut ? Multe, hai sa incepem numai cu plagiatul (pentru on om normal ar fi fost suficient pentru a se retrage din politica, dar se vede treaba ca...) ; urmat de abuz grav de putere in chestia comisiilor desfiintate peste noapte ; apoi inca unul, cu OUG cu dedicatie personala ca sa scapi de raspundre ; si sa incheiem cu bataia de joc din noiembrie, cind ai privat cetateni ai Romaniei de dreptul lor constitutional la vot.
    Ajunge pentru 7 demisii, nu pentru una.
  • +7 (7 voturi)    
    usturoi.. (Vineri, 12 iunie 2015, 12:13)

    astronaut [utilizator]

    n-a mancat , gura nu-i miroase ! , acesta ''e omu'' , rusinea rusinii , tupeu la maxim , ipocrizie , cand ii spui ca e hot dovedit (plagiator si nu numai), raspunde prin alta intrebare (din care neam o fi). Sa dea Dzeu sanatate Dlui Procuror , sa se tina de HARA ta , s-apoi om vedea !
  • +7 (7 voturi)    
    Iti spun eu ce-ai facut...! (Vineri, 12 iunie 2015, 12:17)

    ticbis [utilizator]

    Ai facut de rusine o tara intreaga!
    Din vina ta, romanii au ajuns de rasul intregii Uniuni Europene!
    Cum crezi ca se simt cei 4 milioane de romani ce muncesc si traiesc in tarile adoptive cand premierul Romaniei isi bate joc de dreptul lor la vot, iar guvernul pe care-l patroneaza ii considera prosti, iar pe nevestele lor curve si pe copiii lor golani!
    Acest personaj nu numai ca n-are ce cauta in fruntea guvernului, dar locul lui e la puscarie!
    Afara cu hotul ce si-a masluit diplomele, studiile si cariera, care si-a batut joc de milioane de romani, care este aparatorul neconditionat al infractorilor, al coruptilor si al borfasilor ce au pus jugul pe cetatenii romani!
  • +8 (8 voturi)    
    Schizofrenia (Vineri, 12 iunie 2015, 12:41)

    mr_mojo [utilizator]

    Guvernează România.
    Nu poate fi concediat pe caz de boală?
  • +8 (8 voturi)    
    incroyable (Vineri, 12 iunie 2015, 12:43)

    alegzandru [utilizator]

    Este absolut de necrezut! Sunt uluit, omul asta e bolnav psihic, atitudinea asta e copiata dupa Gaddafi sau Idi Amin, specifica Africii, e de neconceput o asa sfidare in Europa, in UE. Pana si in Moldova a demisionat premierul dintr-un motiv asemanator cu plagiatul penalului asta, o situatie prin care pinochio a trecut fluierand. Traim o mare rusine si asta ne va lasa o pata uriasa pe blazonul national.

    Sper sa se tina cont de toate astea la procesul sau, de care nu va mai putea fugi mult, si sa i se dea o pedeapsa exemplara. Ar trebui sa se forteze un alt proces, pentru abuz de putere, abateri deosebit de grave si subminare nationala, atata timp cat tu ai o pozitie cheie si refuzi sa demisionezi pentru acuzatii penale inseamna ca ai impins tara in mod voluntar intr-un blocaj pe toate ramurile si trebuie sa platesti pentru asta!
  • +3 (9 voturi)    
    Ponta imi aduce aminte de perioada Nastase (Vineri, 12 iunie 2015, 13:23)

    jackalphonse [utilizator]

    cand o cucoana (Stanoiu, parca) spunea ca nimeni n a facut nimic rau in Romania pe guvernarea Nastase: "...despre ce coruptie vorbiti? Nu este coruptie in tara, aratati mi l si mie pe cel corupt".

    Adevarul este ca nu sunt mari corupti la noi: Nastase a devalizat industria si a fost bagat la mititica pentru conferinte si termopane, Udea a furat prin toate mijloacele si este cercetata pentru gala Bute, Base specializat in infractiuni cu despagubiri pentru retrocedari, flota si altele, i se bate obrazul pentru casa Mihaileanu. Rasul curcilor, chiar nu avem corupti mari. Ei doar ocupa cele mai importante posturi administrative.