Miscare surpriza in Guvern: Robert Cazanciuc trece la UNPR, care preia Ministerul Justitiei, PSD ramane fara un minister-cheie (surse)

de Red. Politic     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2015, 14:35 Actualitate | Politic

Robert Cazanciuc
Foto: AGERPRES
Robert Cazanciuc, ministrul Justitiei, ar urma sa treaca la UNPR (partidul condus de vicepremierul Gabriel Oprea), partid care va pastra si portofoliul Justitiei, au anuntat B1 TV si Agerpres, citand surse politice. Mutarea ar lasa PSD fara un portofoliu esential, Justitia fiind ministerul - cheie pentru eventuale modificari prin ordonanta de urgenta la Codul Penal sau de Procedura Penala.

Cazanciuc a cazut in dizgratia unei parti din PSD, lui fiindu-i ceruta demisia la sedinta de luni a conducerii partidului. Reamintim ca tot in sedinta de luni a PSD s-ar fi cerut si demisia sefei DNA, Laura Codruta Kovesi.

PSD pierde in acest moment portofoliul justitiei, daca stirea se confirma.

Potrivit surselor citate de Agerpres, vicepremierul Gabriel Oprea, preşedintele UNPR, are încredere în Robert Cazanciuc, îl cunoaşte, îl consideră competent şi profesionist.

UPDATE 15.15: Declaratia lui Victor Ponta despre Robert Cazanciuc la inceputul sedintei de guvern: "Acum de cand...tot timpul ati fost in coordonarea vicepremierului pentru siguranta nationala (Gabriel Oprea - n.red.), sunteti si mai eficient domnule ministru si ma bucura acest lucru".










15524 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    Nu pierde nimic (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:39)

    Soljenitin [utilizator]

    PSD = UNPR, nu se pierde nimic.
    • -1 (3 voturi)    
      e nevoie de vot in parlament (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:05)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      E nevoie de vot in parlament pentru aceasta modificare avand in vedere ca se schimba structura guvernului din punctul de vedere al compozitiei politice?
    • +5 (9 voturi)    
      exact ! (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:16)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Dupa ultimele evolutii ale UNPR, putem spune fara frica de a gresi ca PSD - UNPR = aceiasi mizerie iar "miscarea surpriza" este o manareala menita sa arunce praf in ochii naivilor si sa inchida gura celor care il acuzau pe plagiator ca si-a adus toate rudele in guvern.
  • +12 (16 voturi)    
    Care-i diferenta? (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:40)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    P$D, UNPR, sunt din acelasi aluat si din aceeasi camarila.
  • +18 (20 voturi)    
    altfel (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:48)

    dum_i [utilizator]

    Eu vad putin altfel : ministerul justitiei trece la un partidulet care oricum nu conteaza la alegeri, asa ca poate face ce vrea (sau ce ii se ordona) acolo.

    Mare atentie!
    • +4 (4 voturi)    
      hm.. (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:30)

      flavius [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Exact la asta ma gandeam si eu . Trece la un alt partid , de sacrificiu , pt a minimaliza pagubele . Devine clar ca in sistemul de justitie urmeaza schimbari majore care or sa coste mult electoral .

      Pierde si PSD-ul in urma lor , dar pierde mai putin , e totusi o treaba ce trebuie facuta si de care tine supravietuirea lor .Probabil o sa asistam si la mici "rupturi" si certuri teatrale intre PSD is UNPR , pt a crea aparenta unei distantari. In orice caz , alt sens la mutarii nu cred ca exista . UNPR sau PSD , doar diferenta de sigla..

      Curand o sa asistam la batalia finala pt Romania . Punctul zero al luptei intre Romania veche , reprezentata de o anumita mentalitate si o intreaga clasa de politicieni (din toate partidele) si Romania noua , care abia ce a deschis ochii si care inca nu ne ofera o imagine clara .

      Cam asta e situatia . Ratiunea imi spune ca cea din urma va castiga . In orice caz , o sa fie o lupta rapida , brutala si definitiva .
  • +15 (19 voturi)    
    Iata motivul. (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:49)

    mcv [utilizator]

    Ponta isi pregateste terenul pentru cand nu va mai fi premier. Daca Ponta pleaca, si PSD-ul iese/nu de la guvernare, indiferent de scenariu, UNPR-ul ramane. Si cum Ponta isi vrea oamenii in continuare la butoane, l-a plasat pe Cazanciuc la UNPR.
    Asadar, pleaca Ponta, dar isi lasa urmasii sa-i continue treaba.
    Deci, nu se pierde , se castiga!
    • +5 (5 voturi)    
      corect (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Fara anticipate, nu merge fara unpr.
  • +4 (10 voturi)    
    Ponta a mai dat o teapa PSD-ului (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:52)

    Ponta a mai dat o teapa PSD-ului [anonim]

    Ponta a mai dat o teapa PSD-ului !!!!
  • +9 (13 voturi)    
    Mai incet, mai incet.... PSD nu pierde nimic... (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:52)

    Radu_B [utilizator]

    Primul ministru poate oricand remania Guvernul, demite si numi ministri, Ponta / PSD sunt in continuare la butoane... Ponta cel mult poate crea o "aparenta" de obiectivitate lasand MJ la UNPR si nu sub controlul politic al PSD... Desi nu vad de ce si-ar bate capul, acum deja e in faza in care scuipa in obrazul unei intregi tari....
  • +8 (12 voturi)    
    Viorele vezi-ti de drumul spre DNA ! (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:54)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta o amintire trista,cu o "cariera " de neurmat.
  • +18 (20 voturi)    
    Doctrina, bat-o vina... (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:56)

    fdaniel [utilizator]

    Sunt convins ca dispute doctrinare profunde privind politicile partidului l-au determinat pe dl. Cazanciuc sa ia aceasta onorabila decizie.
    Filosofia de stanga precum si modul de rezolvare a probemelor socio-economice au, pesemne, in UNPR o nuanta mai apropiata de gandirea politica a stimatului ministru.

    In aceeasi masura este posibil ca acesta sa fie un traseist ordinar care-si apara pozitia de spagar in care a fost uns de intaiul partid al tarii.

    Nu-mi dau seama care din cele de mai sus e corecta.
  • +17 (19 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:59)

    V. Veroiu [utilizator]

    Mi s-ar parea normal ca un om odata ales pe listele unui partid sau pentru ca apartine unui partid, daca nu se mai vede implinit de platforma partidului respectiv sa migreze doar daca demisioneaza.

    Este absurd ca un PNList sa fie ales pt ca e pe lista PNL si apoi sa treaca la PSD, sau invers.
  • +16 (18 voturi)    
    Nu conteaza in ce partid e Cazanciuc. (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:00)

    IancuJianu [utilizator]

    Atunci cind vorbeste gura fara cap, sau cind gindeste cu fundul, tot aia este.
  • +14 (16 voturi)    
    Calcule (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:01)

    aqualung [utilizator]

    UNPR ia în calcul abandonarea lui Ponta, iar Cazanciuc își ia elan să sară și el din barcă. Nu știe probabil nici el dacă va sări sau nu, dar e bine să ai elan.
  • +15 (17 voturi)    
    Surpriză... (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:03)

    Paganelis [utilizator]

    ... pe naiba! Ticălosul va da drumul la toate modificările pe care șparlamentarii penali le vor face la legislația legată de justiție, spre a-l scăpa pe PM (Puie Monta sau Penalul Mitoman sau Plagiatorul Mincinos), iar acesta, cu un aer de „fată mare” va zice că „nu-i pot face nimic, deoarece este la alt partid! Vorbiți cu șeful lui de la UNPR!”...
  • +17 (19 voturi)    
    E blat (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:07)

    Mihai [anonim]

    Mi se pare destul de clar, trece Cazanciuc la UNPR ca sa nu sufere imaginea PSD-ului atunci cand o sa aprobe ordonantele de urgenta pentru Codul Penal.

    Il sacrifica si pe Cazanciuc si cumva si UNPR, dar ordonantele o sa treaca.

    Eventual isi mai da si Ponta demisia in ziua aia, ca sa nu fim atenti cum incearca sa distruga justitia.
  • +18 (22 voturi)    
    mda... (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:09)

    liviu_ [utilizator]

    se pregatesc legi urate...
    si ca sa spuna ca "nu noi" se muta la unpr...
    • +5 (7 voturi)    
      Ba, din contra... (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:24)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...este lupta din interiorul psd, unde aripa dura, a penalilor, condusa de ilie sarbu, pare ca incepe sa piarda razboiul...
      Este posibil ca ultimele iesiri ale lui Cazanciuc privind amenintarile la adresa celor ce vor demonstra in fata Parlamentului, sa fi fost fortate de ponta si socrul sau...
  • +6 (8 voturi)    
    FAMIGLIA Ponta (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:12)

    George [anonim]

    Romania este condusa de FAMIGLIA Ponta.
  • +7 (9 voturi)    
    E blat (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:18)

    MihaiBzs [utilizator]

    Trece Cazanciuc la UNPR ca sa poata aproba ordonantele de urgenta pentru Codul Penal fara sa sufere PSD la imagine.

    Eventual isi da si Ponta demisia in ziua aia ca sa nu fim atenti la ce se intampla. Aveti grija!
  • +7 (9 voturi)    
    Cazanciuc trece la UNPR... (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:18)

    lili [anonim]

    Ramane Ministru al Justitiei si face ce spune penalul Ponta !!!
    Miscare tipic Ponta!
    Sila!
  • +4 (6 voturi)    
    interesanta fronda... (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ...gheneralului izmenelor!

    sa'l aiba deja la mana faimosul binom sri-dna?
  • +6 (8 voturi)    
    Mafia transpartinica (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:24)

    oilman [utilizator]

    Toate bune si frumoase, doar spatiul in pirnaie este mult prea mic. DPDV al costului poate ar fi cel mai usor sa re-modeleze cladirea parlamentului si sa o transforme in puscarie. N-ar mai fi probleme cu transportul borfasilor, ar ramine acasa. Cheltuiala mai mica si pentru doamnele parlamentar care nu vor mai trebui sa-si faca coafura asa de des si nici sa-si cumpere haine zilnic - pijamaua vargata e mai usor de intretinut si in plus comoda....
  • +8 (10 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:26)

    Europiu [utilizator]

    Nu cred ca "PSD pierde ministerul" din moment ce UNPR-ul este, oricum, celalalt buzunar al PSD-ului.

    Mai degraba cred ca e o miscare de aburire: eventuale initiative ale MJ nu vor mai fi "ale PSD" care vor incerca sa se scoata basma curata.
  • +6 (8 voturi)    
    tocmeala (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:29)

    the obvious [utilizator]

    au zis ca nu dau doar un minister catre UNPR sa voteze cum trebuie vineri, il dau cu om cu tot
  • +4 (6 voturi)    
    Ma... (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:34)

    Stef_and [utilizator]

    Dar ce bine va intelegeti voi! Eu insa cred ca DNA pregateste ceva lui Oprea!!
  • +2 (4 voturi)    
    e un transfer (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:40)

    Titi C [anonim]

    PSD-ul moare incet si isi muta semintele dintr-un buzunar in altul.
  • +2 (4 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:41)

    solar [utilizator]

    Miscarea poate avea un tâlc.Coroborand ”precizarile” de ultima ora ale generalului OPREA , cu partidul sau ”miltarizat” cu tot,imi pot imagina si viitorul conducator al Romaniei.De ce nu? Speculez?Imaginez scenarii? FIRESTA CA DA!
    Restul sa lasam pe seama presei... culte si inculte sa despice firu-n patru si sa-si etaleze idealurile democratice.Eu raman la banuielile mele mai vechi, cu ”simptomele”lor nebuloase pe-alaturi.
  • +3 (5 voturi)    
    UNPR este anexa militara a PSD (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:41)

    George [anonim]

    PSD nu pierde nimic pentru ca UNPR este ANEXA militarizata a PSD. Sa fim seriosi. Borfasul a fost transferat la UNPR de catre tovarasul Victor Ponta, urmaritul penal. Rusinea Romaniei.
  • 0 (8 voturi)    
    POPORUL (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:44)

    Canada only [anonim]

    Sincer nu inteleg de ce mi-am consumat energia zilele astea stand cu sufletul la gura. Romania este condusa niste hoti din parlament alesi de popor:

    1. PSD-ul a reusit sa spele la creier pe multi. In primul rand daca pleca viermele de Ponta nu se forma alta majoritate cum cred toti neavenitii. Pur si simplu il puneau pe unul in fata gen Oprea si majoritatea tot ramanea. Aici a fost vorba de onoare.

    2. Nici pana in ziua asta nu inteleg cum a reusit omul asta Klaus Iohannis presedinte in tara aia de 2 lei. Un om asa civilizat, neinteles de multi, neinteles chiar de astia asa zisi de dreapta, un om care vrea normalitate dar nu se va putea face vreodata in Romanica de ce ? din cauza populatiei si va explic la punctul 3.

    3. Romanii din tara sunt 99 % vinovati pentru situatia creata. In primul rand ca au votat un parlament de hoti si in al doilea rand cand presedintele iese si spune clar demisia la premier si ala nu vrea este datoria ta civica sa iesi si sa protestezi ca doar nu credeti ca o sa iasa Iohannis in 2015 sa va indemne la proteste ca in Africa.

    Va meritati soarta eu ma bucur de cetatenia canadiana si ma uit cu mila catre Iohannis, eu daca as fi in locul lui as pleca in Germania si as lasa gunoiul ala de popor. Rusine si ma rog la Dumnezeu zilnic sa nu va dea drumul la vize aici si in SUA.
    • +4 (4 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 10 iunie 2015, 17:18)

      asdasd [anonim] i-a raspuns lui Canada only

      Am 22 de ani ,am studii superioare , lucrez , am in mare aceleasi optiuni ca si tine , de votat votez cu fiecare ocazie si votez documentat .

      Urmaresc atent scena politica , ies in strada cand pot si am de ce , imi platesc darile catre stat si in general ai putea chiar spune ca sunt un cetatean model .
      Ca mine sunt sute de mii , cel putin .

      Te anunt ca poporul asta nu e un gunoi . Fa o analiza mai atenta si o sa ajungi la aceeasi concluzie .

      E un popor care a intrat sarac in comunism , a iesit si mai sarac din comunism si de care s-a profitat apoi . Suntem saraci , exploatati si neinformati . De vina e istoria , sansa si elitele .
      Sa il consider un gunoi pe Ion din Vaslui , care moare de foame si are 8 clase pentru ca a votat PSD pt kg-ul de faina ? Eu nu pot . Tu se pare ca poti .

      Natia asta trece printr-o evolutie absolut naturala . Nu suntem nici gunoaie , nici prosti nici vinovati . Doar intarziati , intarziati de istorie , elite si sansa .
      Nu incepe si nu se termina Romania cu Ponta . O sa pice , asa cum pica toti .
    • +3 (3 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 10 iunie 2015, 17:18)

      asdasd [anonim] i-a raspuns lui Canada only

      Am 22 de ani ,am studii superioare , lucrez , am in mare aceleasi optiuni ca si tine , de votat votez cu fiecare ocazie si votez documentat .

      Urmaresc atent scena politica , ies in strada cand pot si am de ce , imi platesc darile catre stat si in general ai putea chiar spune ca sunt un cetatean model .
      Ca mine sunt sute de mii , cel putin .

      Te anunt ca poporul asta nu e un gunoi . Fa o analiza mai atenta si o sa ajungi la aceeasi concluzie .

      E un popor care a intrat sarac in comunism , a iesit si mai sarac din comunism si de care s-a profitat apoi . Suntem saraci , exploatati si neinformati . De vina e istoria , sansa si elitele .
      Sa il consider un gunoi pe Ion din Vaslui , care moare de foame si are 8 clase pentru ca a votat PSD pt kg-ul de faina ? Eu nu pot . Tu se pare ca poti .

      Natia asta trece printr-o evolutie absolut naturala . Nu suntem nici gunoaie , nici prosti nici vinovati . Doar intarziati , intarziati de istorie , elite si sansa .
      Nu incepe si nu se termina Romania cu Ponta . O sa pice , asa cum pica toti .
  • +4 (6 voturi)    
    POlitica este o c...va! (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:44)

    hotnewsfil [utilizator]

    In 2012, cand, printr-o lovitura 'blitz', MRU a fost detronat, odata cu PDL, unii comentatori il acuzau si pe Gabriel Oprea ca a participat la aceasta lovitura miselesca, lovitura care a facut mut rau tarii,in exterior.
    Traian Basescu, cel care stia multe, a sarit in ajutoru, care isi respecta toate promisiunile (angajamentele politice luate de el!).
    Traian Basescu ii daduse vreo catva stele de general lui Oprea, spre stupefactia simpatizantilor presedintelui.
    Este interesant de aflat care este parerea de acum a lui Traian Basescu, asupra manevrelor politice in care este implicat Oprea. Il mai lauda cu acelas entuziasm?
    Exista sintagma : 'politica este o curva'. La noi, este una de pe centura!
  • +3 (5 voturi)    
    UNPR este un partid balama. (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:56)

    vali47 [utilizator]

    UNPR nu este partid.Este un ghiveci de//interes național//,adică ceva bun de făcut guvern cu cine-i mai puternic.Ce,UNPR nu a fost la guvernare cu PDL care este aspru criticat și acum este la guvernare cu PSD.Dacă vrem să scăpăm de hoți trebuie să dăm un vot masiv PNL,să poată forma singuri guvernul.Și jocul parșiv al parlamentarilor independenți trebuie eliminat.Trebuie și aceștia aleși prin vot de minoritatea din care fac parte,dar numai dacă minoritatea respectivă nu vrea să voteze un candidat de la partidele politice.Altfel totul este o batjocură la adresa românilor.Trebuie să cerem ca numărul de parlamentari să fie proporțional cu prezența la vot.500 de parlamentari zic ei maxim și dacă prezența la vot este 60%,rămân 300 așa cum am votat la referendum.Dacă vor să fie parlamentari să ne convingă să mergem la vot.
    • +4 (4 voturi)    
      n-o fi... (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:26)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      ...dar ponta il ajuta sa devina.
      Fara viziune, creativitate, inovare, unpr sta ca un predator, nemiscat, si asteapta ca victima sa vina si sa-i cada in plasa. Nu investeste nimic, nu risca nimic, si uite, in termen net castiga.
      Incet, incet va ajunge de talia pnl, mai ales acum cand psd este pe cale sa se dezintegreze.
      UNPR are acum o putere de negociere formidabila. Este singurul partid capabil sa formeze o noua coalitie de guvernare.
      Vom vedea in zilele urmatoare. Parerea mea este ca Oprea se va opune planului psd de asasinare a Justitiei. Si asta va provoca marea scindare...
  • 0 (0 voturi)    
    Aruncat ca si gaina moarta peste gard !!! (Joi, 11 iunie 2015, 9:58)

    andreesanu [utilizator]

    Ponta o scalda iar ,cum sa-si trimita varul la plimbare ?
    l-a facut cadou pe usa din dos lui mos Teaca sa se spele el pe cap daca tot ii tine trena lui Ponta.