UPDATE PNL a renuntat la mitingul de vineri, acuzand contramanifestatia PSD-ului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2015, 12:58 Actualitate | Politic

ACTUALIZAT PNL a decis, in sedinta Biroului Permanent National, sa renunte la mitingul programat pentru vineri, cu ocazia motiunii de cenzura ce se va dezbate in parlament, a anuntat co-presedintele Vasile Blaga, care a acuzat contramanifestatia PSD-ului din zona Izvor despre care spune ca ar aminti de anul 1990. Alina Gorghiu, co-presedinte al PNL, anuntase miercuri ca PNL a primit autorizatia pentru un protest langa Parlament pentru ziua de vineri, 12 iunie, cand Parlamentul va vota motiunea de cenzura. Gorghiu a anuntase ca la miting vor participa 10.000 de oameni, insa autorizatia liberalilor era solicitata pentru doar 5000 de persoane.

Intrebata de un jurnalist de ce avanseaza aceasta cifra in conditiile in care autorizatia este doar pentru un numar de doua ori mai mic, Alina Gorghiu a raspuns ca "daca scrie 5.000, vor fi 5.000 de oameni".

Pe de alta parte, Gorghiu s-a aratat nemultumita pentru ca Primaria Bucuresti a dat autorizatia pentru mitingul PNL intr-un "perimetru nu foarte confortabil", in timp ce PSD a primit tot de la primaria condusa de Sorin Oprescu autorizatie pentru o contra-manifestatie intr-o zona mult mai vizibila, desi liberalii cerusera autorizatia cu doua zile inaintea social-democratilor.

Din acest motiv, liberalii au renuntat la miting, afirmand ca nu vor sa faca parte dintr-o situatie ce ar aminti de anul 1990. Blaga a precizat ca vor organiza un miting de amploare in alta zi in luna iunie.

In aceste conditii, vineri, in ziua cu motiunea, PNL va organiza proteste doar in tara, la prefecturile judetene.










7427 vizualizari
  • +17 (23 voturi)    
    deci (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:06)

    CiprianNicolae2 [anonim]

    comunistii lui puie monta vor scoate 100 000 .
    dar eu nu cred că vor iesi 10 000 , probabil maxim 1000-2000 , majoritatea membri de partid , restul isi fac rezervari de concediu iar restul zac la umbră cu matzul plin de la recenta reducere de tva .
    Pe urmă se vor văieta că n-au drumuri , spitale , scoli s.a.m.d. si că nu trăiesc ca-n vest .
    Somn usor natiune .
    • +10 (12 voturi)    
      sinceer (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:11)

      relu [anonim] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

      cat de sila mi-e de Ponta, si-as vrea sa fie dat jos, si mai sila mi-e de Gorghiu, o fatuca inodora incolora insipida, si cu o moralitate indoielnica. Pacat ca Iohanis a cocotat-o acolo unde nu-i e locul, purtator de cuvant era jobul care i se potrivea cel mai bine.

      Nu cu astfel de oameni ne convingeti, dragi PNL-isti. Si spun asta cu tristete, pentru ca as vrea o alternativa reala la PSD si Ponta. PNL nu are un lider serios, cu priza la public, care sa mobilizeze oamenii.

      Cei care vor iesi in strada vor iesi pe linie de partid, nu pt ca i-a convins gorghiu prin discursul ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Asta e trecerea de la opozitia de forma (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:08)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    la opozitia reala?

    Speranta moare ultima.
    • -13 (13 voturi)    
      well... (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:25)

      kalughin [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      daca rata de participare este cunoscuta deja, anterior evenimentului .... nu inteleg de ce nu au anticipat o rata de participare mai mare ... ii durea (g)ura?

      asa cum la prezidentiale au reusit sa scoata in turul 2 exact cati si-au propus, nu credeti ca ar putea si acum divizia specializata a aceluiasi seviciu militienesc sa mobilizeze prin social media un numar mai semnificativ de ortaci, negri si inveninati in limbi....? .... cu smartphonurile montate, pe post de felinare, la castile de ciclisti ... ca oricum totul e ciclic ....
    • +5 (5 voturi)    
      blaga nu a fost niciodata in opozitie (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:46)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      nu se mai asteapta nimeni de la PNL sa incerce sa schimbe ceva. PCR traieste.. PNL si PSD au aceleasi metode. singura lupta este pentru alternanta la putere.
  • +9 (9 voturi)    
    vrem si la cluj (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:20)

    dan [anonim]

    am tot urmarit zilele astea cand o sa fie iesiri in strada la cj. vreau si eu sa merg
    • +3 (3 voturi)    
      este joi de la 19:00 (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:13)

      adipe [anonim] i-a raspuns lui dan

      https://www.facebook.com/events/1073132919382243/
      • +1 (1 vot)    
        vrem si la cj (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:51)

        dan [anonim] i-a raspuns lui adipe

        super. ms
  • +2 (2 voturi)    
    romania libera (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:22)

    mihai grigore - poet [anonim]

    : blue :
  • -20 (20 voturi)    
    Rămâneți acasă (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:31)

    @Mishu [utilizator]

    Dacă nu vreți sa fiți ciomagiti :))
    • +3 (3 voturi)    
      Să stai acasă. (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:06)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Dacă nu vrei să fii ciomăgit.Ori comuniștii aliați cu hoții.ori noi românii cinstiți.Trebuie să ne luăm țara înapoi și să-i facem pe hoți să nu mai îndrăznească să ne insulte.Veniți în număr mare pentru apărarea democrației nu a ciomăgarilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Asta a zis Ponta, (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:14)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      dar mie nu mi-e teama de mineri.
  • -17 (21 voturi)    
    TATA ALINA (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:36)

    Cainele Crestin [anonim]

    Dupa cum se vede tata Alina este pusa pe treaba.Ea crede ca votarea motiunii se face in strada. Dupa urletele care le lanseaza in ultimile zile spera sa prinda si ea ceva,acolo vreun oscior,vreun ciolanas.De aceea nu incerc sa o combat pentru ca este prea mica,dar ii dedic o bucata din poezia "MARS DE ADIO" a marelui Adrian Paunescu,putin actualizata :
    Adrian Paunescu
    MARS DE ADIO
    La munca, derbedei, ca trece anul
    Si vin ailalti si-o sa va ia ciolanul.
    Faceati pe democratii cei cucernici,
    Cristosul mamii voastre de nemernici.
    Scuipati-va-ntre voi cum se cuvine
    Si-apoi convingeti-va ca e bine.
    --------------------------------------------
    Ce cazaturi, ce târfe, ce mizerii,
    V-as desena cu acul, sa va sperii.
    Dar voi nici sânge nu aveti în vine,
    Ci credite din calimari straine.
    ---------------------------------
    Ce cazaturi, ce târfe, ce mizerii,
    V-as desena cu acul, sa va sperii.
    Dar voi nici sânge nu aveti în vine,
    Ci credite din calimari straine.

    De unde sunteti, ma, din ce gaoace ,
    Cum v-au putut parintii vostri face ?
    Ce condimente le-au picat în sperma
    De e prostia voastra-atât de ferma ?

    Si vreti cu-amenintare si cu biciul
    S-o faceti curva voastra de serviciu.
    Mimati respectul pentru cele sfinte,
    Retrocedand si pamânturi si morminte.
    Ati inventat tot felul de excese,
    Pentru romani;voua sa nu va pese.
    .
    Minciuna voastra v-a adus pe scena,
    Actori într-o politica obscena.
    Si-acum, ca-i un prapad întreaga tara ,
    Ia cereti-va, putintel, afara.
    Acuma Romania nu-i a voastra,
    Asa ca mergeti voi în mama voastra.
    Plecati de-aici, cu-o graba funerara,
    Si nu mai zapaciti aceasta tara .
    Bagati viteza, ca va trece anul
    Si s-a scurtat si invechit ciolanul.
    Si ce va pot eu spune la plecare
    Decât lozinca lui Fanus cel mare :
    Nenorocitilor, se rupe snurul,
    "La munca, la batut tarusi cu curul !"
    V-am dedicvat-o pentru ca e ultima ocazie pentru voi.V-ati facut de ras si acum urmeaza declinul.
    Cainele
    • +4 (4 voturi)    
      versuri valabile..... (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:54)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Cainele Crestin

      .....pentru toti politicienii si ticalosii care ii sustin si profita de pe urma acestui sprijin si chiar pentru insusi "poetul nationale" care a scris aceste versuri si care a facut si el parte din gasca de ticalosi pe care, in mod ipocrit, o injura.
    • +7 (7 voturi)    
      caine sa citeze din porc (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cainele Crestin

      nu am mai vazut
      De unde expresia "porc de caine" probabil!
      • 0 (0 voturi)    
        >>>>>>>>>>> (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:20)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        de la nazisti.
    • -5 (9 voturi)    
      Genial. (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:27)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Cainele Crestin

      In special ultimul vers... o si vad pe Alinutza in postura potrivita. Caine, ai 67 de plusuri de la mine. Sa egalez maximul ce pot da postacii SRI disimulati, aia de dau minusurile.
  • +9 (9 voturi)    
    cand a fost... (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:03)

    liviu_ [utilizator]

    "plimbare" de la cotrooceni nu a fost nici o problema ca era zona sensibila, ca erau multi, ca nu ave3au autorizatie sau ca se bateau...
    acum vai-vai...
    PENIBIL tovarase ponta!
  • +8 (8 voturi)    
    Vreau să văd și cei 100.000 (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:16)

    mr_mojo [utilizator]

    De la PSD. Parcă așa se lăudau.
    Sau aia 100 de mii erau jandarmii? O să îi aducă din toată țara și trebuie să le plătească diurnă și pe urmă ies ei în stradă.
  • -4 (8 voturi)    
    deci (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:25)

    Mazeta [utilizator]

    Joi ar putea avea loc trei adunări în jurul Parlamentului: susţinătorii PNL, susţinătorii PSD şi susţinătorii Andre Rieu. E posibil să apară confruntări, ştiut faptul că fanii muzicii clasice sunt destul de violenţi.
    • 0 (0 voturi)    
      Apropo de confruntări. (Joi, 11 iunie 2015, 8:44)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      În lipsa celor de la PNL cei de la PSD se vor ciomăgi între ei.trebuie să facă asta ca să nu-și piardă antrenamentul.PSD este pus în încurcătură,a mobilizat numai scandalagii și câți-va cu coordonarea și nu mai poate da înapoi.Au dat o parte din bani și nu-i mai restituie nimeni.În plus//ciomăgarii// dacă nu sunt folosiți acum se vor simți frustrați.Așa că așteaptă-te la niște ciomăgeli psd-psd care,probabil,vor fi taxate că fiind provocări.Băieții trebuie să se bată!
  • +5 (5 voturi)    
    PNL e o gluma (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:24)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Gorghiu face opozitie de forma.
  • +4 (4 voturi)    
    E vorba de bani (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:39)

    je [anonim]

    Baronii, nu prea au chef sa strice pusculitele cu mitingul, mai ales ca ciolanul se subtiaza rau de tot, cu actiunile DNA din ultima perioada.
  • +1 (1 vot)    
    s-au zburlit PeNeLe (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:46)

    maria [anonim]

    de frica pesedeilor. Lamentabila opozitie! Lamentabil! Nu-I nimic vom iesii cetatenii cu spirit civic si cu dor de justitie dreapta si egala. Vom iesi pentru noi impotriva intregii clase politice corupte si de cacao!
  • +3 (3 voturi)    
    Miscarea este buna! (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Contestarea lui Ponta nu trebuie sa fie politica!
    Ponta nu trebuie dat jos de PNL pentru ca este de la PSD!
    Ponta trebuie sa plece pentru ca este un borfas in fruntea tarii! Poate foarte bine sa vina un alt PSD-ist ca premier, dar sa fie cineva onest, nu un borfas! Nu putem sa lasam borfasii in fata!
    Deci contestarea trebuie sa vina de la societate! Si de la UDMR-isti si de la PSD-isti si de la apolitici si de la Biserica! Ne-am saturat sa fim condusi de borfasi! Cine este borfas sa plece!
  • +3 (3 voturi)    
    uite mitingul, nu e mitingul! (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:55)

    lili [anonim]

    P-astia vrea Presedintele Johannis sa-i aduca sa guverneze?!
    Vad ca de fapt "noul" PNL e la concurenta cu Ponta, intr-ale datului la intors, azi spun una, maine retracteaza si fac alta!
    Cu cine vom vota in 2016?!

    Daca imi amintesc bine vineri va fi Concertul Andre Rieu, sustinatorii de PSD vor fi la concurenta cu Andre Rieu?!!
  • +5 (5 voturi)    
    ponta si oprescu... (Miercuri, 10 iunie 2015, 16:05)

    liviu_ [utilizator]

    se bucura de ultimele momente la conducerea unor institutii...
    oprescu nu are nici o sansa sa iasa iar la apitala si psd nu are sanse sa iasa la parlamentare...

    daca nu reusesc sa distruga romania intr-un an de zile vor fi doar o amintire trista