Alina Gorghiu: Victor Ponta arunca in aer credibilitatea Romaniei. Este un atac incredibil impotriva statului si institutiilor, cea mai grava criza politica dupa anul 1989. / Vasile Blaga: Cazul Ponta, fara precedent in UE

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2015, 14:05 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Agerpres
Co-presedintele PNL a declarat, duminica, intr-o conferinta de presa comuna cu Vasile Blaga, ca Victor Ponta "a decis sa dea foc la tara si sa sacrifice Romania doar pentru a isi exercita in continuare functiile. Pentru a ramane la putere, Victor Ponta este in stare de orice, cum a demonstrat si la alegeri, la votul din diaspora. Constatam cu stupoare cum Victor Ponta arunca in aer tot ce inseamna credibilitatea Romaniei in lume, prin nerecunoasterea institutiilor statului roman. Este un atac incredibil impotriva statului roman si impotriva institutiilor." La randul sau, co-presedintele PNl Vasile Blaga a declarat ca "PNL cere demisia imediata a lui Victor Ponta. Democratia din Romania se afla intr-unul dintre cele mai delicate si dificile momente dupa 1989. Cazul lui Victor Ponta este fara precedent in Uniunea Europeana."

Declaratiile Alinei Gorghiu:

Victor Ponta a decis sa dea foc la tara si sa sacrifice Romania doar pentru a isi exercita in continuare functiile.

Nu ne asteptam la o demisie, pentru ca Victor Ponta nu are nici onoare, nici demnitate.

Pentru a ramane la putere, Victor Ponta este in stare de orice, cum a demonstrat si la alegeri, la votul din diaspora.

Constatam cu stupoare cum Victor Ponta arunca in aer tot ce inseamna credibilitatea Romaniei in lume, prin nerecunoasterea institutiilor statului roman.

Astazi, pentru Victor Ponta, statul roman este Victor Ponta.

Este un atac incredibil impotriva statului roman si impotriva institutiilor.

Victor Ponta gireaza un Guvern care inseamna blazonul coruptiei.

Victor Ponta pozeaza in victima cand nu este decat un agresor al statului romani si al institutiilor constitutionale.

Este cea mai grava criza politica in Romania dupa anul 1989.

Este sfarsitul carierei politice a lui Victor Ponta.

Vreau sa ii mai spun lui Victor Ponta ca justitia nu se face la sediul din Kiseleff, nu se face in Parlament. Activitatile comerciale si achizitiile de apartaente ale lui Victor Ponta nu intereseaza pe nimeni. Discutia de astazi este despre lipsa de credibilitate si de legitimitate pe care le are un premier.

Ponta evita raspunderea politica pe care ar trebui sa si-o asume printr-o demisie.

PNL nu mai recunoaste legitimitatea politica a lui Victor Ponta ca prim ministru. Vom discuta despre boicotarea oricaror situatii in care am avea discutii cu Victor Ponta.


Declaratiile lui Vasile Blaga:


PNL cere demisia imediata a lui Victor Ponta. Democratia din Romania se afla intr-unul dintre cele mai delicate si dificile momente dupa 1989.

Nimeni dupa 1989 nu si-a permis in Romania sa faca astfel de declaratii.

Domnul Ponta pune egalitate intre el si cazul Rarinca, intre el si presedintele Klaus Iohannis.

Victor Ponta trebuie sa isi dea demisia pentru ca credibilitatea institutiilor din Romania este pusa in pericol.

Pe Ponta nu l-a interesat, si vedem asta astazi mai mult decat oricand, soarta romanilor.

Nu inteleg solidarizarea tuturor liderilor PSD cu Victor Ponta, cum nu inteleg solidarizarea oamenilor care fac parte din arcul guvernamental.

In noiembrie 2014, Victor Ponta si-a batut joc de votul din diaspora si de dreptul la vot. Astazi, Victor Ponta isi bate joc de toti romanii.

Cazul lui Victor Ponta este fara precedent in Uniunea Europeana.

In ziua in care vom dezbate motiunea de cenzura, vom crea un lant uman in jurul Palatului Parlamentului si vom chema pe toti romanii sa ni se alature.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5625 vizualizari
  • -10 (36 voturi)    
    hmm (Duminică, 7 iunie 2015, 14:11)

    Mazeta [utilizator]

    Nu înțeleg de ce madam Gorghiu face apel la parlamentarii PSD, nu PNL. Este ca și cum Borcea le-ar cere jucătorilor Stelei ca Dinamo să câștige campionatul.
    • +7 (17 voturi)    
      Le cere sa se pocaiasca in ultimul ceas (Duminică, 7 iunie 2015, 16:13)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Intrebarea e retorica, or sa se pocaiasca borfashii? Hahaha, let's take a wild guess.
      • -6 (16 voturi)    
        Cazul are multe precedente (Duminică, 7 iunie 2015, 18:41)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Spre exemplu, Johannis era trimis deja si in judecata atunci cand prostimea l-a votat. Si mai mult, era plin de comentarii care amenintau ca daca indraznesc judecatorii sa il gaseasca vinovata o sa faca prapad. Aveti probleme cu memoria basistilor ? Sa vin si cu link-uri la comentariile voastre ?
        • -1 (7 voturi)    
          ne lasi (Duminică, 7 iunie 2015, 20:18)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          dar Ponta cand a fost votat pentru ceva ? inafa ra de functia de deputat in Gorj.
          A fost propus din partea unei coalitii care nu mai exista, votat de majoritate care mai exista si numit de un presedinte care nu mai e in functie.
          Ma intreb din ce functie trebuia sa isi dea demisia Johannis la data votului? cea de primar de Sibiu.
          Pasol na turbinca!
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns (Luni, 8 iunie 2015, 11:46)

            CrinteaStefan [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

            DE CE parlamentarii PNL, PDL nu isi dau demisia si in felul acesta tranteste guvernul si poate realizeaza ei o majoritate care sa formeze guvernului lui Iohanis, precum guvernul Boc al lui Basescu.
        • 0 (0 voturi)    
          Haida de! (Luni, 8 iunie 2015, 7:25)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Aflam lucruri noi! Pentru ce a fost Johannis trimis in judecata?!?!?!
    • +6 (14 voturi)    
      Dar tu? (Duminică, 7 iunie 2015, 17:29)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu de ce scrii pe site-ul HotNews? E acelasi lucru.
    • +9 (11 voturi)    
      Ai dreptate... (Duminică, 7 iunie 2015, 19:06)

      2vest [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ha ha... in sfarsit un comentariu mai la lucul lui din partea ta. Cum de naiba ai luat totusi atatea minusuri cu el.

      Daca intr-o zi to o sa postezi ceva de genul "Base bun, Putin rau!!!" tot o saiti iei numai minusuri. Asa din inertie.

      Mai baiatule tu n-ai serviciu sau esti postac de profesie.

      Cum pisici apuci tu sa comentezi tu la fiecare stire anti-PSD la cinci secunde cand nu s-a uscat bine cerneala articolului de pe site!!!???!!!
  • +14 (28 voturi)    
    stai uşure, (Duminică, 7 iunie 2015, 14:20)

    victor L [utilizator]

    Alinuta; cind te fortai impreuna cu plagiatorul sa dati foc la tara in 2012 si in alt dăţi, cum te simteai?
    • -4 (18 voturi)    
      Suntem in 2015 (Duminică, 7 iunie 2015, 16:20)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Esti confuz, nene!

      Antonescu, macar a avut bunul-simt sa faca un pas inapoi la timp, ceea ce nu se poate spune despre ghiolbanul de formula 1 cu portbagajul si mai mare din 2012 si pana astazi...
      • +10 (10 voturi)    
        nu-i confuz de loc, (Duminică, 7 iunie 2015, 17:19)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        isi bateau joc de tara, incalcau legi, terfeleau institutii... cam asta facea alininutza . Cu kkrau+ mincinosul +..toti ceilalti . KKrau a fost executat intern , ca deh a fost rebranding pt prostime.

        Acuma, daca si-a schimbat alinutza culoarea parului ne crede prosti ...naravul acelasi a ramas.
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns (Luni, 8 iunie 2015, 11:52)

          CrinteaStefan [anonim] i-a raspuns lui mnicku

          Nu ai vazut ce rochie rosie avea alinuta.A uitat ca s-a aliat cu cei care au redus salarii chiar si mie, au inchis spitale( sa avem cadre medicale in stare de somaj! Bate-i Doamne ca nu respecta poporul tau.
  • -1 (31 voturi)    
    solutia... morala (Duminică, 7 iunie 2015, 14:22)

    Gustav555 [utilizator]

    Deci madame Gorghiu este varianta de inlocuire politica a lui Ponta.
    Nu va simtiti ridicoli, baieti?
    • +9 (21 voturi)    
      Nuuuu, trebuie lasat sa fure in continuare (Duminică, 7 iunie 2015, 16:14)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Trebuie lasat sa distruga tara de tot prin incompetenta sa.
    • +1 (11 voturi)    
      crezi ca prostii s-au prins ? (Duminică, 7 iunie 2015, 18:45)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Ca executia asta este comandata ca sa vina mafia la putere la loc ? Evident ca Gorghiu este singura varianta de inlocuire. Iohannis va trebui sa numeasca un nou premier, care sa fie sustinut de parlament. Asta nu poate fi decat presedintele PDL (pardon, PNL). Dar no, oamenii cred ca ies in strada sa-l dea jos pe Ponta. Pai, ghich ce, iesim si noi in strada, pentru ca nu mai vrem PDL si pentru ca nu mai vrem oameni numiti politic in justitie care sa actioneze in stil mafiot la executia cuiva pentru preluarea puterii!
  • +22 (30 voturi)    
    Uituca esti, cucoana! (Duminică, 7 iunie 2015, 14:34)

    mcv [utilizator]

    A mai fost o criza politica, cel putin la fel de grava ca si aceasta, in 2012. Creatia TA si a acolitilor TAI. Ai uitat?
    Diferenta intre 2012 si acum, este ca atunci, VOI, cot la cot cu inculpatul de azi, ati dat o lovitura de stat parlamentara si ati suspendat presedintele tarii, tocmai pentru ca azi, sa nu mai existe inculpati din randul vostru, inclusiv inculpatul de azi.
    Daca TU ai probleme de memorie sau de caracter, ori ambele, atunci nu ma insulta pe mine, tratandu-ma ca pe o tampita, si implicit, varandu-ma pe mine, cetateanul, in complicitate cu VOI. Nu mai vorbi ca si cum TU ai fi catarata in aceeasi barca cu mine. Ti-e clar?
    • +9 (9 voturi)    
      nu este uituca..... (Duminică, 7 iunie 2015, 17:22)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      ....ci doar oportunista de serviciu, care are convingerea ca suntem cu totii niste tampiti si asta pentru ca le-am acceptat, un sfert de secol, toate magariile, jaful si obrazniciile.
      Sigur, avem si noi partea noastra de vina pentru ca noi i-am ales, reales si rasales, sperand ca fraierii ca poate, poate se vor indrepta.

      Din nefericire pentru noi, inca nu realizam ca adevarata problema este aceasta mega-escrocherie numita "democtarie parlamentara" si care, in fapt, este cea mai perfida dictatura, exemplul cel mai elocvent fiind refuzul sfidator de a pune in aplicare vointa noastre exprimata la referendum-ul din 2009, pentru doar 300 de daunatori si o singura camera de dezmat.

      Nu trebuie sa ne mire atitudinea politicienilor. Ei sunt "emanatia" puturoasa a acestui sistem politic ticalos si indiferent cat am incerca sa ii schimbam, vor veni altii si mai perfizi.

      Singura solutie este schimbarea sistemului !
      • +4 (8 voturi)    
        . precizari, te rog ....... (Duminică, 7 iunie 2015, 19:09)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui novator

        La ce alt sistem te gandesti ? Ceva fara alegeri, un singur partid, colegii electorale, .......
        • +3 (3 voturi)    
          am in vedere un nou sistem politic...... (Duminică, 7 iunie 2015, 19:40)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          .....de administrare a statului prin contract, in care cetateanul voteaza doar programe si nu partide sau persoane iar acel (partid sau coalitie) a carui program a fost ales, are obligatia de a-l indeplini cu finantare proprie, urmand ca etapizat, in functie de realizari, sa isi recupereze (sau nu) banii din taxele si impozitele platite de noi.
          Astfel, mincinosii, escrocii si incompetentii, daca mai au chef de "aventuri", o vor face pe banii lor si nu pe ai nostri.

          Daca esti interesat de proiect, putem dezbate aceasta idee pe forum HN la sectiunea politica - dezbtreri pe termen lung - schimbarea sistemului politic.
        • +4 (4 voturi)    
          Poate se refera la forma de guvernamat. (Duminică, 7 iunie 2015, 20:20)

          mcv [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          La noi este cea mai tampita forma de guvernamant: Republica Semiprezidentiala. Adica, acea forma in care toti sunt sefi, dar nu raspunde nimeni de nimic.
          Lui Iliescu ii "datoram" acest mess. El a vrut sa fie Presedinte, dar sa aiba si putere executiva. Cum o Republica Prezidentiala (ex. SUA)era prea mult sa-si permita, a conceput aceasta struto-camila, care nu este nici macar Republica Semiprezid. in sensul in care ea a fost "inventata" (ex. Franta).
          Republica Parlamentara si-au dorit si isi doresc actualii parlamentari de la noi, pentru a le da si mai multa putere, in sensul ca pe langa ce au acum, ar mai "alege" si Presedintele. Adica, toata puterea ar fi in mana lor. Ei fiind in HAITA, nimeni nu raspunde de nimic. Poate doar Casa Poporului!
          Singura forma de guvernamant care ar permite oamenilor sa STIE cine este responsabil de tot ce misca in tara din punct de vedere al executivului, este Republica Prezidentiala. Presedintele este ales de catre cetateni si el este si seful Guvernului. Dar la noi nici asta n-ar fi suficient, fara ajustari! Noi nu suntem SUA. La noi e ca la nimenea, caci noi suntem total aiurea!
          NB. Sa nu mire pe nimeni daca auziti spre exemplu, pesedisti, ca n-ar avea nimic impotriva Monarhiei Constitutionale, caci si aia e tot o "Republica Parlamentara", doar ca seful statului este Monarhul, care are puteri limitate. Adica zero barat. Parlamentul detine puterea legislativa si executiva, prin premierul lor! Sunt mai usor de pacalit oamenii, daca le zici ca o sa aiba rege, caci habar n-au ce implica asta.
          • +2 (2 voturi)    
            nu ma refer..... (Duminică, 7 iunie 2015, 22:18)

            novator [utilizator] i-a raspuns lui mcv

            ......doar la sistemul de guvernamant ci la intreg sistemul.
            Daca sunteti interesata, va invit si pe dvs, ca si pe toti cei interesati de un nou sistem politic in care cetateanul platitor de taxe este angajatorul iar administratia, armata, justitia, politia.....etc, sunt angajatii, sa dezbatem si sa punem bazele teoretice ale noului sistem politic si a noii constitutii.

            Astfel, societatea va deveni functionala si echitabila, iar sistemul politic va fi justitiabil, spre binele general.
    • 0 (2 voturi)    
      mai mcv (Luni, 8 iunie 2015, 11:54)

      DECENEU2000 [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      cei asta lovitura de stat parlamentara(CCR a spus ca e constitutionala procedura),esti prost?,ti-ai mai pus si nick MCV vai de capu tau papagalule
  • +12 (20 voturi)    
    tzatism neoliberal (Duminică, 7 iunie 2015, 14:37)

    un domn [utilizator]

    penele in picaj MAXIM privind increderea romanilor...se agatza de zoaiele lui Dottore
  • -5 (23 voturi)    
    taille de guepe (Duminică, 7 iunie 2015, 14:39)

    gazuldebasist [utilizator]

    Azi e Victor Ponta, miine Ppppredoiu, poimiine vii mata la rind. Asa ca ai grija cum vorbesti! Basescul matale a fost ales presedinte cind era judecat intr-o instanta pentru incompatibilitate-conflict de interese. Dar memoria ta de jurist absolvent de facultate particulara e cam cit IQ-ul, adica circumferinta taliei!
  • +18 (22 voturi)    
    Spalati-va cu apa rece !!!! (Duminică, 7 iunie 2015, 14:40)

    polonyca [utilizator]

    Prea multa democratie nu ajuta din pacate !!! In fond discutam de un hot, un infractor ordinar si , desigur un Grup Infractional Organizat !! Asta este esenta !!!! Restul e bla,bla.......Astia tre alungati urgent si in suturi......!!!
  • +17 (21 voturi)    
    Nici tu nu esti mai breaza (Duminică, 7 iunie 2015, 14:45)

    MasP [anonim]

    Il vede pe ala dar uita sa ne spuna cate contracte cu statul a avut cabinetul ei si cum le-a obtinut. De pilda, contractul cu Electrica unde director era taica-sau sau cum a obtinut firma ei de avocatura contracte cu AVAS atunci cand ea era ... consiliera presedintelui AVAS. Deci mai usor cu pianul pe scari.
    • +8 (8 voturi)    
      Mda ... (Duminică, 7 iunie 2015, 16:20)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Toti sunt clasa politica oligarico-cleptocrata de factura sovietica instaurata de Ion Iliescu. Noi nu am ajuns inca la democratie! Decat M10 firav se prefigureaza ca solutie onesta, Ce sa mai vorbim de opozitia lui M10 - adica unii de orientare real de stanga ... Noi acum suntem in lupta cu hotii ordinari! Si PSD si PNL si fostul PDL si PMP. UNPR si UDMR ... nu mai vorbesc! Toti sunt spartura FSN, oportunisti care fura de 25 de ani!
  • +17 (21 voturi)    
    Plimbarea (Duminică, 7 iunie 2015, 15:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Avem nevoie de OPOZITIE nu de aceasta politroaca buna de gura si atat.
  • +6 (8 voturi)    
    Si tu, Blaga! (Duminică, 7 iunie 2015, 16:09)

    mcv [utilizator]

    Vara-ti capul in nisip si nu-l mai scoate de-acolo pana la Sfarsitul Lumii Voastre.
    Cu cine esti tu azi in cardasie, omule? Cu ce se ocupa actuala ta gasca in 2012? Ai uitat si tu. Sau n-ai uitat, dar ai fugit in gasca lor, de frica unei muieri: Udrea!
    Te pomenesti ca esti invidios ca n-ai facut parte si tu din gasca USL-ista in 2012 si-ai zis sa te razbuni acum: mai bine mai tarziu decat niciodata!
    Stiu si ei asta, de aceea isi si pot permite sa te trateze ca pe-o sluga netrebnica. Pe tine si pe cei tarati de tine/dupa tine in gasca lor.
    Si cand va vor scuipa din nou, in bot, cu premierul vostru visat, sunt convinsa ca vei reusi din nou sa depasesti orice limita a slugarniciei si vei gasi o scuza jegoasa, de genu' celei de la anterioara scuipare!
  • -3 (21 voturi)    
    postacii PMP (Duminică, 7 iunie 2015, 17:11)

    acvila1000 [utilizator]

    Postacii PMP au invadat de ceva timp Hotnews. Scriu comentarii si se upvoteaza intre ei.
    Inainte eram neutru la adresa PMP, de cand cu postacii, PMP imi face greata.
    • +2 (8 voturi)    
      cum recunosti postacii pmp? (Duminică, 7 iunie 2015, 20:21)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui acvila1000

      daca sunt impotriva dezastrului numit Ponta sunt PMP-ist? sau trebuie neaparat sa-l sustin pe Predoiu? ups asta e liberal acum. Deci?
      • +3 (5 voturi)    
        Sunt oameni instruiti. (Duminică, 7 iunie 2015, 21:50)

        mcv [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        E greu de acceptat asta...
  • 0 (6 voturi)    
    ponta arunca (Duminică, 7 iunie 2015, 17:42)

    consting [utilizator]

    gugustiuc e mult spus. ponta joaca tontoroiul pe cadavrul pdl. nu are niciun merit. cand romania a intrat in criza ponta inconjurat de descendentii comunistilor, actualii neocomunistii clamau sus si raspicat ca nu sunt interesati de guvernare. basescu si ciracii lui pe o parte taiau salarii si pensii iar pe alta furau cu miliardele guvernarea lui ponta e doldora de pomeni electorale obtinute din banii opriti de pdl tuturor romanilor si dece nu din redresarea macroeconomoica a lui boc. justitia se vede ca are mana lunga cu care ajunge chiar la arogantul de ponta
  • +7 (9 voturi)    
    Perfect de acord... DAR (Duminică, 7 iunie 2015, 18:05)

    fdaniel [utilizator]

    De acord cu Dvs. in ceea ce-l priveste pe Ponta si derbedeii sai, de acord cu credibiitatea Romaniei (de care , din pacate, cred ca va doare-n basca), DAR credibilitatea Dvs si a PNL este la fel : ZERO sau mai putin, asa ca....
  • +3 (5 voturi)    
    Doar stati pe margine..... (Duminică, 7 iunie 2015, 21:39)

    8736 [utilizator]

    .......si chibitati. Asa nu o sa castigati mai nimic. De bine de rau PMP -ul a reusit sa scoata in strada 500-600 de oameni. Voi nimic! Ati vrea sa ii dea altcineva jos pe Ponta si sa veniti voi sa va arogati meritele. ///
  • -1 (1 vot)    
    sunt toti la fel (Duminică, 7 iunie 2015, 23:31)

    Tehnocratul [utilizator]

    din pacate, sunt toti la fel de rai; chiar si cei mai buni confunda statul cu partidul
    pastrand proportiile, cazul Ponta se regaseste peste tot in tara: baietei docili si flamanzi si neveste stupide de membri marcanti ai partidului, angajati fictiv in companii sau institutii publice
    lucreaza pentru partid, folosesc institutiile publice ca pe sediile partidului, ii trateaza pe ultimii tehnocrati din sistemul public de parca ar fi sclavii partidului
    sunt platiti din banii nostri si ce e mai trist, nici macar nu inteleg ce e gresit: pentru ei, PARTIDUL E STATUL, suntem cu totii la cheremul lor
  • +1 (1 vot)    
    vorba multa saracia omului! (Luni, 8 iunie 2015, 3:42)

    mucenic [utilizator]

    Multa galceava pe acest site dar nici o chemare la arme! Cred ca ar fi complet legal toata lumea sa iasa in strada si sa se se opreasca orice activitate pana cand Guvernul nu isi va da demisia.