VIDEO Cum a decurs votul cu repetitie pentru cererea Justitiei la Dan Sova: Scandal pe legalitatea reluarii votului, nerabdare in randul senatorilor si happy-end pentru Sova

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 3 iunie 2015, 0:04 Actualitate | Politic

Dan Sova a scapat de arest
Foto: Hotnews
Povestea votului la Sova a ajuns marti la final - provizoriu, intrucat PNL a anuntat ca va contesta acest nou vot, cand Senatul a respins, din nou, cererea DNA de incuviintare a arestarii senatorului, cu 72 voturi "impotriva" si "66" pentru. Vezi in material un reportaj video cu principalele momente ale reluarii votului, care a avut loc intre 18.00 si 20.00, ore cand in mod normal senatorii sunt deja plecati din Camera Superioara.

Biroul Permanent a decis marti ca cererea DNA sa fie votata in plenul Senatului, iar sedinta a inceput la ora 16.00, dupa dezbaterea si votul pe motiunea simpla pe Sanatate depusa de liberali. Aceasta a durat doua ore, iar Dan Sova a fost prezent de la inceput, in scaunul aflat cel mai departe de balconul unde se afla presa.

De aceasta data, Sova nu a mai primit mir (la votul din 25 martie a fost miruit de senatoarea Florina Jipa - n.r.), insa chiar si asa a fost salvat de colegii sai.

Sedinta a fost prezidata de vicepresedintele Biroului Permanent, Cristian Dumitrescu, si nu de presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu, desi acesta din urma s-a aflat in sala de plen, unde intr-adevar a ajuns mai tarziu.

Timp de aproape o ora, mai multi liberali au luat cuvantul si au afirmat ca votul va intra in istorie ca fiind ilegal, intrucat votul dat in 25 martie a fost perfect valid si nu a facut obiectul deciziei de neconstitutionalitate a Curtii Constitutionale.

Curtea Constitutionala insa nu a scapat nici ea de saga "votul la Sova", pentru ca presedintele comisiei juridice din Senat, liberalul Catalin Boboc, a anuntat ca partidul sau va sesiza la Curtea Constitutionala acest vot.

Vezi mai jos un reportaj video din plenul Senatului si vezi cum a votat fiecare senator din cei 140 aflati in sala (Imagini - Balazs Nitsch-Petioky):











4556 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    tara frumoasa plina de oameni maro (Miercuri, 3 iunie 2015, 8:04)

    Adrian C [anonim]

    In curand majoritatea romanilor vor fi plecat peste hotare spre taramuri mai civilizate, iar imigrantii vor umple golurile. Asadar in curand in parlamentul romaniei vom vedea indieni, chinezi, filipinezi - poate in maxim 2 generatii de aici inainte, este singura sansa de a scapa de mafiotii nostri. Mi-e sila ca sunt roman si ma feresc ca de dracu sa spun asta pe unde ma duc, multumita unor oameni ca sova si ponta. Nu este normal ca parlamentarii sa fie mai presus de lege, asta se intampla numai in state de mana a treia si nu este normal ca eu sa nu imi pot exercita dreptul la vot daca sunt peste hotare. Romanii, popor de idioti care au fost calcati in picioare zeci de anu de-a randul pana si-au pierdut orice simt de identitate nationala si actioneaza ca niste vite infricosate ca poate maine nu mai au bani de paine daca deschid gura sa protesteze. Rusine!
  • -14 (14 voturi)    
    Daca DNA,are probe (Miercuri, 3 iunie 2015, 8:34)

    xrogo [utilizator]

    "zdrobitoare",de ce nu trimite dosarul in judecata si justitia sa hotarasca daca este sau nu vinovat.
    Dar nu,DNA are nevoie de arestari spectaculoase,vrea ca sa decida ea majoritate in Senat prin arestarea senatorilor,aceasta practica fiind cel putin ciudata,faptele petrecandu-se in urma cu cativa ani!!!
    • -7 (7 voturi)    
      DNA nu are probe zdrobitoare, (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:12)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      altfel le-ar fi folosit ca monedă de schimb pentru a smulge mărturisiri și colaborare chiar și de la un Șova liber.
    • +4 (4 voturi)    
      intr-o tara civilizata (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:35)

      meee [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      arestarea preventiva se face cand nu ai probe "zdrobitoare" ... daca se trbimitea direct in judecata nu exista asa ceva.

      eu stau si ma inbreb cat de compatibila e faza cu "toti sunt egali in fata legii" cu "imunitatea parlamentara"
      eu personal nu sunt de acord cu nici un fel de imunitate!
  • +17 (17 voturi)    
    OH. (Miercuri, 3 iunie 2015, 8:38)

    Nea Costica [anonim]

    Popor de prosti cu cei mai prosti alesi in fruntea lui . Cu stima si regrete profunde , NC .
  • +14 (14 voturi)    
    frustrat ca sunt roman! (Miercuri, 3 iunie 2015, 8:45)

    Kpriciu [anonim]

    Lua-v-ar iadul pe toti politicienii, de la cei mai mici pana la președinte!
    Pisa-m-as pe el de vot si de speranță!
  • +17 (17 voturi)    
    Ingenunchiem o tzara UE pt.martzoaga Sova? (Miercuri, 3 iunie 2015, 8:46)

    Plagarus [utilizator]

    RO este tzara cu cele mai multe anchete privind accesarea corecta a fondurilor UE !
    Cupola hotilor alesi ai boborului,ne reprezinta nedemn,dar sunt autodeclarati "mandrii romani " !?
  • +14 (14 voturi)    
    eu deja stiu cu cine sa votez! (Miercuri, 3 iunie 2015, 8:46)

    Joiner [utilizator]

    Oricum nu cu voi mama voastra a d... de incapabili si corupti! Scursurile societatii fara pic de demnitate...
  • +11 (13 voturi)    
    . (Miercuri, 3 iunie 2015, 9:12)

    adevarul gol golut [anonim]

    sova, mova, fonta, tatasocru, draci baltati. Problema esta ca USA poarta in aceasta perioada negocieri bilaterale la mai multe nivele cu rusia. Daca putin il convinge pe american ca Romania este oricum controlata de grupurile de hoti care fac jocul kremlinului, s-ar putea sa cadem la negociere in partea estica a zidului. N-ar fi prima oara cand Romania cade in curtea rusilor la masa verde, cu ajutorul cozilor de topor (sova, ponta, samd). Pana la urma, chiar de meritam soarta.
  • +15 (15 voturi)    
    Hotia mai tare ca democratia !!! (Miercuri, 3 iunie 2015, 9:21)

    andreesanu [utilizator]

    Dovezi incontestabile ale unui parlament de CACAT,ce sa-ti alegi cuvintele ?, ce sansa sa mai dai acestor haite de hoti ?,nimic nu-i mai apara !!!,aceasta gasca trebuie maturata `.Fara eradicarea mafiei politice Romania nu mai are nici o sansa.
    In mai putin de 6 luni gasca pusa cu botul pe labe si-a
    reluat naravurile,ROMANI IESITI IN STRADA !!!
    • +1 (1 vot)    
      Să bagi hoții la pușcărie (Miercuri, 3 iunie 2015, 11:46)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      demonstrează că sunt mai buni, nu le poți lua fața decât dacă-i elimini.
  • +7 (7 voturi)    
    Precedent (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:36)

    Adrian [anonim]

    Deci, sa facem abstractie de cazul particular Sova si sa vedem ce s-a intamplat:

    1. Senatul voteaza adoptarea unei legi
    2. Presedintele Senatului da o hotarare cum ca legea nu s-a adoptat, desi votul a fost pozitiv
    3. Hotararea se contesta la CC, unde se decide ca hotararea a fost ilegala
    4. Nu se modifica hotararea conform votului, ci se reia intreaga procedura de vot
    5. Presedintele Senatului nu pateste nimic pentru ca a incalcat legea

    Astfel, pasii 1-4 se pot relua la nesfarsit, pana cand votul iese cum vrea Presedintele Senatului.

    Este un precedent frumos, nu-i asa?

    Doar in Romania....
  • +6 (6 voturi)    
    Au lipsit (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:46)

    omezu [utilizator]

    Cel putin 7 liberali printre care si mereu-adormitul Cac...Crin. Iar Herr Iohannis a fost foarte revoltat de votul din Senat pe...facebook. E cat se poate de clar ca singura speranta in tara asta a ramas ce a mai ramas bun din Justitie!
  • +4 (6 voturi)    
    DNA se chinuie (Miercuri, 3 iunie 2015, 11:36)

    Florin [anonim]

    de vreo doua – trei luni sa obtina incuviintarea Senatului Romaniei pentru a-l aresta preventiv pe Sova. Numai ca, in acest timp, Parchetul putea sa finalizeze urmarirea penala, sa emita Rechizitoriul si sa-l trimita in judecata, pentru a stabili instanta daca e vinovat sau nu.

    Ar fi interesant ca presa sa ia la intrebari si organele de cercetare penala, ce au facut pana acum in acest dosar?
    Puteau sa il finalizeze si cu inculpatul in liberatate, independent de lupta intre institutii, daca se incuviinteaza sau nu arestarea preventiva. Mai cu seama ca, daca instanta de judecata il va condamna la o pedeapsa cu inchisoarea (cu executare), nu mai e nevoie de acordul camerei din care face parte parlamentarul condamnat pentru a se pune in executare pedeapsa.
  • +2 (2 voturi)    
    Alo CCR ce faceti? (Miercuri, 3 iunie 2015, 11:59)

    tepes [anonim]

    Nesimtirea si aroganta parlamentarilor nu are limite. Imunitatea parlamentara pentru acte de coruptie este neconstitutionala, pentru ca in Constitutie scrie clar ca "nimeni nu e mai presus de lege". In caz de coruptie nu se respecta legea si prin urmare persoanele implicate trebuie sa raspunda in fata legii indiferent ca e sau nu parlamentar. De ce un parlamentar nu trebuie sa raspunda in fata legii pentru faptele lui cand incalca o lege? Pana la urma se respeta sau nu constitutia in tara asta? Alo CCR ce faceti? Singura iminitate a parlamentarilor e pentru declaratii politice, nu si pentru hotii si talharii.