Basescu despre scrisoarea in care Tariceanu ii cere lui Iohannis demiterea sefelor DNA si Inaltei Curti: Evolutie cancerigena

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2015, 10:30 Actualitate | Politic

Fostul presedinte Traian Basescu caracterizeaza drept "evolutie cancerigena" gestul lui Calin Popescu Tariceanu de a trimite o scrisoare deschisa in care ii cere presedintelui Klaus Iohannis sa le demita pe sefele DNA si Inaltei Curti, Codruta Kovesi si Livia Stanciu. "Taricene, este timpul sa te retragi din politica pentru ca mintea ta genereaza rebuturi tot mai mari, iar avansarea in virsta nu ti-a adus intelepciune, ci semne vadite de decrepitudine agresiva", a scris Basescu pe Facebook.

Basescu a facut o paralela pe contul sau de Facebook intre scandalul biletelului roz din 2006 si scandalul de ieri. Reamintim ca in 2006, Tariceanu - pe atunci premier - ii cerea printr-un bilet lui Basescu sa intervina in justitiei pentru prietenul sau, Dinu Patriciu. Biletelul a fost dezvaluit de Elena Udrea, la acel moment consilier prezidential.

Ce a scris Traian Basescu:

Evolutia cancerigena a lui Tariceanu
Anul 2006 - printr-un biletel secret, in calitate de prim ministru, cerea Presedintelui Romaniei sa faca trafic de influenta in justitie pentru a proteja un inculpat.
Anul 2015 - printr-o scrisoare oficiala, in calitate de Presedinte al Senatului, cere Presedintelui Romaniei decapitarea justitiei pentru a proteja un inculpat.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4414 vizualizari
  • -21 (25 voturi)    
    huh (Miercuri, 27 mai 2015, 10:37)

    Mazeta [utilizator]

    Care inculpat? Mariana Rarinca tocmai a fost achitată definitiv.
    • +21 (21 voturi)    
      nope (Miercuri, 27 mai 2015, 10:48)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e vb de sova, te faci ca nu pricepi? sau chiar...
      • -8 (10 voturi)    
        oare? (Miercuri, 27 mai 2015, 11:17)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

        Nu înțeleg ce legătură are Șova cu acest caz. Sigur nu e vorba de O.J. Simpson?
        • +6 (6 voturi)    
          ăăăă, nu. (Miercuri, 27 mai 2015, 11:36)

          Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Nu-i vorba de OJ, ci de şova. Zău. Pe de altă parte, dacă nu înţelegi, pur şi simplu mergi pe ce spune lumea pe-aici.
    • +16 (16 voturi)    
      haha (Miercuri, 27 mai 2015, 10:54)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      imi place consecventa ta, primul comentariu, cele mai multe minusuri. esti ca un fel de leader. intelegi ironia. voi nu pricepeti ca procurorii nu baga oameni la puscarie, ci instantele de judecata? procurorii pot emite ordin de retinere de 24h, si cam atat. la instanta de judecata, procurorul de serviciu se constituie parte din proces, iar inculpatul la fel. unii vor afara, altii vor altfel. ce dracului e atat de greu de priceput ?
      • +12 (12 voturi)    
        .... poate .... (Miercuri, 27 mai 2015, 11:09)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        Poate trebuie facut un desen.
  • +15 (15 voturi)    
    da (Miercuri, 27 mai 2015, 10:54)

    I [utilizator]

    iata ce griji au ei! ii doare in cot de investitii, de autostrazi sau alte cele. Pe ei ii doare doar cine ii baga la zdup si daca s-ar putea sa nu-i mai bage, sa fure in liniste ca pe vremea lui Iliescu.
  • -11 (15 voturi)    
    credeam ca bese vorbeste despre el (Miercuri, 27 mai 2015, 11:06)

    jackalphonse [utilizator]

    daca schimbi "Taricene" cu "Base" in ce spune el acolo, obtii un rezultat tot atat de adevarat.

    bese vorbeste de decapitarea justitiei de parca nu era mai ieri el care facea harcea parcea justitia de fiecare data cand se scobea Udea in nas.
    (de ce ii publicati flecareala?)
    • +9 (13 voturi)    
      Asa v-a spus la latrina3? (Miercuri, 27 mai 2015, 11:28)

      Toma [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      la haznaua aia unde pupati "boasthe" (as de la varanu puscariat)
      • -3 (5 voturi)    
        eu nu ti as da 50 de bani pentru ce ai scris (Miercuri, 27 mai 2015, 12:46)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Toma

        astia platesc ca in perioada comunista, pe "activitate", nu pe calitatea activitatii.
    • -3 (11 voturi)    
      "....din sila" !! (Miercuri, 27 mai 2015, 11:32)

      lili [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      "Traian Băsescu lovește necruțător! Fostul președinte spune că îi e silă de oamenii pe care chiar el i-a promovat în cele mai înainte funcții. Este vorba despre directorul adjunct al SRI, Florian Coldea, procurorul-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, și despre președintele ÎCCJ, Livia Stanciu. Băsescu spune că îi e silă de ce cei 3!

      ”Doamna de la ÎCCJ, Livia Stanciu, a ajuns datorită mie unde e. Florian Coldea era maior când l-am descoperit. Laura Codruța Kovesi era procuror la Sibiu. Nu i-am sunat din silă! Ei sunt artizanii acestui mod răvășit de a face justiție. Ce să fac? Vor să mai rămână 5 mandate în funcție! Nu l-am sunat pe vreunul. Le-am văzut și alte fețe la toți 3 după ce am terminat mandatul. După ce nu am mai fost președinte, s-au făcut că nu mă cunosc."

      http://www.stiripesurse.ro/traian-basescu-ii-rupe-pe-florian-coldea-laura-codru-a-kovesi-i-livia-stanciu-mi-e-sila_952177.html

      IPOCRIZIE, asa se numeste asta iar T Basescu nu se dezminte!
      Un ipocrit notoriu!
      Mai ramane sa o auzim la fel pe E Udrea, luand azi partea Justitiei in lupta cu Tariceanu!
      Sila!
      • +3 (7 voturi)    
        sila...mediatic indusa (Miercuri, 27 mai 2015, 12:22)

        purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Din pacatem, folosirea unor citate....rupte dintr-un context al carui mesaj a fost cat se poate de clar, ii fac teribil de fericiti pe antenistii fideli. Ce rost are sa-ti folosesti logica atunci cand este vorba de "Diktatoru' " ce a distrus o Romanie intreaga, ga !
        • 0 (2 voturi)    
          aia spun "Dictakioru' " (Miercuri, 27 mai 2015, 15:21)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui purplehaze

          indoctrinarea nu te lasa nici macar intre ghilimele, la modul ironic, sa scrii corect. avem cateva porecle contemorane: copy-paste, kkrau si diktakioru', numai ca "habotnicii" dau cu aghiasma cand le scriu
    • 0 (2 voturi)    
      Nu, vorbeste chiar de despre mazeta liberala (Miercuri, 27 mai 2015, 16:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Si o face corect si la obiect chiar daca intr-un limbaj frust. Interesant cum propagandistii Moscovei fac front comun cu tariceanu si ponta. Inseamna ca cei doi chiar lucreaza pentru interesul altora nu al Romaniei
      • +1 (1 vot)    
        bogdan100, ceilalti 100-2000 de bogdani (Miercuri, 27 mai 2015, 18:54)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        sunt de acord cu ce scrii?:D am vazut ca este o paleta foarte larga de bogdani pe forumu, diferentiati prin cifre.
  • -3 (5 voturi)    
    Deci pentru voi libertatea unui om nu conteaza (Miercuri, 27 mai 2015, 12:02)

    nedumerit [anonim]

    Da-o dracu' de nevinovata, ce daca a intrat 6 luni la bulau degeaba. Procuroru de serviciu si sefa lui CK n-au nicio vina. Ei au cerut 24h bulau da inculpata a vrut altfel, adica 6x30x24 ore iar Tariceanu a aprobat. Traiasca justitia, jos Tariceanu!