Judecatorii confirma redeschiderea cercetarilor penale pe numele lui Traian Basescu in cazul "tiganca imputita"

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2015, 19:16 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Judecatorii au confirmat redeschiderea urmaririi penale pentru furt, furt calificat si insulta pe numele lui Traian Basescu, cu privire la faptul ca fostul sef al statului a folosit, in 2007, apelativul "tiganca imputita" la adresa unei jurnaliste si i-a luat acesteia telefonul mobil, informeaza Mediafax.

Judecatoria Sectorului 1 a constatat, luni, ca ordonanta emisa de Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie (PICCJ) de redeschidere a urmaririi penale este legala si temeinica.

Decizia magistratilor este definitiva, motiv pentru care procurorii PICCJ pot relua cercetarile in acest caz.

Luna aceasta, aceeasi instanta a dispus redeschiderea urmaririi penale si in dosarul "Casa din Mihaileanu", ancheta ce vizeaza modul in care fostul sef al statului a obtinut, in perioada in care era primar, casa din strada Mihaileanu din Capitala, Traian Basescu urmand sa fie cercetat pentru abuz in serviciu, uz de fals si fals in declaratii.

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a decis, in 23 mai 2007, sa-l sanctioneze pe presedintele Traian Basescu cu avertisment, stabilind, cu unanimitate de voturi, ca utilizarea expresiei "tiganca imputita" de catre fostul sef al statului la adresa jurnalistei Andreea Pana de la Antena 1 este o discriminare.

Fostul presedinte a contestat atunci decizia CNCD la Curtea de Apel Bucuresti (CAB), insa, in noiembrie 2007, instanta a respins contestatia ca neintemeiata. Ulterior, Traian Basescu a atacat cu recurs hotararea la instanta suprema.

Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a admis, in 15 mai 2008, recursul lui Basescu, considerand insa ca sintagma cu care s-a adresat fostul sef al statului unui reporter TV este discriminatorie.

Magistratii instantei supreme au mai dispus anularea totala a punctelor trei (partial) si patru din hotararea CNCD, din textul carora reiesea ca gestul fostului presedinte ar fi fost o contraventie. Totusi, ICCJ a stabilit ca sintagma "tiganca imputita" este discriminatorie. Hotararea instantei supreme a fost irevocabila.

In 2007, fostul presedinte i-a luat cu forta telefonul mobil jurnalistei Andreea Pana, care il filma in timp ce acesta se afla la cumparaturi intr-un hypermaket. El s-a adresat ziaristei cu apelativul "pasarica".

Dupa ce seful statului s-a urcat in autoturismul personal, telefonul l-a inregistrat pe Basescu in timp ce o numea pe jurnalista "tiganca imputita". Inregistrarea respectiva a fost stearsa. Ulterior, aparatul a fost restituit, iar angajatii postului TV au reusit sa recupereze inregistrarea afirmatiilor sefului statului, care a fost facuta publica.

Tot Parchetul ICCJ a dispus, in 11 martie, inceperea urmaririi penale pe numele lui Traian Basescu, in dosarul in care Gabriela Firea il acuza pe fostul presedinte de santaj.

Scandalul Basescu - Firea a inceput dupa ce fostul presedinte, referindu-se la senatorul PSD, a spus ca si acum poate spune ca aceasta este "o buna jurnalista, dar este catastrofala ca jurist". "Mai bine ar sta in banca ei si s-ar ocupa ce se intampla pe mosia sotului ei, unde e primar. Ca s-ar putea sa nu il mai gaseasca intr-o zi acasa, daca nu e atenta. Inteleg ca in parohia lui se intampla destule lucruri rele", a spus Basescu.

Fostul sef al statului a mai spus ca senatorul PSD Gabriela Firea este "o santajista de profesie". "Nu e un atac la o femeie, e un atac la o santajista care pretinde sa fie respectatata ca senator al Romaniei, dupa ce a facut bine scoala turnatorului Felix", preciza Basescu.

Traian Basescu a mai spus ca ii recomanda premierului Victor Ponta sa nu o ia pe "senatoarea santajista" Gabriela Firea ca purtator de cuvant la alegeri pentru coalitie, pentru ca aceasta poarta ghinion barbatului despre care spune ca vrea sa il protejeze. Basescu a tinut totodata sa aminteasca prestatia Gabrielei Firea din campania pentru prezidentiale a lui Mugur Isarescu.

Gabriela Firea a reactionat in 14 aprilie 2014, afirmand ca asteapta cu interes reactiile institutiilor si ale ambasadelor statelor democratice fata de acest "act flagrant de intimidare a unui senator".

Ulterior, senatorul PSD a depus, in 16 aprilie 2014, la Parchetul instantei supreme, o plangere pe numele lui Traian Basescu, pentru amenintare si santaj.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6698 vizualizari
  • +30 (50 voturi)    
    astea sunt fleacuri (Luni, 25 mai 2015, 19:26)

    kripton [utilizator]

    uite problema: 37 km de autostrada intr-un an !!!
    alta: razboiul cu rusia bate la usa si nu avem nici flota nici aviatie,iar tancuri sunt cateva zeci in functiune si alea vechi.
    de ''tiganca imputita''ne arde noua??
    nenorocitilor,lasti poporul asta descoperit in fata rusiei,asta crima!!
    • -9 (13 voturi)    
      Vezi? Aici greseste romanul. Ca amesteca ciorbele. (Marţi, 26 mai 2015, 7:58)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Ce treaba au procurorii cu autostrazile ? E treaba lor sa le faca ? Ce treaba au procurorii cu Rusia ? E treaba lor sa doteze cu tancuri sau sa lupte pe front ?
      Nu, treaba lor e sa instrumenteze cazuri si sa obtina condamnari.
      • +3 (3 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 26 mai 2015, 10:10)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        Dar pe de-o parte arata ca justitia doarme in functie de cine-i la putere (Altfel nu trebuia sa REdeschida dosarul).

        Iar resursele judecarii unui caz (de altfel la fel de important ca oricare altul) sunt semnificative.
        • 0 (2 voturi)    
          L-au redeschis (Marţi, 26 mai 2015, 19:30)

          AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Close

          pentru ca era Presedinte si pe perioada mandatului avea imunitate. Acum, ca nu mai e, incep sa se redeschida toate dosarele "suspendate".
      • +2 (2 voturi)    
        omule,daca (Marţi, 26 mai 2015, 21:21)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        esti destept,fii pana la capat.
        noua ni se prezinta ca o mare stire o prostie de 2 bani,cand de fapt problemele sunt altele decat ''tiganca imputita''
        procurorii creeaza o diversiune,pt ca posturile destiri sa aiba cu ce umple sticla.
        insa altele ar trebui sa fie stirile,nu aiurelile lor.
        • +2 (2 voturi)    
          ati pus punctul pe "i" (Miercuri, 27 mai 2015, 18:41)

          Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          restul.. balacareri de can-can tv
  • +30 (48 voturi)    
    Tiberiu Nitu isi face datoria! (Luni, 25 mai 2015, 19:31)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Saptamana si redeschiderea unui dosar. Nu conteaza daca e inchis cu NUP, il redeschidem ca sa-l plimbam putin pe fostul presedinte pe la Parchet in timp ce trupa lui Voiculescu de ceterasi urla ca nebunii "Jos Basescu!". Spectatorii Antenei 3 vor fi fericiti. La fel Ponta si Klaus.
    • +33 (37 voturi)    
      revolutia si mineriadele mai pot astepta (Luni, 25 mai 2015, 22:56)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      important este sa vedem daca doamna era intradevar tiganca si daca era sau nu imputita...
  • -23 (31 voturi)    
    E clar!! (Luni, 25 mai 2015, 19:32)

    @Mishu [utilizator]

    Dovezi video și audio în acest caz, cineva pregătește periuța și prosopelul
    • +6 (12 voturi)    
      Chiar esti idiot (Marţi, 26 mai 2015, 8:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Nici macar o amenda de doi lei pentru insulta si "sechestrarea" telefonului cateva minute. O amenda similara si pentru tiganca (partea cu imputita nu se poate verifica pe imagini) care a invadat spatiul privat al unui demnitar
  • +25 (31 voturi)    
    Aha, chiar se intampla (Luni, 25 mai 2015, 19:46)

    All y Baba [anonim]

    Un anume sociolog vorbea despre sabotarea justitiei prin luarea de hotarari stupide, iar faza cu dosarul penal in cazul "tigancii imputite" nu pare-a fi decat una dintre ele...
    • +6 (6 voturi)    
      nu imi place mie Basescu, (Marţi, 26 mai 2015, 10:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui All y Baba

      la referendul am votat pt demitere, dar acum chiar ca justitia nu are dreptate.
      Pai asta e problema noastra, acum, ca cineva si-a aparat spatiul intim acum 8 ani?(cand era in private, nu la conferinta de presa). Nici nu a lovit-o pe ziarista, nici nu a batut-o, iar daca era de etnie roma, ce putea sa ii zica? ca este englezoiaca rasata...?
      ma rog, eu stiu n cazuri in care justitia tergiverseaza lucrurile grave de f multi ani, gen omor din culpa, accident rutier grav, om mort in spital, si acum hopa se apucara sa redeschida un dosar minor.
      Eu stiu un caz de om batut de taximetristi in public (pt ca nu l-a lasat pe unul sa se bage), si taximetristul nu a primit decat o amenda de 1000 ron...acolo trebuie sa fie aspra justitia, cu cazurile grave, nu la gainarii.
      Repet, nu imi place Traian Basescu, sunt de acord sa fie judecat, dar pentru fapte grave (doasarul flota, mita la primarie, retrocedari ilegale) dovedite clar, nu pt gainarii de 2 bani.
  • -28 (30 voturi)    
    mai tineti minte (Luni, 25 mai 2015, 19:48)

    xanti [utilizator]

    Cand critica Rusia,acum se intoarce roata.
    Toti aia care s-au legat de Rusia or sa plateasca,locul nostru e in Eurasia.
    O sa iasa batran din puscarie.
    • +6 (10 voturi)    
      Ce vorbesti Ivan (Marţi, 26 mai 2015, 8:42)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mai ia ceva vodka sa te trezesti. Justitia Romana e cu comanda la Moscova ?
  • +12 (24 voturi)    
    Mda...iata !!! (Luni, 25 mai 2015, 19:54)

    polonyca [utilizator]

    Inca un exemplu de justitie "pana la capat" !! Justitie independenta.......nu ?:)) Bravos......
  • -8 (16 voturi)    
    Da (Luni, 25 mai 2015, 20:00)

    ion [anonim]

    ...Si tot inainte cu "vant din pupa"
  • +31 (37 voturi)    
    Ar fi chiar culmea..... (Luni, 25 mai 2015, 20:06)

    gica43 [utilizator]

    ...ca Traian Basescu sa fie condamnat pentru ca a spus adevarul !!!!
  • -19 (31 voturi)    
    Fiecare pasare piere pe limba ei ... (Luni, 25 mai 2015, 20:11)

    blackarrow [utilizator]

    asa si cu Basescu, culege ce a semanat si isi merita procesele in care e implicat .
    Nici cu Gabriela Firea nu mi-e frica, are un caracter de joasa speta .Dar Basescu n-a realizat niciodata ca un presedinte trebuie sa aiba totusi decenta si stima de sine destula incat sa-i stimeze si pe ceilalti , sa aiba prestanta si distinctie . Nu , el a avut numai acea "haiducie " ce a placut multor oameni ce n-au inteles menirea si metodele unui presedinte adevarat .
  • +27 (33 voturi)    
    furt și insultă (Luni, 25 mai 2015, 20:15)

    the obvious [utilizator]

    Ar trebui sa sesizeze Parchetul pentru ca atunci cand eram mic vecinii îmi luau mingea si o tăiau pentru ca ma jucam in fata proprietății lor.
  • +17 (31 voturi)    
    DACA II ZICEA... (Luni, 25 mai 2015, 20:16)

    schroedinger [utilizator]

    Romanca imputita nu era nici o problema!
    Sunteti penibili, voi astia cu Justitia! DNA SUCKS!
  • +25 (37 voturi)    
    Pai si cum ramane cu, (Luni, 25 mai 2015, 20:25)

    FLORIO [utilizator]

    "pulimea" si altele celebre?Iliescu e liber dupa ce au murit mii de oameni si pe Basescu il haituiesc pt ca s-a saturat sa fie urmarit de o jurnalista de mana a treia a latrinelor...... Oare de ce pe Johannis nu-l urmaresc?????? Edea lor... Mama in ce tara traim!!!!
  • +15 (31 voturi)    
    Probabil (Luni, 25 mai 2015, 20:33)

    andreitr [utilizator]

    Felix are sa-i plateasca niste polite fostului presedinte. Acum imi dau seama ca domnul Basescu le-a cam tras-o cat timp a fost presedinte mafiei PSD-iste. Altfel n-ar latrinele n-ar latra toata ziua la el....
  • -10 (26 voturi)    
    Inchisoare (Luni, 25 mai 2015, 20:35)

    Lovercraft [utilizator]

    Băsescu la închisoare pentru furt calificat! Lol! Ca ultimul borfaş.
  • +28 (36 voturi)    
    Ar trebui sa depuna si Base o plangere pt hartuire (Luni, 25 mai 2015, 21:11)

    Je__ [utilizator]

    Ca altceva nu este.

    Hienele sunt flamande...asa ca arunca cu bale in stanga si dreapta...poate poate pica ceva.
  • +15 (29 voturi)    
    mizeriile (Luni, 25 mai 2015, 21:21)

    zigot [utilizator]

    plagiatorului!
    dar mai este putin pana se va dumiri tot poporul.
  • +20 (34 voturi)    
    Blatistii ordinari Ponta si Iohannis (Luni, 25 mai 2015, 21:28)

    George [anonim]

    Pas cu pas Sistemul ticalosit controlat de elementele fostei Securitati si ale mafiei politico-economice incearca sa-l ingroape pe Basescu in dosare. O actiune abjecta. Care va esua lamentabil. Iohannis si Ponta, slugile Sistemului, blatisti ordinari care au pacalit o tara intreaga in farsa numita alegerile prezidentiale, au tot interesul sa-l ingroape definitiv pe marinar. Acesta fiind singurul politician care face opozitie adevarata in Romani. Sistemul sa nu creda ca suntem idiotic, ca nu ne dam seama ce se intampla. Vorba cuiva, pe 16 noiembrie nu ne-am recuperat tara, ci aceasta a fost predata epoletilor Sistemului via Iohannis si Ponta.
  • +20 (32 voturi)    
    Chestia aia a fost in privat (Luni, 25 mai 2015, 21:29)

    Maniu [utilizator]

    Nu a fost o insulta cata vreme a fost in privat, As vrea sa stiu, tipa chiar e rroma? Ar prezenta oarecare relevanta dar oricum era un fapt privat. Cred ca dumnealui a fost agresat in speta.
    • +7 (7 voturi)    
      ati sesizat esentialul (Marţi, 26 mai 2015, 8:34)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      omul era in masina lui,nu in direct la tv.
      constitutia garanteaza libertatea cuvantului.
      iar inregistrarea nu era facuta cu mandat judecatoresc,deci nu se respecta procedura ca sa mearga cu ea la tribunal
  • +26 (36 voturi)    
    sa va fie rusine ! (Luni, 25 mai 2015, 22:07)

    jeje [anonim]

    daca Justie inseamna Parchetul General si toti care fac astfel de lucruri, eu NU suport Justitia Romana !
    Unde este/era Parchetul General cand Iliescu a zis "bai animalule", unde este PG cand Ponta face pe ziaristi "niste prosti" ?!

    Unde era PG cand toata sleatca de numiti de catre Ponta isi bagau picioarele in Romania ?!
    • -1 (1 vot)    
      Stai in barca matale... (Marţi, 26 mai 2015, 14:09)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui jeje

      Stai in barca matale; pana una-alta e vorba despre Basescu.
      Justitia era buna cand dadea in adversarii lui Basescu; acum, cand da in Basescu, "NU suporti Justitia Romana"?
      Ia un ceai de calmare; basismul e pe duca si nimanui nu-i pasa ce "suporti" matale.

      Trebuie sa te apuci de munca. Nasol!
  • +14 (22 voturi)    
    Nu cred ca despre insulta e vorba (Luni, 25 mai 2015, 22:39)

    LiviuX [utilizator]

    Ca daca ar fi asa, ar fi milioane de procese zilnic... Problema e ca i-a luat telefonul. Iar aici se pune o intrebare: Este el cel care i l-a smuls din mana? Ca daca da, poate fi acuzat. Numai ca avand in vedere ca i l-a dat inapoi, nu se pune problema de furt. Asa ca vad cel mult o pedeapsa cu amenda...
    • -14 (20 voturi)    
      pfff... (Luni, 25 mai 2015, 23:06)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Grea misie mai ai, Liviutule....
      Zi si tu ca Base: nu ti l-am furat, ti l-am luat. Si i l-a dat inapoi a doua zi. Luatul nu figureaza in Codul Penal.
      • +13 (17 voturi)    
        Da mai intai sa-l aresteze vreo 6 luni (Marţi, 26 mai 2015, 0:10)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        Sa-si dea seama daca e fapta sau nu.

        Parca a mai fost un caz cu santajul Liviei Stanciu...
    • -2 (4 voturi)    
      Penal (Marţi, 26 mai 2015, 8:06)

      Gingis [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      Daca intamplarea este asa cum a fost relatata de presa, atunci avem un caz tipic de talharie. iar magistratii care au inchis acest caz trebuie acuzati de abuz in serviciu si de favorizarea infractorului.
      • +1 (1 vot)    
        Nu e chiar asa simplu (Marţi, 26 mai 2015, 14:27)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gingis

        In primul rand nu e talharie, nu a fost cu violenta, deci e cel mult furt. Dar si aici, bunul a fost inapoiat din proprie initiativa. Asa ca si acuzatia de furt cade. Cred ca ar fi cazul ca un jurist sa comenteze asta. Ca observatie, in toata lumea sunt cazuri in care se si distrug bunurile (camere, telefoane) atator paparazzi, si nu am auzit de nici o arestare. Daramite daca bunul nu a fost distrus si chiar inapoiat...
  • +1 (5 voturi)    
    ce ar fi ... (Marţi, 26 mai 2015, 8:17)

    mety [utilizator]

    daca romanii i-ar contola pe majoritatea alesilor sa vada daca sunt cumva *tigani* si mai ales imputiti!!
    ca prea este etnia asta mai etnie decat altele si nu li se intimpla nimic.....!!
  • +2 (4 voturi)    
    Basescu inaintea lui Iliescu (Marţi, 26 mai 2015, 8:32)

    Costel Costelivu [anonim]

    Basescu inaintea lui Iliescu.
    Inteleg ca in Romania se sta inca la coada.
    Asa ca Basescu sa-si tina randul.
    Inaintea lui era Iliescu la judecata. Si inca altii o mie.
    Iar se sare peste rand.
  • +7 (9 voturi)    
    poate (Marţi, 26 mai 2015, 9:03)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    intelegeti de ce vor sa faca din Traian Basescu un infractor de drept comun,

    Basescu eset opozitia la tot ce se intampla acum in politica si economie....

    Teama de un Basescu justitiar este la cote maxime...

    Voi ce faceti pentru viata voastra ?
  • +7 (9 voturi)    
    Dosare penale (Marţi, 26 mai 2015, 9:11)

    Martinezu [utilizator]

    Sa-i deschida dosar penal si pentru ca din vina lui prededintia Romaniei nu mai are avion.
    De asemenea , dosar pentru faptul ca a ramas presedinte si dupa ce USL a votat impotriva.
    Daca nu era asta cu tiganca, chiar credeam ca Basescu a cam luat-o razna.
    Insa daca este adevarat ca i se deschide dosar pentru tiganca imputita, atunci lucrurile trebuiesc privite intr-o alta lumina.
    Daca mai adaugam si mirlania Saftoaiei atunci Basescu incepe sa redevina cam ceea ce a fost. Sper ca Basescu sa se apuce sa scrie si el o carte, sigur va fi best seller.
  • +6 (8 voturi)    
    si-au pierdut mintile? (Marţi, 26 mai 2015, 10:20)

    bl [utilizator]

    Cei care lucreaza in Justitie si-au pierdut mintile?! Isi bat joc de propria institutie si de statul roman...
  • -2 (4 voturi)    
    TB (Marţi, 26 mai 2015, 11:34)

    kronk [utilizator]

    Ar trebui sa se apuce de scris.O sa i se mai scurteze din detentie.Cine stie ce prostii ar mai scoate.Va fi de risul curcilor.Dar e deja.