Traian Basescu contrazice afirmatiile Adrianei Saftoiu: Elena Udrea a fost de o loialitate si decenta exemplare fata de mine si familia mea

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2015, 17:02 Actualitate | Politic

Traian Basescu incearca sa demonteze intr-o lunga postare publicata pe Facebook, care contine precizari legate de proceduri de acces in biroul presedintelui sau de numire a sefilor SRI si SIE, afirmatiile facute de fosta sa purtatoare de cuvant Adriana Saftoiu, intr-o care lansata recent.

"Fac precizarea ca niciodata niciunui consilier nu i-a fost permisa incalcarea procedurii de acces in biroul Presedintelui Romaniei. Si atunci cum putea fi surprinsa Elena Udrea in posturi neprotocolare?

Elena Udrea este si a fost de o loialitate si decenta exemplare fata de mine", a scris Basescu, pe Facebook.

Replica sa vine dupa ce Adriana Saftoiu si-a povestit experienta de purtatoare de cuvant a lui Traian Basescu intr-o carte lansata in acest week-end, in care afirma ca fostul presedinte si Elena Udrea se purtau ca doi adolescenti pe care nu trebuie sa ii prinda mama".

Iata mai jos postarea lui Traian Basescu:

"1. Niciodata nu am cerut niciunui consilier dosarul medical. Poate fi intrebat oricare dintre fostii consilieri.
2. Povestea decretelor pentru numirea unor militari in functia de directori ai serviciilor de informatii:
Directorii SRI si SIE nu se numesc de catre Presedintele Romaniei prin decret, deci nu aveam cum sa semnez decrete si sa dispun trimiterea lor la Monitorul Oficial pentru numirea domnilor Coldea la SRI si Predoiu la SIE. Numirea celor doi directori se face prin hotarire a Parlamentului, in sedinta comuna a Camerei Deputatilor si Senatului (vezi art. 65 alin. 2 litera h din Contitutia Romaniei).
3. Faptul ca unui consilier i s-a facut onoarea de a fi inclus in delegatia oficiala a Presedintelui Romaniei care a participat la discutiile cu premierul Italiei nu-i permite consilierului sa dezvaluie nici continutul discutiilor si, cu atit mai mult, nu-i permite sa fabuleze pe marginea acestora. Fac precizarea ca discutiile cu premierul Berlusconi de la Roma au fost, cel mai probabil, inregistrate de Guvernul Italian. Gestul consilierului este fara precedent in diplomatia europeana. Sunt convins ca multe cancelarii isi controleaza astazi structura delegatiilor cu care m-am dus la intalniri oficiale, in perioada 2005 - 2007, si toate spera ca numele Saftoiu nu a figurat in delegatia mea.
4. Procedura standard de intrare in biroul Presedintelui Romaniei pentru consilierii presedintelui Romaniei:
a. Din birou, telefonic, consilierii anuntau in secretariat solicitarea de a intra la Presedinte.
b. Directorul de cabinet il informa pe Presedinte, iar acesta accepta sau nu primirea.
c. Directorul de cabinet comunica consilierului acceptul sau refuzul Presedintelui.
d. Daca raspunul era pozitiv, consilierul se deplasa catre secretariat imediat sau la ora fixata de Presedinte.
e. La sosirea in secretariat a consilierului, directorul de cabinet il informa pe Presedinte care dadea acceptul ca, in biroul sau, sa intre consilierul sau cerea ca acesta sa mai astepte.
f. Nu exista posibilitate intrarii neanuntate, intempestive in biroul Presedintelui, acest lucru fiind garantat si prin prezenta unui ofiter SPP inarmat, la usa biroului Presedintelui.
Prin procedura, se garanteaza ca Presedintele nu poate fi surprins nici macar de propriii consilieri in ipostaze neconvenabile (ex: discutii telefonice cu demnitari romani sau straini, luand masa, schimbindu-si camasa, uitindu-se la televizor pe CNN, fara sacou sau fara cravata, cu pantofii scosi din picioare, avind un musafir asezat intr-o ipostaza neprotocolara etc. etc.) Fac precizarea ca niciodata niciunui consilier nu i-a fost permisa incalcarea procedurii de acces in biroul Presedintelui Romaniei. Si atunci cum putea fi surprinsa Elena Udrea in posturi neprotocolare?
Elena Udrea este si a fost de o loialitate si decenta exemplare fata de mine si familia mea.
Orice fost consilier al Presedintelui Romaniei din perioada 21 dec. 2004 ¬ 21 dec. 2014 poate confirma ca nu avea acces in biroul Presedintelui decit prin aceasta procedura.
Am subliniat doar citeva aspecte usor verificabile pentru a constata distanta de la realitate la fantezie".

Iata pasajul din cartea Adrianei Saftoiu care a generat reactia fostului presedinte (155 - 156)

"Pe culoarele "intelligence" se spunea ca, de fapt, cei care conduceau cele doua institutii erau Silviu Predoiu la S.I.E. si Florian Coldea la S.R.I. Sigur e ca amandoi reusisera sa-i fie pe plac presedintelui. Intr-un timp record, fusesera preferati mai mult decat sefii de drept. Daca nu se intampla "fuga printre oi" a lui Omar Hayssam, de la finele lui iunie 2006, Timofte si Fulga ar fi putut sa ramana in functii fara probleme. Pareau a fi cea mai buna acoperire pentru colaboratorii reali ai Presedintelui.

21 septembrie 2006. Ora 6 dimineata. Ziaristii sunt deja pe aeroport. Presedintele face o scurta declaratie si urcam in aeronava. Plecam intr-o scurta vizita in Germania. Incepe decolarea. Presedintele ma informeaza ca i-a lasat lui Stefan Deaconu, de cu seara, numirile viitorilor sefi de Servicii. "Dupa ce le trimite la Monitorul Oficial, sa anunti presa." Cand imi spune numele celor doi, raman uluita: Coldea si Predoiu. Ii replic ca nu e in regula. Ii reamintesc ca, odata intrati in structurile NATO ne-am asumat obligatia demilitarizarii acestor Servicii. S-a iritat si mi-a spus ca e o prostie conditionarea. Desi e limpede ca nu ii face placere discutia, ii cere STS-istului sa-i faca legatura cu Stefan Deaconu. Intr-un final, Stefan raspunde. Nu e nici ora 7 dimineata. Ii cere sa opreasca trimiterea datelor la Monitorul Oficial.

Numirea sefilor de Servicii e un capitol care a fost folosit intr-un mod neasteptat de Presedinte. Afirmatia ca "sufletelul meu" si-a dorit sotul sef la SIE a fost si a ramas cel mai urat gest al lui Traian Basescu fata de mine. Nu doar ca nu era adevarat, dar incercarea de a ma decredibiliza a avut efect de bumerang. Acesta era criteriul de anumi oameni importanti in stat? Ce vrea un "sufletel"? Nu ma astept ca Traian Basescu sa isi faca o introspectie atat de onesta, incat sa recunoasca faptul ca acest criteriu, "sufletelul", nu ii fusese impus de nimeni, ci doar de calculele sale.
"














7530 vizualizari
  • -2 (30 voturi)    
    a-propos de "procedurile" lui T Basescu !! (Luni, 25 mai 2015, 17:14)

    lili [anonim]

    Va amintiti "procedura" lui Bill Clinton cu Monica Lewinsky ?!
    Cu agenti FBI alaturi, cu camere peste tot, pazindu-l strasnic pe Presedintele SUA!!
    Asa-i cu "procedurile" astea cand e vorba despre omul numarul UNU in stat!
    Las-o balta cu "procedurile, dle Basescu, stii bine ca vuia Romnaia si probabil si Cotroceniul despre povestea cu E Udrea la Cotroceni!
    Mi-amintesc cum A Plesu a refuzat efectiv sa discute subiectul E Udrea la plecarea de la Cotroceni!
    De ce oare?!
    Minciuni, minciuni, minte T Basescu asa cum a mintit toata viata lui si pe noi romanii si familia lui....
    Pacat de dna Maria Basescu...
    Cat despre cartea Adrianei Saftoiu, nu e nimic neobisnuit sa apara o astfel de carte scrisa de cineva care a stat alaturi de Presedintele unei tari.
    Si sunt convinsa ca daca nu ar fi scris povestea insinuanta cu E Udrea nu l-ar fi deranjar deloc pe T Basescu.
    • -2 (10 voturi)    
      Traian Basescu a desfiintat-o pur si simplu! (Luni, 25 mai 2015, 19:35)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui lili

      A demontat toate prostiile si minciunile gen Vadim Tudor pe care madam Saftoiu le-a inserat in mizeria de carte pe care vrea sa o vanda ca bestseller. Daca baga un capitol cu intalnirea ei cu Peter Imre in apartamentul ala obscur in care au fost prinsi de paparazi, o cumparam si eu. Citeam doar acel capitol, bineinteles ...;)
      Intrebarea de baza este cat a primit Saftoiu ca sa scrie mizeria asta? Sunt sigur ca marele PNL stie raspunsul. Chiar si Ponta il stie...
      • -2 (8 voturi)    
        cred ca A Saftoiu "l-a desfiintat", mai degraba... (Marţi, 26 mai 2015, 8:22)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        A Saftoiu a confirmat de fapt in vazul natiunii romane, prin aceasta carte scrisa de o persoana care a lucrat alaturi de T Basescu, ceea ce au scris de-a lungul vremii multi jurnalisti: T Basescu = "Scopul scuza mijloacele"al lui Machiavelli, adica este un om total lipsit de scrupule, minte si este dependent de conflicte, se foloseste de oamenii din jurul lui pentru interesele lui si-i calca in picioare pe cei care nu-i sunt de folos, este un om periculos si perfid de care e mai bine sa te feresti!
        Politicianul "perfect" din "Principele" lui Machiavelli!!
        "Iar când vine vorba de întreţinut un sistem de iluzii, T Băsescu e un maestru. Sau bine zis a fost. Spectacolele lui de stradă au avut un succes nebun, iar cele cu reformarea statului, condamnarea comunismului şi lupta împotriva corupţiei au prins pentru o vreme şi s-au jucat cu casa închisă. Între timp, publicul s-a cam săturat. Mai sunt unii care aplaudă entuziasmaţi în primele rânduri, unii au adormit deja (probabil că vor aplauda la sfârşit), iar alţii huiduie din ultimul rând încă de la începutul spectacolului. Şi mai sunt cei care au ieşit din sală hotărâţi să nu se mai întoarcă niciodată."

        T Basescu este terminat din pdv politic iar el stie asta.
        Imaginea lui de presedinte in istoria Romaniei este jalnica si se subtiaza pe zi ce trece.
        Va ramane numele lui asociat E Udrea. Atat.
        • +3 (5 voturi)    
          asa (Marţi, 26 mai 2015, 9:11)

          Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui lili

          asta vreti voi. Sa-l transformati intr-un infractor de drept comun.

          Prea v-a tinut din scurt .

          Un singur om ...
          S-a vazut ca un singur om poate reforma Romania daca stie ce si cum sa faca.

          Asta va doare , va distruge,
          va face sa mintiti cu nerusinare...
          • -3 (5 voturi)    
            "ne-a tinut pe noi din scurt"... (Marţi, 26 mai 2015, 9:31)

            lili [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

            In timp ce ai lui furau pe rupte cu sutele de milioane de Euro, in frunte cu E Udrea si Cocosul ei penal!!
            Asa-i?!
            Halal "tinere din scurt" !
            Sila!
            Socotelile se fac la final, iar finalul nu-i este deloc favorabil lui T Basescu, de aici zbaterea si agitatia continua... e pe duca...
            Istoria nu-l va mentiona decat pentru nimicuri dezagreabile, precum E Udrea penala, EBA la Parlamentul European, mosia de la Nana, casa din Mihaileanu, la care adaug taierile de salarii si impozitarile de pensii pentru amaratii de romani in timp ce clientela portocalie in frunte cu E Udrea fura sutele de milioane de Euro!
            Asa va ramane in istoria Romaniei fostul presedinte T Basescu....
            Astea-s "reformarile" lui T Basescu!
            Asta lasa in urma T Basescu, o Romanie corupta pana-n maduva oaselor, plina de politicieni penali apropiati lui T Basescu si imbogatiti pe spinarea romanilor mintiti si furati si de care NU s-a atins nici DNA in mandatul lui T Basescu!!
      • -2 (6 voturi)    
        In episodul amintit, (Marţi, 26 mai 2015, 8:51)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Saftoiu spunea ca a fost chemata la sef,deci nu a dat buzna asa cum a sugerat Basescu,si intrand chemata a gasit-o pe Udrea in pozitia aia dominanta,cu fundul pe biroul sefului,deci Basescu i-a permis asta!!!
        • 0 (4 voturi)    
          Interesant (Marţi, 26 mai 2015, 10:50)

          MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui xrogo

          Deci pe de o parte se ascundeau sa nu-i surprinda lumea, pe de alta parte se afisau cu curul pe birou la vedere. Cata COERENTA domle din partea doamnei Saftoiu. :))
    • 0 (12 voturi)    
      gadea, tu esti? (Luni, 25 mai 2015, 19:44)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ba este total neobisnuit sa publici intr-o carte ce au discutat doua oficialitati in perioada cand erai purtator de cuvant. tine in primul rand de bun simt.
      saftoaica se vrea purtator de cuvant si pe viitor? pai cine o angajeaza daca stie ca dupa ce-si termina mandatul o sa scrie o carte divulgand lucruri ce nu ar trebui sa apara in presa?
      dar cum suneam, gadea... mai inveti artisti straini sa-njure? :)))
    • +5 (9 voturi)    
      duduie (Luni, 25 mai 2015, 23:30)

      MihaescuCorneliu [anonim] i-a raspuns lui lili

      Basescu spune ca nu avea cum sa fie SURPRINS. Pentru ca protocolul intrarilor nu avea cum sa permita asta. Citeste si tu DESTEPT ce spune. El nu neaga, ca nu e treaba lui. Normal ca ai dreptate ca nu era imposibil ca biroul sa fie spatiul unei aventuri extraconjugale. Orice spatiu poate fi. El spune ca madam Saftoiu minte cu nerusinare ca ar fi fost surprinsi! Atata timp cat acest lucru nu e posibil. Si daca minte in aceasta privinta (nu in chestiunea amantlacului in sine) inseamna ca are o agenda resentimentara si ca nu e demna de incredere. QED Daca stii sa citesti.
  • +1 (33 voturi)    
    Saftoiu prinsa iesind de la amant insurat,nu Udrea (Luni, 25 mai 2015, 17:16)

    Cristiann80 [utilizator]

    Am toata convingerea ca Elena Udrea a fost o femeie de onoare fata de dl Basescu si familia sa, chiar daca e greu de crezut de catre mintile inguste.
    Ar fi fost Udrea acceptata de sotie si fiicele d-lui Basescu daca o secunda ar fi banuit-o pe Udrea ca ar fi altfel? Niciodata. A fost numai folclor scris de femei ca Saftoaica-o individa fara caracter, fara inteligenta (iata dovada), imorala- dovedita iesind din patul amantilor insurati.da? Nu Udrea a fost prinsa la amanti, ci Saftoaica, corect?
    Cata nerusinare si lipsa de repsect pentru Familia Basescu, pentru familia Udrea. Dar ce sa stie Saftoica de onoare, de cultul familiei care este sacru? Ea nu are familie, a fost parasita de sot, de amantii insurati. A intrat in cearceafurile ginerelui lui Melescanu, in patul sotului Mihaelei Radulescu.
    Si ea isi permite sa scrie despre altii? Cine ar mai gira pe aceasta individa, toata lumea pe net o ataca, o face terci, presa la fel. Rusine sa-i fie acestei frustrate care a distrus casnicii.
  • -1 (27 voturi)    
    Mare dreptate.. (Luni, 25 mai 2015, 17:23)

    taticutu [utilizator]

    Are dreptare Basescu : de aia au fugit TOTI consilierii lui !!!
    Ce se banuia despre comportamentul lui de Presedinte, se adevereste prin aceasta carte ! Caracterul nu se poate schimba ! Stie EL proverbul cu lupu ' si cu parul lui ?
  • -3 (27 voturi)    
    Ca intre tigani (Luni, 25 mai 2015, 17:23)

    newlook [utilizator]

    Ca intre tigani. Asta a fost "(i)epoca Basescu": tiganie si mahalagism la cel mai inalt nivel. Cand pui scroafa in varful copacului....
  • -3 (9 voturi)    
    da (Luni, 25 mai 2015, 18:28)

    uzu [anonim]

    in sfarsit o iesire normala a lui Base, asa cum mi-as fi dorit, in locul exprimarilor de mahala cu care se afisaza de cand nu mai e presedinte.

    majoritatea comentariilor aici sunut infantile. dar deh ... asta e electoratul roman.
  • -2 (10 voturi)    
    Punct ochit-punct lovit? (Luni, 25 mai 2015, 19:24)

    marki [utilizator]

    Războiul ăsta penibil între „ziceri și contraziceri” (la care participă și postacii de doi lei) ne dovedește, dacă mai era nevoie, că „Cronica de Cotroceni” și-a atins ținta...
    Bravo, Adriana!
    • -1 (3 voturi)    
      haha (Luni, 25 mai 2015, 23:50)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui marki

      salutari din Dubai, psd-istule ! am plecat din tara !
  • -2 (12 voturi)    
    Mai, madame, mai... (Luni, 25 mai 2015, 20:18)

    Pfuletz nabadaios [anonim]

    Nu stiu, presidente, ce resorturi nebanuite au impins-o pe Adriana Saftoiu, dar dincolo de frustrarea care transpira din cuvintele si descrierile sale, cred ca aceste fapte sunt inventiile unei minti bolnave, inventii dictate de minti si mai bolnave. Cartea pare o vendeta a unui suflet mic ce a fost incurajat sa scrie orice despre cei mai mediatizati oameni politici al ultimilor 10-11 ani. Am convingerea ferma, fara echivoc, ca Adriana Saftoiu nu a scris cele scrise de capul ei...este un delator care toarna mizerabil la ordin : cine are interesul oare sa distruga parsiv imaginile a doi oameni care doar s-au apreciat unul pe altul ramanand loiali unor principii asumate???
    • +1 (7 voturi)    
      stai, ca nu inteleg (Luni, 25 mai 2015, 23:10)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Pfuletz nabadaios

      Cine-s aia doi oameni care s-au apreciat unul pe altul ramanand loiali unor principii asumate?
      Ai scris adanc...
    • 0 (8 voturi)    
      e evident scris la comanda (Marţi, 26 mai 2015, 0:08)

      geo [anonim] i-a raspuns lui Pfuletz nabadaios

      adevarat sau nu, asta nu putem sti. Dar scopul e destul de clar.. Oricum, muierile tot muieri raman (nu vreau sa fiu misogin, ma refer strict la muieri, nu la doamne onorabile, care oricum nu prea sunt in politica), chiar daca s-au cocotat pe cele mai inalte pozitii sociale.. niste troglodite amandoua.
  • 0 (6 voturi)    
    nu contrazice (Marţi, 26 mai 2015, 9:08)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    TB demonteaza principalele povesti din cartea d-nei Saftoiu,

    Aceasta a recunoscut deja eroarea in privinta numirii sefilor de servicii si spune ca nu a avut timp sa rescrie pasajul....

    Va mai retracta...
  • +6 (8 voturi)    
    Ceea ce se face că uită dom' Băsescu... (Marţi, 26 mai 2015, 9:17)

    marki [utilizator]

    este că „loialitatea si decența exemplare” (sic!) n-au ajutat-o deloc pe Elena Udrea și nici n-au împiedicat-o să fure cu nerușinare din banul public, drept pentru care, în prezent, este trimisă în judecată.
    p.s. Mai mult decât penibile sforțările fostului președinte de a ne face să credem că negrul se dă de trei ori peste cap și se face... alb-alb imaculat.
    • -2 (4 voturi)    
      corect!! (Marţi, 26 mai 2015, 9:33)

      lili [anonim] i-a raspuns lui marki

      Hotie si minciuna=mandatele lui T Basescu &company Orange!
  • 0 (2 voturi)    
    invidie (Marţi, 26 mai 2015, 12:48)

    cristina [anonim]

    ..intotdeauna au existat femei invidioase pe alte femei...uitati-va la locul dv de munca,in jurul vostru...ba ca sunt mai frumoase,mai destepte,mai bogate,exista ceva sa invidiem.Urat lucru,suntem o societate pierduta.Totusi nu ma asteptam de la Adriana Saftoiu la asemenea minciuni usor de demontat,mizerii dealtfel...Avea dreptate Cristoiu...sluga il vede pe stapan cu ochii slugii..Pacat
  • 0 (0 voturi)    
    ...Udrea,decenta si loiala.... (Luni, 15 iunie 2015, 17:19)

    marius stamboli [anonim]

    Dar nici nu ma indoiesc , draguta , eu te cred ca ti-a fost..........loiala,si chiar mai mult decat atat.Despre decenta e bine sa nu vorbesti,bag-o repede sub covor.......dar vezi sa nu te vada careva.