Monica Macovei: Am fost intrebata daca as accepta sa devin ministru al Justitiei in Bulgaria si am spus "Da", dar nimeni nu a venit sa ma caute

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2015, 15:11 Actualitate | Politic

Monica Macovei
Foto: Hotnews
Premierul bulgar Boiko Borisov nu are nicio intentie sa lupte impotriva coruptiei, a declarat luni, la Sofia, europarlamentarul roman Monica Macovei, adaugand ca ar fi dispusa sa devina ministru al Justitiei in Bulgaria, dar ca nu a cautat-o nimeni, scrie Mediafax.

"Vorbele premierului vostru, potrivit carora nu exista nicio incercare reala de lupta impotriva coruptiei in Romania, in timp ce arestarile unor politicieni la nivel inalt au legatura cu afilierea politica, sunt un semn rau", a afirmat Macovei, care a fost invitata in Bulgaria la o dezbatere pe tema luptei impotriva coruptiei, potrivit site-ului Novinite.com.

"Aceste cuvinte inseamna ca Boiko Borisov nu are nicio intentie de a duce un razboi real impotriva coruptiei. Politicienii trebuie investigati", a adaugat europarlamentarul, fost ministru roman al Justitiei.

"Trebuie sa existe oameni cu pozitii ferme, atat procurori, cat si judecatori", a raspuns Macovei, intrebata privind pericolele pe care le-ar putea genera astfel de politici.

Ea a adaugat ca in Romania au fost investigati politicieni indiferent de afilierea lor politica, inclusiv persoane apropiate celor de la guvernare.

"Voi aveti in Bulgaria un politician care este dispus sa faca ceva in aceasta privinta? Am fost intrebata daca as accepta sa devin ministru al Justitiei in Bulgaria si am spus "Da", dar nimeni nu a venit sa ma caute. Nimeni nu vrea sa lupte impotriva practicilor corupte, pentru ca politicienii vor deveni victime", a apreciat Macovei.










4598 vizualizari
  • +20 (28 voturi)    
    Avem astfel de politicieni, ca doamna Macovei... (Luni, 25 mai 2015, 15:33)

    Ion B [utilizator]

    dar nici în România nu sunt apreciati.
    Pacat.
    • -9 (15 voturi)    
      Ghinion (Luni, 25 mai 2015, 16:04)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Ghinion. Dar nu-i totul pierdut: poate o apreciaza bulgarii !!!
  • -18 (28 voturi)    
    ce revelatie?! (Luni, 25 mai 2015, 15:35)

    lili [anonim]

    Pai, in mandatul lui Daniel Morar la DNA s-a atins careva de politicienii romani, mai madam Macovei?!
    NU!!!
    Abia acum, in mandatul Codrutei Kovesi si mai ales DUPA plecarea lui T Basescu de la Cotroceni s-a dat LIBER la anchetarea politicienilor de varf si corupti din Romania!
    Asta nu spune madam Macovei!
    Rusine!
    • +16 (22 voturi)    
      Flit cu prostiile de aici (Luni, 25 mai 2015, 16:16)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Sistemul functiona de pe vremea lui Basescu si a fost construit de Monica Macovei.
      Asa ca flit de aici cu minciunile tip Ponta.
    • +12 (14 voturi)    
      Stiu si eu (Luni, 25 mai 2015, 16:37)

      sile [anonim] i-a raspuns lui lili

      Sa fi fost condamnat Adrian Nastase in mandatul lui Daniel Morar? Sau poate Adrian Nastase n-a fost politician?
      Poate Dan Voiculescu?

      Sau poate vreti sa credem ca toate, dar absolut toate, anchetele finalizate in ultima vreme au fost facute in ultimii doi ani.
      • -7 (13 voturi)    
        scuze... (Luni, 25 mai 2015, 16:57)

        lili [anonim] i-a raspuns lui sile

        Am uitat sa spun: in mandatul lui Daniel Morar NU s-a atins nimeni de politicienii corupti pana-n maduva oaselor de la PDLul prezidential, (vezi sutele de milioane de Euro pentru care sunt anchetati abia ACUM pentru fapte facute in cei 4 ani de guvernare PDLista!!), toti apropiati lui T Basescu!
        Cei din opozitie, care ii stateau in gat lui T Basescu au fost salatati!
        Aveti dreptate!
        Abia ACUM, odata cu Codruta Kovesi s-a atins DNA de apropiatii lui T Basescu, culminand cu corupta numarul 1, E Udrea!!
        Si, DA, dosarele erau din vremea lui T Basescu, chiar NU s-au finalizat toate acum in astea 3-4 luni, dar NU s-a atins nimeni din DNA de coruptii apropiati lui T Basescu, corupti ce merg acum zi de zi la DNA dand cu subsemnatul pentru acuzatii uriase de sute de milioane de Euro!
        • +6 (8 voturi)    
          Vad ca persistati (Luni, 25 mai 2015, 18:32)

          sile [anonim] i-a raspuns lui lili

          Monica Iacob-Ridzi, Mircia Muntean, Antonie Solomon, Sorin Apostu, Mihail Boldea, Mircea Banias, Alin Trășculescu...
          • -5 (5 voturi)    
            "apropiatii" lui T Basescu ! (Luni, 25 mai 2015, 20:25)

            lili [anonim] i-a raspuns lui sile

            Niciunul dintre cei mentionati NU este apropiat al lui T Basescu!
            La ce coruptie colcaia efectiv in PDL, bineinteles ca ceva ciosvarte au aruncat in puscarii, de scos ochii celor care comentau despre coruptia ce colcaia in PDL!
            Amarata aia de Monica Ridzi a cazut de bleaga, in mod firesc trebuia sa plateasca EBA, dar a platit Monica precum o proasta...
            Dar NU s-a atins nimeni de MARII corupti apropiati lui T Basescu, ca Dorin Cocos si sotia Elena Udrea, apoi ceilalti au cazut ca popicele..... si mai urmeaza, urmeaza dosarul EADS, Microsoft, nu s-a terminat, urmeaza!
            Succes DNA, la puscarie cu ei!
        • +1 (1 vot)    
          ... de la latini vine ..... (Luni, 25 mai 2015, 21:04)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui lili

          "Errare humanum est perseverare diabolicum"
  • +8 (12 voturi)    
    Excelent !!! (Luni, 25 mai 2015, 15:46)

    solar [utilizator]

    Tot ce aflam din spusele Monicai Macovei sunt fapte inedite si de mare interes pentru cele doua tari!! Doresc din inima Romaniei si Bulgariei sa faca pasi mari si siguri in directia apropierii dintre cele doua tari !! Doamne ajuta!!
  • -13 (21 voturi)    
    Doctorii ce spun? (Luni, 25 mai 2015, 15:47)

    newlook [utilizator]

    Doctorii ce spun?
    • +8 (10 voturi)    
      Ai dreptate ! (Luni, 25 mai 2015, 17:09)

      gica43 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Deci,du-te la doctor!!!
    • +7 (9 voturi)    
      .... exact ..... (Luni, 25 mai 2015, 17:15)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Doctorii ce ti-au spus ?
  • -5 (5 voturi)    
    macar o autostrada (Luni, 25 mai 2015, 16:20)

    MihneaUrsu [anonim]

    Premierul Bulgar vrea autostrada Bucuresti - Sofia
    Insa din Bucuresti se iese pe o banda apoi prin gropile de la CFR Progresul (stiu tocmai au fost reasfaltate a mia oara) si tot asa prin Ilfov pe o banda pana in jud Giurgiu. Apoi stam la coada sa platim taxa de pod plin da gauri (doar pe partea Romaneasca). Asa ca de ce ar face Bulgarul ce face Romanul?
    Serios, politica face parte din mai multe politici, si se pare ca in Bulgaria sunt mai multe politici mai bune decat in Romania.
    Romania in care TimesNewRoman se uita cu invidie la articolele Guvernului.
    • +3 (3 voturi)    
      de ce la Sofia? (Luni, 25 mai 2015, 16:30)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui MihneaUrsu

      mai degraba o autostrada Bucuresti-Varna sau Bucuresti - Burgas
  • +4 (8 voturi)    
    Iata ce inseamna un om dintr-o bucata ! (Luni, 25 mai 2015, 17:07)

    gica43 [utilizator]

    Declaratii clare,scurte si directe. Sunt absolut convins ca ar fi fost un presedinte mult
    mai bun decat predecesorii,in special decat actualul !!! Toata stima !!
  • +3 (5 voturi)    
    Sper sa nu (Luni, 25 mai 2015, 17:26)

    omezu [utilizator]

    Asta chiar ca ne-ar pune capac. D-na Macovei ministrul Justitiei in Bulgaria in timp ce noi ramanem cu Ponta, Cazanciuc, Orlando & Co. Pai ne-ar lua-o bulgarii inainte imediat.
  • -5 (7 voturi)    
    La bulgari "da" e "nu" (Luni, 25 mai 2015, 17:42)

    EllenaS [utilizator]

    Monica Macovei, vezi ca bulgarii au inteles ca "nu", raspunsul tau! La bulgari "nu" e "da"-ul nostru si "da" e "nu"-ul nostru! De aceea nu te-au contactat! Fugi repede si spune-le ca n-ai stiut cum sa le raspunzi! Nu mai pierde timpul pe aici, ca-l pierzi degeaba!
  • -6 (12 voturi)    
    cat e halatul,cat e halatul???? (Luni, 25 mai 2015, 17:47)

    xanti [utilizator]

    Mai vroiati sa fie asta presedinte,Dumnezeule ...
  • +4 (10 voturi)    
    Va fi oare procuror european ? Cred ca da ! (Luni, 25 mai 2015, 18:17)

    Plagarus [utilizator]

    Din 1995, Macovei a lucrat ca expert pe justitie pentru Consiliul Europei in Europa de Est, participand la misiuni in Federatia Rusa, Ucraina, Lituania, Albania, Moldova, Cehia, Georgia, Macedonia, Serbia, Bosnia si Hertegovina.
    A initiat reformele in justitie cerute de Uniunea Europeana, reforme care au dus la ridicarea unora din steguletele rosii de catre Comisia Europeana si au contribuit la acceptarea Romaniei in Uniunea Europeana la 1 ianuarie 2007.
    Financial Times, in 2006, "un erou care a transformat Romania din una dintre cele mai corupte parti ale Europei in unul dintre cei mai credibili candidati pentru aderarea la UE”, iar publicatia Die Welt a apreciat (tot in 2006) ca "pentru Romania, aderarea la Uniunea Europeana aproape ca nu ar fi fost posibila fara Monica Macovei" si "prin urmare 22 de milioane de romani au de ce sa ii multumeasca". Recent, Macovei a fost descrisa de Le Monde (in 2013) drept "cerberul drepturilor omului" si "icoana cercurilor militante".
    Inainte de a deveni europarlamentar, Macovei a fost consilier anticoruptie al premierului Macedoniei (2007-2009), intr-un program al guvernului Marii Britanii si Irlandei de Nord. In 2008, Monica Macovei a fost desemnata Femeia Europeana a Anului, intr-o ceremonie desfasurata la Bruxelles. Tot in 2008, primeste premiul Academiei Europene Yuste, decernat de Alteta Sa Regala, Regele Juan Carlos al Spaniei.
    A fost invitata sa sustina peste 300 de prelegeri si discursuri publice, inclusiv la Oriel College Oxford, London School of Economics, Harvard Kennedy School of Government, Universitatea Stanford, Scoala de Management MIT Sloan, Colegiul European din Bruges sau Banca Mondiala.
  • -5 (7 voturi)    
    ? (Luni, 25 mai 2015, 19:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Se baga singura in seama...
  • +2 (2 voturi)    
    Giovanni Falcone (Marţi, 26 mai 2015, 0:17)

    mavi [anonim]

    Giovanni Falcone de Romania. Bravo!. Poate candva presedintele Romaniei!!!