Proiect de lege: Cine nu poate sa achite creditele sa dea bancii casa ipotecata, fiind eliberat de credit

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2015, 14:08 Actualitate | Politic

Un grup de 156 parlamentari au initiat un proiect de lege potrivit caruia atunci cand o persoana fizica nu mai poate plati un credit la banca sa poata transfera bunul ipotecat in favoarea bancii, iar datoria sa se stinga, a anuntat, joi, deputatul PNL Daniel Zamfir, citat de Mediafax.

Daniel Zamfir, unul dintre initiatori, a prezentat, la o conferinta de presa, alaturi de avocatul Gheorghe Piperea proiectul de lege, aratand ca acest proiect introduce "principiul echitatii", din acesta avand castig si banca si clientii.

"Proiectul de lege prevede ca atunci cand o persoana fizica nu mai poate plati un credit la banca, sa poata transfera bunul ipotecat in favoarea bancii. Din cauza crizei, valoarea creditului ipotecat nu mai acopera creditul, iar banca se indreapta si spre alte bunuri ale persoanei respective. Acest proiect introduce principiul echitatii. Cat timp banca si-a trimis un evaluator agreat sa evalueze creditul, banca si-a acoperit riscul creditarii, iar cand apare criza contractului, riscul sa fie impartit, nu e normal sa suporte doar clientul", a explicat Zamfir.

El a mai spus ca si banca are de castigat, in urma aplicarii acestui proiect, deoarece se introduce rapid in circuitul civil imobilul ipotecat si exista posibilitatea rapida ca banca sa-si recupereze banii.

"Cand o persoana fizica nu-si mai poate plati un credit pentru care si-a ipotecat imobilul, anunta banca si apeleaza la un notar sau un executor judecatoresc sa transfere proprietatea in favoarea bancii, iar persoana este eliberata de orice credit", a mai spus Zamfir, explicand prevederile proiectului. El a adaugat ca "toata lumea este castigata".

Avocatul Gheorghe Piperea, care a contribuit la elaborarea acestui proiect de lege, a aratat ca s-a tinut cont de directivele europene in domeniu. "Este o lege din domeniul protectiei consumatorului aflat in situatia de supraindatorare si se inscrie in trendul directivelor UE", a spus Piperea.

El a aratat ca bancile ar beneficia in urma acestui proiect, adaugand ca problema bancilor sunt creditele neperformante pe care le vand cu pierderi de 90%, iar daca s-a aplica mecanismul preluarii rapide a imobilelor ipotecate, pierderea bancilor ar fi mai mica, la 40-50%.

Piperea a mai spus ca diferenta intre acest proiect de lege si legea insolventei persoanei fizice este ca prin acest proiect debitorul nu poarta "stigmatul de insolvent" si, dupa ce da bunul imobil bancii pentru a-si stinge creditul, poate sa-si cumpere o alta casa, imprumutandu-se in conditiile din prezent sau sa stea cu chirie.

Piperea a estimat ca de aceste prevederi ar beneficia cele 950 de mii de persoane care figureaza in evidentele Biroului de Credite, dintre care 200 mii au credite cu impoteca.

"Daca se incepe cu acest declic imobiliar se deblocheaza piata imobiliara, o sa inceapa sa functioneze si piata constructiilor", a mai spus Piperea.

Proiectul a fost depus la Camera Deputatilor.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3663 vizualizari
  • -1 (7 voturi)    
    no tricks in this town (Joi, 21 mai 2015, 14:18)

    demaGOGU [anonim]

    ...banca ti-a imprumutat hard cash, nu o casa care intre timp si-a pierdut 50% din valoare

    in consecinta, diferenta dintre valoarea de re-vanzare a casei (mai mica) si valoarea creditului initial se va restitui in hard cash...pana la ultimul cent

    c'ash-ai in capitalism.
    • -2 (2 voturi)    
      Care banca? (Joi, 21 mai 2015, 14:58)

      Y [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      De care banci vorbesti ?
      - de alea amendate cu 6miliarde de $ pentru manipularea cursului valutar?
      - de alea care umbla numai cu bani virtuali?

      Stii ca in cazul creditelor in CHF (care de fapt au fost in euro) clientii ajung sa plateasca de 3-4 ori apartamentul in 25 de ani ?

      Hard cash ? serios ? Nici o banca nu are sa dea atatia bani "hard cash" pentru toti clientii sai ci doar scriptic, pentru ca "hard cash" nici nu exista.

      La ce banca recalcitranta esti manager sau vrei sa devii?
    • -2 (2 voturi)    
      Sa mori tu? (Joi, 21 mai 2015, 15:01)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      La ce banca lucrezi?
  • +1 (3 voturi)    
    foreclosure (Joi, 21 mai 2015, 14:56)

    dani [anonim]

    asa se cheama in america cand banca iti reposedeaza casa, se stinge orice litigiu in legatura cu ipoteca, nimic nou iar acesti deputati n-au inventat roata, se practica de zeci de ani un america si canada. wake-up romania.
    • +3 (3 voturi)    
      dezinformezi (Joi, 21 mai 2015, 15:01)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui dani

      in Amerika achiti diferenta dintre valoarea de re-sale si valoarea mortgage-ului pana la a 7-a spita!
      • 0 (2 voturi)    
        FORECLOSURE... (Joi, 21 mai 2015, 15:26)

        dani [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        nu pentru foreclosure... read the law.. informatia ta dezinformeaza, daca banca iti reposedeaza casa pentru neplata mortgage-ului, adica ipoteca, atunci da o vinde la pierdere si esti raspunzator pentru diferenta de pret, dar nu in cazul DE FORECLOSURE, care tu de buna voie inmanezi, per sie, casa ta bancii creditoare.
        si apropo, mai exiata si personal bankruptcy, legea falimentului personal, in america si canada bineinteles nu in romania, inca.
        exista o clauza in contractul de imprumut specificand express aceasta optiune. in the boom, advantage bank, in recession, advantage client. documenteaza-te inaite de a debita ineptii.
        good luck. t-i se potriveste numele de dema-gog-asa. hai umfla-te de prea multa drojdie.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne ajuta (Joi, 21 mai 2015, 15:20)

    George [anonim]

    Am un credit ipotecar la bcr iasi pentru care nu am mai platit de ceva vreme...asteptam ca banca sa ma execute silit si sa imi spuna cat mai am de plata...de cativa ani nu s-a intamplat mai nimic cu exceptia unei scrisori de la o firma de recuperari creante...astia ori asteapta sa acumulez datorii de zeci de mii de euro, ori .... nu stiu ce sa mai cred, insa as vrea sa se termine odata.
    • 0 (0 voturi)    
      fi baiat destept.. (Joi, 21 mai 2015, 16:50)

      dani [anonim] i-a raspuns lui George

      nu-ti stiu situatia financiara , dar, de ce astepti sa te execute banca silit ? de ce vrei sa se acumuleze datorii de mii de euro? cred ca intre timp profiti de a locui in casa - "de -a moaca". rata n-o platesti, de mutat nu te muti sa nu platesti chirie etc. daca ai un venit lunar si banca te arunca in strada din venitul ala iti mai ia poate mai mult de 50 % pentru "plata datoriilor"restante, restul pt supravietuire, cica...
      ce sfat ti-as da:
      pune casa in vanzare si daca esti norocos sa ai o oferta, pretul, (vezi valoare de piata actuala) ofertei prezinta-l bancii creditoare. discuta cu ei si vezi ce vor de la tine. oricum nu scapi usor, depinde ce contract de creditare ai. pana la urma locuinta o pierzi, daca ipoteca este pt immobiliare, si ramai si dator vandut bancii. asa ca numai lancezi in agonie si taie uscaciunea din radacina.
      du-te la banca si vorbeste cu camatarii, nu astepta sa vorbeasca ei cu tine. cea mai buna aparare este atacul. pentru mine faci ce vrei dar, hienele bancare nu te vor lasa nici in mormant. explica-le situatia si vezi cum poti fi mai destept ca ei cu cinci minute. sau du-te si "inmaneaza-le locuinta" ipotecata. oricum ai stiut bine ce-ai semnat cand ai luat creditul. ori esti rau platnic ori n-ai cum plati ipoteca banca respectiva iti suge si sangele. asa ca bafta si sa ne auzim de bine.
  • -1 (1 vot)    
    Idee (Joi, 21 mai 2015, 15:26)

    Cuca [utilizator]

    1. Mituiesc un oficial al bancii.
    2. Evaluarea casei se face la pret umflat
    3. Iau imprumutul in forma cash
    4. Cumpar casa
    4. Declar ca nu pot plati datoria.
    5. Dau casa inapoi, si redevin liber de datorii.
    6. Profit !