Crin Antonescu, la concertul aniversar PNL: E ultima oara cand ma adresez unei asemenea adunari liberale

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2015, 10:00 Actualitate | Politic

Crin Antonescu
Foto: HotNews / DP
Fostul presedinte al PNL, Crin Antonescu a declarat, miercuri, in cadrul concertului aniversar al PNL, ca este "ultima oara cand se adreseaza unei asemenea adunari liberale" si ca le ureaza sa aiba puterea de apara Parlamentul si prezumtia de nevinovatie, chiar daca sunt arestati adversari politici, potrivit Mediafax.

"Urarea mea la aceasta varsta extraordinara este sa aveti in continuare puterea de a crede in aceste valori si a le servi, de a apara, prin vocatia originara a PNL, democratia, libertatea si prosperitatea, statul de drept, de a avea puterea de a apara Parlamentul, chiar cand nu aveti majoritate. Nu exista in istorie democratie fara un Parlament puternic. De a apara prezumtia de nevinovatie, chiar cand adversari sunt arestati, pentru ca inseamna stat de drept si de a apara prin comportament si ce va pune la dispozitie acest statut, rolul politicienilor si al partidelor. De a crede mereu si pana la capat ca singura sursa legitima durabila a puterii este cetateanul", le-a transmis fostul lider liberal participantilor la aniversarea a 140 de ani de la infiintarea PNL.

El a mai spus ca 140 de ani inseamna mult, si este o varsta extraordinara.

"Ca intotdeauna, cand am celebrat astfel de momente, sunt stapanit de o emotie, de la an la an mai puternica. Foarte probabil, este ultima oara cand ma adresez unei asemenea adunari liberale. (..) Va spun in ceas aniversar, cu tot dragul si respectul si cu toata inima, partidele ca si indivizii, nu pot hotara cat traiesc, dar cu siguranta hotarasc cum traiesc, si experienta aceasta extraordinara a PNL este si acum si va fi si in anii urmatori determinata de identitatea sa, de cine este si cum traieste pentru Romania acest partid", a afirmat Crin Antonescu.

El a precizat ca intemeietorii PNL-ului, cei care apoi si prin intermediul acestui partid, au intemeiat Romania ca stat modern, care au construit democratia romaneasca interbelica, au fost cu certitudine o elita.

La concertul aniversar dedicat aniversarii a 140 de ani de la infiintarea Partidului National Liberal, care a avut loc la Opera Romana, au participat copresedintii PNL, Alina Gorghiu si Vasile Blaga, presedintele de onoare Mircea Ionescu Quintus, fostul presedinte Crin Antonescu, presedintele PSRO Mircea Geoana, parlamentarii liberali din Camera Deputatilor si Senat precum si reprezentanti ai formatiunii liberale.

Presedintele Klaus Iohannis, invitat special la eveniment, a primit premiul I C Bratianu, distinctia fiindu-i oferita de presedintele de onoare al PNL, Mircea Ionescu Quintus.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6062 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Liberali (Joi, 21 mai 2015, 10:09)

    AdiSto [utilizator]

    OK, am aflat cum ii vad liberalii de azi pe cei de atunci. Ar fi interesant sa aflam si cum iar vedea liberalii de atunci pe cei de azi ;)
    • -1 (7 voturi)    
      sa scriem corect (Joi, 21 mai 2015, 10:57)

      Ion Leatul [anonim] i-a raspuns lui AdiSto

      "cum i-ar vedea", nicidecum "cum iar vedea"!
      • +6 (6 voturi)    
        arhetipul politicianului perfect (Joi, 21 mai 2015, 11:55)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Ion Leatul

        crin antonescu este arhetipul politicianului perfect.
        Vorbeste mult si nu spune nimic, evident nimic demn de retinut.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 22 mai 2015, 13:55)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Ion Leatul

        O metoda de editare ar fi folositoare
      • 0 (0 voturi)    
        Acum am vazut (Vineri, 22 mai 2015, 13:57)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Ion Leatul

        Ca ai primit si voturi negative. Probabil de la niste bacalaureati :))
  • +4 (4 voturi)    
    Valeleu, a prin viata Cacarau (Joi, 21 mai 2015, 11:16)

    Locke Lamora [utilizator]

    Spui ca-i viu daca te uiti mai atent la el.
  • -1 (1 vot)    
    -- (Joi, 21 mai 2015, 11:27)

    Adrian [anonim]

    Comparaţi discursul lui Antonescu cu al lui Iohannis.
  • +4 (4 voturi)    
    Succesuri KKrau ! (Joi, 21 mai 2015, 11:30)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Esti un lamentabil esuat.
  • +4 (4 voturi)    
    Care? (Joi, 21 mai 2015, 11:43)

    Cetateanu [utilizator]

    Care liberali de azi? Daca tot vorbim sa nu spunem povesti. Deci, nu i-ar putea vedea ca nu exista! Doar o haita de curve, ticalosi, excroci, javre profitoare si ariviste... Pe undeva prin marea masa de membri cativa liberali sau oameni cu bun simt, care din pacate n-au forta sa se retraga, girand astfel paduchii din frunte.
  • +3 (5 voturi)    
    Papagalul (Joi, 21 mai 2015, 12:00)

    Papa Joe [anonim]

    Ia-l cu tine si pe Ghise !
  • +4 (4 voturi)    
    Presedinte ad interim (Joi, 21 mai 2015, 12:24)

    Daniels22026 [utilizator]

    A fost el presedinte ad interim? A fost! Deci a atins apogeul in politica! Mare om de stat! Om de stat degeaba si de actiuni brutale, in forta, alaturi de PSD.

    Du-te Crin, du-te si lasa-ne! Mai speram sa auzim despre tine prin rapoartele publice ale DNA-ului.
  • +1 (3 voturi)    
    Să apărăm Parlamentul. (Joi, 21 mai 2015, 13:26)

    vali47 [utilizator]

    Parlamentul trebuie apărat de borfașii ajunși prin fraudă în Parlament cu scopul de a destabiliza țara și încuraja hoția instituționalizată.Crin cere liberalilor să apere Parlamentul,nu țara.Parlamentul a ajuns un ceva plin de borfași și spun asta pentru-că nu se aud voci care să critice încercările de intimidare a justiției la arestarea unor membri ai Parlamentului.
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Joi, 21 mai 2015, 14:13)

    popa [anonim]

    Am avut multe sperante pt. P.N.L. de la Crin. Regret ca a pus acest partid la picioarele comunistilor di psd odata alaturi de Geoana un tantalau si apoi alaturi de un mafiot plagiator. Cariera lui Antonescu s-a incheiat odata cu aparitia lui Iohannis.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu cred ca "i-a incheiat-o" cineva ca si dlui (Joi, 21 mai 2015, 23:48)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui popa

      constantinescu ! Cu un telefon. Daca pnl -dupa plecarea lui , si-ar fi recunoscut erorile cum ar fi aceea de a concubina in usl cu psd, de a se lua la intrecere cu ei in a manipula ordinar, de a intoarce morala pe dos si in a fura -as fi inteles . Dar asa .... Dupa 1989 pnl nu a fost o clipa altceva decat un alt psd care are ca si reper moral un fost turnator, o parasuta si un buldog stirb.Depozitati toti sub pat sub forma de opozitie....
  • +4 (4 voturi)    
    Intorce-te la muzeu,mon Dieu ! (Joi, 21 mai 2015, 15:10)

    Plagarus [utilizator]

    Spunea ca a predat franceza si nu poate face o propozitie, marele orator in parlamentul RO taman 25 de ani. Trai nenica pt. un necalificat !