Ion Iliescu, despre condamnarea lui Liviu Dragnea: E stupid sa dezaprobi un lider politic pentru ca militeaza pentru mobilizarea electoratului la vot

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2015, 16:18 Actualitate | Politic

Ion Iliescu
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Fostul presedinte Ion Iliescu a comentat, miercuri, decizia justitiei de a-l condamna pe Liviu Dragnea la un an de inchisoare cu suspendare, in dosarul Referendumului, aratand ca "este stupid sa dezaprobi un lider politic pentru ca militeaza pentru a mobiliza electoratul la vot", relateaza Mediafax.

"Este un moment delicat pentru el,decizia are un temei. Nu cred ca i se pot reprosa foarte multe. De ce exista partidul? Si care este rolul partidului? Sa mobilizeze electoratul. Ce a facut el? Ca reprezentant si lider al partidului, a militat pentru a mobiliza electoratul la referendumul respectiv", a spus Ion Iliescu.

El a continuat, retoric: "I se poate reprosa asa ceva unui lider politic? Asta este stupizenia acestei decizii".

Intrebat daca este un dosar politic, fostul presedinte a declarat: "Nu vreau sa dau caracterizari, dar cred ca este stupid sa dezaprobi un lider politic, pentru ca militeaza pentru mobilizarea electoratului".

Liviu Dragnea a demisionat vineri din postul de ministru al Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, ca urmare a deciziei instantei de a-l condamna in dosarul "Referendumul".

Dragnea a fost condamnat la un an de inchisoare cu suspendare, in dosarul privind fraude la referendumul din 2012, pentru demiterea presedintelui Traian Basescu, decizia luata vineri de instanta suprema nefiind definitiva.

Liviu Dragnea, secretar general al PSD la data faptelor, a fost trimis in judecata pentru infractiunea de folosire a influentei sau autoritatii de catre o persoana care detine o functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite.

Anchetatorii sustin ca Dragnea a fost sustinut in fraudarea referendumului de 74 de presedinti si membri ai unor sectii de votare din localitati din judetele Teleorman, Vrancea, Gorj si Olt. Acestia au fost trimisi in judecata pentru falsificare, prin orice mijloace, a documentelor de la birourile electorale si introducerea in urna a unui numar suplimentar de buletine de vot decat cele votate de alegatori, infractiuni comise sub forma autoratului, complicitatii sau a instigarii.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1103 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    e stupid ca nu esti la puscarie (Miercuri, 20 mai 2015, 16:22)

    mnicku [utilizator]

    si ne tot dai lectii de morala .
  • +14 (14 voturi)    
    Mai ai tupeul sa comentezi? (Miercuri, 20 mai 2015, 16:30)

    Lucian P. [utilizator]

    Dupa cate ai facut? Nu ti-e un pic rusine? Si nu, nu e deloc stupida decizia judecatorilor, cu atat mai mult cu cat orice om normal isi da seama ca a dus oamenii la vot (vii sau morti) tocmai pentru ca se stia ca e in avantajul lor ca sa se obtina pragul pt a fi validat. Daca era invers, oare mai era asa de constiincios dragnea ca sa aduca oamenii la vot?
  • +1 (1 vot)    
    Ba nu e stupid (Miercuri, 20 mai 2015, 16:40)

    Un cititor [anonim]

    Oamenii obițnuiți nu sunt în mod necesar interesați de politică . Dacă un partid oarecare are o dispută cu un președinte oarecare, e treaba lor. Nu ma interesează chestiunea și nu doresc să fiu deranjat sau implicat în această dispută. Asta e situația dle. Iliescu .Nu toți oamenii pierd timpul făcând politică.
  • +14 (14 voturi)    
    Alegeri. (Miercuri, 20 mai 2015, 16:41)

    Elector [anonim]

    Tataie ! Nu fa oamenii cu glagorie la cap sa-ti spuna vechul proverb : eu o tin de coarne si tu spui ca-i ciuta . Pai Dragnea n-a fost condamnat pentru ca a scos oamenii la vot , sa zicem . A fost condamnat ca a organizat prin diverse intalniri cu primarii , de la tara in special , o retea de fraudat . Adica , le-a spus cum sa faca sa fie mai multi la vot , sa aduca si mortii si pe cei din Canada etc .
  • +11 (11 voturi)    
    /// (Miercuri, 20 mai 2015, 16:45)

    hmara [utilizator]

    Insasi existenta ta, musiu, este stupida.
    Foarte stupida, daca putem spune asa.
  • +2 (2 voturi)    
    Scuzati ignoranta (Miercuri, 20 mai 2015, 17:03)

    Unu din multime [utilizator]

    Mai traieste individul?
  • +8 (8 voturi)    
    Nea Neluuu... (Miercuri, 20 mai 2015, 17:11)

    Gabu [utilizator]

    Meandrele concretului ne dezvaluie o societate condusa de un partid pe care l-ai creat, plin de corupti, hoti, infractori, contraventionisti, condusi la nivel local de niste jivine numiti baroni si la nivel guvernamental de un mitoman.
  • +7 (7 voturi)    
    FRAUDA nu este sustinere!!!!!!!! (Miercuri, 20 mai 2015, 17:26)

    lili [anonim]

    Ion Iliescu este cel care ne-a condamnat in 1989!!
    El ne-a lasat aceasta mostenire sinistra numita PSD de care nu stiu cum si mai ales cand vom scapa!
    Sila!
    La gunoi cu specimenul asta!
    Ca de puscarie vad ca a scapat!
  • +8 (8 voturi)    
    Asa suntem noi (Miercuri, 20 mai 2015, 17:54)

    dan [anonim]

    Asa suntem noi ,mai stupizi,altfel cum te alegeai matale de trei ori presedinte?
  • +1 (1 vot)    
    stupid e faptul ca a primit prea putin si cu suspe (Miercuri, 20 mai 2015, 21:01)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    putini realizeaza ca era sa se repete momentul de la alegerile din 1946.
  • +1 (1 vot)    
    De 25 de ani ii "mobilizati " si se vede unde-i RO (Miercuri, 20 mai 2015, 21:45)

    Plagarus [utilizator]

    Capo Crimini Nelutzu si a sa creatie FSN / PDSR / PSD = "Cosa Nostra " a fost rentabila pt. tovarasi, viespile romanesti din politica