Alina Gorghiu ii raspunde lui Victor Ponta: "In 2012, eu si PNL credeam sincer ca Presedintele de atunci era toxic pentru Romania. Din pacate, stateam alaturi de un om la fel de perfid ca Traian Basescu"

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 mai 2015, 16:40 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook
"Observ ca Victor Ponta continua spectacolul ipocrit de jelire nationala a domnului Liviu Dragnea", acuza co-presedintele PNL, Alina Gorgiu pe Facebook, intr-un mesaj in care ii raspunde premierului care ii amintise vineri, tot pe Facebook, ca fusesera alaturi la referendumul din 2012.

"In 2012, eu si PNL credeam sincer ca Presedintele de atunci era toxic pentru Romania. Din pacate, stateam alaturi de un om la fel de perfid ca Traian Basescu, care in cateva luni intra descaltat la Cotroceni pentru a semna acorduri de coabitare", sustine acum Alina Gorgiu.

Liderul liberal spune ca, "spre deosebire de domnia sa eu nu incerc niciun sentiment de bucurie in privinta situatiei domnului Liviu Dragnea, singurul care putea sa ii puna sub semnul intrebarii mandatul de presedinte al PSD, dupa ce si-a eliminat toti rivalii".

"Victor Ponta nu se multumeste doar cu faptul ca a scapat de un adversar intern, vrea sa maximizeze profitul si sa asocieze si PNL cu presupusele fapte ale colegului sau de partid, care sunt individuale, nu colective", mai acuza Gorghiu.

Presedintele PSD, Victor Ponta, a atacat vineri PNL pe pagina sa de Facebook si le-a amintit liberalilor ca, alaturi de Liviu Dragnea, in USL, au promovat referendumul pentru demiterea lui Traian Basescu in 2012.

"Acum se confirmă că la conducerea PNL au rămas doar lași și impostori!”, acuza Victor Ponta, care pune in postarea sa si stirea potrivit careia liberalii cer fie ca Liviu Dragnea sa-si dea demisia, fie ca premierul sa-l demita. "Nu cumva în 2012 PNL (alături de Dragnea și tot ‪#‎USL‬) a inițiat, votat și promovat suspendarea lui Băsescu și Referendumul pentru demitere? Nu cumva liderii PNL au făcut campanie cot la cot cu noi îndemnând oamenii să vina la vot? Nu cumva ați ajuns toți în Parlament pe spinarea celor 7,4 milioane de români?”, spune Victor Ponta.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2859 vizualizari
  • +21 (25 voturi)    
    vrem lamiie (Sâmbătă, 16 mai 2015, 16:48)

    anaerobik [anonim]

    Eu si PDL... ce gluma aroganta. Inca putin si vei spune, stimata absolventa de drept la Dimitrie Cantemir, Eu sint PNL.. Sa vezi o invitatie la sarbatorirea fondarii Partidului National Liberali de Bratieni semnata de o fitza prezumtioasa si Vasile Blaga, un cioflingar la o vama... e cam peste suportabilitatea unora.
  • +14 (18 voturi)    
    Poate este mai bine..."perfid"... (Sâmbătă, 16 mai 2015, 16:54)

    gica43 [utilizator]

    ....precum Traienel,decat.......,precum "diva"gorghiu !
  • +26 (30 voturi)    
    stii ceva..daca ai crezut... (Sâmbătă, 16 mai 2015, 16:55)

    exilatul [utilizator]

    ca plagiatorul escroc este bun pt tara , inseamna ca esti
    proasta...dar mai degraba si tu si ceilalti ( cei ascunsi in spatele cuvintului liberal ) nu sunteti decit niste javre la fel ca si cei din psd...care nu urmariti decit interesul vostru de escroci...asa ca , hai sictir!, si tu, pnl, psd si toti din politica romanesca care ati praduit ca niste hiene , o tara frumoasa si bogata ( fosta ) dar din pacate locuita si de multi imbecili...
  • +17 (21 voturi)    
    Alinuta, (Sâmbătă, 16 mai 2015, 16:57)

    victor L [utilizator]

    tu ai un vocabular de mahalagioaica, gen Zavoranca-Bahnuteanca.
    Cred ca ti-a ramas destul din timpul uslamismului.
  • +10 (16 voturi)    
    in loc de (Sâmbătă, 16 mai 2015, 17:27)

    dordetara [anonim]

    In lipsa unor argumente solide doamna Gorghiu foloseste cuvinte jenante, gen: ipocrit sau perfid. Desigur, cel la care se refera are aceste "calitati" dar un lider PNL trebuie sa fie subtil si sa aleaga cuvinte care sa nu-l dezonoreze.
  • +14 (16 voturi)    
    Bunicuto, n-am stiut ca lupul mananca oameni ! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 17:37)

    feral [utilizator]

    Ilegalitatile de la Referendumul din 2012 a fost doar o parte dintr-un ansamblu de ilegalitati care contureaza o lovitura de stat partial avortata; faptul ca si Parlamentul si Guvernul au participat la lovitura de stat nu o fac mai putin anticonstitutionala iar faptul ca a fost stopata doar de UE o transforma intr-o rusine nationala. Si da, liberalii au participat, unii cu mai mult, altii cu mai putin entuziasm. Domnisoara Gorghiu a fost printre entuziasti; faptul ca acum sustine ca "nu si-a dat seama" cine este Ponta si PSD-ul o descalifica ca om politic. Daca nu stie nici macar atat, te poti intreba, pe buna dreptate, ca dracu' stie femeia asta si ce cauta in fruntea PNL ?! Scufita Rosie are scuza ca era minora si traia in padure; ea ce scuze are ?
  • +14 (18 voturi)    
    Nu exista (Sâmbătă, 16 mai 2015, 17:43)

    vasile-roaita [utilizator]

    diferenta intre PSD si PNL. Sinteti o apa si-un pamint, singurul scop al vostru este ciordeala. Acum ii aveti si pe tradatorii PDL s-a reunificat PCR-FSN
    Cine mai face opozitie acum in Romania in afara de Basescu?
  • -3 (9 voturi)    
    Adevarul... (Sâmbătă, 16 mai 2015, 17:45)

    Tati [anonim]

    Cam adevarat ce spune cu istoria "pactului de coabitare "... I-a servit lui Basescu documentul de care avea mult,mult, nevoie si cu care l-a jucat pe Ponta dupa cum a vrut ! Treaba a fost o lucratura care i-a surprins pe toti PNL-istii ,care nu erau in cunostinta de cauza, ca si pe toata lumea ! La fel a procedat, discret fata de aliati si in problema intrarii la guvernare cu UDMR-ul !!!
    De-ar vorbi Crin, dar el pastraza tacerea !
    • +3 (5 voturi)    
      Crizel a tot vorbit.. (Duminică, 17 mai 2015, 3:47)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Tati

      ...zi de zi era la latrine. Plus ca atunci cand era presedinte interimar, a participat la mitinguri electorale pentru demiterea lui Basescu.

      Asa ca fugi cu crizel al tau. Stii cum e: a fost profesor de istorie, acum e doar istorie. Una urata.
  • +14 (16 voturi)    
    lasa-ne, mademoiselle Alinuta... (Sâmbătă, 16 mai 2015, 18:21)

    lili [anonim]

    Stim bine ca NU va intereseaza DECAT puterea !
    Ca e alaturi de PSD, ca e alaturi de UNPR, ca e alaturi de PDL, ca e alaturi de UDMR, NU conteaza absolut deloc pentru voi!
    Vreti puterea, atat !
    Azi il atacati pe Ponta cu care ati fost in USL, maine ma astept sa-i atacati pe penalii din fostul PDL cu care azi formati "noul" PNL!
    De fapt, va si atacati deja intre voi acolo in PNL, va sfasiati pe tacute...
    Sila!
  • +14 (14 voturi)    
    Gun#oaiele PNL nu se dezmint! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 18:56)

    Andradda [utilizator]

    Oricat ar incerca "liberalii" sa manipuleze opinia publica, un lucru este cat se poate de clar. PNL a fost intotdeauna mai aprope de PSD decat de drapta democrata.
    Stim cu totii ce a facut Tariceanu, stim cu totii ce a facut Cacarau si vedem cu totii ce face acum Johannis si hoarda lui de consilieri.
    Rusine PNL ca chiar si acum cand aveti un presedinte "al vostru" voi va lamentati si va raportati la Basescu.
    Rusinea rusinilor.
    De ce nu va raportati la Johannis?
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariul e bun dar am si eu o (Duminică, 17 mai 2015, 10:47)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      nedumerire. Cine e Iohannis ?
  • +11 (13 voturi)    
    Precizari (Sâmbătă, 16 mai 2015, 19:49)

    george maior [anonim]

    Acestei dudui, dacă i se reține cartea de identitate, știe cum o cheamă?
  • +9 (9 voturi)    
    ar trebui judecati (Sâmbătă, 16 mai 2015, 21:07)

    un oarecare [anonim]

    toti cei ce au organizat lovitura de stat, inclusiv pnl-istii. De astia nu se atinge nimeni, fac parte din partidul Domnului. In 2012 ati manipulat, ati fraudat, ati vulnerabilizat statul roman, ati intors Romania pe dos. Acum vii sa spui ca n-ai stiut ce faci, ca nu l-ai cunoscut pe Ponta, ca ai vrut sa faci un bine romanilor, inlaturand persoana "toxica" Basescu ? Ce tupeu !! Halal politician !! Soarta unei tari a fost jucata de niste neica nimeni, repetentul Antonescu si plagiatoru Ponta, sustinuti de niste gasti de indivizi pusi pe capatuiala. Voi pnl- istii sunteti din acelasi aluat cu psd-istii, ideologic va asemanati destul de bine. Astept sa va rupeti de PDL ( ca deja dati semne), ca sa vada si electorii mai clar despre ce este vorba.
  • +11 (11 voturi)    
    Lasa-ne madam (Sâmbătă, 16 mai 2015, 21:15)

    Persuasive [anonim]

    ...ca voi acu' va injurati si va spurcati si maine poimaine va aliati si va pupati.Nu pentru binele tarii ci pentru a avea MAJORITEA care va da dreptul sa mintiti sa furati si sa ne si batjocoriti.Pe noi,cei care tot speram ca intr-o zi poate....poate vom trai vremuri mai bune si mai curate.Insa se pare ca,PANA NU NE VOM RIDICA TOTI CA UNUL,sa va dam un cetatenesc picior in fund,nu scapam.NU E DEPARTE VREMEA !!!
    • +4 (4 voturi)    
      ..cu piciorul in (Duminică, 17 mai 2015, 8:25)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Persuasive

      Un renumit Academician (Graur ) recomanda folosirea cuvantului " cur " in loc de " fund " !
  • +4 (4 voturi)    
    Oameni de nimic (Duminică, 17 mai 2015, 7:47)

    ion romanul [anonim]

    Doamna Gorghiu, Esti atat de neinsemnata incat esti.....ca si cand n-ai exista. Daca te uiti mai atent constati ca nu mai lasi nici umbra . Iar cramponarea ta in fruntea unui mare partid,nu face decat sa arate mai bine ce neinsemnata esti. Ar fi bine sa pleci undeva injcat sa nu ne mai impiedecam de tine. Adio
  • +2 (2 voturi)    
    U.S.L. (Duminică, 17 mai 2015, 10:55)

    vasile [anonim]

    politica este o mare curva.
    • 0 (0 voturi)    
      Si are nevoie de un nume. (Luni, 18 mai 2015, 14:32)

      EllenaS [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Mare adevar ati grait!
  • +2 (2 voturi)    
    raspunsul ALINEI GORGIU la afirmatia primului mini (Duminică, 17 mai 2015, 11:30)

    Adrian [anonim]

    Adica cum ... EU SI PNL ...!!!??? are un punct de vedere personal este O.K. dar nu asa ... in 2012 credea sincer , dupa afirmatia dumneaei ??!! acum cum crede ??? ce garantie am avea ca in viitor nu ar avea o alta revelatie .... de genul Ceausescu sau Hitler salvatorii Romaniei !!!!! personal ii recomand sa citeasca foarte bine , pana la aprofundare si intelegere afirmatiile domnului Quintus vis-a-vis de pensiile speciale pentru parlamentari ...ar trebui sa inteleaga ca este in fruntea unui partid istoric , nu in conducerea unei firme de avocatura , sa nu strice mai mult decat a facut Antonescu in PNL
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Duminică, 17 mai 2015, 16:15)

    melcul_naravas [utilizator]

    M-a convins sa nu votez cumva cu liberalii.Mai bine stau acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai ca poti! (Duminică, 17 mai 2015, 20:02)

    EllenaS [utilizator]

    Alina Gorghiu, ca Victor Ponta vrea sa-si maximizeze nu stiu ce, sunt de acord! De ce nu-ti maximizezi si tu ceva? Vad ca de cand ai fost aleasa ce-ai fost aleasa, esti intr-o continua minimizare la toate capitolele! Tie ti-ar sta bine sa-ti maximizezi ceva si sa vedem si noi un lucru bun, la noua luni, facut in sfarsit de tine! Ca altceva nu te vad in stare!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce miros de p.. vine ! (Duminică, 17 mai 2015, 21:14)

    onose nicusor [anonim]

    Inchide gura femeie. Nu mai manca ceea ce nu miroase frumos! Cum poti cataloga oamenii dupa criterii inventate de tine si lipsa totala a bunului simt dictat de cutumele bunului simt ce trebuie sa existe intre oamenii civilizati. Nu-mi cer scuze pentru cele scrise mai sus deoarece un mod mai civilizat nu meriti. Dumenata care te pretinzi "liberala" nu intelegi ca trebuie sa fii de acord si cu punctul de vedere al altora. Vrei putere? Ce sa faci cu ea? Nu este o poseta sau o rochie pe care sa o schimbi cand vrei. Esti pusa acolo de cei care te-au votat pentru a apara democratia si a vota legi care sa aduca bunastare asa cum ai promis in campania electorala. Chiar ne crezi atat de prosti si uituci incat sa ne poti minti?