Traian Basescu, despre propunerea lui Ponta de a limita exporturile de lemn: Vesnicul urechist / Tratatul de la Lisabona interzice ingradirea liberei circulatii a marfurilor

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2015, 11:27 Actualitate | Politic

Traian Basescu afirma ca Romania nu poate interzice exportul de masa lemnoasa neprelucrata, in conditiile in care Tratatul de la Lisabona nu permite ingradirea circulatiei marfurilor. Intr-o postare pe contul lui de Facebook intitulata "Nestiutorii de carte", fostul presedinte ii recomanda lui Klaus Iohannis sa citeasca si el Tratatul de la Lisabona, deoarece "l-ar ajuta in dialogul cu domnul Ponta, vesnicul urechist".

"VVPonta ameninta public Ministerul Justitiei ca va da afara tot personalul daca, pina la urmatoarea sedinta de guvern, nu-i prezinta solutii pentru limitarea exporturilor de masa lemnoasa neprelucrata. Nu face asta, ca o sa le platesti salariile", afirma Basescu, dupa ce primul ministru a declarat in urma cu doua zile ca Guvernul are intentia sa interzica temporar exportul de masa lemnoasa neprelucrata printr-o ordonanta de urgenta.

Fostul presedinte spune ca Guvernul risca sa fie "capacit peste ceafa de Comisia Europeana" daca se atinge de libera circulatie a marfurilor, una din libertatile fundamentale ale Uniunii Europene.

In schimb, el recomanda guvernului sa elaboreze urgent un program de protejare si salvare de la exploatare irationala a padurilor ca resursa naturala: "Va asigur ca nimeni in UE nu va protesta in fata unui program de utilizare prudenta si rationala a padurilor in Romania, dar oricine va protesta in fata unui program de ingradire a liberei circulatii a marfurilor, fie aceasta marfa si busteni sau cherestea".

"Deci, Ponta draga, daca vrei sa faci un bine minimal tarii, citeste si tu Tratatul de la Lisabona - la care eu am lucrat timp de trei ani si pe care l-am semnat, iar Parlamentul Romaniei l-a ratificat - si vezi ca articolul care te ajuta in gasirea solutiei se afla la capitolul mediu si are numarul 191.

(...)

Vad ca altfel ai ramas cu aceleasi probleme din vremea MTO, adica nu citesti si faci politica nationala dupa ureche.
Cu siguranta si domnului Iohannis i-ar prinde bine citirea Tratatului de la Lisabona. L-ar ajuta in dialogul cu domnul Ponta, vesnicul urechist", concluzioneaza Traian Basescu.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3145 vizualizari
  • -7 (15 voturi)    
    bigfoot (Vineri, 15 mai 2015, 11:41)

    Mazeta [utilizator]

    Iar a ieșit Omul Pădurii să ne spună ce ar trebui să facă alții și n-a făcut el însuși.
    • +9 (13 voturi)    
      ... (Vineri, 15 mai 2015, 11:56)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bre, io zic ca ai gresit articolul.
      Asta daca l-ai citit...

      P.S. Nu e vorba de spre Rusia sau Ucraina, deci?!?
      • -2 (4 voturi)    
        Basescu e implicat in mafia lemnului (Vineri, 15 mai 2015, 13:54)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Traian Basescu apara jefuitorii padurilor romanesti cum ii ia partea lui Elena Udrea. Infractorul asta cistiga bani de pe urma taierilor abuzive ca altfel nu ar veni cu smecheririi ca "Tratatul de la Lisabona interzice ingradirea liberei circulatii a marfurilor". Daca ar fi sa ne luam dupa fostul presedinte distrugerea fondului forestier este perfect legala si nu poate fi oprita in nici un fel.

        Citat: "Traian Basescu, despre propunerea lui Ponta de a limita exporturile de lemn: Vesnicul urechist / Tratatul de la Lisabona interzice ingradirea liberei circulatii a marfurilor"
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Vineri, 15 mai 2015, 16:20)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Bre, deci nu poti confunda INTERZICEREA EXPORTURILOR, care este o masura ilegala in UE cu, de exemplu, limitarea taierilor.

          Po(a)nta a dat solutia gresita si prosteasca.
          La fel ca orice face, din ce se pare.

          Da' tu deja esti in fibrilatie, n-asa?!?
          Basescu, Basescu, Basescu...
          Brrrrrrrrr
          • +1 (1 vot)    
            Cred că este o nuanță (Vineri, 15 mai 2015, 17:57)

            _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            Cred că Băsescu s-a pripit puțin de data asta.

            - Exporturile nu pot fi reduse sau interzise. Așa este, aici Băsescu are dreptate.

            - Motivul pentru care consider că s-a pripit ține de interpretarea mot-a-mot a ideii de export.

            Cred că fostul președinte s-a axat mai mult pe morfologia cuvântului export și nu pe spiritul ideii de export.

            Pentru că soluția de a opri "exportul" e foarte simplă. Statul deține niște resurse (pădurile) pe care le dă spre exploatare. Ei bine, statul poate oricând să zică: STOP, de azi nu se mai exploatează resursele astea. Pădurile îmi aparțin și fac ce vreau cu ele.
            Sau REDUC cantitatea de pădure ce poate fi exploatată săptămânal. Tu ca firma poți să strâmbi din nas, să nu-ți mai convină sau să pleci din țară. Dar pădurile sunt ale mele.

            În felul acesta nu este încalcat Tratatul de la Lisabona și poate fi oprit / scăzut exportul de bușteni.
  • +5 (9 voturi)    
    asa este.. (Vineri, 15 mai 2015, 11:42)

    astronaut [utilizator]

    acesti ''cicoflenderi'', au sentimentul ca sunt la conducerea unei ''roabe'' marele copilot , respectiv a unui judet ! treziti-va pleaca trenul !!
  • -5 (13 voturi)    
    pe toate le stie T Basescu.. (Vineri, 15 mai 2015, 11:43)

    lili [anonim]

    ACUM, dupa ce a plecat de la Cotroceni, cat a fost la Cotroceni nu s-a atins de mafia padurilor!
    Toti o apa si un pamant!
    • +6 (10 voturi)    
      Ți-a explodat inteligența? (Vineri, 15 mai 2015, 12:20)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Dacă ai răbdare și citești materialele apărute în presă vei vedea cu nu TB a incurajat mafia din industria lemnului ci Ponta,Ilie Sârbu,Tăriceanu(de care nu zice nimeni nimic).Vezi cine a băgat o parte din mafioți la pușcărie,iar acum cei scăpați vor o lege prin care să nu mai poată fi pedepsiți.Ai citit noul cod silvic mutilat de psd?
  • +8 (10 voturi)    
    Mda , asa este..... (Vineri, 15 mai 2015, 11:47)

    polonyca [utilizator]

    Urechist........ numai ca asta are urechi de alea.....luuuungi !!!!!
  • +8 (14 voturi)    
    asta da presedinte jucator, nici pe tusa (Vineri, 15 mai 2015, 11:48)

    mnicku [utilizator]

    nu sta si e mai capabil decit ramolitii si incompetentii din teren.
  • -1 (9 voturi)    
    dezinformare dezinformare (Vineri, 15 mai 2015, 11:52)

    Dodel540 [utilizator]

    Dar se poate limita exportul catre tari non-UE nu?

    Austria de ce nu exporta lemn aproape deloc ?????

    Bah si de fapt voi pentru cine lucrati politruci nenorociti?
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 15 mai 2015, 11:57)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Spre care tari non-UE exporta Romania lemne masiv?
      • +1 (1 vot)    
        Export catre non-UE (Vineri, 15 mai 2015, 13:45)

        ms [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Potrivit lui Moise Guran (biziday.ro, emisiunea de joi 14 martie), exportul de lemn slab prelucrat spre tarile non-UE este mult mai mare decit cel spre tarile UE. Daca e asa, atunci interzicerea lui ar fi intr-adevar un pas inainte.
        • 0 (0 voturi)    
          Erata (Vineri, 15 mai 2015, 14:15)

          ms [anonim] i-a raspuns lui ms

          Scuze: emisiunea e din 14 mai nu din 14 martie cum gresit am scris.
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Vineri, 15 mai 2015, 16:23)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui ms

          1. Ai o sursa?
          Sau Guran, a dat o sursa?

          2. Eu vorbeam de export de lemne.
          Tu vorbesti de "exportul de lemn slab prelucrat".
          N-asa ca este o diferenta?
          Cam ca de la cer la pamant...
          • 0 (0 voturi)    
            Exportul de lemne (Vineri, 15 mai 2015, 17:28)

            ms [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

            1. Sursa mea e Guran. Intreaba-l pe Guran care ii e sursa.
            2. Lemn slab prelucrat: busteni, cherestea, lemn de foc.
            Nu stiu ce intelegi tu prin "export de lemne". De pilda, exportul de mobila este inclus in "exportul de lemne" la care te referi tu? Banuiesc ca nimeni nu vrea sa limiteze exportul de mobila indiferent daca e spre tari UE sau non-UE.
          • +1 (1 vot)    
            Export catre non-UE (2) (Vineri, 15 mai 2015, 17:42)

            ms [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

            Daca vrei si surse, poti sa le gasesti si singur pe Internet. Mie mi-a luat un minut sa descoper ca in 2014 principalele destinatii de export de bustean de foioase din Romania au fost China, India si Turcia. Cheresteaua de fag se exporta in principal in Egipt si in China.
  • +1 (9 voturi)    
    Sa rad sau sa plang.. (Vineri, 15 mai 2015, 11:56)

    Seele [utilizator]

    Aceleasi teme gaunoase. Interzicerea temporara la export a lemnului, nu doar cel neprelucrat primar, este o metoda folosita de multe state in situatii de criza. Da, este o situatie de criza, pana rezolvam coruptia in domeniul silvic si punem la punct si companiile private care incalca legislatia. Domnul fost presedinte sa arunce ochii pe portalul EUFLEGT si sa roage pe cineva sa ii traduca EU Timber Regulation http://ec.europa.eu/environment/eutr2013/index_en.htm .
  • +7 (7 voturi)    
    NU SA (Vineri, 15 mai 2015, 11:57)

    io [anonim]

    ..nu se exporte!
    sa nuse taie!
    sa nu se mai taie!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Sa nu se taie - o solutie gresita (Vineri, 15 mai 2015, 13:39)

      ms [anonim] i-a raspuns lui io

      Pai daca nu se mai taie deloc, ce facem cu necesarul intern de lemn? Omorim si industria mobilei? Sau lemnul necesar la constructii de unde o sa-l luam? Il importam, nu? Pe urma, foarte multe gospodarii inca utilizeaza lemne de foc. Cu alea ce facem? Cu alte cuvinte, aruncam si copilul odata cu apa din copaie?
  • +4 (6 voturi)    
    mai... (Vineri, 15 mai 2015, 12:06)

    liviu_ [utilizator]

    cam are dreptate...
    pe langa asta o solutie reala este o legislatie care nu permite exploatarea aiurea. trebuie tratata cauza, nu efectul.
    nu ai voie sa tai mai mult de x in anumite conditii . trebuie replantat obligatoriu... chestii d-astea.
    dar don plagiatore nu e obisnuit sa gandeasca fara copiute la el
  • -5 (9 voturi)    
    Iar spune TB ce n a facut el de zece ani (Vineri, 15 mai 2015, 12:10)

    jackalphonse [utilizator]

    a stat presedinte zece ani si a favorizat mafia lemnului, in special cea ungureasca, care n a votat le referendul. acum, vine cu stirile. parca ar fi stirile de pe click.
    ce placere o sa am cand o sa l vad la mititica...
  • +2 (6 voturi)    
    Nu exportul este problema. (Vineri, 15 mai 2015, 12:25)

    vali47 [utilizator]

    Dacă Guvernul Ponta ar folosi inteligența ar putea reduce substanțial exportul de lemn brut prin acordarea de facilități fiscale prelucrătorilor,și nu prin facilități prostești de genul reducerii tva la roșii(care și așa nu este plătit de țăranii care vând din poartă).Și la carne,peste 60% este din import și Ponta reduce tva !
  • 0 (4 voturi)    
    Ponta si economia,"dr"de Comarnic si infrastructu (Vineri, 15 mai 2015, 15:36)

    Plagarus [utilizator]

    Prea necalificat , prea de la tzara Viorel ot Gorj .
    Ai facilitat deschiderea vreunei fabrici în Gorj, în timpul cât ai fost la guvernare, Viorele ?
    .....Schweighofer Holzindustrie s-a aflat in legatura directa cu parlamentarul penal IOAN ADAM.IOAN ADAM este unul dintre inculpatii din DOSARUL RETOCEDARILOR ILEGALE DE PADURI in care au aceeasi calitatea cu sus numitul si VIOREL HREBENCIUC, ILIE SARBU (n.n. tata socru), PALTIN STURDZA si altii
  • 0 (0 voturi)    
    Replica (Vineri, 15 mai 2015, 19:54)

    SaS [anonim]

    O fi Ponta vesnicul urechist dar basinescu va ajunge eternul condamnat.