Gorghiu, despre scadalul stenogramelor PNL: Orice derapaj care afecteaza ideea de unitate in partidul liberal va fi sanctionata / Predoiu: Nu ma deranjeaza nicio opinie exprimata liber

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2015, 12:33 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook
Mesajul meu foarte ferm pentru cei din PNL este ca orice derapaj care afecteaza ideea de unitate in partidul liberal va fi sanctionata, a declarat luni Alina Gorghiu, co-presedinte PNL, dupa o sedinta a conducerii partidului

Aceasta a insistat si ca relatia cu Vasile Blaga, alaturi de care conduce PNL, este foarte buna, atat in partid, cat si la nivel personal.

Alina Gorghiu a spus ca regreta ca “spatiul publica a fost contaminat cu informatia ca exista neintelegei in partidul liberal”.

Lidera liberala a declarat ca “PNL intotdeauna si-a respectat angajamentele si promisiunile” si ca “avem un protocol care spune foarte clar ca Predoiu este candidatul PNL”, la functia de premier.

La randul sau, Catalin Predoiu a spus ca "nu conteaza persoanele, conteaza proiectul”, iar acesta este prea important "pentru a fi impiedicat de o simpla cearta”.

Predoiu a minimalizat declaratiile pe care, potrivit stenogramelor, le-ar fi dat Teodor Atanasiu si a spus ca “epoca majoritatilor de 120% a trecut”.

“Nu ma deranjeaza nicio opinie exprimata liber”, a mai spus pe acest subiect Catalin Predoiu.

Teodor Atanasiu, vicepresedinte PNL, a spus luni ca recunoaste veridicitatea declaratiilor sale de la o sedinta din Bistrita cu liderii locali ai vechiului PNL, declaratii publicate de stiripesurse.ro, dar a spus ca declaratiile au fost scoase din context. 

"A fost o discutie privata rastalmacita", a spus Atanasiu, cel care in sedinta cu liberalii le spusese ca Predoiu (PDL) nu va fi pus niciodata premier de marele PNL.










3741 vizualizari
  • +11 (15 voturi)    
    suna a USL !! (Luni, 11 mai 2015, 12:46)

    lili [anonim]

    Va amintiti, maretul "proiect"!
    Pana au ajuns la atacauri, jigniri si in final ADIO!!
    Sila!
    Asa arata mizeria in politica romaneasca, toti o apa si un pamant!
    Culmea e ca nici unul dintre aceste partide NU face asa cand e vorba despre UDMR!
    Toate lauda colaborarea cu UDMR, de fiecare data!
    De ce oare?!
    • +2 (4 voturi)    
      N-au de ales. Prea multi prosti neUDMR voteaza.... (Luni, 11 mai 2015, 14:10)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ...in tara asta.
    • +2 (4 voturi)    
      Asteptam doua partide: (Luni, 11 mai 2015, 14:57)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui lili

      M10 si PMP-fara udrea...
      Restul sper sa dispara "la alegeri".
    • +1 (1 vot)    
      Am avut aceeași reacție (Luni, 11 mai 2015, 15:36)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Am mai auzit undeva placa asta cu "dacă nu spuneți ce vi se dictează de la partid vă dăm afară"... Dragi (aș!) politicieni din orice partid, încercați să înțelegeți diferența dintre unitatea partidului - oricare ar fi el - și libertatea de gândire și expresie. În momentul în care gândirea liberă este îngrădită chiar la nivel de partid, cum aveți de gând să ne vindeți democrație la nivel de țară?!

      Greu la deal cu boii mici...

      Adrian
  • +10 (10 voturi)    
    predoiu si barosanii pdl (Luni, 11 mai 2015, 13:00)

    nash pandelica [utilizator]

    sunt deranjati numai de zisele de'i privesc pe ei.
    in rest, ce zise gafaila re. partidele mici, perfect de accord. tzinute la respect, lovite la glezne, si chiar in moalele capului...
    acolo, vechiturile pnl si pdl se intalnesc in concordie.

    atanasiu a vrut sa se dea mare intre vechiturile peneliste, sa arate cat de important este el.
    dupa plecarile din penele, dupa retragerea lui kkrau, chiar au ajuns rau, cu alina, teo si balbaitu' de la ilfov.
    parca regret ca nu l'a batut firea cu geanta in cap.:)

    normal ca este interesul sa ramana uniti, daca vor sa aiba arena politica impartita in doua halci.

    o rupere de un pdl ramas fara blaga, ar putea sa'i arunce, pe vechii si vajnicii penelei, taman pe locul lor, locul 3.
    spre marea bucurie a dottorelui.
  • +13 (13 voturi)    
    Alinuta - deseneaza-le colegilor! (Luni, 11 mai 2015, 13:24)

    florian [anonim]

    Alinuta ar trebui sa deseneze mesajul sau ferm - asta fiindca la Bistruta spunea ca nu poate sa se exprime in cuvinte.
    • +6 (6 voturi)    
      era de fata (Luni, 11 mai 2015, 13:42)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui florian

      Am inteles ca madam era chiar de fata.Asa ca ..............
      • +2 (2 voturi)    
        eeee ! (Luni, 11 mai 2015, 14:04)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        nu putea sa'l intrerupa, pe ...antevorbitor.
        cheste de ..buna crestere . :))
        vorbele lui, muzica la urechile sale !
      • +1 (1 vot)    
        nu doar ca a fost de fata... (Luni, 11 mai 2015, 19:20)

        lili [anonim] i-a raspuns lui vodatepes

        Dar chiar Alina Gorghiu a transmis un mesaj similar, ceva mai cifrat, e-adevarat, dar intru-totul de sustinere a celor spuse de Atanasiu!
        Uite aici:

        "Alina Gorghiu: Pe mine mă interesează, în principal să am eu, fostul PNL puternic aici. Nu știu dacă iute... Nu trebuie să vă spun în cuvinte. Sper să înțelegeți care e mesajul meu. Sunt sigură că vi l-au spus și colegii mei. Voi trebuie să fiți puternici, candidații din fostul PNL vreau să fie și așa mai departe. Da?"

        http://www.evz.ro/exclusiv-stenograma-integrala-a-discutie-de-la-bistrita-cum-pune-la-cale-pnl-alungarea-pdl-din-noul-partid-atanasiu-deci-partidul-asta-va-fi-al-vostru-nu-al-lor-a-fost-si-va-fi-al-nostru.html

        Oricum, ma uimeste cum vorbeste permanent exclusiv in numele ei, desi vorbeste despre partidul numit PNL, ea spune EU VREAU SA AM, EU VREAU SA FIE..., PE MINE MA INTERESEAZA.......
        Mai ceva ca Basescu, nici Basescu nu se delimita de ceilalti, cand era vorba de partid, asa cum procedeaza ajunsa prea sus Alina Gorghiu...
        Cu numirea asta i-a dat nas Johannis cat sa cada cu succes, altfel nici o realizare mareata nu o recomanda in fruntea PNL, la fel cum a sustinut-o T Basescu pe Roberta analfabeta in fruntea Camerei deputatilor sau pe E Udrea la MDRT, desi nimic din activitatea anterioara nu le recomanda pentru astfel de functii analte in stat!
  • +11 (11 voturi)    
    din categoria ,,sa facem totul''! (Luni, 11 mai 2015, 13:29)

    Iulia [anonim]

    Alinutza, laso jos ca macane!
    Lasa-te de principii si bla, blauri si zi ceva la subiect, dar ceva concret si nu te invarti precum pisica cand ii arde de joaca si nu are cu cine!
    Faceti dracu ceva concret cu derapajele si nu va mai dati deontologi vorbind mereu de printzipii din cuprinsul cartilor!
    Nu va treziti? Cu asemena comportament vreti sa convingeti?
    Halal!
  • +15 (15 voturi)    
    Spiritul Grivco triumfa (Luni, 11 mai 2015, 13:34)

    solar [utilizator]

    Acel spirit(cardasie !) de la Grivco, demascat promt si fara echivoc de Basescu functioneaza perfect si acum!!
    Subteran, pervers, lipsit de orice scrupul ,monstruos si abscons se insinueaza peste tot si reuseste sa se impuna.Iata partidul construit de Crin Antonescu- CACARAU,Ponta si JOHANNIS- o caracatita ce sufoca din ce in ce mai mult tot ce nu corespunde siesi si scopurilor sale ...democratice.IATA PANORAMA LA CARE ASISTAM CU GURA CASCATA TOT MAI MULTI ALEGATORI ROMANI. Finalul...?
  • +5 (5 voturi)    
    Partid? (Luni, 11 mai 2015, 13:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Care partid Madame Gorghiu? In curind noul PNL nu va mai exista. De demagogie suntem satui, si de leaderi compromisi. Cu Gorghiu in frunt, opozitia e ca si cum nu ar fi.
  • +3 (3 voturi)    
    Alina3 (Luni, 11 mai 2015, 14:28)

    verid [utilizator]

    Declarațiile cimpanzeului nu au fost scoase din context,s-au dat pasaje cursive,iar fata cu părul de foc era alaturi si il strângea emoționata de mana.Dar pentru PNL nu este ceva deosebit si as spune ca acest partid, "i-a vândut pe toți cei care l-au cumpărat", cum s-a exprimat un istoric francez despre Talleyrand.
  • +1 (3 voturi)    
    Tase , lasa-ne !!! (Luni, 11 mai 2015, 15:16)

    Sorin [anonim]

    Atanasiu asta e un habauc , care vorbeste gura fara el . Probabil i s-a urcat palinca la cap , ca are gatul scurt si i se urca repede . E o furtuna intr-un pahar cu apa toata aberatia asta.