Vicepresedinte PNL: Supermarketurile au aproape 100% profit; la un litru de lapte castiga 1,22 lei/ Iubesc liberalismul, dar asta mi se pare hotie

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2015, 17:00 Actualitate | Politic

Costel Caras
Foto: Agerpres
Vicepresedintele PNL Costel Caras a afirmat vineri ca supermarketurile din Romania au aproape 100% profit dupa ce isi platesc furnizorii, ceea ce "inseamna hotie", adaugand ca, potrivit calculelor sale, marile magazine castiga 1,22 lei la un litru de lapte. El a detaliat situatia producatorilor si procesatorilor romani in raport cu supermarketurile, cu referire la productia de lapte, unde profitul ar ajunge si la 140% fata de pretul de vanzare.

"Iubesc liberalismul, munca si castigul din munca, dar asta mi se pare hotie, e imposibil sa accepti asa ceva. Ei au inghetat preturile, dar isi iau profitul de la amarati prin discounturi", a afirmat Caras intr-o conferinta de presa, citat de Agerpres.

"Dintr-un mare lant de magazine, pretul de plecare de la poarta fermei de lapte catre procesare este de 90 de bani. Procesatorul preia laptele, il proceseaza. Factura de transfer catre supermarket este de 2,1 lei. Pretul de vanzare la raft in supermarket este de 3,2 lei, cu TVA inclus. La primele doua preturi nu discutam de TVA. Profitul este de 48 de bani si de aici incepe marea inselatorie a Romaniei, pentru ca, bazati pe forta pe care au castigat-o din cauza faptului ca li s-a permis sa functioneze in centrul orasului si au impanzit orasele, supermarketurile cer discount sub diverse bonusuri de 35% din pretul de 2,1 lei. Am documente clare care dovedesc acest lucru. Rezulta un plus la profit de 73 de bani. Si cu 48 de bani care rezulta exact din documente, retailerul face profit de aproape 1,21 lei pe litrul de lapte, in conditiile in care fermierul il vinde cu 90 de bani. Profitul este de aproape 140% fata de pretul de vanzare. Daca scad din 2,1 lei de la procesator cei 35%, el primeste efectiv in mana 1,36 lei. Deci, practic, 90% din pretul lui este profitul supermarketului. La fel este si pentru carne, oua," a aratat viceliderul PNL.

El a precizat ca PNL sustine scaderea TVA, dar a sustinut ca "Guvernul nu a stiut sa gestioneze" aceasta situatie, "ajungand in situatii ridicole".

Cine este Costel Caras

Costel Caras este presedintele Sindicatului Crescatorilor de Taurine si este cel care, in octombrie anul trecut, a povestit ca sotia sa a primit de la Guvernul Ponta un cupon pentru ajutoare din fonduri UE destinate persoanelor defavorizare, in conditiile in care el are o ferma de 100 de vaci si incasari anuale de peste 100.000 de lei.  

De asemenea, el a devenit celebru in martie 2013, cand a aruncat opt tone de lapte pe un camp, in urma scandalului cu laptele contaminat cu aflatoxina. La vremea aceea era presedinte al Partidului Popular Agrar, partid care a fuzionat prin absorbtie cu PNL pe 16 mai 2014, cand a devenit si vicepresedinte.










4294 vizualizari
  • -9 (31 voturi)    
    PNL-ist cu gandire Comunista! (Vineri, 8 mai 2015, 17:09)

    Miky60 [utilizator]

    Un PNL-ist adevaraat ar incuraja economia si desfasurarea afacerii. Atata timp cat afacerea este pe profit, el trebuie lasat sa-si desfasoare afacerea. Insa acest Costel Caras vrea sa intervina statul in orice, sa nationalizeze tot ca comunistii. Imi pare rau, dar asta numai un comunist adevarat o poate gandi.
    • +3 (17 voturi)    
      vezi tu care-i problema...? (Vineri, 8 mai 2015, 17:46)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      te consideri mare capitalist liberalist fara sa vezi ca de fapt capitalistul liberalist adevarat se gandeste la un profit pe termen lung, aplicand cat mai aproproape de 50%-50% formula win-win. in cazul de fata, formula win-win este disproportionata 20%-80% (producator/procesator-hypermarket). unde-i echilibrul liberal aici, cand ANAF-ul il inchide pe nea caisa cu magazinul de la colt ca are 10 lei in plus in casa, doar ca sa faca loc unor hypermarket-uri cu adaos de 120%?
      • +1 (3 voturi)    
        pai da... (Vineri, 8 mai 2015, 23:32)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui un om

        Suna bine, numai ca... nea caisa cu magazin la coltul blocului are pretul mai mare ca la supermarket.

        Cum iti explici? Inseamna ca el adauga adaos mai mare ca un supermarket?
        • +2 (2 voturi)    
          De fapt ... (Sâmbătă, 9 mai 2015, 9:34)

          o caisa [anonim] i-a raspuns lui ismail paine de circ

          nu înseamnă ca are adaos mai mare ca supermarketul, înseamnă ca nea caisa nu are aceeași putere de negociere si achiziționează mărfurile la preturi foarte apropiate de cele de vânzare in supermarket. Practic așa își rotunjeste producătorul/importatorul profitul ciuntit prin discountul oferit supermarketului.
        • +1 (1 vot)    
          Nea Caisa ... (Sâmbătă, 9 mai 2015, 12:04)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

          ... are pretul mai mare pt. ca plateste mai mult producatorului, sau e la randul lui taxat de intermediari, pe cand hipermarket-ul isi permite sa puna presiune pe producatori pana sa-i duca la limita falimentului, pt. ca cumpara cantitati mari.
        • 0 (0 voturi)    
          nu este chiar asa... (Sâmbătă, 9 mai 2015, 12:25)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

          Supermarketul preseaza pe producatori si are avantajul de a cumpara in volume mari...

          Ala mic din colt ii ramane sa cumpere ce apuca, de unde apuca...Viata grea de buticar si de aceea au si disparut...

          Dar este inca o zona unde se poate intra cu costuri nu ff mari, arunc si eu o parere
    • +1 (17 voturi)    
      ziaristul sau VP? (Vineri, 8 mai 2015, 17:48)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      care e mai pafarist?
      Dupa plata furnizorului NU este profit caci mai costa:
      . depozitarea [frigo, curent, manipulare]
      .punerea pe raft [manopera]
      plata la casa [manopera si consumabile]
      .cheltueili generale ale magazinului [lumina, chirie, gunoi etc]
      .pierderi la marfa [distrugeri, expirare..]
      Abia acum vorbit de profit BRUT din care se scad taxele, impozitele, amortismentele etc

      dar a face scandal te mentine in atentia [cui???]
    • +2 (12 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Vineri, 8 mai 2015, 17:54)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Liberalismul (atat cel din perioada Romaniei Mici) cat si cel modern este unul care incurajeaza piata libera(unul din fundamentele capitalismului0.

      Supermarket-urile castiga enorm nu pentru ca sunt capitaliste, ci pentru ca beneficiaza de o piata total nelibera (Romania e undeva pe locul 150 dpdv al "concurentei de piata). De ce nu e libera
      - Cate hypermarketuri inchise au fost pana acum in urma controalelor?
      - Li se construiesc divese poduri, intersectii ,etc pentru un rulaj cat mai mare
      - li se fac tot felul de ajutoare/atentii de la primarii "ca sa isi deschida cat mai in centru si cat mai repede"
    • +8 (16 voturi)    
      PNL-ist cu gandire corecta! (Vineri, 8 mai 2015, 18:04)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Un liberal adevarat ar incuraja economia de piata libera si sanatoasa si concurenta adevarata. In Romania, tocmai pentru ca acestor mari retail-eri nu numai ca li s-a permis dar chiar au fost invitati si li s-au concedionat terenuri in centrul localitatilor, concurenta adevarata nu mai exista practic. Avem un oligopol care dicteaza preturile si ne miram ca platim pe mancare ca in Germania desi costul salarial (inclus in contul produsului) este mult mai scazut. Oligopolul omoara economia de piata. Mie mi se pare foarte liberala si corecta pozitia acestui domn!
    • +1 (13 voturi)    
      Profitul statului (Vineri, 8 mai 2015, 18:28)

      Adrian Călina [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Eu am o afacere, iau cu 10 lei, adaug valoare la ceea ce vând și vând la prețul pe care îl convin cu clienții mei. Dacă fac un profit de 10% sau 100% plătesc impozit statului, statul face profit doar pentru că eu exist, am curaj să fiu antreprenor sau am muncesc ca salariat. Nu-mi înșel clienții ci maximizez profitul vânzând ceva de care clienții au nevoie și pentru care sunt dispuși să plătească prețul cerut de mine. Ok, pot, după aia, să-mi folosesc banii pentru diverse alte activități sociale, dacă vreau, sau să mă duc să-mi iau o mașină de lux dar banii sunt câștigați cinstit, indiferent de suma câștigată. Hoție este atunci când înșeli clienții sau ... electoratul. Hoție este atunci când pui mâna pe niște bani pe care nu i-ai muncit, atunci când bagi mâna în buzunarul altuia cu rea intenție ... sau eviți plata taxelor dar să-mi spui că profitul pe care îl obține cineva este hoție doar pentru că ție ți se pare prea mare mi se pare deja prostie.
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate, ... (Sâmbătă, 9 mai 2015, 12:08)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Călina

        ... si talharie se cheama atunci cand in loc sa-i platesti furnizorului un pret cinstit il ameninti ca-i trimiti fiscul si garda financiara pe cap, si ca o sa ai grija sa nu mai cumpere nici altii de la el, si-l presezi sa-ti vanda ce produce pe un pret de nimic, si ca mai bine iei din import si mergi in pierdere pana-l bagi in faliment, daca nu-ti vinde la ce pret vrei tu. Asta e ceea ce fac hipermarket-urile, prin trafic de influenta politica, si pe baza puterii financiare disproportionate fata de producatori.

        In plus, mai degraba investeste in chestii sociale pe plan local un mic comerciant, din cei 10%-20% adaos pe care-i are decat un hipermarket.
  • -14 (18 voturi)    
    atentie (Vineri, 8 mai 2015, 17:14)

    xanti [utilizator]

    Astia care spun ca capitalistii fura sunt taxati ca prorusi,putinist,antiamericani.
    • +1 (13 voturi)    
      Cameleonule (Vineri, 8 mai 2015, 17:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Unde e furtul aici? Supermarketurile vand cumva la negru? Obliga consumatorii sa vina sa cumpere de la ei? Nu isi platesc impozitele pe profit, salarii, TVA-ul?
      Capitalism nu inseamna furt ci creare de profit. marimea profitului este influentata de o gramada de factori printre care legislatia concurentiala si puterea si vointa statului de a impune sau nu legislatia.
      Eu i-as propune distinsului PNL-ist taurin sa ia el tonele de lapte dupa ce le prelucreaza procesatorul si sa le vanda cu un adaos de doar 30% si dupa aia sa vina sa ne povesteasca ce si cum.
  • -8 (10 voturi)    
    trebuie sa-si mareasca productivitatea (Vineri, 8 mai 2015, 17:20)

    thatchme [utilizator]

    calitatea deasemenea, poate si standardele schimbate. intr-adevar, s-au dus vremurile cu profituri de 100%.
  • +5 (15 voturi)    
    dupa ce au omorit toata industria alimentara (Vineri, 8 mai 2015, 17:27)

    mnicku [utilizator]

    acum puteti sa ai tot acuzati de cea ce fac.
    Acesta este adevarul si se intimpla la toate produsele.
    Ia luati masurile de rigoare pt ca toate nu respecta norme elementare de igina . Produse alimentare depozitate afara la -30 si la +40 grade C . De ce le permiteti ?
    Vreti sa va dau nume?

    Am tot spus-o ca atunci cind voi vedea lapte, carne, fructe, produse in RO care sa fie acceptate in alta tara intr-un hipermarket atunci e liber schimb, pina atunci nici vorba . Este dictatura hipermarketurilor cu complicitatea guvernantilor si a autoritatilor locale din fiecare oras/sat care au primit spaga pt eliberarea autorizatiilor de constructie.

    In 1997 primul hypermaket deschis in RO, Baneasa ( ca sa nu dau nume ) avea in contract sa vinda 30% marfa produsa in RO. NU a respectat clauzele contractuale dar nu a patit nimic.

    Cereti aceleasi subventii la lapte, carne, fructe ca si in alte tari din UE !!!!
    PROTEJATI INDUSTRIA LOCALA ASA CUM FAC TOATE STATELE UE .
    • +3 (3 voturi)    
      pai da... (Vineri, 8 mai 2015, 23:30)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Da, vrem sa dai nume!
  • +6 (10 voturi)    
    Practicile Hypermarket-urilor si sarcia (Vineri, 8 mai 2015, 17:35)

    Rogue [utilizator]

    Unde este adevarata problema, asa cum reise si din articol hypermarketurile impun niste „taxe” producatorilor care pot ajunge pana la 20% din valoarea produsului daca vor sa vanda (cel putina asa stiam eu dar se pare ca sunt mai mari). Care sunt consecintele:
    -elimina orice concurenta din zona in care vand. Prin acele „taxe” ei isi permit sa aibe promotii/preturi mai mici decat ceilanti vanzatori, acestia dand faliment, dupa ce ii elimina cresc si pretutile;
    -producatorii trebui sa recupere acei bani asa ca sunt nevoiti sa creasca preturile, toata populatia cumparand un produs mai scump. Dar cum exista import nu isi permit sa creasca prea mult fiind tot timpul la limita rentabilitati fiindu-le, de multe ori, imposibil sa se dezvolte sa cresca volumele.

    Toata lumea are de pierdut: desi la prima vedere populatia ar cumpara produse mai iefetine ele sunt mai scumpe fiind „pacalita” cu promotii si „preturi mai mici” dar sa nu uitam ca acele preturi sunt „umflate” de cei care le produc pt. a acoperi acele „taxe”. Producatorii si acele ramuri ale economiei din Romania se dezvolta mai greu.
    Este imperios necesar ca aceste practici sa fie reglemetate sau intezise prin lege.
    • +4 (6 voturi)    
      20% spui! dar 40% la Mierea de Albine ? (Vineri, 8 mai 2015, 18:54)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui Rogue

      ce spui ? Asa un exemplu nesemnificativ. Dar plata producatorilor la 90 sau 120 de zile . Vorbesc din contracte scrise si semnate de hypermarketuri pe care le-am citit. Vrei nume?

      20% este taxa intrare la hypermarketuri . De la aceasta taxa in fiecare an ei tot adauga intre 3 si 4% , + un alt bonus, astfel incit in 5 ani te scot afara din retea. E valabil indiferent daca ai livrat la timp, daca nu le-ai facut probleme, daca marfa se vinde bine.
      In schimb consumatorii se mira de ce cresc preturile an de an . Cel de mai sus e unul din motive.

      In schimb ei au intelegeri cu marii producatori mondiali gen , cola , cafea sau lame de ras,... etc cu care colaboreaza f bine.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu prea ati inteles ce inseamna un hypermarket (Vineri, 8 mai 2015, 21:11)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Rogue

      Hypermarketul nu vinde decat in aparenta produse. El vinde spatiul de comercializare si serviciile de desfacere; si nu catre populatie ci catre producatori.
      Asta e afacerea si din asta traiesc. Bineinteles ca nu pot trai fara un pret bun de achizitie de la furnizor dar asta e alta poveste.
      Va invit sa va deschideti un supermarket si dupa aceea mai vorbim.
  • +6 (12 voturi)    
    Ce calcule sunt astea? (Vineri, 8 mai 2015, 17:39)

    LiviuX [utilizator]

    Asta stie matematica si economie?? Daca pretul la vanzare e 3,2 lei si la cumparare 2,1 lei, inseamna o diferenta de 1,1 lei adica profit maxim de 50%. Numai ca asta nu e tot profit. Pentru a ajunge la profitul real, mai trebue scazute o multime: chirii, salarii, plati catre terti (curent, gaze, etc.). Asa ca sa revizuiasca putin...
  • +4 (18 voturi)    
    Baiat destept (Vineri, 8 mai 2015, 17:49)

    Buonarroti [utilizator]

    Acest Caras este un idi.ot. Motivele sunt urmatoarele:
    1. Confunda profitul cu adaosul comercial;
    2. Presupune ca supermarketul nu are costuri (salarii, lumina, TAXE, etc.);
    3. Daca supermarketul face profit, se strang bani la buget ca sa platim im.becili ca el (bugetari);
    4. Are fatza de b.ou.
    • +5 (7 voturi)    
      Probabi a facut economia la stefan gheorghiu (Vineri, 8 mai 2015, 19:02)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      Ca aia calculau si raportau productii in genul asta...
      Se pare ca re firma. Oare tot asa isi calculeaza si lui profitul pe care plateste impozit?
  • +7 (11 voturi)    
    Cheltuielile unde sint calculate d-le? (Vineri, 8 mai 2015, 17:52)

    DKoy [utilizator]

    Chiria, angajatii, curentul, intretinerea , marfa stricata etc trebuie scazute din total si apoi calculat profitul net nu brut.
    • +4 (14 voturi)    
      sunteti copii (Vineri, 8 mai 2015, 18:19)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui DKoy

      marfa stricata si tot ce nu se vinde la timp, se returneaza producatorului, acum ca acesta face branza din ea...e alta problema. chirie nu prea platesc ca e spatiul lor, salarii la fel, deoarece angajatii lor sunt la fel ca si spatiul, proprietate supermarket - daca nu ma crezi, vorbeste cu cineva care lucreaza acolo - si sa nu fie manager :)
      • +1 (9 voturi)    
        Multa prostie la unii... (Vineri, 8 mai 2015, 18:57)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui un om

        Daca spatiul e al lor, nu tot l-au cumparat si trebuie amortizat? Iar ca sa spui ca angajatii nu primesc salar pentru ca sunt "proprietate supermarket" nici nu cred ca mai merita comentat. Pacat ca prostia nu doare...
        Si mai vad unii care dau minusuri dar fara sa spune cum e calculat corect profitul, daca eu sau altii care au aratat cum se calculeaza am gresit. Probabil la fel de destepti ca "un om"...
        • 0 (4 voturi)    
          nu te agita.. (Vineri, 8 mai 2015, 23:56)

          un om [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          ca nu mai poti dormi linistit la noapte din grija pentru prostia mea...
      • +4 (8 voturi)    
        pai da... (Vineri, 8 mai 2015, 20:05)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui un om

        Dar procesul de pasteurizare si standardizare a laptelui? Dar ambalajul care trebuie sa tina laptele proaspat? Astea unde sunt calculate?

        Cum adica "chiria nu prea plateste ca e spatiul lor"? In centrele oraselor se plateste chirie, apoi chiar daca era spatiul lor.. l-au primit pe gratis sau au facut o investitie si l-au cumparat?

        Pff.. ce logica de 2 bani gauriti si iesiti din circulatie. Habar nu aveti ce inseamna un business.
      • +2 (4 voturi)    
        Ok (Vineri, 8 mai 2015, 21:21)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui un om

        Si care-i propunerea?
        Sa se dea o lege in care sa se specifice ca sa nu mai fie asa?
  • +6 (6 voturi)    
    orice inept e azi liberal (Vineri, 8 mai 2015, 19:31)

    athos [anonim]

    In primul rand, chiar daca ar fi adevarate acele cifre, (dar nu sunt), tot nu ar trebui sa-l intereseze pe domnul liberal cum isi negociaza orisicine preturile.

    Regretabil este ca minte pentru a demonstra ... nimic.
  • +6 (6 voturi)    
    Pai (Vineri, 8 mai 2015, 21:05)

    moka [utilizator]

    Ce mai sta pe ganduri? Sa dea o lege prin care sa spuna cat arevoie o firma sa-si puna adaos.
    Uite asa se duce tara intr-o directie gresita. Cu astfel de gandiri liberale.
    Cu totii am vazut pana acum mari retaileri (banuiesc cu practici similare) dand faliment: vezi Real sau Praktiker.
    Daca cineva ar gandi mai la rece putin, s-ar duce frumos la finante si le-ar studia situatiile financiare, si poate ar vedea ca domnul parlamentar abereaza.
  • +6 (6 voturi)    
    pnelist inchipuit,... (Vineri, 8 mai 2015, 21:25)

    anonim, [anonim]

    -in loc sa va lamentati, ce ai zice daca primarii loalitatilor agricole, sub CONTROLUL STRICT al CONSILIERILOR LOCALI, ar organiza(in loc de cintarea romaniei editia 2014, ar spala bani in activitati puerile,slujbe cretine chiar cu arsenie boca) ar organiza activitatea specifica zonei.
    - legumicultura, depozite frigorifice locale pentru preluarea prductie de la producatori,
    -zootehnie, depozite frigorifice pentru preluarea intregii cantitati de produse lactate de la producatori,
    -sectorul animalier, depozite locale,
    - toata aceste activitati sunt si necesare si benefice pentru zona respectva,
    -daca noi am produce mai mult mincare, nu credeti ca am trai mai bine? si am avea si bani petru plata mobilului
  • 0 (0 voturi)    
    dar ce a facut sau macar a Propus PNL+ul (Sâmbătă, 9 mai 2015, 12:28)

    ..13 [utilizator]

    pentru a ne face viata mai frumoasa???

    Va rog raspunsuri la subiect - cred in piata libera dar si intr-o concurenta reala... Poate un elefant face cu un soricel o concurenta reala???

    de aceea cei de la PNL trebuie sa revina pe pamant si sa gandeasca la subiect, concret...