Senatul a adoptat, tacit, proiectul de lege de modificare a Codului de procedura penala prin care se elimina catusele la arestatii preventiv nonviolenti

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2015, 12:36 Actualitate | Politic

​Proiectul de lege al senatorului PSD Serban Nicolae de modificare a Codului de Procedura Penala prin care este eliminata incatusarea persoanelor fata de care s-a impus masura de arest preventiv si care nu au comis acte de violenta a fost adoptat de Senat, joi indeplinindu-se termenul de adoptare tacita a acestuia. Proiectul urmeaza sa ajunga la Camera Deputatilor, care este camera decizionala.

Practic, prin aceasta modificare cei acuzati de coruptie sau trafic de influenta nu vor mai fi incatusati in momentul retinerii si arestarii preventive decat in cazul in care au fost violenti sau au incercat sa se sustraga urmaririi penale.

Cele doua articole suna astfel:

"Persoanele fata de care s-a dispus una din masurile preventive prevazute la alin. (4) lit. a) si d), nu sunt incatusate in nicio imprejurare cu exceptia celor cercetate pentru infactiuni comise prin acte de violenta, a celor care s-au sustras urmaririi penale ori a celor care s-au opus masurii dispuse".
"In cazul in care inculpatul locuieste, cu caracter permanent, intr-o alta locuinta decat cea mentionata ca domiciliu in actul de identitate, la cererea inculpatului, instanta poate dispune ca arestul la domiciliu sa se execute in respectiva locuinta".

Vezi aici proiectul initial
Vezi aici raportul comisiei juridica cu amendamentele admise

O alta prevedere a acestui proiect presupune ca persoanele fata de care s-a dispus masura arestului la domiciliu, dar care locuiesc permanent in alta parte decat domiciliul din actul de identitate, sa poata opta pentru aceasta locuinta.

Proiectul original depus de Nicolae a fost amendat in Comisia Juridica pe 28 aprilie, astfel ca din varianta initiala au fost eliminate mai multe prevederi. Una dintre acestea se referea la arestul sever, masura care ar fi fost introdusa practic in locul arestului preventiv, alternativa la masura arestului la domiciliu. In urma acestei modificari, actele de coruptie erau scoase, alaturi de alte acte non violente, din categoria arestului sever, ceea ce ar fi insemnat ca nu ar mai fi putut fi arestati preventiv cei acuzati de coruptie.

Nicolae declarat in mai multe randuri ca incatusarea reprezinta o forma de umilire: "Incatusarea si expunerea in catuse in spatiu public este o forma de umilire. Sunt unii oameni care vor sa isi acopere cu o haina catusele. Eu am propus o varianta, ea trebuie sa faca insa obiectul dezbateriii. Aceasta (incatusarea - n.r.) trebuie sa fie o exceptie. Daca mergeti pe strada si intrebati cand se incatuseaza o persoana, o sa vedeti ca lumea nu a inteles", a declarat Nicolae.

Proiectul de lege a fost amanat in mai multe randuri in Comisie si dezbatut in doua sedinte de catre senatorii juristi. Reprezentatii Consiliului Superior al Magistraturii si cei ai Ministerului de Justitie prezenti la aceste sedinte nu au sustinut aceasta prevedere privind catusele.

In raportul Comisiei Juridice se consemneaza acest lucru:

"Pe parcursul a mai multe sedinte, domnul senator Serban Nicolae a prezentat propunerea legislativa, a adus contra-argumente la observatiile Consiliului Superior al Magistraturii, ale Guvernului si a facut precizari in cadrul dezbaterilor comisiei. De asemenea, pentru sedinta din data de 28 aprilie, dansul a formulat o serie de amendamente in sensul modificarii si (majoritatea amendamentelor) in sensul completarii initiativei legislative.
(…)
La sedintele in care s-a dezbatut prezenta initiativa legislativa, au participat si reprezentanti ai Ministerului Justitiei si ai Consiliului Superior al Magistraturii, care nu au sustinut nici initiativa legislativa nici amendamentele propuse de initiator". 
 

Proiectul avea termen de adoptare tacita data de 7 mai. Practic, proiectul trebuia dezbatut la sedinta de plen 4 sau 5 mai, insa pe 4 mai nu a fost trecut pe ordinea de zi, iar pe 5 mai plenul nu s-a tinut pentru ca nu a existat cvorum. Un alt plen va avea loc luni, 11 mai. Perioada de 45 de zile de adoptare tacita poate fi prelungit pana la 60 de zile pentru anumite legi de importanta mare, dar nu s-a solicitat acest lucru, desi Serban Nicolae declarase ca el isi doreste dezbatere si nu adoptare tacita.










4176 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    penalii... (Joi, 7 mai 2015, 12:47)

    lili [anonim]

    Fug de catuse, le este jena, se simt umiliti?!
    Dar cand fura milioanele de Euro, cum se simt?!
    Dar cu averile uriase facute din bani publici furati cum se simt, in timp ce milioanele de romani care-i voteaza traiesc in saracie lucie, pe ultimul loc in UE ?!
    Nesimtitilor, rusine!
    Sila!
    La puscarie cu voi, cu toti penalii din politica romaneasca!
    Nu mai scapam curand de caracatita asta corupta si incompetenta din politica roamneasca!
  • +3 (5 voturi)    
    neviolenti? (Joi, 7 mai 2015, 12:47)

    jackalphonse [utilizator]

    daca in mod neviolent folosesti niste gealati sa te urmareasca sau faci ca Nichita, folosesti politia locala sa te hartuiasca, tot neviolent se cheama?
    dar daca observi ca firma ta dintr o data este atacata de controale care gasesc un leu in minus sau esti dat afara daca esti bugetar, tot nonviolenta se cheama?
  • +5 (7 voturi)    
    Să se elimine dom”le (Joi, 7 mai 2015, 12:51)

    CiprianNicolae2 [anonim]

    ce atata spectacol cu cătuse , arestări de ministri , deputati , senatori , presedinti de consilii jud. , primari , oameni din ăstia nevinivati care luptă pentru binele boborului . Cetătenii simpli să fie hăituiti , incătusati , batjocoriti pentru că au tupeul să câstige un bănut din vânzarea de urzici si usturoi , din bacsisuri , din autostop si alte măruntisuri . Cu ei să se faca spectacol . Prosti am fost noi , cei 5 mil . de tâmpiti plus incă un milion prostiti de noi să voteze ”o politică altfel” când de fapt am votat o altă tentaculă a vechiului USL . Si la fel de tâmpiti am fost si când nu l-am crezut pe plagiator in singurul lui moment de sinceritate , atunci când a spus că ”USL trăieste ” . I se pare cuiva normal la cap că usl nu trăieste azi ?
  • +2 (4 voturi)    
    unde este basescu? nu apare la B1TV? (Joi, 7 mai 2015, 12:54)

    jackalphonse [utilizator]

    sa si exprime in mod zgomotos acordul asupra eliminarii "guantanamizarii". aa...a aprobat si el tacit.
    dupa ce a scupipat pe justitia careia chiar el i-a dat curaj din motive meschine, desi ce a facut este laudabil, acum nici nu scuipa nici nu aplauda. este doar multumit ca Udea este ferita de belele. grija pentru "echipa mea", atat a fost important.
    • -1 (1 vot)    
      Dupa cum stii.. (Joi, 7 mai 2015, 15:27)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      ... la B1TV a batut deja "vantul schimbarii" si nu se duce Bsescu acolo ca la Udrea acasa. Poate doar daca este invitat, nu? Si da, cu siguranta este multumit ca a iesit Udrea. E ceva rau in asta?
  • +3 (5 voturi)    
    Blestematii (Joi, 7 mai 2015, 13:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu se lasa blestematii de parlamentari. Trebuie sa le dam ceea ce merita.

    Cutit, cutit, cutit,de 3 ori te-am ascutit!
    La tocila, pe pietroi,
    sa tai capul la ciocoi!

    https://www.youtube.com/watch?v=e_ts7FhGxIU
  • +2 (4 voturi)    
    Patetic (Joi, 7 mai 2015, 13:03)

    Glanetasul [utilizator]

    Le este rusine cu bratarile metalice? Eu personal le-as pune catuse imbracate un puf roz. Si urechi de iepure pe cap. Vor avea mai mult succes in dragoste la mitica.
  • +3 (5 voturi)    
    Foarte interesant (Joi, 7 mai 2015, 13:23)

    Caligula [utilizator]

    Senatul ar putea sa adopte tacit si eliminarea imunitatii penale... a pardon. acolo se aplica doar cu vot secret...

    Ce mai, o adunatura de talhari - cu catuse sau fara - nu se poate ocupa decat de talharii.
  • +2 (4 voturi)    
    ??? (Joi, 7 mai 2015, 13:34)

    eu [anonim]

    Si daca respectivul devine violent chiar pt ca e arestat??
    Asta e bataie de joc la adresa justitiei.

    Oare trebuie iesit iar in strada ca sa le amintim ca sa nu se atinga de justitie??
  • -1 (3 voturi)    
    sunt curios de ce nu sar inca "justitiarii" (Joi, 7 mai 2015, 13:45)

    jeje [anonim]

    sa spuna ca e o masura impotriva statului de drept ?!
    Oarecum e "la moda" sa se faca judecati de valoare "pentru sustinerea statului de drept" ... sa ne lepadam de orice drept personal spre sistemul de justitie ... pt ca intradevar sistemul de justie este cel care poate sa ne curete o parte din societate.
    Ramane sa constientizam ca celalta parte din societate, avem niste drepturi si este bine sa ni le pastram : ok ... ne bucuram ca il vedem pe Mazare incatusat, e "funny" dar daca dintr-o prostie ajungem noi sa fim in vizorul unui procuror care considera ca am facut o fapta penala .. sa zicem ca s-a intamplat ceva pe strada si nu am vazut iar procurorul spune ca incerc sa "tainuiesc" ... e ok ca folosindu-se de influenta pe care o are versus judecatorul "partener" si probabil prieten extra-job sa ma poata baga 30 de zile in inchisoare ?! ;)

    Sa stiti ca toate "drepturile" pe care le vreti pentru procurori azi, le aveau procurorii si pe vremea comunistilor ... stim foarte bine cum s-a terminat povestea si cati au trebuit sa moara pentru ca sa ne castigam libertatile actuale ;)
    • +3 (3 voturi)    
      Nu mai furati! (Joi, 7 mai 2015, 14:39)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jeje

      Lasati gargara! Ceea ce trebuie sa stiti voi e foarte simplu:

      Nu mai furati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        tovarase ai grija cui iti permiti sa te adresezi (Joi, 7 mai 2015, 15:24)

        jeje [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        1. NU sunt politician si NU ma simt obligat sa iti dau explicatii despre ocupatia mea
        2. NU iti cer parerea ta, NU caut intelegerea ta, pur si simplu SPUN ca eu NU sunt de acord ca un PROCUROR prieten cu un JUDECATOR colegi cu un SRIst sau POLITIST sa decida ei la "mica intelegere" daca si de cat ma fac eu vinovat !

        Singurul motiv ca cineva razbuna frustrarile de 25 de ani ale unui popor incapabil sa isi curete singur apucaturile corupte, NU ma face pe mine sa fiu de acord ca trebuie sa renunt la drepturile mele.

        Nu ai decat sa fii tu obedient cu "statul", fie el si declarat "de drept". Atat timp cat o singura cateorgie de oameni pot decide soarta mea ESTE O MARE PROBLEME si PREMISELE sa vb despre un ABUZ.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce ai prefera? (Vineri, 8 mai 2015, 8:51)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jeje

          O lume in care eu si tu si toata lumea ne facem singuri dreptate, individual, dupa criteriile fiecaruia? Eu nu aleg asa ceva.

          Transparenta trebuie sa invinga total societatea. Crede-ma. Justitia institutionalizata, la vedere, este calea normala. Cei care trebuie sa decida in justitie sunt doar cei din institutiile acreditate: agentii SRI, procurorii, judecatorii, etc. Interventia politicienilor sau a oricaror alti cetateni neaveniti in justitie, este profund malefica si asta s-a vazut practic, in deceniile suprematiei politice asupra justitiei.

          Crede-ma, e mult mai bine sa se ocupe doar justitia de justitie. Iti spun sigur ca nu preferi sa ma ocup eu de dreptatea ta, precum nici eu nu te-as alege pe tine sau pe politicieni sa-mi faceti dreptate. Pentru ca acolo vom ajunge, si pana mult mai departe, pana la violenta, daca iti bati joc de institutiile statului de drept, asa cum am facut noi pana in 2011. E o prostie cu pretentii democratice la care nu trebuie sa ne mai intoarcem vreodata.
  • +1 (1 vot)    
    Ref.la pr lege propus de s. Serban Nic. (Joi, 7 mai 2015, 15:47)

    Nicu Orha [anonim]

    D-le senator Serban Nicolaie
    Poate ca Dvs. stati foarte linistit in fotoliul senatului,platit de noi contribuabili si mintea va joaca feste;adica cum va erusine de faptele de coeuptie ale colegilor pe care ii aparati,sau vae rusinede noi,...,poporul care va ales.Am o propunere de cetatean onest al acestei Tari sa aveti o initiativa legislativa prin care toti alesii sa li se dea pedeapa DUBLA in cazul dovedirii actelor de coruptie ,santaj si spalare de bani.Sa fie un exemplu ptr.toata lumea;ca doar voi sunte-ti la butoane si slava Domnului ca stiti sa le manevra-ti,...apoi sunte-ti de prea mult timp acolo.
  • +1 (1 vot)    
    Alo, OPOZITIA, avem "senatori" acolo? (Joi, 7 mai 2015, 16:47)

    Maniu [utilizator]

    NU VA E RUSINE bai voi astia cica din opozitie? Nu crapati toti o data nesimtitilor? But as Bob Dylan said, ""A Hard Rain's A-Gonna Fall"