Sorin Oprescu: In principiu doresc inca un mandat la Primaria Capitalei, daca bucurestenii sunt de acord

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2015, 23:45 Actualitate | Politic

Sorin Oprescu
Foto: Hotnews
Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, marti, la Gandul Live, ca in principiu isi doreste inca un mandat la Primaria Capitalei, "daca si bucurestenii sunt de acord", informeaza Mediafax.

"In principiu doresc inca un mandat, daca bucurestenii sunt de acord. Domnule, in ultima instanta, electoratul are intotdeauna dreptate. Vor, bine, nu vor, bine. Asta este. Eu am facut in viata mea bine si cu de-a sila, in sensul ca am intrat material in burta lui ala si i-am scos ce era de scos si l-am pus si pe picioare. Mutand ce este de mutat, asta fac acum cu Bucurestiul. Da, stiu, e greu, e fara anestezie, doare, dureaza mai mult", a declarat Sorin Oprescu.

Oprescu a precizat ca vrea sa candideze pentru un nou mandat la Primaria Capitalei pentru ca vrea sa termine autostrada suspendata, pe care a promis-o inca de acum sapte ani.

"Da, pentru ca am o ambitie in mine: sa termin tot ce am promis, inclusiv inelul median de nord, care inseamna autostrada suspendata si, o paranteza, adica inelul periferic, interior si exterior. Nu vedeti ca s-a suprasaturat Bucurestiul? Sper ca la sfarsitul anului sa termin strapungerea Nicolae Grigorescu, Splai Dudescu", a raspuns Oprescu la intrebarea daca intentioneaza sa candideze pentru un nou mandat de primar general.

Intrebat daca intentioneaza sa faca un sondaj in care sa ii intrebe pe bucuresteni daca l-ar vota din nou ca primar, Oprescu a raspuns ca nu.

"Nu am nevoie de sondaje, peste noi au trecut sapte ani, s-au facut o serie de lucruri. Am si eu neimplinirile mele, viata asa e facuta, si din urcusuri, si din succese, si din insuccese. Important e ca nu m-au auzit sapte ani sa stau sa ma cert, sa arat cu degetul. ᅡConsiliul e de vina, dati-mi consiliuᅡ. Era un maestru, care zicea ᅡconsiliul, dati-mi consiliu si fac din Bucuresti...ᅡ. Am tacut din gura, mi-am vazut de treaba mea. Nu i-am mai plictisit cu scandaluri politice. Si s-au facut lucruri", a aratat Oprescu.

Edilul a admis ca are si pareri de rau, respectiv ca nu a indeplinit mai repede unele proiecte. El a spus ca nu poate raspunde la o intrebare pe care i-au adresat-o "structuri de control" din stat: " Daca faci ceva, ce interes ai sa faci? Daca nu faci, de ce nu faci?".

"Parerea mea de rau este ca nu s-au facut mai repede. Puteam, noi primaria, ca singur nu faci nimic. Dupa 30 de ani de sala de operatii nu poti sa si operezi, si anestezie si sa mai dai si ce ii trebuie chirurgului. La fel e si la primarie. Se puteau face mai repede. (...) Nenorocirea e ca la varsta mea nu pot sa raspund la o singura intrebare. Daca faci ceva, ce interes ai sa faci. Daca nu faci, de ce nu faci. Am auzit niste idiotenii lansate de structuri de control. ᅡCe sala faci, domnule, acolo?ᅡ. ᅡPai uite, fac o sala de 11.200 de locuriᅡ. ᅡ11.200? Dar ce iti trebuie 11.200?ᅡ. ᅡDom'ne, dumneata vezi-ti de treabaᅡ, ᅡDom'ne, ce vrei sa spui?ᅡ. ᅡDomn'ne, nu vine lumea la altetism, nu poti sa faci o sala mai mica, de 6.000 sau 5.000 de locuri?ᅡ", a relatat primarul general. Intrebat la ce autoritati se refera, Oprescu a enumerat Curtea de Conturi, ANRMAP, UCEVAP, mai noteaza "Gandul".

Sorin Oprescu nu a dorit sa comenteze ce sanse ar avea primarii de sector intr-o eventuala competitie cu el pentru Primaria Generala si spune ca are propriul barometru despre cat de multumiti sunt bucurestenii de el.

"Eu am barometrul meu. Eu cand ma duc pe strada, mie mi-e clar. Cand ala se uita pe langa tine, ceva nu e in regula. Cand ala se uita la tine si zambeste, e bine...", a comentat Oprescu.

Sorin Oprescu, care este primar general din 2008, a mai candidat de doua ori la Primaria Capitalei, dar fara succes. In 1998 a fost invins in al doilea tur de scrutin de Viorel Lis (CDR), iar in 2000 de Traian Basescu (Partidul Democrat).










774 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    In principiu... (Marţi, 5 mai 2015, 23:49)

    Orpheus [utilizator]

    No f*** way!
  • +8 (8 voturi)    
    O gluma proasta realegerea acestui individ. (Marţi, 5 mai 2015, 23:52)

    quietguy58 [utilizator]

    O gluma proasta realegerea acestui individ.
    • -1 (1 vot)    
      Omul sfinteste locul (Miercuri, 6 mai 2015, 14:01)

      woland66 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Dupa toate aceste realizari mari din Bucuresti care s-au realizat in mandatele si numai in mandatele sale ar fi regretabil daca nu ar mai candida.
      Poate ca unele dintre ele s-au facut intr-un ritm mai lent. Dar s-au facut!
      Sorin Oprescu confirma vechea zicala: omul sfiteste locul.
      • +1 (1 vot)    
        Sa i-o spui la mutu' (Miercuri, 6 mai 2015, 16:56)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui woland66

        Ce vorbesti dom'le?

        Eu cred ca daca s-ar face un audit ca la carte la PMB (Primaria Municipiului Bucuresti) ar rezulta o enorma coada la Jilava cu toti care ar fi ridicati din primarie.

        Azi, mergind cu taxi-ul, din vorba in vorba, soferul imi spune ca plateste 1000 RON bani la firma de la care a luat licenta de taxi pentru ca el ca persoana juridica nu are loc de "mari mafioti" care sint mina in mina cu PMB-ul.

        Crezi ca aceste afaceri se fac fara stirea si aprobarea marilor sefi din PMB?

        Sa fim seriosi, nu mai sintem copiii de gradinita sa credem povesti cu cocosul rosu.

        Toti care au venit la conducerea PMB-ului au "tras tunuri" prin intermediari.
  • +9 (9 voturi)    
    Nici vorba! Pleaca la puscarie! (Marţi, 5 mai 2015, 23:53)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Acolo e locul tau! Cum sa-i dai fiului tau din prima luna contract de zeci de milioane de euro din partea primariei? Suntem intr-o tara bananiera sau in comunism? La puscarie Oprescule, la puscarie!
  • +8 (8 voturi)    
    NUUUUUUUUUUUUUUUU! (Miercuri, 6 mai 2015, 0:03)

    CetateanulRoman [utilizator]

    NUUUUUUUUU! Nu sintem de acord!
  • +8 (8 voturi)    
    eu unul cred ca ar.. (Miercuri, 6 mai 2015, 0:14)

    exilatul [utilizator]

    trebui sa i intrebe pe imb-cilii care l au votat si pina acum...dar cum sunt asa de multi, mai bine ar abandona...primaria..
  • +5 (5 voturi)    
    Am de zis doar cateva cuvinte (Miercuri, 6 mai 2015, 1:08)

    mr_mojo [utilizator]

    NU!
    • -1 (1 vot)    
      esti un "mincinos".. (Miercuri, 6 mai 2015, 3:49)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      ai zis numai unul...
  • 0 (2 voturi)    
    daca (Miercuri, 6 mai 2015, 1:24)

    Ar3s [utilizator]

    sistemul politic mafiot promoveaza un arborigen, voi considera acest lucru drept singura optiune.
  • +2 (4 voturi)    
    eu sunt de acord (Miercuri, 6 mai 2015, 2:33)

    vezi [utilizator]

    cu un mandat pentru Oprescu...dar sa fie mandat de arestare !
    Pe asta nu-l ia nimeni la intrebari de banii cheltuiti aiurea ? Numai la stadionul national cati bani s-au aruncat....
    In schimb, se ocupa de Basescu ca in 2003 a retrocedat niste case !!!! Pai cand trebuia retrocedate ?! Poate in 2025 cand proprietarii ajungeau oale si ulcele.
  • +3 (3 voturi)    
    Chiar NU (Miercuri, 6 mai 2015, 2:43)

    malika ela [utilizator]

    Bucurestenii merita mai mult. Oprescu sa se rezume la a-si practica meseria pentru care a studiat.
  • +2 (2 voturi)    
    Kiki best (Miercuri, 6 mai 2015, 13:42)

    kiki_best [utilizator]

    Ca Primar al Capitalei Sorin Oprescu a demonstrat ca ii pasa de Bucuresti. Toate marile realizari i se datoreaza lui. Cine are ochi sa vaza. Cu siguranta majoritatea. Ramane optiunea cea mai valabila.
  • -1 (1 vot)    
    Primarul care si-a onorat promisiunile (Miercuri, 6 mai 2015, 13:52)

    persefona [utilizator]

    Sunt una dintre cei care l-am votat pe Oprescu si o voi face ori de cate ori va fi nevoie. Ramane de departe cel mai bun Primar pe care l-a avut Bucurestiul dupa 89. Ar fi si pacat sa nu mai candideze. Este primarul care si-a respectat intotdeauna promisiunile facute.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e! (Miercuri, 6 mai 2015, 19:55)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui persefona

      eu folosesc numai autostrada suspendata! si de cind nu mai platim caldura si transportul public s-a imbunatatit in asa hal ma gindesc sa investesc la bursa.
      Mai ales ca si taxele locale au scazut!

      Parca astea erau promisiunile lui. Dumneavoastra pt ce promisiuni onorate il mai vreti la primarie?

      PS: stiti ca Persefona se traduce ca "cea care curma lumina" ? Or primaru' iubeste sa netoace banii pe luminite inutile cu orice ocazie!