Traian Basescu: Dupa ce ascunde ca incompetenta si coruptia actualului guvern vor face ca Romania sa piarda cel putin 7 mld euro la sfirsitul acestui an, plagiatorul mincinos ne povesteste cit de bine va folosi banii din noul exercitiu financiar al UE

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2015, 16:49 Actualitate | Politic

Imaginea de profil de pe pagina de Facebook a lui Traian Basescu
Foto: Facebook
Fostul presedinte Traian Basescu afirma, intr-o postare pe Facebook, ca "din cele 19 miliarde de euro alocate de UE pentru fondurile de coeziune (...) sub conducerea plagiatorului mincinos, tara va pierde aproximativ 7 miliarde de euro, pentru ca 'cel mai cinstit guvern' se teme de DNA". "Pai, mai mincinosule, daca acum DNA-ul te impiedica sa cheltuiesti banii pe care ii ai la dispozitie pina la sfirsitul anului, cum crezi ca nu te va incurca de anul viitor incolo? Chiar speri sa desfiintezi DNA-ul pentru a da dezlegare la bani europeni clientelei corupte?", a scris fostul sef al statului, duminica, pe pagina sa de Facebook.

Mesajul postat de Traian Basescu pe Facebook:

"Plagiatorul mincinos

Din barurile de prin Emirate, plagiatorul mincinos spune, citez: "Absorbtia de fonduri europene a crescut de la 7% la peste 53%, iar toate programele europene au fost deblocate. Acum avem si noul exercitiu financiar".

Ce nu spune plagiatorul mincinos :

1.Cei 53% au fost absorbiti in baza contractelor semnate in timpul lui Emil Boc.

2.In cei peste trei ani de mandat ai plagiatorului mincinos, nu s-a semnat nici un contract semnificativ pe banii europeni din cauza incompetentei si coruptiei "celui mai cinstit guvern".

3.Din cele 19 miliarde de euro alocate de UE pentru fondurile de coeziune (autostrazi, cai ferate, regularizari de riuri, calificare si recalificare personal, modernizare spitale si scoli, anvelopare blocuri, creare locuri de munca etc) sub conducerea plagiatorului mincinos, tara va pierde aproximativ 7 miliarde de euro, pentru ca "cel mai cinstit guvern" se teme de DNA.

4.Dupa ce ascunde ca incompetenta si coruptia actualului guvern vor face ca Romania sa piarda cel putin 7 miliarde euro la sfirsitul acestui an, plagiatorul mincinos ne povesteste cit de bine va folosi banii din noul exercitiu financiar al UE. Pai, mai mincinosule, daca acum DNA-ul te impiedica sa cheltuiesti banii pe care ii ai la dispozitie pina la sfirsitul anului, cum crezi ca nu te va incurca de anul viitor incolo? Chiar speri sa desfiintezi DNA-ul pentru a da dezlegare la bani europeni clientelei corupte?

De trei ani, plagiatorul sef al tarii mizeaza totul pe propaganda mincinoasa, bine sustinuta de invataceii turnatorului Felix de la A3 si de ai mai tinarului urmas ai turnatorului, Sebastian Ghita de la RoTV.

Vai de tine si de clica ta, cind romanii vor intelege cit i-ai mintit."










4429 vizualizari
  • +11 (21 voturi)    
    Definiti-va "atacul" (Duminică, 3 mai 2015, 16:54)

    mcv [utilizator]

    Il ataca, sau spune ce NIMENI nu e dispus sa spuna?
    • -20 (46 voturi)    
      sa-l auzi pe T Basescu vorbind despre coruptie... (Duminică, 3 mai 2015, 17:14)

      lili [anonim] i-a raspuns lui mcv

      Sau despre absorbtia fondurilor europene, e chiar tupeu, in timpul lui Boc in aproape 4 ani de zile Romania a absorbit 6% din banii de la UE!
      RUSINE!
      Iar despre CORUPTIA din mandatul lui Basescu ne spune totul acum DNAul care a trimis dupa gratii toata floarea portocalie acolita lui T Basescu!
      Toti apropiatii lui T Basescu sunt in diferite faze la DNA, ba la arest preventiv, ba la Targsor(favorita prezidentiala, E Udrea!!), ba sub control judiciar, ba in arest la domiciliu!!
      Tocmmai T Basescu vorbeste despre coruptie?!!!
      Rusine!
      Maine poimaine il salta si pe el DNA, daca E Udrea isi va da drumul la gura!
      Asta stie bine T Basescu, d-aia ataca zi de zi DNAul, ca sa vada E Udrea ca o sprijina!
      Sila!
      • +12 (16 voturi)    
        Cit ti-e simbria (Duminică, 3 mai 2015, 19:31)

        mfilip91 [anonim] i-a raspuns lui lili

        Lili esti platita bine ca sa postezi mizeriile astea sau numai iti refulezi aici veninul? Oare de postarile tale nu-I e sila nimanui? Nu crezi? Noroi arunci dar argumente n-ai!
        • +2 (4 voturi)    
          În privința absorbției fondurilor europene (Duminică, 3 mai 2015, 21:36)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui mfilip91

          cifrele sunt adevărate. Din păcate pentru România.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce "simbrie" mai postacule udrist? (Luni, 4 mai 2015, 15:26)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui mfilip91

          Ce "simbrie" mai postacule udrist?
          "lili" nu face decat sa constate evidenta. Asta spune - prin articole dispersate - si HN si orice om rational poate observa chestiunile etalate.
          Invata sa faci ceva; se termina si sursa de la Lenuta si vei fi nevoit sa muncesti.
          Nasol, asa-i ?
      • +14 (14 voturi)    
        din putzul gandirii? (Duminică, 3 mai 2015, 19:45)

        curios [anonim] i-a raspuns lui lili

        daca nu depui proiecte pana in 2007 cum vrei incasare in 2008?
        bani primesti cand termini lucrarile [ori omare investitie dureaza min 3 ani]
        ce floare portocalie e CONDAMNATA definitv sau Felix si Bombo sunt portocalii?
        ai tu dovezi despre coruptia lui Base, alea pe care le cauta PSD de zece ani si le ascunzi?
        PALAVRE! INVIDIE! URA si PRO.....stie
      • +4 (4 voturi)    
        prea mult A3 (Duminică, 3 mai 2015, 22:55)

        floxy01 [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Am semnat un proiect cu fonduri europene in 2009 si a inceput in sept 2013, Am semnat altul in 2010 si a inceput in 2014. In ce an crezi ca intra si se socotesc la decontare ? 2009 sau 2013? 2010 sau 2014 ? Proiectele s-au semnat pe vremea lui Boc dar apar abia acum la decontare, iar plagiatorul se lauda cu niste cifre pt care nu a facut nimic. O sa se vada cu adevarat ca Pinochio nu a facut nimic peste 2-3 ani, cand nu o sa mai fie nici un proiect in derulare si ca urmare nu o sa mai intre fonduri europene in tara. Dar tu esti platita la postare, ce conteaza pt tine ? Dar o sa conteze, cand nu o sa iti mai dea nimeni bani pt postarile tale de 2 bani. Vezi ca a trecut publicitatea pe A3, ai grija sa nu pierzi "inspiratia" de ti-o servesc aia...
      • -1 (3 voturi)    
        Ce-are sula cu prefectura?! (Luni, 4 mai 2015, 8:19)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Il aplaudam pe dr. ponta fiindca regimul Basescu a fost unul corupt?
        Basescu a facut o serie de afirmatii referitoare la guvernarea dr. Ponta; nu sunt corecte? De ce schimbi "subiectul"?
    • -4 (8 voturi)    
      amice (Duminică, 3 mai 2015, 20:10)

      mda [anonim] i-a raspuns lui mcv

      Una e sa spuna asta unul care a stat la marginea satului si sa nu-l auda nimeni, si alta e sa spuna asta unul care a stat 10 ani in capul statului, cu urme de regret si tanguieli balbaite cu mina tremurand.

      La care NIMENI te referi,la nimenii ca noi sau nimenii ca ei?

      Ti se pare ca a lasat ceva care functioneaza cu absorbtie 101% in materie de fonduri europene ?
      Mie nu.

      7 ani ti se pare a fi rezonabil ca timp sa poti rezolva chestiuni de genul asta?
      Poate ca nu,unii ar spune ca da.

      Daca ar fi realizat la timp chestiunea asta lasa in urma altceva decat institutii care sar una in capul celeilalte.

      Asa ca , dupa conflicte intretinute cu multa tenacitate va culege furtuna ,si va trebui sa invete sa fie integrator ( sa dezbine poate oricine, s-a si vazut asta).

      Ii tin pumnii in fiecare zi si ma rog ca Woodrea sa nu isi dea drumul si sa nu prinda o zi nasoala in care sa verse tot.
  • -19 (39 voturi)    
    mda (Duminică, 3 mai 2015, 16:59)

    @Mishu [utilizator]

    Sa terminat stocul de whisky?
  • -17 (33 voturi)    
    ca este plagiator mincinos sau.. (Duminică, 3 mai 2015, 17:05)

    exilatul [utilizator]

    "nemincinos", nu conteaza...conteaza ca pina acum citeva luni cei doi "conducatori de tara" aveau un "pact" semnat...iar marinarul asta care se crede "buricul" romaniei nu este decit un complice al acestui escroc plagiator, atunci cind spune ca justitia actioneaza la comanda ( pt faptul ca membrii ai familiei lui si "iubita" lui )....pina la urma cind vezi ca vreo 41% din populatie are incredere intr un prim-ministru escroc , ce pretentii mai poti avea...o tara plina de hoti, escroci, parveniti, imb-cili, etc nu poate avea pretentia la ceva mai bun..pacat pt restul, cei care au mai ramas pe acolo..
  • -18 (38 voturi)    
    "cind romanii vor intelege cit i-ai mintit.".... (Duminică, 3 mai 2015, 17:06)

    lili [anonim]

    Au inteles deja romanii cat minte Ponta si l-au penalizat deja la recentele prezidentiale, grav este ca au inteles prea tarziu cat a mintit T Basescu!
    Pentru cei mai multi abia acum se vede minciuna si hotia si coruptia si ipocrizia celor 10 ani de mandat al lui T Basescu si a celor aproape 4 ani de hotie PDLista in frunte cu E Udrea si Cocosul ei milionar si hot, alaturi de toata clica portocalie care a facut averi uriase furand milianele de Euro fara sa se atinga de ei vreo institutie a statului roman si taind salariile si impozitand pensiile amaratilor!
    In timp ce madam Udrea fura milioanele de Euro!
    Asa este, guvernarea PSDista a lui Ponta este corupta si incompetenta, dar guvernarea corupta si incompetenta a lui Emil Boc a fost absolut la fel!
    O adunatura de hoti, care si-au facut averi uriase pe furat banii publici, in timp ce milioane multe de romani traiesc in saracie lucie iar alte milioane au plecat in lumea larga satui si scarbiti de hotia politicienilor romani!
    Asta nu spune T Basescu, care a furat ca si ceilalti, punandu-si fetele in posturi banoase, chiar fara nici un merit, sunt ambele 2 analfabete bogate pentru ca taticul lor a fost presedinte si si-a permis sa le puna!!!
    Rusine, T Basescu, esti la fel ca Ponta, si tu si toata clica ta, un mincinos si un corupt !
    Sila!
    • +7 (9 voturi)    
      cine zbiara mai tare? (Duminică, 3 mai 2015, 19:50)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui lili

      ar avea mai multa dreptate?
      daca mai postezi de cinci ori devine Ponta cinstit si competent?
      si tu cu studii marxiste incomplete si logica neinceputa?
      daca tzipi tu nu se vor pierde la 31 dec cele 7 miliarde?
      daca zbieri apar proiecte?
      daca urli se incaseaza ceva?
    • +2 (2 voturi)    
      Daca "grav este ca au inteles [romanii] (Luni, 4 mai 2015, 8:29)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui lili

      prea tarziu cat a mintit T Basescu!",
      de ce tii tu atit de mult sa ne explici cit a mintit & furat regimul Basescu, acum!,
      si nu ne ajuti tu pe noi, prostimea, sa intelegem "la timpul prezent" cit minte si fura regimul dr. Ponta?! Asta ca sa nu ajungem peste 10 ani sa inlocuim in propozitii pe dr. Ponta cu Basescu...
  • -15 (33 voturi)    
    iar si iar (Duminică, 3 mai 2015, 17:16)

    emigrant [anonim]

    Iar a aparut si asta...dar TU ce ai facut in 10 ani...sti cati romani au plecat din tara la un sa traiti mai bine!
  • +15 (27 voturi)    
    fonduri europene (Duminică, 3 mai 2015, 18:20)

    ralex [anonim]

    Nu trebuie sa mire pe nimeni afirmatiile fostului Presedinte.El trage un semnal de alarma,a nu stiu cata oara asupra incompetentei guvernului Romaniei.Premierul isi da nota 8!Asta da tupeu de derbedeu crescut in puf.
    • -1 (13 voturi)    
      ? (Duminică, 3 mai 2015, 20:12)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ralex

      Dar de ce nu a tras un semnal de alarma cand era Guvernul Boc cu 6% absorbtie?
      • +1 (1 vot)    
        fonduri europene (Luni, 4 mai 2015, 11:04)

        ralex [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Pentruca pentru a absorbi fonduri europene trebuie sa punem si noi o parte din bani si atunci eram in plina criza economica si lipsa de lichiditati.Poate nu stiti,dar cotele de participare au fost diminuate prin munca aceluias guvern Boc impreuna cu Presedintele.Astfel,la cotele initiale,era f.f.greu sa accesezi fonduri europene.Deci prietenul dvs.,excellenta sa plagiatorul,a venit la masa pusa.Sa vedem daca va fi in stare sa consume mostenirea primita .Laudele actualului guvern sunt si puerile si premature.
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Luni, 4 mai 2015, 23:51)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ralex

          D'aia erau toate programele blocate la inceputul lui 2012? Aia e masa pusa? Va scapa mereu "criza" domnu'le, dar cand era de furat nu mai era criza. Cand dispareau milioanele de la ANRP? Pentru aia erau bani. Probabil ca iti inchipui ca vorbesti cu vreun penibil basist....
          • 0 (0 voturi)    
            "Tzara arde si baba se piaptana" (Joi, 7 mai 2015, 14:00)

            ralex [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Tot balamucul cu ANRP a fost posibil datorita legislatiei gaunoase croita de guvernul Tariceanu-PD aprobata pe blat de parlamentul PNL+PSD(PCR),lasata mostenire impreuna cu o gaura in buget de 5mld euro,guvernelor ulterioare.
            Eu nu ma adresez cuiva,anume.Eu doar imi spun parerea persnala.Eu vad cum,guvernantii tarii benchetuiesc pe scaune si la mese de ceara ignorand focul care mocneste sub pardoseala de lemn,ciuruita de carii.
  • +8 (12 voturi)    
    Coruptie si minciuna (Duminică, 3 mai 2015, 18:57)

    Radu [anonim]

    De la lovitura de stat din 2012 Ponta minte cu nerusinare, el tot mai spera ca cineva sa il mai creada! Ca demn urmas a lui Nastase, Voiculescu etc. va gasi un loc prietenos la Rahova.
  • -3 (13 voturi)    
    Imprumut FMI (Duminică, 3 mai 2015, 20:03)

    ciulinul [utilizator]

    Dl. Basescu trebuie sa explice intai de ce a luat primul imprumut de 20 mld. euro fara sa respecte procedurile legale si sa dea situatia detaliata a cheltuirii acestor bani.
    In al doilea rand ar fi mult mai convingator daca nu ar folosi acest limbaj total nepotrivit cu statura unui fost sef de stat.
    • +3 (3 voturi)    
      procedura legala ? (Duminică, 3 mai 2015, 23:08)

      floxy01 [utilizator] i-a raspuns lui ciulinul

      Care crezi tu ca era procedura legala ? Fara euro de la momentul ala, ronii care ii primeai tu salar ar fi valorat cat o moneda africana. Vezi atacurile speculative din 2008-2009 pe monedele statelor si dupa aia comenteaza daca mai ai ce. Cel mai cunoscut e cazul lui Soros care a castigat 1 miliard de dolari atacand lira sterlina.
    • +1 (1 vot)    
      dupa (Luni, 4 mai 2015, 7:58)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui ciulinul

      explicatii dupa ce arati ca stii despre ce vorbesti.
    • -1 (1 vot)    
      "situatia cheltuirii banilor"... (Luni, 4 mai 2015, 11:13)

      lili [anonim] i-a raspuns lui ciulinul

      I-a cheltuit madam Udrea!
      Iar acum da socoteala "cheltuirii banilor" !!
      La Targsor !!
  • -3 (5 voturi)    
    vinzatorul de flota (Duminică, 3 mai 2015, 21:28)

    eu [anonim]

    ce vrea acest Golan de vas,nu ii ajunge ca a VINDUT FLOTA COMERCIALA A ROMANIEI CU SPRIJINUL TRADATORILOR PRIN PRIVATIZAREA DE 1 LEU???
  • -3 (7 voturi)    
    Dar tu băsescule (Duminică, 3 mai 2015, 21:34)

    ploiesteanu [utilizator]

    când il aveai pe Boc premier, ce ai făcut ? E perioada când România a folosit cei mai puțini bani de la UE. E adevărat, nici actualul guvern, deși stă mult mai bine la absorbția fondurilor, nu a făcut mare lucru. Dar nu i se poate imputa să recupereze întârzierile de pe vremea guvernelor pdl.
  • -5 (7 voturi)    
    banii (Luni, 4 mai 2015, 1:04)

    sanduionescu2012 [anonim]

    Domnule, de ce nu ne spui unde sunt banii -20 miliarde euro-imprumutati in timpul si sub directa obladuire a "mandatelor " pe care le aparati ? " Ha , ha , ha , ce-mi plac glumele mele ! " (v-am citat)
    • +2 (4 voturi)    
      cand (Luni, 4 mai 2015, 8:00)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui sanduionescu2012

      habar nu aveti despre ce vorbiti.
    • +2 (2 voturi)    
      Fiti linistit, ce daca nu ne spune, (Luni, 4 mai 2015, 8:24)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui sanduionescu2012

      da' tot o sa i le descopere el, procuroru' dr. Ponta! Impreuna cu experta in finante, harvardista...
  • -2 (6 voturi)    
    Ce-i prea mult strică! (Luni, 4 mai 2015, 8:49)

    marki [utilizator]

    Cea mai tristă zi va fi, pentru fostul președinte, aceea în care nimeni nu-l va mai lua în seamă. Nici ca persoană, nici ca... personalitate. Și nici muștruluielile, epitetele groase cu care se simte dator să-i „atingă” pe toți cei care, din diferite motive, nu-i sunt pe plac. Iar ziua aia nu e prea departe.
    Gata, dom' Băsescu, ajunge, luați o pauză! Lăsați timpul să treacă, să „cearnă” și să discearnă ce a fost bun, mai puțin bun sau deloc bun în cei zece ani de mandate...
  • 0 (0 voturi)    
    Iohannis mai trăiește ? (Luni, 4 mai 2015, 17:24)

    _CK_ [utilizator]

    Eu nu mai știu, Iohannis mai este președintele acestei țări? Opoziția doarme ?

    A ajuns Băsescu să facă, de unul singur, mai multă opoziție decât PNL și decât Iohannis. Mai ales că Iohannis se s-a bucurat de un sprijin imens din partea societății.

    Văd că la Chișinău au ieșit 50.000 oameni în stradă. Iar în București, au fost doar 10.000-15.000 pe 16 noiembrie. Suntem cam pasivi în comparație cu moldovenii. Stăm și înghițim și îl suportăm pe Ponta, cu toate imbecilitățile lui. Merităm să fim furați și batjocoriți.