Proiect de lege: Hipermarketurile sa acorde spatii pentru produsele alimentare traditionale

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2015, 14:10 Actualitate | Politic

Deputati ai PSD propun, printr-un proiect de lege, ca hipermarketurile sa fie obligate sa acorde spatii de expunere si vanzare producatorilor de produse alimentare atestate traditional, in caz contrar, sa fie sanctionate cu amenzi intre 2.500 lei si 5.000 lei, informeaza Mediafax.

Deputatii PSD Liviu Harbuz, Ion Melinte, Zisu Stanciu, Ioan Teodorescu, Ioan Dirzu, Marian Ghiveciu si Florica Calota (PC-PLR) au initat o propunere legislativa de modificare a legii privind comercializarea produselor alimentare.

Potrivit initiativei legislative, hipermagazinele sunt structuri de vanzare cu amanuntul, cu suprafata de peste 2.500 metri patrati, utilizate pentru comert marfuri alimentare sau nealimentare. Hipermagazinele sunt obligate sa acorde spatii de expunere si vanzare producatorilor de produse alimentare atestate traditional, nerespectarea acestor dispozitii fiind sanctionata cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 lei.

Initiatorii considera ca produsele traditionale romanesti sunt realizate exclusiv din materii prime locale, avand la baza o reteta si un proces de prelucrare traditionale, iar Romania prefera aceste produse, dar singura problema este faptul ca nu au fost suficient de bine promovate. Targurile de produse romanesti, organizate din cand in cand, ofera producatorilor putine sanse de "a iesi in lume", iar micii producatori nu isi pot permite introducerea produselor in magazinele mari, au aratat initiatorii in expunerea de motive.

Ei si-au motivat proiectul prin faptul ca se va reglementa acordarea de spatii in hipermarketuri pentru promovarea si comercializarea acestor produse romanesti atestate.

Proiectul a fost depus in 27 aprilie si a intrat in procesul legislativ, fiind discutat mai intai la Senat.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1142 vizualizari
  • -1 (7 voturi)    
    degeaba (Duminică, 3 mai 2015, 14:44)

    I [utilizator]

    o sa puna niste produse traditionale de tipul cartofi cat ciresele si tot marfa lor o sa o vanda. Daca vrei produs traditional te duci si le cumperi din piata, de la om din curte. Bine, si taranii s-au smecherit, cumpara de la angro si le vinde drept traditionale.
    • +7 (7 voturi)    
      Si foarte bine ca fac asta! (Duminică, 3 mai 2015, 16:15)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui I

      Supermarketul este facut pe banii actionarilor nu ai lui Ponta, vinde produse care sunt legale pe piata romaneasca si pentru a face profit au dreptul sa-si aleaga ei produsele care le vand, nu Pontalaul!
    • +4 (4 voturi)    
      realitatea e mai trista.. (Duminică, 3 mai 2015, 19:40)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui I

      supermarketurile pun in raft ce se cere.. daca romanii ar cere doar produse romanesti (indiferent de calitate), nu cred ca ar fi un vanzator atat de prost incat sa nu le ofere clientilor exact ceea ce cauta. din pacate, un lant de supermarketuri nu poate sa se aproviioneze cu ardei de la mos Ion din gradina pentru ca nu-i ajung 1-2 lazi si nici nu poate sa vanda la gramada acelasi produs achizitionat de la zeci sau sute de producatori care nu respecta un anumit standard.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa (Luni, 4 mai 2015, 12:47)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui pehash

        eu caut prdusele romanesti dar nu le gasesc. La mega image de ex gasesc cartofi din franta mult mai scumpi decat cartofii romanesti de ex (am vazut la carrefour 1.5 RON/Kg, romanesti). Deci produsele de import NU sunt mai ieftine, si ni se baga pe gat, desi, sunt convins ca multi cauta si vor produse romanesti.

        In general se gaseste doar patrunjel/marar din Romania, restul, 95% din legume si fructele vandute sunt din import, si mult mai scumpe decat cele romanesti, care se strica pe camp.

        Orice initiativa pentru sustinerea producatorilor romani este binevenita.
  • +11 (11 voturi)    
    Economie de piață...libertatea comerțului... (Duminică, 3 mai 2015, 15:56)

    Gheonoaia [anonim]

    Ar fi bine ca produsele romanești de calitate, alimentare și nealimentare, să își găsească locul pe piața internă dar și externă, să se vândă bine și să fie competitive.

    Dar nu poți obliga un magazin privat să vândă anumite produse sau să asigure spații de desfacere, indiferent cât de patriot ești.

    Într-o economie se piață, comerțul trebuie să fie liber.

    Ca stat, poți însă sprijini direct producătorii locali pentru ca aceștia să poată deveni competitivi, sau poți acorda facilități fiscale celor care vând produse autohtone...

    E mai multă muncă, e o cale mai grea, care cere gândire.

    Să obligi pe altul, e mai simplu...
    • 0 (0 voturi)    
      comertul e liber? (Luni, 4 mai 2015, 12:50)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui Gheonoaia

      atunci de ce exista subventii sau taxe diferite de la o tara la alta? Fiecare tara isi protejeaza producatorii locali, este un fapt! In toata Europa. Si nu se mai invoca nicio piata libera.
      Intai se dau legi de protejare a marfii locale, apoi se lasa piata libera, da.

      Sa fie obligati sa puna la raft si produse romanesti alaturi de cele de import, si omul sa aleaga. Dar nu sa-mi bagepe gat balegarul lor cu insecticide si modificate geneteic.
  • +4 (4 voturi)    
    Iar ne arunca PSD-ul ceva. (Duminică, 3 mai 2015, 16:28)

    andreitr [utilizator]

    Ca la caini...
    Pur si simplu psd-ul moare de grija noastra...
  • +2 (2 voturi)    
    Demagogie..... (Duminică, 3 mai 2015, 18:01)

    coco04 [utilizator]

    dulce melodie!
  • +2 (2 voturi)    
    zau? (Duminică, 3 mai 2015, 19:55)

    cinic [anonim]

    produsele traditionale LEGALE [adica factura, certificate scl] sunt SCUMPE.
    Ia uitati-va cat costa un borcanel cu magiun de Topoloveni!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      bai nene (Luni, 4 mai 2015, 12:54)

      manole [anonim] i-a raspuns lui cinic

      produsele romanesti se strica in camp, in timp ce supermarketurile importa mult mai scumpe de afara. De fapt ei le cumpara super ieftin si de proasta calitate, dar le vand scump aici.
      Pepenii nostri raman pe camp dar in supermarket vezi numai din grecia si turcia.

      Magiunul de topoloveni e un brand creat pt export si pt cei mai fitosi. Nu e un exemplu bun pentru ce ai vrut sa demonstrezi, exista magiun mult mai ieftin produs in Romania (daca chiar vrei merg si vin cu exemplu concret)