Traian Basescu: Pozitia CSM in ceea ce ma priveste m-a revoltat. Nu sunt dusmanul justitiei, ci doar al fatarniciei exprimata prin liderii ei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2015, 13:36 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Fostul presedinte Traian Basescu a scris, joi, intr-o postare pe Facebook, ca "Pozitia exprimata ieri de CSM in ceea ce ma priveste m-a revoltat. A fost prea mult pentru ca un om care a militat zece ani si o voi mai face inca zece in favoarea continuarii proceselor de consolidare si imbunatatire a functionarii justitiei."

Traian Basescu mai spune ca "Nu sunt dusmanul justitiei, ci doar al fatarniciei exprimata prin liderii ei. In ultimele luni, se prezinta o justitie imaculata eludind realitatea si incercind sa "vinda" romanilor perfectiunea sistemului. Aceasta perfectiune este o minciuna. Ea nu exista, chiar daca fata de 2004 s-au facut progrese uriase, preponderent pe zona de lupta anticoruptie. De fapt asta ma ingrijoreaza, tentatia de a crede ca s-a terminat procesul de reconstructie in justitie. Mai mult, oricine nu recunoaste perfectiunea este introdus in malaxorul de propaganda al Inspectiei Judiciare si al CSM si admonestat public pentru prejudicii aduse justitiei. A trebuit sa suport admonestarile publice si exagerarile cit timp am fost presedinte. Nu sunt dispus sa fac acelasi lucru si acum, cind am devenit un cetatean oarecare ce beneficiaza de libertatea de exprimare."

"Ma gindesc doar la zecile de mii de fosti proprietari care au fost batjocoriti multi ani prin instante, fara a-si redobindi proprietatile, multi dintre ei fiind siliti sa-si vinda drepturile litigioase catre samsari. N-a contat ca era vorba de paduri, terenuri agricole, case sau terenuri prin marile orase. Mai mult, samsarii au fost serviti "la cheie" in procesele de restituire in instante spre deosebire de fostii proprietari. Oare nu asa a aparut un Stelu sau un clan Cirpaci ? Oare de ce a trebuit sa inventam sisteme de retrocedare administrativa si acelea afectate de coruptie daca justitia ar fi functionat ? Public se prezinta bilanturi cu arestati si condamnati in lupta anticoruptie si este foarte bine. Dar pe cind si un bilant cu daunele provocate de justitie in procesul de restituire al proprietatilor? Pe cind un bilant cu condamnarile la CEDO ? MCV-ul trebuie sa continue", isi incheie postarea Traian Basescu.

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a constatat, miercuri, ca afirmatiile fostului presedinte Traian Basescu si continutul mesajului postat pe contul Elenei Udrea, de pe o retea de socializare, sunt de natura sa aduca atingere independentei sistemului judiciar in ansamblul sau. CSM a constatat ca se aduce atingere independentei justitiei prin afirmatiile lui Traian Basescu facute in cadrul emisiunii 'X - Press', in 6 aprilie, la B1 TV, referitoare la activitatea unor magistrati, dar si la alte activitati desfasurate in cadrul sistemului judiciar, preluate de mass-media.Verificarile au fost efectuate de Inspectia Judiciara ca urmare a sesizarii sefului CSM din 7 aprilie.

"IJ a apreciat ca afirmatiile fostului presedinte al tarii, referitoare la evolutia in cariera profesionala a Laurei Codruta Kovesi si a Liviei Doina Stanciu, prin numirea in functia de procuror-sef al DNA si, respectiv, de presedinte al ICCJ, in sensul ca un rol determinant sau poate decisiv i-a apartinut, ca independenta si impartialitatea judecatorilor din cadrul Inaltei Curti de Casatie si Justitie ar fi fost iremediabil afectata cu privire la solutiile pronuntate si in urma declararii publice de catre presedintele acestei instante ca este un partener al DNA-ului, ca anchetele penale desfasurate in prezent au la baza doar formularea de denunturi fara ca procurorul sa mai administreze si alte probe, ca masura arestarii preventive, desi considerata o masura exceptionala, s-a transformat intr-o regula, (...), sunt lipsite de suport obiectiv, fiind de natura sa influenteze in mod negativ opinia publica cu privire la integritatea magistratilor si sa-i discrediteze, afectand astfel imaginea intregului corp profesional", se arata intr-un comunicat al CSM transmis miercuri.

CSM a precizat ca, in cadrul acestor verificari, s-a subliniat ca impactul declaratiilor lui Traian Basescu asupra opiniei publice este unul puternic, prin prisma functiei detinute anterior, cea de presedinte al Romaniei, tara membra a Uniunii Europene, cu reguli ce apartin unui stat de drept.

Plenul Consiliului a apreciat ca declaratiile lui Basescu au depasit limitele admisibile ale discursului public politic si ale libertatii de exprimare, aducand atingere independentei, prestigiului si credibilitatii justitiei, cu consecinta subminarii autoritatii acesteia.

Intr-o alta situatie, decizia CSM se refera la sustinerile lui Traian Basescu, exprimate in cadrul emisiunii 'Ultimul cuvant', din 31 martie. "Plenul Consiliului a apreciat ca opiniile si aprecierile personale ale fostului presedinte si comentariile postate pe contul de Facebook al Elenei Udrea - preluate de mass-media - in sensul ca asistam la un proces de 'guantanamizare' a tarii, prin luarea si mentinerea in mod nelegal si abuziv a masurii arestului preventiv, sunt nefondate si aduc atingere independentei si impartialitatii magistratilor care instrumenteaza cauzele respective, precum si prestigiului justitiei, prin subminarea increderii cetatenilor in corectitudinea actului de justitie. Prin afirmatiile mentionate se induce ideea ca procurorii folosesc in mod abuziv masurile procesuale prevazute de Codul de procedura penala", se spune in document.

CSM mai precizeaza ca trimiterea pe care fostul presedinte o face la dosarele penale privind-o pe Udrea reprezinta un factor de presiune asupra activitatii magistratilor care instrumenteaza aceste cauze, intrucat se poate crea, in randul opiniei publice, o indoiala cu privire la corectitudinea, independenta si impartialitatea acestora. "Nu in ultimul rand, prin extrapolarea unor nemultumiri personale la activitatea intregului corp profesional al magistratilor, este pus in discutie prestigiul justitiei si afecteaza increderea cetatenilor in legalitatea si corectitudinea realizarii actului de justitie", a apreciat Consiliul.










3165 vizualizari
  • +15 (21 voturi)    
    Adica.. (Joi, 30 aprilie 2015, 13:58)

    HardCorePolitics [anonim]

    Nu avem voie sa ne indoim de corectitudinea actului de justitie.

    Ba avem voie. Nimeni nu e perfect in RO. E dreptul nostru sa stim cat de corect e actul de justitie, cat de corecti sunt politicienii, cat de corecti sunt oamenii de presa, caci altfel RO nu va progresa.
    • -5 (19 voturi)    
      doar că... (Joi, 30 aprilie 2015, 14:16)

      brod [anonim] i-a raspuns lui HardCorePolitics

      ce era bun pe vremea lui, acum nu-i mai place deloc.

      ba, se mai și întâlnește, prin parcuri (așa, ca iliescu, brucan și militaru) cu diverși ofițeri dubioși de pe la SRI.

      jalnică deziluzie.
      • +3 (9 voturi)    
        iar te'au pacalit (Joi, 30 aprilie 2015, 14:37)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui brod

        batistutza, hodoroanca, gushe, ursu si gadea.
        ala nu mai e ofiter sri de multi ani.
        beleaua cu el e ca, nu tace, scrie. :)
  • -10 (20 voturi)    
    foarte tare (Joi, 30 aprilie 2015, 14:00)

    woe [anonim]

    Asta l-a etichetat pe gineri-su samsar. Ma mir ca nu la dat si exemplu nominal. Cum de nu si-o fi amintit si de frate-su, care a facut samsareala cu trafic de influenta.

    N-are tata, n-are mama, Basescu asta.
    Norocul lor, ca acum erau coledgi cu Voiculescu.
    • +1 (3 voturi)    
      ce sa'i faci (Joi, 30 aprilie 2015, 14:38)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui woe

      fiecare are cate un om bogat in familie :)
  • -11 (21 voturi)    
    vaaaiiii (Joi, 30 aprilie 2015, 14:06)

    Nevermind [utilizator]

    Revoltatule... ia-te de mana cu ponta, ca si ala are prietenii pe faras si-i pute justitia. Bine, ai tai erau ca pielea de apropiati si de aia ai gura mai mare. Cand obositi, intra gadea pentru voiculescu.

    Dar... chiar daca pe fond ai dreptate, ca si ceilalti care au sustinut fix acelasi lucru si i-ai improscat si acuzat, tu esti singura persoana care ar trebui sa aiba bun simt (sic) si sa taca, altfel fiind ipocrizie maxima. Dar cum la tine nu este ceva nou si deja ai stabilit recorduri in domeniul asta si al reevaluarilor... btw, unpr oprea iti multumeste pentru crearea interesului national...
    • -4 (10 voturi)    
      apropos... (Joi, 30 aprilie 2015, 14:19)

      brod [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

      de justițieȘ cuma fost posibil ca, ani de zile, gasca infractională de la constanța MAZĂRE, CONSTANTINESCU, STRUTINSCKI să fure liniștită, iar acum... cel puțin chestia cu clădirea centrului militar este de vreo 7 ani.

      dacă punem problema cazinoului, nu cimva și băieții aceia drăguți jucau pe-o mână cu gașca udrea?
  • +11 (15 voturi)    
    ABSURDISTAN (Joi, 30 aprilie 2015, 14:17)

    anti_q [utilizator]

    Daca e suficient sa SPUN ca justitia nu e independenta pentru a DEVENI ne-independenta atunci justitia e PLASTILINA nu ce credeam noi. E de un ABSURD demn de epoca stalinista. Mai ramane putin si ni se va cere sa ne inchinam neconditionat noilor ZEI ai Justitiei. Tabu-ul e deja instalat.
    • +2 (4 voturi)    
      justitia, spre a fi buna (Joi, 30 aprilie 2015, 14:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui anti_q

      are nevoie de legatura la ochi.
      ar trebui sa'si bage si vata in urechi.
      ar fi mai impartiala.:)
    • +1 (9 voturi)    
      Postacule! (Joi, 30 aprilie 2015, 18:56)

      mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui anti_q

      Te mai platesc nuti si basescu? Mai are cuplul bani?
      • +3 (7 voturi)    
        jenant (Joi, 30 aprilie 2015, 20:17)

        anti_q [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

        Nu stiu cine sunt Nuti si Basescu stimabile. Eu vorbeam de Aristotel. Daca ai avea un pic de logica ai pricepe despre ce vorbesc. Dar negotul dumneavoastra cu silogismul e nul.
  • +9 (17 voturi)    
    asta este (Joi, 30 aprilie 2015, 14:20)

    nash pandelica [utilizator]

    CSM a precizat ca, in cadrul acestor verificari, s-a subliniat ca impactul declaratiilor lui Traian Basescu asupra opiniei publice este unul puternic,
    .......................
    mda, i'a cam speriat babau' base.
    ca sa fie o junstitie ioropeana, sa renunte la ifose, sa nu mai ia spaga. justitia nu se face dupa opinia publica sau dupa ratingul latrinelor si vuvuzelelor, fie de partid fie ale binomului.

    ca sa fie iorpeana, justitia are nevoie de celeritate si uniformitate. daca la celeritate a amai castigat, la uniformitate inca sufera.
    asta ar trebui sa fie preocuparea csm, mai ales c'a cerut dreptul la legiferare, sa ajute la imbunatatirea legislatiei, in asa fel incat judecatorii sa fie obligati sa judce uniform, adica, pt. aceiasi fapta, doua instante diferite, in doua cazuri diferite, sa hoatarasca la fel.
    nu e normal ca un hotz judecat la Focsani sa ia cinci ani, iar altul, judecat la galati, de exemplu, sa fie achitat.

    mcv trebuie sa ramana pana cand justita din ro devine cu adevarat ioropeana.
    rapoartele astea intermediare le'a mai pus niscai perne sub fund, dar asta nu inseamna ca justitia sta in jilturi inalte, ale dreptatii.

    base are dreptate, mai e mult de facut. orice auto pretuire nu e de natura sa ajute la perfectionarea justitiei.
    si in special, juzii sa nu uite ca sunt legati la ochi, sa nu mai triseze, uitandu'se pe sub legatura.

    masura justitiei e data de cazuri rezolvate, de hotararile definitive, in special acelea ce nu sunt atacate la cedo. nu de zanganitu' de bratzari sau de numarul de ...chemati la dna.
    dreapta judecata, nu turnatoria, salveaza Romania.

    go base, go !
    keep up the good work, skipper !
  • -3 (15 voturi)    
    basescu-CSM (Joi, 30 aprilie 2015, 14:43)

    alex64 [anonim]

    Cand CSM-ul executa,mai mult sau mai putin voalat,ordinele transmise de Basescu prin slugile sale nu-l mai indignau rezolutiile date de catre acesta,mai mult,lauda independenta justitiei !!!
    • +1 (5 voturi)    
      pe langa subiect (Joi, 30 aprilie 2015, 16:31)

      anti_q [utilizator] i-a raspuns lui alex64

      You missed the point. O rezolutie poate sa aiba o influenta politica in spate. Fair enough. Dar nu despre asta e vorba aici. Ci despre lipsa de LOGICA, de RATIUNE a declaratiei CSM.
  • +3 (15 voturi)    
    . (Joi, 30 aprilie 2015, 14:59)

    Marius Muntean [utilizator]

    Cum pot afirmatiile unei persoane fizice fara functii publice "sa aduca atingere independentei sistemului judiciar in ansamblul sau"?? Sunteti ridicoli.
    Mai degraba ar putea aduce atingere la imaginea falsa de ingeri neprihaniti ai unor capi din justitie si SRI.
    • +3 (7 voturi)    
      Prin prisma functiei pe care a ocupat-o! (Joi, 30 aprilie 2015, 18:57)

      mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui Marius Muntean

      Ce nu intelegi, postacule! Sau te faci ca nu intelegi...
  • +1 (9 voturi)    
    La cestiune, stimabililor! (Joi, 30 aprilie 2015, 15:17)

    ofCAER [utilizator]

    Stiti d-stra ce pensie primeste un procuror care, dupa Revolutie (obligatoriu cu "R"!), n-a facut altceva decit sa deie "NUP"-uri?
    Stiti d-stra ce pensie primeste un judecator care, idem!, n-a facut altceva decit sa trinteasca dosare?
    Pe cind si o ancheta a CSM in trecutul onor magistratilor romani?!
    Despre asta vorbeste Base...
    • +2 (6 voturi)    
      Cine vorbeste? (Joi, 30 aprilie 2015, 18:58)

      mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      In ce calitate vorbesti, postacule??? Cunosti tu sistemul?? Stii cate examene se dau pentru a ajunge magistrat?
      • -1 (1 vot)    
        Stimate domn, (Vineri, 1 mai 2015, 7:48)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

        In primul rind, am uitat sa mentionez: NUP-urile si trintirea dosarelor le-au facut contra cost (sau diverse alte avantaje).
        In al doilea rind, d-stra scrieti "cate examene se dau" iar eu am scris despre cei care au iesit deja la pensie...
        In al treilea rind, nu ati dori d-stra sa intrati prin arhivele judecatoriilor si tribunalelor si ale parchetelor, sa faceti o statistica si sa o prezentati public? Sa-mi dati peste nas, primesc!, dupa care eu, iata, va promit public sa va numesc "marius al IV-lea"!
  • +6 (10 voturi)    
    ! (Joi, 30 aprilie 2015, 15:18)

    vas [anonim]

    dar declaratiile lui Ponta nu afecteaza justitia ,atunci cand el a promis "puscarie pentru Udrea si Base"?.Rezulta ca nu mai avem nevoie de justitie. Si sa-l intrebe "cesemeul"pe Ponta cum reuseste iel sa faca una ca asta
  • -1 (11 voturi)    
    Nota de plata (Joi, 30 aprilie 2015, 15:27)

    Nosferatu [anonim]

    As fi de acord cu dl Basescu daca, si doar daca, imi va prezenta "nota de plata" a tuturor bunurilor dobandinte de domnia sa , incepand cu 1990 si pana in prezent. Inclusiv cheltuielile de intretinere, concediile s.a.m.d.
    Daca nota e corecta , ceea ce acuza dansul va fi litera de lege ptr mine! Daca nu...
    Ce ne tot prefacem ca nu stim?! Cum poti sa faci capitalism fara capital? Si cum poti sa faci capital din munca cinstita? Sunt cateva sanse la cateva milioane, iar mediul propice ptr aceste sanse a aparut mult mai tarziu dacat capitalul autohton.
    Oameni politici care nu au activat nicioadata in mediul privat sunt mai bogati decat privatii. Asa ceva se poate doar prin furt, dl Basescu! Si orice ati argumenta dvs , orinunde ai arunca cu piatra poti fi sigur ca nimeresti un vinovat!
    Hai, pa !
  • 0 (12 voturi)    
    Libertatea de... aberare (Joi, 30 aprilie 2015, 15:50)

    marki [utilizator]

    „Această perfectiune este o minciuna.”
    Deh, gura păcătosului...
    „A fost prea mult pentru un om care a militat zece ani si o voi mai face inca zece in favoarea continuarii proceselor de consolidare si imbunatatire a functionarii justitiei."
    În ce calitate va face acest lucru, nu ne spune ex-președintele, „cetățeanul oarecare” care „beneficiază (aș zice mai degrabă „abuzează”) de libertatea de exprimare..."
    Vorbele astea sforăitoare ar mai putea păcăli doar pe naivii care cred că a fost Providența întruchipată, și nu un om mărunt, interesat, cu „idealuri” la fel ... (Și cu gura mare, desigur... :))
  • +6 (14 voturi)    
    Traian Basescu, un tata grijului! (Joi, 30 aprilie 2015, 16:12)

    hotnewsfil [utilizator]

    Referindu-se la fiintele din lumea animala si cea vegetala, romanii spun ceea ce au observat de milenii : 'ce traieste, creste!
    Acest dicton se aplica si in cazul justitiei. Si ea a reusit, in ciuda vicisitudinilor prin care a trecut, sa traiasca. Si ea, in felul ei, fiind vie, va creste.
    Tara are nevoie vitala ca ea sa ceasca multi ani , de acum, inainte.
    Traian Basescu a scos-o la aer, a invatat-o sa mearga pe drumul drept, fiind sigur ca asa va continua, ca nu se va abate, din motive meschine, din interese personale ale unor iresponsabili.
    Traian Basescu ne-a incredintat-o. Trebue sa veghem asupra bunei ei dezvoltari, sa nu contacteze suferinzi de boala imoralitatii, care sa-i stagneze cresterea, sa o piperniceasca prin otravire.
  • 0 (10 voturi)    
    Du-te ma si te culca! (Joi, 30 aprilie 2015, 18:54)

    mihai1986 [utilizator]

    Ma plictistesti si pui zilnic aceeasi placa, esti cucul de la ora 5...Ai devenit ridicol, rad copiii de gradinita de tine....penibilule!
  • -1 (5 voturi)    
    E clar (Joi, 30 aprilie 2015, 19:40)

    Rafaila [utilizator]

    Astia vor sa-l suspende :))
  • +2 (10 voturi)    
    pana la Basescu (Joi, 30 aprilie 2015, 20:01)

    adi [anonim]

    Nu puteti nega faptul ca pana la Basescu nici un mare hot nu a avut de suferit.Faptul ca nu i-a pedepsit pe toti de odata si ca i-a luat selectiv.... se poate.Criteriile de selectie au fost cam ciudate...totusi e mai bine decat nimic.A fost un pas inainte chiar daca in unele cazuri pedepsele s-au dat cu exces de zel.