Traian Basescu il ataca pe Klaus Iohannis: Nu a existat presedinte atat de absent si indiferent fata de partidul sau alianta care l-a sustinut

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:49 Actualitate | Politic

Imaginea de profil de pe pagina de Facebook a lui Traian Basescu
Foto: Facebook
Fostul presedinte Traian Basescu l-a atacat dur astazi pe actualul locatar de la Cotroceni pentru ca "ca domnul Iohannis a decis ca vrea sa guverneze cu PSD-ul lui Ponta" si pentru ca este indiferent fata de alianta care l-a sustinut in alegeri.

Mesajul lui Traian Basescu se intituleaza "Presedintele absent". Hotnews.ro a fost prima publicatie care a folosit in spatiul public aceasta caracterizare fata de activitatea lui Klaus Iohannis.

Intr-o postare pe Facebook, fostul sef de stat sustine ca "nu a existat presedinte atit de absent si indiferent fata de partidul sau alianta care l-a sustinut in alegeri, precum domnul Iohannis. Fie ca vorbim de domnii Iliescu si Constantinescu, fie ca ne referim la mine, toti am facut cite ceva pentru a ne sustine partidele".

"Se pare ca domnul Iohannis a decis ca vrea sa guverneze cu PSD-ul lui Ponta si dupa 2016, facindu-se a nu observa umilintele la care il supune domnul Ponta. O fi bine ?", mai scrie Traian Basescu in postarea de pe siteul de socializare.










7598 vizualizari
  • -13 (33 voturi)    
    asa si? este doar un pensionar avid de putere (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:54)

    jackalphonse [utilizator]

    si eu i am injurat pe toti presedintii de pana acum, dar n am fost publicat.
    poate era pilit omul, nu trebuie sa l necajiti publicandu i toate mormaielile.
    in plus, mai are si necazuri. toata familia este vizata de DNA si "echipa mea" cam intra dupa zabrele si are dosare penale nesolutionate. si eu as bea si as zice la suparare prostii in locul lui.
    • -3 (15 voturi)    
      Ponta premierul pus de Basescu (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:49)

      Obiectivul [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu l-am votat pe Johanis. Dar este suparator sa vezi ca orice miscare este criticata. Este clar ca orice va face ziaristii cu epoleti de la Ev Zilei secondati de postacii platiti cu 30 bani il vor critica. Se vrea evident devirea de la adevarata problema a lui Basescu si anume raspunderea pentru incarcatura penala a faptelor lui in special in legatura cu asocierea cu inculpata Udrea Elena si relatia sa cu lumea interlopa - vezi dosarul Mircea Bascu actualizat cu ultimele depozitii. Dar despre Ponta se uita ca Basescu este cel care l-a facut prim-ministru si au cooperat apoi destul de bine. Apoi Ponta a castigat alegerile si asta e realitatea care a mostenit-o Johanis de la Basescu. Uitati-va acum Johanis este plecat intr- misiune importanta aceea a convinge tari ca Italia in integrarea in spatiul Shengen a Romaniei. Si vizita la Vatican in plus. Se uita ca acest obiectiv NU a fost atins de Basescu. As vrea sa recaptulam vizitele lui Basecu din 2010 (vezi Ziarul Financiar 06 Dec 2010).
      A fost in 8 tari Albania, Lituania, Bulgaria, Kazahstan Moldova, Slovenia, Macedonia cea mai importanta fiind in Japonia pentru un imprumut. Numai tari din est, nimic cu adevarat important. Cu rezultate zero asa cum spune ZF. Repet nu l-am votat pe Johanis dar este evident ca este mult superior lui Basescu cel care a izolat Romania. Ganditi-va la relatia tensionata cu Franta si la faptul ca nu am avut ambassador american aici decat recent. Are cineva curajul sa ia punct cu punct toate atributiile prezideniale si sa arate ca in 5 luni Johanis a reusit mai mult decat Basescu intr-un intreg ani? Desigur mostenirea lui Johanis este grea si mai e mult de facut, dar drumul mi se pare corect. Poate un purtator de cuvant mai bataios si plin de umor si bascalie care sa puna la punct ziaristi neobrazati si politicieni penali ar fi de dorit. In fond asta e electoratul, vrea telenovele si manele politice.
  • -10 (26 voturi)    
    asta incearca sa fie bagat in seama (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:00)

    scepticu [utilizator]

    Dupa cum am mai spus, e in sevraj de cand nu mai are putere in vena.
    Singurul presedinte care a facut ceva se cufunda acum in penibil si va ajunge in galeria marilori clovni alaturi VadimMedicamente.
    • -5 (11 voturi)    
      asa zic si eu, (Miercuri, 29 aprilie 2015, 14:03)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      ca nu se poate deloc obisnui cu statutul de (ne)presedinte, mai bine zis cu faptul ca a nu mai detine puterea. Asa ca il ataca pe cel care o detine... cu tot felul de motive puerile.
      La experienta lui ma asteptam sa fie mai ponderat, nu de alta, dar stie bine ca toti gargaragiii sfarsesc pana la urma la DNA.
  • 0 (32 voturi)    
    Președintele și constituția (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:01)

    getodacul [utilizator]

    Din păcate pentru Băse, Președintele, conform consituției chiar trebuie să fie echidistant față de partide și instituții.
    Rolul președintelui nu este de a ține partea unui partid anume.
    • +17 (25 voturi)    
      CITITI CU ATENTIE (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:44)

      anti_q [utilizator] i-a raspuns lui getodacul

      A spus partidul sau alianta care L-AU SUSTINUT IN ALEGERI. Nu partidul SAU, sau partidul din care a venit. Eu l-am votat pe Johannis tocmai pentru a-i impiedica obraznicia politica a lui Ponta. Ca mine suntem milioane. Mi se pare normal ca presedintele ales pe o astfel de premiza sa ma reprezinte si sa-l scuture pe Ponta cand acesta se obrazniceste politic. Pana acum mi se pare ca Johannis II REPREZINTA PE CEI CARE AU VOTAT CU PONTA, nu pe noi, ceilalti... Asa ca, ce spune Basescu nu e nelegitim...
      • -5 (17 voturi)    
        revenind la constituție ... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 14:04)

        getodacul [utilizator] i-a raspuns lui anti_q

        Eu am citit cu atenție și am pretenția să citești și tu cu atenție, de data asta, constituția.

        Indiferent cine te-a votat pentru președinție, constituția iți cere să fi echidistant. Rolul tău ca președinte este să ai grijă ca instituțiile statului să funcționeze și să respecte la rândul lor constituția.
        A lua partea unui partid sau coaliții politice, nu face parte din atribuțiile constituționale ale președintelui.

        Dacă tu l-ai votat pe Johannis pentru a te scăpa de Monta, este problema ta și vina ta.
        Supărat pe Johannis poți fi doar în momentul în care el nu reacționează la încălcări ale constituției de către guvern/prim ministru/parlament.
        Dar nu poți fi supărat pe el pentru faptul că nu ia partea coaliției care l-a susținut în alegeri. Ar însemna că tu ai pretenția de la președinte să încalce constituția.
        • +7 (11 voturi)    
          Nu ai citit bine (Miercuri, 29 aprilie 2015, 14:49)

          _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui getodacul

          Dacă zici că ai citit Constituția, scrie-ne te rog articolul (copy-paste) unde scrie că trebuie să fie "echidistant politic".

          Nu ai citit atent Constituția. Iar acum ii dezinformezi pe cei care chiar nu au citit și cred pe bune că tu ai citit-o cu atenție.
        • +7 (11 voturi)    
          bla (Miercuri, 29 aprilie 2015, 15:06)

          anti_q [utilizator] i-a raspuns lui getodacul

          - Chestiunea asta cu ECHIDISTANTA e o gogorita pentru puristi. Cand spunem ca Basescu a reusit sa intareasca Justitia (care pana la el nu avea curaj sa se atinga de nici un politician corupt) nu ne mai deranjeaza ca NU a fost echidistant, ca s-a implicat CREATIV in procesul de intarire a acestor institutii. Cum credeti ca s-a intamplat asta? Prin magie? Prin rugaciuni? Trimitand comunicate si indicatii Parlamentului care se grabeau sa le urmeaze??? Sa fim realisti. Avem un referendum de consultare a romanilor pe care parlamentul il ignora copios si n-am auzit nici o reactie ferma impotriva acestui scandal. Cand Johannis a fost intrebat care e atitudinea presedentiei privind solidaritatea parlamentarilor impotriva cererii DNA in cazul lui Sova a spus "Am VAZUT ca s-au coalizat impotriva cererii DNA". Atat. Pai asta VAZUSEM SI NOI. Intrebat ce parere are despre proiectul de marire a pensiilor parlamentarilor raspunsul a fost "Mi se pare normal sa le mareasca la oamenii de cultura !". :)) Precum vedeti, Johannis e intruchiparea echidistantei. Fata de TOTI si de TOATE. Si de uz si de abuz. La urma urmei, e cam asa: cea mai sigura metoda sa fii echidistant e sa NU FACI NIMIC.

          - Si asa de dragul argumentului, daca tot suntem puristi constitutionali, am si eu o intrebare. Principiul e ca presedintele reprezinta interesele romanilor. Ale tuturor. Si ale celor care l-au votat si al celor care nu l-au votat. Suna frumos. Cliseu. Dar cum se pune asta in aplicare? Cum se reprezinta interesele a 23 milioane de romani CARE VOR LUCRURI DIFERITE???? Cum faci asta ECHIDISTANT? :)))

          - Putem discuta cu elefantul in camera si sa ne prefacem ca nu exista sau putem discuta realist ca oameni care stiu cum functioneaza politicul.
        • -2 (6 voturi)    
          @getodacul arre dreptate (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:19)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui getodacul

          CK si anti_q scrieti probabil pentru 50 de bani la cate aberatii spuneti. a inceput bese sa dea simbriile probabil.
          CK, constitutia chiar spune ca presedintele sa fie echidistant intre coalitii (politice sau nu!!! ). din cauza asta bese era sa fie din nou suspendat pentru ca s-a pozat cu infractoarea udea din pmp in perioada electorala.
          anti_q, gogorita esti tu cand spui ca bese a intarit justitia. i a dat curaj ca sa o foloseasca drept arma si acum incearca sa strice curajul ca sa scape el si infractorii lui
          • 0 (2 voturi)    
            Tipic (Miercuri, 29 aprilie 2015, 21:50)

            anti_q [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            - Noua marota e "postaceala". Folosita steril de ambele parti. Cum spui ceva care nu convine esti acuzat ca esti postac si platit. Crede-ma, ca daca sunt prost (for argument's sake) sunt prost gratuit. Ca sa iti dau o satisfactie.

            - N-ai inteles nimic din ce am spus despre echidistanta. Am spus ca e un MIT. Vorbe frumoase. Asa cum ideea democratiei, ca politicienii numiti de noi ne reprezinta interesele NOASTRE este un mit. Adevarul crud e ca statul a fost capturat de clasa politica. Democratia nu inseamna doar investirea unor alesi la fiecare 4-5 ani. In sfera inalt ideatica a Constitutiei poti gasi conceptul de echidistanta. In realitatea politica mai greu.

            - Chestionezi formularea ca "Basescu a intarit justitia" pentru a spune apoi ca "i-a dat curaj". Semantici. Cat despre folosirea Justitiei pe vremea lui Basescu, banuiesc ca este adevarat. Justitia, aflata in ghearele politicului, n-a ajuns si n-o sa ajunga independenta peste noapte. E un proces de durata. Banuiesc ca uneori a fost folosita asa cum este folosita uneori acum. Sunt capabil de nuante de care nu sunt sigur ca tu esti.
    • +13 (17 voturi)    
      ar trebui sa fie echidistant (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:49)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui getodacul

      Ai dreptate, echidistant, NU SLUGĂ LA P$D, care zilnic îi arde câte o scatoalcă, ba cu legea finanțări, ba cu codul fiscal, ba cu ICR, ba cu votul pentru vozganian și șova,... mă întreb, la desele întâlniri de taină cu plăgiuță cine o fi pe post de pisic?
    • +12 (16 voturi)    
      Greșit. Nu ai citit Constituția ! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 14:04)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui getodacul

      ARTICOLUL 84

      (1) În timpul mandatului, Preşedintele României nu poate fi membru al unui partid şi nu poate îndeplini nici o altă funcţie publică sau privată.

      Deci, conform Constituției, nu poate fi membru de partid.

      DAR îsi poate exprima orice părere, despre orice partid, oricând dorește. Poate fi simpatizant al acestuia. Constituția nu-i interzice asta. Punct.

      Nu știu dacă ați sesizat nuanța lui Basescu, cu privire la PMP. A zis că este simpatizant al acestui partid. Nu a fost niciodata membru al PMP cât a fost președinte.
  • +18 (30 voturi)    
    Nu-l ataca, il " zugraveste ",ca-i palid sasul ! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:01)

    Plagarus [utilizator]

    Iohann nu merita sa fie atacat,ca-i inatacabil in grandoarea si suficienta lui.
  • -5 (11 voturi)    
    "a ne sustine partidele?" (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:09)

    krk [anonim]

    Pai parca presedintia era echidistanta, chiar si dupa amarata aia de constitutie.

    Sunt sigur ca Basescu a facut doar o mica greseala neintentionata. Voia sa spuna ca e bine ca un presedinte nu isi sustine partidul de origine, iar daca partidul ala nu e in stare sa obtina majoritatea si singur doar n-o sa rezolve presedintele problema (eventual vorbind la tv, ca altceva ce ar putea face?).
  • -8 (16 voturi)    
    ACRU (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:22)

    benicio [utilizator]

    Nu e nimeni langa el sa-i dea niste castraveti murati cand mai are "indispozitii" din astea?
  • -8 (16 voturi)    
    Iohanis face ce trebuie sa faca un presedinte (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:23)

    jackalphonse [utilizator]

    besescu chiar nu intelege ca felul in care guverna el prin marioneta boc era criticabil.
    de exemplu, ultima oara Iohanis a trimis in parlament o noua lege BigBrother. asta face presedintele, nu guverneaza. cate legi marca boc au fost trimis einapoi de basescu? de ce ar fi facut-o, doar chiar presedintele guverna atunci.
    in opinia lui bese, nu poti sa fii presedinte fara sa te afisezi zilnic la teveu si sa ti ataci adversarii, sa urli cat te tin plamanii ca lupti impotriva coruptiei in timp ce apropiatii erau corupti pana in maduva oaselor. a creeat o justitie CURAJOASA (nu musai onesta) prin care a atacat adversarii si acum denigreaza propria creatie (asa facut si cu partidele pe care le a pastorit, este tipic pentru el).
    • +10 (14 voturi)    
      iar parlamentul face ceva... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:53)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      iar parlamentul face ceva pe fițuicile lui Iohannis, începe cu p și se termină în iș. Până și cu sesizarea la CCR a dat-o în dară (sau a luat-o în barbă)
    • +5 (11 voturi)    
      adica sa se plimbe..!! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:59)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      .. dupa un presedinte care se implica( putin sau mai mult decit trebuia), acuma e unul caruia i se falfaie de ce petrece prin tara
  • +3 (11 voturi)    
    Really..? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:23)

    HardCorePolitics [anonim]

    "Hotnews.ro a fost prima publicatie care a folosit in spatiul public aceasta caracterizare fata de activitatea lui Klaus Iohannis."

    Asa si? Nu mai are nimeni voie sa o foloseasca?:))
    Conteaza macar ca ati spus voi primii ce observa toata lumea?
  • +12 (26 voturi)    
    Basescu nu-i sfant dar are dreptate! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:32)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Iohannis este o catastrofa! Nu merita sustinut PSD, nu merita sustinut PNL, nu merita sustinut partidul lui Udrea. Banditii par sa fi preluat iar haturile!
  • -9 (9 voturi)    
    Ponata premierul pus de Basescu (Miercuri, 29 aprilie 2015, 13:48)

    Obiectivul [utilizator]

    Nu l-am votat pe Johanis. Dar este suparator sa vezi ca orice miscare este criticata. Este clar ca orice va face ziaristii cu epoleti de la Ev Zilei secondati de postacii platiti cu 30 bani il vor critica. Se vrea evident devirea de la adevarata problema a lui Basescu si anume raspunderea pentru incarcatura penala a faptelor lui in special in legatura cu asocierea cu inculpata Udrea Elena si relatia sa cu lumea interlopa - vezi dosarul Mircea Bascu actualizat cu ultimele depozitii. Dar despre Ponta se uita ca Basescu este cel care l-a facut prim-ministru si au cooperat apoi destul de bine. Apoi Ponta a castigat alegerile si asta e realitatea care a mostenit-o Johanis de la Basescu. Uitati-va acum Johanis este plecat intr- misiune importanta aceea a convinge tari ca Italia in integrarea in spatiul Shengen a Romaniei. Si vizita la Vatican in plus. Se uita ca acest obiectiv NU a fost atins de Basescu. As vrea sa recaptulam vizitele lui Basecu din 2010 (vezi Ziarul Financiar 06 Dec 2010).
    A fost in 8 tari Albania, Lituania, Bulgaria, Kazahstan Moldova, Slovenia, Macedonia cea mai importanta fiind in Japonia pentru un imprumut. Numai tari din est, nimic cu adevarat important. Cu rezultate zero asa cum spune ZF. Repet nu l-am votat pe Johanis dar este evident ca este mult superior lui Basescu cel care a izolat Romania. Ganditi-va la relatia tensionata cu Franta si la faptul ca nu am avut ambassador american aici decat recent. Are cineva curajul sa ia punct cu punct toate atributiile prezideniale si sa arate ca in 5 luni Johanis a reusit mai mult decat Basescu intr-un intreg ani? Desigur mostenirea lui Johanis este grea si mai e mult de facut, dar drumul mi se pare corect. Poate un purtator de cuvant mai bataios si plin de umor si bascalie care sa puna la punct ziaristi neobrazati si politicieni penali ar fi de dorit. In fond asta e electoratul, vrea telenovele si manele politice.
    • +4 (8 voturi)    
      Se pare (Miercuri, 29 aprilie 2015, 15:07)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Obiectivul

      Ca tu esti postac platit cu 30 de bani.
      Mai sus ai pus aceeasi postare. Crezi ca ti-o deconteaza stapanul tau mincinos? Ar fi trebuit sa schimbi si tu ceva pe ici pe colo, sa nu zica lumea ca te autoplagiezi!
      Lasa-l pe Basescu. Oricum nici pana la glezne nu-i ajungi. E liber sa aiba orice opinie.
      Daca nu l-ai votat pe Iohannis sa inteleg ca l-ai votat pe pontache? Atunci totul se explica
    • +1 (3 voturi)    
      ! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 18:01)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Obiectivul

      N-am inteles mare lucru din ce-ai scris( lasa ca nici cu gramatica nu prea stai bine) dar atata-l lauzi pe Iohannis( pe care nu l-ai votat) incat se impune o singura concluzie: esti postac.
  • +2 (10 voturi)    
    da (Miercuri, 29 aprilie 2015, 15:53)

    I [utilizator]

    explicatia e simpla: Basescu a muncit pentru a ajunge presedinte, Iohannis s-a trezit cu postul in brate. Sunt oameni care au "loc de munca" si oameni care "au post" sau "servici". Diferenta e ca primii muncesc, iar ultimii doar incaseza leafa.
  • -5 (13 voturi)    
    Niște sfaturi... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 16:09)

    marki [utilizator]

    Opriți-vă, domnule Băsescu! Nu mai înveninați atmosfera, și așa foarte încinsă, de pe scena politică!
    Pe umărul cui mai plângeți acum? Ce vă mână atât de tare în lupta asta cu morile de vânt?
    De ce țineți să vă bateți întruna cu pumnul în piept, etalându-vă meritele? Știți ce părere au românii despre „lauda de sine”, nu?
    De ce nu lăsați timpul să decidă ce a fost bun și ce nu, în cei 10 ani în care ați condus țara?
    Aveți prea mult timp liber? De ce nu vă cumpărați o undiță, în loc să pescuiți în ape tulburi?
    p.s. În caz că ați uitat, vă amintesc ce spuneați deunăzi despre Emil Constantinescu: „președintele care n-a lăsat nici o dâră în politica românească”...
  • +7 (9 voturi)    
    OH. (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:11)

    Nea Costica [anonim]

    Am si eu o intrebare ca simplu cetatean : pe cine trebuie sa dau in judecata pentru faptul ca nu s-a pus in aplicare rezultatul referendumului prin care s-a hotarat parlament cu o singura camera si 300 de parlamentari ? Asta apropos de constitutie. Oare smecherii aia din ONG-uri de fac ? ONG-urile alea care tot implementeaza democratia in Romania, ca de atatea implementari nu nai vedem padurea din cauza copacilor . Unde sunt Pipidi , Cumpanasu , marii ziaristi , analisti etc , etc ? Are curaj MARELE pnl sa se bata pana la ultima suflare pentru mine , un umil cetatean al acestui popor ? Sau cetatenii sunt una si poporul e alta ? Poate asa o fi si eu nu stiu . Astept lamuriri de la expertii comentatori in meandrele constitutiei . Cu stima , NC .