Klaus Iohannis, in vizita oficiala in Italia luni si marti. Seful statului va fi primit de presedintele si premierul italian

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 26 aprilie 2015, 14:41 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis efectueaza o vizita oficiala in Italia luni si marti, seful statului avand programate intalniri cu omologul sau italian, premierul Matteo Renzi, presedintele Senatului si reprezentanti ai comunitatii romanesti.

Programul vizitei lui Klaus Iohannis:


27 aprilie:

  • aprox. ora 9.15, Aeroportul International Henri Coanda din Otopeni, Salonul oficial - declaratie de presa (oportunitati de imagine pentru toti jurnalistii acreditati);
  • ora 13.30 (ora Romaniei), Roma (Republica Italiana), Palatul Quirinale - sosire si intampinare de catre Presedintele Republicii Italiene, domnul Sergio Mattarella (oportunitati de imagine pentru cameramanii si fotografii acreditati)
  • ora 13.35 (ora Romaniei), Roma (Republica Italiana), Palatul Quirinale - convorbiri cu Presedintele Republicii Italiene, domnul Sergio Mattarella (oportunitati de imagine doar pentru cameramanul si fotograful oficiali; imaginile vor fi transmise de indata presei acreditate);
  • ora 14.15 (ora Romaniei), Roma (Republica Italiana), Palatul Quirinale - dejun oferit de Presedintele Republicii Italiene, domnul Sergio Mattarella, in onoarea Presedintelui Romaniei, domnul Klaus Iohannis;
  • ora 16.30 (ora Romaniei), Roma (Republica Italiana), Palatul Giustiniani - sosire si fotografie oficiala cu Presedintele Senatului, domnul Pietro Grasso (oportunitati de imagine pentru toti jurnalistii acreditati);
  • ora 16.35 (ora Romaniei), Roma (Republica Italiana), Palatul Giustiniani - convorbiri cu Presedintele Senatului, domnul Pietro Grasso (oportunitati de imagine doar pentru cameramanul si fotograful oficiali; imaginile vor fi transmise de indata presei acreditate);
  • ora 19.10 (ora Romaniei), Roma (Republica Italiana), Palazzo della Cancelleria - intalnire cu reprezentanti ai comunitatii romanesti din Republica Italiana (oportunitati de imagine pentru toti jurnalistii acreditati).

28 aprilie:


  • ora 11.00 (ora Romaniei), Roma (Republica Italiana), Palatul Chigi - sosire si fotografie oficiala cu Presedintele Consiliului de Ministri, domnul Matteo Renzi (oportunitati de imagine pentru toti jurnalistii acreditati);
  • ora 11.05 (ora Romaniei), Roma (Republica Italiana), Palatul Chigi - convorbiri cu Presedintele Consiliului de Ministri, domnul Matteo Renzi (oportunitati de imagine doar pentru cameramanul si fotograful oficiali; imaginile vor fi transmise de indata presei acreditate);
  • ora 16.00 (ora Romaniei), Roma (Republica Italiana), Accademia di Romania - intalnire cu studenti romani din Republica Italiana (oportunitati de imagine pentru toti jurnalistii acreditati).










2210 vizualizari
  • +4 (14 voturi)    
    Ati inteles sau sunteti manusa lui PONTA (Duminică, 26 aprilie 2015, 14:45)

    SRA [utilizator]

    Ce va lua din ITALIA cum exemplul pentru ROMANIA il asteptam in ELVETIA !

    Imediat trebuie sa gandeasca sistem de sanatate si educatie ¨

    Modernizarea statului, nu convorbiri ci proiecte agendate, infrastructura rutiera accidentele de circulatie rutiera, Malpraxisurile, reducerea somajului la tineri, SALVATI Tineretul !

    case de asigurare de sanatate private, renuntarea la sistemul public de asigurare casa unica, guvernanta spitalelor universitare, Guvernanta Universitare, Eliberarea din sistemul public a 400'000 functionari, Renuntarea a sustine LENEA si MEDIOCRITATEA din sistemul public !

    Cordialement
    • -8 (16 voturi)    
      tu (Duminică, 26 aprilie 2015, 15:32)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ce vrei sa spui nevorbitorule de limba romana?
      • +10 (16 voturi)    
        Dar tu (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:06)

        anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        stii pe ce lume esti? Ai iesit vreodata din Romanistan, ca sa-ti permiti sa-ti dai parerea? Si daca ai iesit din tara aceea, a fost si pt altceva decat pt "shopping"?!
        • -11 (13 voturi)    
          o daaa! (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:25)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

          am iesit din Romania si nu doar ptr cumparaturi ca trioul udrea-bica-topoliceanu!
          si stiu foarte bine pe ce lume traiesc,dar vad ca tu esti total vadut pe bani publici furati!
        • -1 (9 voturi)    
          catre (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:34)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

          ivan puturosenk,alias anar..
          e drept la leningrad nu am fost!
          tie iti pasa de Ro?
          • +2 (10 voturi)    
            Postacule, pe mine nu ma plateste Rusia! (Duminică, 26 aprilie 2015, 17:29)

            anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            ... Am - slava domnului - un job suficient de bine platit aici, in Vest, incat sa pot da impozit pe salariu de 10 mii pe an!
            Ceea ce scriu este din simpla observatie a lucrurilor de aici, din Vest (asa ca, sunt intru totul de acord cu SRA).
            • -3 (7 voturi)    
              tu (Duminică, 26 aprilie 2015, 19:19)

              miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

              platesti impozit in vest?
              oooooooooo! pai acolo sa votezi si sa-ti "esprimi"opiniile!
        • -1 (3 voturi)    
          urat gandesti! (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:02)

          rochiri [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

          Adica trebuie sa iesi din Romania sa ai dreptul sa iti dai cu parerea?
          Romanistan nu stiu ce tara este!
    • 0 (8 voturi)    
      sau (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:32)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      gavarit maskva!
    • -4 (12 voturi)    
      Cordialement (Duminică, 26 aprilie 2015, 17:58)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ce treaba are, băi frate, preşedintele cu infrastructura rutieră şi accidentele de circulaţie?! V-aţi obişnuit cu un tătuca gen Băsescu (pe modelul Stalin) care să se ocupe de toate şi să se bage în toate. Degeaba trăieşti dincolo, că tot cu mentalitate comunistă ai rămas.
      • +3 (7 voturi)    
        are mare legatura (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:50)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        pentru ca atunci cand sova deseneaza pe hartie autostrazi si PM il scapa de mititica cu mana plina de a parlamentului lui totocicleanu presedintele trebuie sa suspende parlamentu nu autostrazile.
        • -2 (2 voturi)    
          Iar debitați prostii? (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:56)

          marchi [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          Președintele poate să dizolve Parlamentul după cum vrea mușchii lui? Ai auzit de articolul 89 din Constituție? Dacă nu (și în cazul în care nu faci parte din vreun „regiment de postaci”), ia de-aici!
          (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
          (2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.
          (3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.
  • +11 (25 voturi)    
    oportunitati de imagine pentru toti jurnalistii ac (Duminică, 26 aprilie 2015, 15:02)

    MicaS [utilizator]

    1.L-a invitat cineva?
    2.Merge si "prima doamna cu picioare frumoase " ?
    3.Cu ce avion merge caci in ritmul asta termina banii presedintiei si apeleaza la imprumuturi
    4.A rezolvat toate problemele interne si trece la cele externe ?
    • +17 (25 voturi)    
      punctul 3. (Duminică, 26 aprilie 2015, 15:36)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui MicaS

      A inchiriat de la SPACE X,un shutle ,ca sa faca doar 10 minute.
      Cost 100.000 dolari.
      In alta ordine de idei...nu ma intereseaza agenda multimedia cu poze de pus pe FB in schimb vreau sa stiu despre ce proiecte se discuta.
      Investitii,eliminarea abuzurilor din Sicilia,migratia nord africana...banalitati din astea.
      Ca sa platesti avion sa-ti tragi poze cu columna lui Traian si sa le urci pe FB...patetic.
      • -10 (20 voturi)    
        mda (Duminică, 26 aprilie 2015, 15:42)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        o sa muriti de curiozitate toti postacii platiti ruso-basisti!
        trebuia sa-i aprobati voi programul?asa faceati cu basescu?asa faceti cu putin?
        • +7 (17 voturi)    
          iaca si tu! (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:28)

          torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Mai scuteste-ma cu mizeriile asta cu ruso-basistii tai!
          Prefer sa mor de curiozitate decat prost ca persoana matalutza!
          Si pe de alta parte ar trebui sa-mi multumesti pentru ca cel putin pun contra pe o situatie care tie ti se pare OK.
          Spune-mi si mie ce ti se pare OK la vizita asta?
          Ce concluzii tragi?Ce decizii se vor lua?
          Cum se va imbunatatii viata romanilor din Italia dupa aceasta vizita?Vom mai avea cazuri de romance abuzate,violate,sechestrate?Dar de romani ucisi discretionar pe motive etnice?
          Ti se va mai spune tigan cand vei merge in ITALIA?
          Daca numai placa ruso-basistii stii sa o reciti inseamna ca aplaudai formarea USL si ai plans cand s-a rupt!!!!!!!!!
          Mai gandeste si cu creierul tau ca de-aia te-ai nascut cu el!!!!
          • +4 (10 voturi)    
            torna_fratre, (Duminică, 26 aprilie 2015, 17:31)

            anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

            din gresala, v-am dat un "minus". Mii de scuze, caci sunt de acord cu dvs!
          • -5 (13 voturi)    
            Dacă prostia ar durea (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:00)

            Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

            te-ai zvârcoli în chinuri şi într-o continuă agonie la ce enormităţi poţi să debitezi.
            • +3 (7 voturi)    
              torna, torna fratre! (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:45)

              thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              Bravo! Tine-o tot asa! Suntem putini ramasi pe baricade , dar suntem toti pentru unul si unul pentru toti.
          • -6 (12 voturi)    
            scuteste-ma tu! (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:07)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

            care e expertiza ta in a aprecia necesitatea si oportunitatea unei vizite prezidentiale?
            viata romanilor din italia,ma intereseaza la fel de mult cat l-a interesat pe matelot viata mea in Romania!
            tu nu veazi ca bati campii?viata romanilor in italia,romance violate,romani ucisi discretionari,categorisire drept tigan,nu sunt de cand e presedinte Klaus I. ACESTE PROBLEME SUNT GENERATE DE MIGRATIA MASIVA A ROMANILOR IN ULTIMII 10 ANI!
    • -3 (9 voturi)    
      Presedintele se ocupa de extern; (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:14)

      Alo? [utilizator] i-a raspuns lui MicaS

      Daca respecta Constitutia.. da' vad ca ati ramas cu idei putine si fixe.. deh, de pe vremea presedintelui jucator;
  • -13 (21 voturi)    
    cainele (Duminică, 26 aprilie 2015, 15:37)

    miculescu-rucar [utilizator]

    moare de drum lung si prostul de grija altuia!
    in ceea ce priveste sursa de finantare,daca se termina banii,se suplimenteaza cu sumele incasate din confiscari de le udrea si cocos,precum si din recuperarea banilor platiti postacilor din furaciune!
    • +8 (14 voturi)    
      Da' banii ... (Duminică, 26 aprilie 2015, 17:25)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      ..care ar trebui recuperati de la Voiculescu nu sunt buni pentru Iohannis? Sau banii paltiti tie ca sa postezi tampeniile pe care le postezi? Auzi la el: "ruso-basisti". Asta e nou. Pana acum ceva timp il injurati pe Basescu pentru faptul ca e sluga la "licurici" si ca nu da o sansa relatiilor cu China si Rusia, iar acum sunt "ruso-basisti". Auzi .. Serghei asta, parca e nume rusesc, nu?...
      • -4 (8 voturi)    
        da (Duminică, 26 aprilie 2015, 17:58)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        serghei e nume rusesc!dar eu sunt roman
        banii de la voiculescu sunt buni ptr.bugetul de stat!
        tu,postac platit din banii publici furati,te freaca grija de banii udrei?vor fi luati toti la bugetul de stat,inclusiv cei incasati de voi!+penalitati!
        eu nu incasez bani de la nimeni;din proprie initiativa si din nemarginita ura fata de base si camarila lui voi posta si voi arata adevarata fata a impostorului!
        fata de voiu,doar mila!
  • +4 (6 voturi)    
    "in vizita oficiala" (Duminică, 26 aprilie 2015, 15:55)

    victor L [utilizator]

    luni si marti.
    Atunci nu este "in vizita", ci va fi.
  • +8 (14 voturi)    
    presedinte zburator, asa pas cu pas (Duminică, 26 aprilie 2015, 16:50)

    mnicku [utilizator]

    face inconjurul lumii.

    Se pare ca stie bine " ce poti lucra azi lasa pe maine" asa ca nu mai bine plec in vizite .
    La capitolul Key Achievements :
    - poze fara numar si fara valoare, decit sentimentala
    - postari FB, la fel fara numar
    - dotarea cantinei prezidentiale
    - problemele tarii, ... mai pot astepta pina in 2018.
    Planul pt mandatul II
    sa dorm putin mai mult
    sa reiau vizitele externe
    TBD
    • +3 (9 voturi)    
      trebuie sa fie cu ochii mari (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:02)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      si sa tina evidenta spagilor primite de Mihalache de la companiile aeriene cu care zboara meister-primarele.
  • +5 (9 voturi)    
    Pt. KiWI,baga ceva kerosen in perfuzii"dr"WcP ? (Duminică, 26 aprilie 2015, 18:25)

    Plagarus [utilizator]

    Urmeaza sa mai bantuie, de data asta pe jos, la pelerinajele de pe "drumul" Presedintelui , blandul si nevinovatul Iohann ?
  • +7 (9 voturi)    
    Mamaliguta noastra (Duminică, 26 aprilie 2015, 19:04)

    florin_f [utilizator]

    tare mi-e teama ca speranta noastra se va transforma intr-o mamaliguta care va exploda :0) . A facut treaba buna la Sibiu, da Sibiu e locuit de sibieni, Roamnia de Romani... si Rromani si unguri si multi borfasi. Sunt tare curios cum va arata Romania in 5ani. Da simt din ce in ce mai mult lipsa marinarului :(
    • +1 (3 voturi)    
      gresit .Sibiul e locuit 70% de oltenii (Duminică, 26 aprilie 2015, 23:57)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui florin_f

      veniti din TG Jiu si Craiova. Nu-i chiar asa cum se spune in Sibiu. Mergi citeva zile prin Sibiu si te vei lamuri ca nu a facut KI minuni de vitejie.
  • +5 (9 voturi)    
    Iohannis începe să devină șters. (Duminică, 26 aprilie 2015, 19:08)

    vali47 [utilizator]

    După cum//discută//Iohannis cu românii cred-că în curând ne vom întreba cine este președinte.
  • +5 (11 voturi)    
    ...statul roman... (Duminică, 26 aprilie 2015, 19:11)

    ALTAN [utilizator]

    ...nu are bani pt http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Risipa+la+all+inclusive

    ...are in schimb bani fara limita pt vizite externe ale presedintelui insotit desigur si de prima-doamna,ca si pt concedii de odihna in locatii exotice ,pt acelasi cuplu,la fiecare 100 de zile...
    • -4 (8 voturi)    
      daca (Duminică, 26 aprilie 2015, 19:30)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      n-ai fi naucit de propaganda basista,si ai avea cat de cat o cultura generala economica,ai sti ca banii nu sunt fara numar,ci conform bugetului aprobat,iar cutumele diplomatiei implica insotirea de catre sotie(daca ai asa ceva,care sa fie altceva decat gospodina si nu esti restrictionat de cel mai mare proiect politic).
      in vacante se duce unde vrea BANUL LUI! base la ciresica si neptun,Klaus in Madeira.
      alipirea chestiei cu risipa de la all incl...de presedinte,se potriveste ca nuca-n perete!
      • +1 (5 voturi)    
        ...serios???... (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:47)

        ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        ...si...pleaca singur???...neinsotit de SSP-isti,secretari/e??? si fara alt personal care insoteste seful statului pe toata perioada mandatului???...si la Consiliul European ,tot cutuma l-a ''obligat'' sa-si ia consoarta...si..si...mai sunt inca multe de enumerat...risipa baiatule pe banii nostrii ,doar pt ca are un pact de ''neagresiune'' cu prim-sinistrul si acesta ii da bani fara numar...ce crezi ca am uitat cum acelasi sinistru ii taia banii presedentiei la fiecare rectificare bugetara?...asa ca altadata cind ai de gind sa combati ,fa-o pe date concrete nu incercind sa manipulezi...
  • -3 (9 voturi)    
    parere (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:06)

    rochiri [utilizator]

    Urmaresc de foarte multa vreme hotnews (ani...!)...dar sincer cred ca incepe sa isi piarda din obiectivitate!
    si acum pentru cei care posteaza aici : cred ca sunt foarte multi postaci....de pe vreme lui Udrea...!
    • +1 (5 voturi)    
      te numeri printre ei? (Duminică, 26 aprilie 2015, 21:06)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      printre postacii lui Udrea?
      :-)
    • -2 (6 voturi)    
      Că bine zici... (Duminică, 26 aprilie 2015, 21:18)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Postacii de mai sus au fost trimiși „pe teren” să tulbure apele, să dea din gură, să înjure, să dezinformeze, să calomnieze... Uitând, desigur (dacă au știut vreodată) că Președintele se află într-o vizită oficială, și că politica externă este cea mai importantă prerogativă a unui șef de stat.
      p.s. Am și eu unele obiecții cu privire la anumite „atitudini” ale noului președinte, dar de aici și până la a calomnia și insulta... e cale lungă.
  • 0 (4 voturi)    
    Seful statului . . . . (Duminică, 26 aprilie 2015, 20:36)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . va AVEA INTALNIRI CU Presedintele si premierul Italian, nu VAFI PRIMIT cum gresit spuneti in titlu Presedintele sau premierul oricarei tari din lume primeste pe cei de rang inferior functiei lor si au intalniri cu cei egali lor!
  • +1 (5 voturi)    
    Citind acest articol am ajuns la o concluzie: (Duminică, 26 aprilie 2015, 21:07)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Presedentia incearca sa se apere posibil la ideea lui mihalache prin stilul jigodesc abordat de postacii probabil platiti de mihalache.
    O astfel de aparare nu reuseste decat sa ma treaca din tabara dezamagit-tacutilor fata de Iohannis in dezamagit-combatant.