Adrian Nastase: Multe dintre tarile UE se orienteaza spre alte zone, cum ar fi zona BRICS, Romania a ramas blocata pe linia politica din 2005

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2015, 14:38 Actualitate | Politic

Adrian Nastase
Foto: Agerpres
Adrian Nastase afirma ca Romania a ramas blocata pe linia politica din 2005, in conditiile in care, din punct de vedere economic, ar trebui acordata o atentie mai mare zonei BRICS, din care fac parte Brazilia, Rusia, India, China si Africa de Sud, in conditiile in care la nivelul Uniunii Europene se remarca o "renationalizare" a politicilor europene.

''Uniunea Europeana se schimba fundamental. Noi am intrat in Uniunea Europeana intr-un moment cand exista un entuziasm in interiorul Uniunii, exista un mare entuziasm in Romania, o mare speranta ca Romania se va dezvolta cu fondurile europene, proiectele de preaderare avusesera un mare succes. Intre timp, lucrurile s-au schimbat, in Uniunea Europeana in primul rand. Dupa 2004, dupa ce noi am incheiat negocierile, 2005 a insemnat deja un declin foarte puternic, politic in primul rand. Faptul ca in Franta, Irlanda referendumurile au demonstrat o reactie negativa fata de evolutiile din UE, felul in care criza din 2008 a marcat evolutia interna in UE, toate acestea au creat o situatie noua si as spune ca asistam la ceea ce as numi o renationalizare a politicilor europene'', a spus Adrian Nastase, citat de Agerpres.

Fostul premier a mai spus ca schimbarile din Uniunea Europeana necesita o reevaluare a intereselor si pozitiilor Romaniei.

''Ceea ce parea, intr-un fel, o idee extraordinara, aceea a federatiei europene, ideea unei natiuni europene, toate acele proiecte extrem de ambitioase la nivelul Europei s-au topit in forme de egoism national pe care le vedem multiplicate si amplificate in ceea ce priveste primirea sau respingerea migrantilor, diferite politici in domeniul economic si asa mai departe. Este evident ca aceasta schimbare in UE, care nu mai este uniunea in care noi am intrat, dupa 10 ani noastre'', a afirmat Adrian Nastase.

Acesta sustine ca "multe dintre tarile Uniunii Europene se orienteaza si spre alte zone, cum ar fi zona BRICS, zona formata din Brazilia, China, Africa de Sud, Rusia samd".

"Noi am ramas blocati pe o linie politica lansata in 2005, care evident este extrem de importanta din punct de vedere al securitatii nationale, dar din punct de vedere al evolutiilor economice, in mod evident, ar trebui sa fie amendata, asa cum se intampla in relatiile altor state membre, cu tarile din acest grup'', a mai spus Nastase.

Nastase si-a lansat, joi, la Targoviste, volumul 'Cele doua Romanii''.

Pe de alta parte, Adrian Nastase a scris, pe blogul lui, ca presedinte Klaus Iohannis "se afla sub presiunea publica de a continua modelul lui Traian Basescu, iar faptul ca se pastreaza, pana acum, in spiritul Constitutiei, de 'presedinte-arbitru' este considerat, de unii, a fi o dovada de slabiciune si ineficienta".

"Promovarea de catre Klaus Iohannis a ideii de 'revenire la normalitate' trebuie sustinuta, in pofida tuturor celor care doresc revenirea la conflict politic. Nimic nu este mai ridicol sa spui ca nu exista baza constitutionala pentru consultarile cu partidele politice, desi chiar Traian Basescu a organizat cateva astfel de consultari! Cu totii ne putem intreba, mai curand, care a fost baza constitutionala pentru conceptul de 'presedinte-jucator'? Sau pentru introducerea presedintei ICCJ in 'echipa' sa?", a argumentat acesta.










3122 vizualizari
  • +22 (26 voturi)    
    El Insusi Poate deveni cetatean PIGS, pardon (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:43)

    un domn [utilizator]

    BRICS daca isi doreste..dupa Talharirea banului public chiar isi poate allege tzara unde sa isi cumpere un judet care sa il boteze Corn(u) of BRICS
  • +25 (29 voturi)    
    WTF? (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:48)

    dan [anonim]

    cine pana mea este Adrian Nastase si de ce un puscarias isi mai da cu parerea si de ce il mai bagati in seama?
    Maine poimaine poate iar preda drept la universitate, nu?
  • +25 (29 voturi)    
    Nu vreau sa stiu (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:48)

    smc [utilizator]

    Nu vreau sa stiu ce opinii are Adrian Nastase.

    Nu am citit, nu vreau sa citesc, nu vreau sa stiu, nu exista acest individ.
  • +18 (22 voturi)    
    Si a vorbit in calitate de...? (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:50)

    mr_mojo [utilizator]

    Pe cine interesează ce spune el?
    Nu înțeleg de ce i se face reclama pe aici.
  • +10 (14 voturi)    
    Liniste! (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:55)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Vorbeste plagiatorul.
  • +17 (17 voturi)    
    pai nici nu ma asteptam la alta linie de la tine (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:00)

    cristi_an [anonim]

    la mancat "caramizi" sa te duci to cu gasca ta...
    este incredibil cum a reusit sa invie asta...
  • +15 (17 voturi)    
    dle prim ministru (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:08)

    sachei [utilizator]

    daca imi dati voie
    1. brazilia este in rahat si oricum este prea departe de noi. au cistigat mult din exporturile de materii prime catre china si cam atit. nu vad ce am exporta noi acolo
    2. rusia - este si ea in rahat iar dupa ultimele evolutii nato nu cred c-ar cumpara de la noi nici macar bors ca se trezeasca din mahmureala
    3. india si china - cauta piete noi pt exporturile lor, in nici caz sa cumpere de la noi ceva
    4. Africa de sud??? e chiar ridicol sa vorbim de afaceri romanesti acolo.
    asa ca, in primul rind hai sa ajutam firmele romanesti sa nu moara cu totul. hai sa-i ajutam sa aiba de lucru in Romania si nu mai dam toate contractele strainilor. dupa aia, va garantez ca se vor descurca si singuri
  • +22 (24 voturi)    
    Dar Sile Camataru si Fane Spoitorul ce opinie au (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:12)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Toti infractorii parnaiasi isi dau cu parerea despre politici internationale de mare nivel, scriu carti si emit judecati de valoare despre Presedintele tarii. Chiar daca a avut expertiza in zona externa popo nu are calitatea morala de a vorbi despre politica externa a tarii (vezi scrierile lui Titulescu - cel mare nu cel mic- despre morala si valori in politica externa). Opiniile lui sunt la fel de importante ca a celor doi colegi de "Acadamie de Infractori".
  • +18 (18 voturi)    
    Pai ati furat voi tot hotilor! (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:14)

    CristiC. [utilizator]

    "exista un mare entuziasm in Romania, o mare speranta ca Romania se va dezvolta cu fondurile europene, proiectele de preaderare avusesera un mare succes. "

    Deci ceilalti au putut face. Si nu e ca si cum UE nu ne-a dat si noua aceeasi sansa. Fonduri au fost si mai sunt inca. Dar politicienii nostri nu s-au concetrat sa faca autostrazi, sa modernizeze administratia, sistemul sanitar si educatia, Toti au fost numai pe furt si pe imbogatire. Si acum vine cel mai hot dintre toti sa ne spuna ca de fapt modelul UE a fost gresit. NU! Modelul hotiei voastre fara limite a fost gresit.
  • +9 (9 voturi)    
    brics, brics (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:24)

    thebblack [anonim]

    sau mai degraba (b)RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR(ics)
  • +14 (14 voturi)    
    Reabilitare.... (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:43)

    Johanis [utilizator]

    De ce-i mai prezentati pe cei aflati in perioada de reabilitare, pe cei care au facut puscarie?
  • +13 (13 voturi)    
    ăstea-s sfaturile pe care i le dă lui Aurescu? (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:48)

    Kentt [utilizator]

    l-a ce-i folosesc astfel de sfaturi lui Aurescu?
    ca să ţină cont de ele?
    ca să nu ţină cont de ele?
    şi-atunci ce rost consfătuirile cu condamnatul Năstase?
    ca să arătăm că toată lumea bună contribuie la politica externă a României?
    penibil
  • +15 (15 voturi)    
    Reabilitare (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:49)

    Adrian Nastase [anonim]

    Propun sa scoatem si alti infractori din puscarie si sa ne arate calea cea dreapta. Cu siguranta Romania se va indrepta spre zari mai bune. Poate chiar toti intelectualii ar trebui sa treaca pe la puscarie, altfel cum naiba sa ajungi inapoi pe ecrane. Numai asa o sa ai admiratia tuturor analfabetilor din presa.

    Sus cu puscariasii! Sus cu infractorii! Haideti stimati "jurnalisti"....ajutati-i!
  • +20 (20 voturi)    
    Nastase regreta pana la moarte integrarea Ro in UE (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:51)

    CetateanLogat [utilizator]

    Trebuia sa se refere la BRICS, nu putea sa spuna pe sleau ca i-ar surade ca Romania sa se orienteze in directia Rusia. :-) Mentionarea aspectului economic este doar o smecherie ieftina, o tara macinata de coruptie sistemica nu are sanse sa se dezvolte economic (nu ma refer la "baroni" si "moguli"). "Uniunea Europeana se schimba fundamental", insa NU SI VALORILE pe care aceasta le sustine. De exemplu, in UE statul de drept este o realitate, spre deosebire de Rusia, in care oameni ca Nastase (de la varful puterii) nu ajung sa raspunda in fata legii pentru fapte de coruptie. Acest aspect se pare ca il deranjeaza teribil pe Nastase la "modelul european", mai ales dupa experienta "beciului domnesc".
  • +16 (16 voturi)    
    Năstase, nota 4, treci la loc (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:55)

    _CK_ [utilizator]

    Acest pușcăriaș PSD-ist n-ar trebui să mai dea sfaturi. Mintea lui este cea care a rămas blocată la politica din 2005.

    Cine se mai uită în gura lui Năstase ? Nu mai scrieți articole despre el. Îi faceți prea multă publicitate, degeaba.

    Oare era mai bine dacă nu greșea ținta, atunci când a apăsat pe trăgaci?
  • +8 (8 voturi)    
    tovarase ... (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:48)

    jeje [anonim]

    ... emigreaza in Rusia si lasa-ne !
    Daca cineva din Rusia crede ca acest individ mai are vreo bruma de amarati care sa "creada in el" ... este de bine ! Inseamna ca Rusia nu are vectori credibili cu care sa ameninte Romania.
  • +7 (7 voturi)    
    Aditza,ai grija sa nu te caute iarasi la CORNitze (Vineri, 24 aprilie 2015, 17:05)

    Plagarus [utilizator]

    Pentru tine BRICS-ul a fost lipitura cu tanti Preoteasa, dupa care te-ai re''grupat" cu tzatzi Miculescu si da-i drumul la marea capatuiala, pe model austriac !
  • +5 (5 voturi)    
    Bai Aditza , (Vineri, 24 aprilie 2015, 19:01)

    antiMazeta [anonim]

    Te-ai plictisit la CORNU si vrei sa ne plictisesti si pe noi?
    Pai daca publicul ii cere lui Klaus Iohanis sa continue stilul lui Base (mata dixit), inseamna ca stilul ala este bun sa puna joarda pe jeguri ca voi pesederbedeii!
  • +3 (3 voturi)    
    hahaha (Vineri, 24 aprilie 2015, 19:30)

    ampersand [utilizator]

    Exista si fular Burberry versiunea BRICS? :D
  • +2 (2 voturi)    
    dupa ce a devenit miliardar (Vineri, 24 aprilie 2015, 23:04)

    rov [utilizator]

    spoliind acest popor, acum incearca sa-l vanda la rusi...
    Sper sa i se reevalueze averea.
    Totodata vrem ca ponta sa se delimiteze de infractor.