STS va scana cartile de identitate la urmatoarele alegeri, pentru a elimina votul multiplu si turismul electoral

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2015, 16:04 Actualitate | Politic

La urmatoarele alegeri, cartile de identitate vor fi scanate cu echipamente achizitionate deja de Serviciul de Telecomunicatii Speciale, pentru a elimina votul multiplu si turismul electoral, a declarat, la Europa FM, presedintele Comisiei pentru Cod Electoral, deputatul liberal Mihai Voicu.

Acesta a explicat ca STS a testat deja scanerele inca de acum doi ani, iar acestea vor fi folosite la alegerile locale de anul viitor, daca si Camera Deputatilor voteaza aceasta modificare a legii, aprobata deja de Senat.

Pe de alta parte, parlamentarii vor vota, pana la sfarsitul acestei sesiuni, Legea votului prin corespondenta.

Deputatul Mihai Voicu spune, la Interviurile Europa FM, ca romanii aflati in strainatate vor trebui sa se preinregistreze la Autoritatea Electorala, dupa care vor primi acasa buletinul de vot si o declaratie pe proprie raspundere.

Pana in acest moment, senatorii au votat 3 din cele 5 legi alectorale, iar ele vor intra pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor in urmatoarele saptamani, pentru a putea fi promulgate pana in luna iunie. In acest fel, urmatoarele alegeri locale si generale, care vor avea loc in 2016, vor putea fi organizate dupa noi reglementari.










7526 vizualizari
  • +25 (29 voturi)    
    Wow (Joi, 23 aprilie 2015, 16:08)

    Je__ [utilizator]

    Am intrat in sec 21.
    Incredibil?

    Si sesizarea de duplicat e realtime? Sau la final, se scot duplicatele...si se iau de urechi dublu votantii?

    Nu de alta...dar si pana acum se puteau scana listele si identifica duplicatele.
    • +29 (31 voturi)    
      :) (Joi, 23 aprilie 2015, 16:15)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Se baga CNP-ul intr-o baza de date live. Daca e deja inregistrat se compara cu imaginea scanata.

      Daca respectivul a calcat pe bec, se pun bratarile, se inchid usile. Preferabil sa se arunce si cheia.
      • -7 (19 voturi)    
        Scanarea buletinelor este o eroare grava (Joi, 23 aprilie 2015, 17:27)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        Exista mii de sectii si deci scanere pentru cardurile de identitate. Ce garantii avem ca sute de mii de copii ale buletinelor nu ajung la cine nu trebuie, la diversi infractori.

        Pe de alta parte, partidul ce controleaza STS-ul, avind online la dispozitie, in ziua scrutinului, baza de date cu buletinele celor care au ales deja (pentru a putea respinge chipurile instantaneu orice tentativa de vot dublu) detine o libertate de miscare extraordinara pentru fraudarea rezultatelor, putind inseria imediat dupa ora inchiderii sute de mii de carduri ale celor care nu au votat (deoarece acelasi STS detine baza cu toate buletinele romanilor) comunicind in acelasi timp presedintilor de sectii loiali partidului sa introduca in urne un numar identic de voturi favorabile. Si cu asta cistiga alegerile.
        • +4 (8 voturi)    
          ca o comparatie (Joi, 23 aprilie 2015, 19:02)

          yyyxxx [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

          asa se face la firmele de telefonie pt a contracare pe cei care fac abonamente pe banda rulata sa ia telefoane si sa le vanda in targ. Se introduce cnp si restul datelor intr-o baza de date live si scanat ci. daca apare ca a mai luat in alta locatie se vede imediat si daca e nevoie de ci ulterior la politie e la fix. Sanse de abuzuri exista intotdeauna dar asta oricunde totusi va reduce foarte mult (nu eradica ca tot timpul sunt unii care gasesc brese in sistem) votul fraudulus
          • 0 (0 voturi)    
            Inregistrare cu 6 luni inainte = Zero votanti (Vineri, 24 aprilie 2015, 0:49)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx

            Daca se introduce prevederea obligativitatii inregistrarii, celor de peste granite, cu 6 luni inainte de alegeri, la o anumita sectie, atunci numarul voturilor in strainatate va scadea spre zero deoarece romanii din afara tarii nu au domiciliu stabil si nu stiu unde vor fi intr-o jumatate de an.

            In al doilea rind, cu 6 luni inainte nu sunt cunoscuti candidatii si drept consecinta nu ai nici un imbold sa te inscrii atita vreme cit nu stii cum va arata lista pe care trebuie sa pui stampila.
        • -2 (2 voturi)    
          Solutie simpla (Joi, 23 aprilie 2015, 21:46)

          silmix [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Vot obligatoriu...
        • +3 (5 voturi)    
          Tot timpul se vor gasi carcotasi (Joi, 23 aprilie 2015, 22:35)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          care nu inteleg ca nu exista sistem perfect. Dar, de curiozitate, daca dau cuiva o copie de pe cartea de identitate, ce se poate face cu ea? Ca nimeni nu trebuie sa accete copii fara sa vada si originalul...
          • 0 (0 voturi)    
            "Trebuie" cuvant cheie (Vineri, 24 aprilie 2015, 9:58)

            strutul [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Ca nu trebuie se stie, dar cauta pe net cazurile de imprumuturi cu buletinul altuia si vezi zeci de cazuri. Si e numai un exemplu. Pana la urma la un dosar trebuie doar copie dupa buletin.
            • 0 (0 voturi)    
              Eroare (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:24)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui strutul

              Sau asa ar trebui sa fie. De acord ca la dosar se pune numai copia, si e normal sa fie asa, dar NUMAI dupa confruntarea cu originalul. Deci daca functionarul accepta sa-ti dea imprumutul doar pe baza unei copii e treaba lui, tu nu raspunzi pentru asta.
        • 0 (0 voturi)    
          ha (Vineri, 24 aprilie 2015, 9:55)

          maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          acum asteptam si comunicatul patriarhiei care se va opune cu indarjire acestei masuri finca scanatul este lucru necurat si crestinii se vor simti pangariti de scanarile alea ... cum se gaseste mereu cate unu gica contra ... cum apare ceva modern cum apare cate un gica contra care combate evolutia ...
      • +4 (6 voturi)    
        poate (Joi, 23 aprilie 2015, 17:46)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        respectivul va calca pe altceva, nu pe bec....
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i atat de simplu (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:21)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Eu am aflat in fata listelor ca votasem deja. Pe acea lista!!! Cineva a presupus ca, nelocuind efectiv in acel orasel (sau in tara) nu ma voi prezenta la vot asa ca mi-au trantit numele pe o lista aleasa la intamplare, nu dupa adresa apoi cineva a semnat si votat in numele meu. Accidental, evident.

      De aici pana la frauda completa e un pas mititel. Ai deja liste cu nume si CNP-uri deci cat timp iai complicitatea comisiei din sectia de votare faci ce vrei.

      Scanarea buletinului e mult mai buna. SI sincer as merge pana acolo incat sa ecomand sa se faca o fotografie a omului si sa se ataseze in baza de date la inregistrarea votului. Pentru cei care isi fac griji poza deja e atasata la nume in evidenta populatiei dar asta ar descuraja comisia de vot sa lase oameni sa voteze cu un teanc de buletine.
  • 0 (14 voturi)    
    cea mai buna varianta... (Joi, 23 aprilie 2015, 16:20)

    IancuJianu [utilizator]

    ...este votarea cu deștu'... (sic)
    adica in real-time cu amprenta. ca baza de date este deja la politie, dari are cineva interes s-o faca?
    • +3 (9 voturi)    
      bravo (Joi, 23 aprilie 2015, 17:32)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Si sta Batman sa verifice 12 puncte de identitate ale amprentelor. Pana la alegerile de peste 4 ani tocmai bine se termina verificarea.
      • +4 (6 voturi)    
        exista softuri, neneaca. (Joi, 23 aprilie 2015, 18:31)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

        In cea mai saraca tara din Africa, Sierra-Leone, se face verificarea la granita "real-time", cu doua degete pe scaner (aratatoarele). Idem Columbia pentru sudamericani. Asta asa, ca fapt divers...
        In Ioropa, niet posibil???
  • +16 (22 voturi)    
    OMFG (Joi, 23 aprilie 2015, 16:20)

    vladf [utilizator]

    Va dati seama? In secolul in care deja trecem la panorama STS descopera ID scanner.

    Acelasi scanner pe care tot ei il foloseau deja la intrarea in Parlament.

    Acelasi scanner care se foloseste in aeroport ..... vai de mama noastra.
    • +11 (13 voturi)    
      N-aș da vina pe STS (Joi, 23 aprilie 2015, 16:48)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      Sigur că STS știe și încearcă să folosească tehnologiile astea eficiente. Așa ceva s-a testat deja pe la alegerile legislative parțiale de prin 2010. Problema este că atunci când organizator de alegeri devine unul ca Dragnea, evident că nu mai este interesul să se verifice ca alegerile să fie corecte.
      • +2 (2 voturi)    
        Evident nu e vina STS (Joi, 23 aprilie 2015, 22:38)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Daca legea nu prevede, poate sa aiba STS-ul si cel ma tare computer si sistem, tot nu poate face nimic.
  • +8 (14 voturi)    
    Alta solutie tampita (Joi, 23 aprilie 2015, 16:45)

    finutza [utilizator]

    Pentru scanare trebuie echipamente, care costa. Multiplicati cu numarul de sectii de votare si veti obtine o cifra numai buna de dat pe mana unei firme de casa...
    Cel mai simplu este testarea online a fiecarui CNP, e nevoie doar de un pc, laptop sau chiar tableta, conectate prin internet la o baza de date centrala. Astfel se pot depista si votarile multiple, inclusiv unde si la ce ora a mai votat respectivul. Baza de date exista, ea e gestionata de Serviciile de evidenta a populatiei. Iar softul e banal, un elev de liceu bun la informatica il poate face intr-o zi.
    Dar sigur nu exista interes...
    • -2 (2 voturi)    
      Eu zic sa se voteze in mai multe zile.... (Joi, 23 aprilie 2015, 19:24)

      diverse123 [anonim] i-a raspuns lui finutza

      ....sa se faca economie, hi, hi.
      Astfel scanerele utilizate in prima zi sa se dea la sectiile din a doua zi si dupa aia la sectiile unde se va vota in a treia zi.
      Astfel si procentul de votanti va fi mai mare.

      Plus ca cea mai buna idee e sa se voteze de acasa, cum ai plati cu cardul.....sau prin corespondenta....si sa fie obligatoriu de acasa sau prin telefon...astfel s-ar economisi bani si cu sectiile de votare desfiintate.
  • +4 (8 voturi)    
    deci, solutii exista... (Joi, 23 aprilie 2015, 17:18)

    lili [anonim]

    Numai ca ani de zile parlamentarii nostri NU au facut nimic permitand votul multiplu si turismul electoral!
    Rusine!!!
    Nu stiu cum vom reusi sa scapam de penalii astia !
  • +8 (12 voturi)    
    Stati linistiti (Joi, 23 aprilie 2015, 17:31)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    in curand Ponta va acapara STS, iar votul va fi fraudat de P$D cu metode hi-tech.
  • 0 (4 voturi)    
    EXPECTATIILE MIORITICE ... (Joi, 23 aprilie 2015, 18:44)

    arheopterix [utilizator]

    ..cu un Sf ioan izbavitorul (varianta deutsch ) sunt nerealiste . E vorba despre un om cu calitati si defecte omenesti , dar care se stradueste (atit cit poate ) in mod cinstit . Acum toti exaltatii il fac albie de porci , fara sa ia in calcul ce s-ar fi intimplat cu P...Monta presedinte . Si eu l-am votat si sigur am sperat la mai mult , dar de aici pina la ce vad pe internet e distanta mare Dragi internauti de ce nu vreti sa depasiti caracterizarea pe care intr-un moment amar ne-a facut-o Petre Tutea .Incercati sa fiti mai putin viscerali si sa va puneti o intrebare : cu Monta pres , credeti ca se produceau legi ca cea despre care vorbim ? Va raspund eu -NU !
  • +2 (2 voturi)    
    S-a depasit orice limita! (Joi, 23 aprilie 2015, 18:50)

    S-a depasit orice limita [anonim]

    Rabdarea noastra fata de autoritatile romane este pusa la incercare zi de zi.
    As dori ca cineva cu greutate din viata politica romaneasca sa-i arate cu degetul in fata opiniei publice de la noi pe membrii Comisiei pentru Cod Electoral, in frunte cu seful lor, deputatul liberal Mihai Voicu.
    Si consecintele sa fie excluderea lor pe urmatorii 500 de ani de la orice functie unde pot lua decizii legate de nevoile cetatenilor.
    Nu vreau ca viata noastra sa depinda de astfel de indivizi.
    Dupa aceea se pot dedica la ce vor ei.
    De exemplu pot face o ferma de struti a caror carne s-o exporte prin Turcia la rusi.

    Despre subiectul in sine nu vreau sa comentez nimic. E evident ca e o stupidizenie ridicola.
    Propun redactorilor de la HotNews sa mearga la o scoala generala si sa intrebe elevii din clasele V-VII cum ar rezolva ei problema ieftin si eficient.
    Nu ma indoiesc ca vor auzi raspunsuri corecte la solutii evidente.
  • +2 (6 voturi)    
    Raspuns pentru finutza (Joi, 23 aprilie 2015, 19:17)

    Lucian [anonim]

    Finutza , ori ai sub 18 ani si nu ai fost in nici o sectie de votare ori te afli si tu in treaba si nu stii ce vorbesti.
    Pai cand iti vin10 alegatori la coada care vor sa voteze cat mai repde si sa nu se creeze aglomeratie tu crezi ca mai ai timp sa tastezi CNP-ul? tocmai asta face un scaner, citeste automat CNP-ul si interogheaza o baza de date si iti raspunde pe loc daca ai mai votat sau nu? Asa ca mai bine taceai. Solutia s-a aplicat si in alegerile partiale din Romania si a mers foarte bine, s-a aplicat si in R.Moldova.
    Votul nu se poate frauda pentru ca fiecare partid face numaratoare paralela. Chiar daca electronic se fura voturi la raportare, daca fiecare partid inventariaza exact procesele verbale din fiecare sectie atunci nu prea ai cum sa furi. la algerile prezidentiale din 2010 asta a facut PDL-ul de stiau mai repde rezultatul alegerilor. au raportat mai repede, printr-o aplicatie de tip SMS, situatia numaratorii buletinelor de vot conform procesului verbal incheiat de catre fiecare Biroul Electoral Judetan/local/comunal/satesc etc.Cu stima
  • 0 (2 voturi)    
    Election ink (Joi, 23 aprilie 2015, 19:20)

    M.Twain [utilizator]

    Nu inteleg de ce nu se folosește metoda cu cerneala aplicata pe deget, ar fi si simpla si eficienta.
    Sunt sigur ca exista și varianta de cerneala vizibilă doar sub ultraviolete, daca a avea un deget colorat pentru câteva zile e așa mare lucru.
  • +4 (6 voturi)    
    Woops! Dragnea risca sa-si piarda... (Joi, 23 aprilie 2015, 19:22)

    Lucky1 [utilizator]

    ....necesitatea de a exista.
    Pentru ce sa mai platesti favoruri de Vicepremier si Presedinte executiv al PSD - un adevarat Zaharia Trahanache la nivel national - "prezidentul comitetului permanent, comitetului electoral, comitetului scolar, comitetului agricol si al altor comitete si comitii".
  • -2 (8 voturi)    
    nu astia ne-au furat votul ultimele dati? (Joi, 23 aprilie 2015, 19:36)

    nu_am [utilizator]

    Serviciile secrete au furat votul tarii cand a castigat Baselu! Acum le dam monopol pe furat voturile? Nu am incredere in mercenarii lui Coldea!
    • +2 (2 voturi)    
      Agenturili! (Joi, 23 aprilie 2015, 21:37)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui nu_am

      Agenturili au fost! Nu ca Geoana si Nastase au fost prosti si hoti, ci a-gen-tu-ri-li!
  • -2 (2 voturi)    
    Eu (Joi, 23 aprilie 2015, 21:11)

    Mad [anonim]

    In ultimule 12 luni am primit 2 apeluri telfonice din neant , unul pe fix si altul pe nr de mobil la care am avut abonament acum 9 ani si e nr trecut pe cartela de 5 ani de la 2 persoane diferite Mii s-a spus numele si prenumele si adresa si la intrebarea mea de unde are numarul mi s-a raspuns ca dintr-o baza de date care e pe net. E imposibil sa fie in aceeasi baza de date si fixul si mobilul.Asta in conditiile in care orice contract am incheiat am cerut sa nu mi se foloseasca datele cu caracter personal in alt scop. Ati vazut reportajul ala cu reporterii care au gasit in gunoiul unui minister hartii cu date personale foarte importante ( adrese, cnp, datorii la banca)? La noi inca furtul de identitate nu are amploarea din alte tari. Decat sa ma trezesc precum ala de i s-a furat CI si a facut puscarie in Franta prefer sa nu mai votez. Daca accepta sa-mi scaneze cartea de alegator votez.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e mai simplu si mai IEFTIN (Joi, 23 aprilie 2015, 22:06)

    mary [anonim]

    sa fie dotata fiecare sectie de votare cu un laptop/tableta conectat prin internet la o baza de date centrala care sa testeze in timp real fiecare CNP al votantului si sa se descopere imediat frauda ?!
    Cineva din postantii mai sus dadea acesta solutie deja.
    Cei din Republica Moldova au implementat-o.
    Ca sa nu mai spun ca, in fara de costurile logistice imense, mi se pare ilegala scanarea Cartilor de identitate.
    Nu as vrea sa ma trezesc ca am facut niste credite cu buletinul fara sa vreau....
  • 0 (0 voturi)    
    Problema si solutii (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:25)

    strutul [utilizator]

    Problema: eliminarea votului multiplu astfel incat prin metoda aplicata sa nu se poate identifica persoana respectiva.

    Solutia 1 - cum a zis un coleg mai sus cu cerneala (invizibila). Esti murdar ai votat.

    Solutia 2 - Colectarea CNP-ului in baza de date distribuite (cel putin 4 baze de date la tot atatea institutii) astfel incat nici o entitate sa nu detina un CNP complet. Verificarea se face introducand cnp-ul si returnand un rezultat: votat, nevotat - adaugat in BD.