Hocus-pocus cu "problema maghiara". Presedintele Klaus Iohannis a avut doua mesaje pentru congresul UDMR: pe unul l-a sters de pe pagina Administratiei Prezidentiale, pe altul l-a citit un consilier la Cluj. Care este diferenta dintre ele?

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2015, 22:10 Actualitate | Politic

Presedintele Klaus Iohannis a avut doua mesaje radical diferite pentru congresul UDMR din 17 aprilie desfasurat la Cluj, la care au participat liderii tuturor partidelor mari cu declaratii de curtoazie la adresa Uniunii. In primul mesaj, presedintele Iohannis admitea ca minoritatea maghiara se confrunta cu o "multe chestiuni ramase nerezolvate", cu "subiecte sensibile", cum ar fi autonomia, si vorbea despre "extinderea drepturilor minoritatilor". Acest mesaj a aparut vineri pentru scurt timp pe pagina Administratiei Prezidentiale, dar a fost sters, dupa cum au descoperit jurnalistii de la Transindex.ro. Mesajul cu care consilierul prezidential, Laurentiu Mihai Stefan, a ajuns vineri la Cluj este mult mai scurt si nu mai face nici o referire la problemele maghiarilor, nici la autonomie.

Jurnalistii de la Transindex au descoperit ca un prim mesaj al presedintelui Klaus Iohannis pentru Congresul UDMR, pe care Adminisratia Prezidentiala l-a postat pe pagina oficiala vineri, 17 apriliee, era mult mai generos cu minoritatea maghiara, dar a fost intre timp eliminat. Totusi, textul s-a pastrat in memoria cache de la Google, de unde a fost recuperat. Acest prim mesaj a stat insa suficient de mult pe site-ul Presedintiei cat sa fie preluat de Mediafax, de Cotidianul, i Nasul TV, si Flux24,  acesta din urma fiind singurul site care a notat faptul ca mesajul lui Iohannis este "suprzinzator" intrucat afirma ca "drepturile maghiarilor nu sunt respectate". Sii aici insa, textul nu putea fi accesat la ora redactarii acestui material.

In acest mesaj, presedintele Iohannis avea cel putin doua fraze in care admitea practic ca minoritatea maghiara se confrunta cu probleme. Redam mai jos doua pasaje relevante:
  • "Exista multe chestiuni ramase nerezolvate, deziderate ale minoritatilor nationale privind respectarea efectiva a drepturilor conferite de lege, dar si nevoia de garantii mai bune pentru protejarea si promovarea identitatii lor nationale. Exista, in acelasi timp, multe provocari care vizeaza intreaga societate si clasa politica in ansamblul ei."
  • "Dialogul si constructia pas cu pas impreuna cu liderii politici ai majoritatii reprezinta singura solutie viabila. Doar asa putem evita calculele electoraliste sau discursurile pline de stereotipuri, cum se intampla adesea atunci cand se discuta in spatiul public despre autonomie. Subiectele sensibile in relatiile dintre majoritate si minoritate pot fi abordate doar pe calea dialogului, chiar daca eforturile necesare par uneori enorme si distanta dintre cele doua parti insurmontabila. Atat respectarea sau extinderea drepturilor minoritatilor, cat si decizii majore precum conturul regiunilor pot fi obtinute si consolidate doar deschizand si mentinand canale de comunicare cu toate partidele politice care au un cuvant de spus in politica romaneasca."

Jurnalistii de la Transindex sustin ca au contactat Administratia Prezidentiala, iar cei de la Biroul de Presa le-ar fi spus  ca versiunea mesajului ce se poate regasi pe siteul oficial este identica cu cea rostita de consilier." La intrebarea noastra, referitoare la motivul schimbarii textul initial (daca s-a intamplat din cauza mentiunii "problemei maghiare"), ne-au zis ca nu sunt abilitati sa ne raspunda", sustin jurnalistii de la Transindex.ro

In acest prim mesaj, presedintele Iohannis vorbea si despre coruptie si integritate, un subiect delicat in UDMR. Uniunea se confrunta cu problema deputatului fugar Marko Attila, in cazul caruia DNA a cerut arestarea preventiva, si cu cazul Nagy Zsolt, condamnat definitiv la inchisoare. Cei doi sunt aparati de UDMR, fiind considerati victime politice. "Putem creşte integritatea în politica românească dacă selectăm și promovăm oameni care nu sunt corupți sau coruptibili, care nu utilizează politica pentru a se îmbogăţi, ci pentru a aduce efectiv o contribuție la binele comunității", afirma Iohannis in mesajul sters, insa nici aceste consideratii nu se mai regasesc in mesajul citit in sala congresului de la Cluj.

Vezi mai jos textul sters de pe site-ul Administratiei Prezidentiale

iohannis comunicat initial by Ivy2008



Jurnalistii de la Transidex.ro au descoperit insa ca nu acest mesaj a fost citit la Congresul UDMR, ci unul mult mai scurt, fara nici o referinta la problemele minoritatilor, autonomie sau extinderea drepturilor minoritatilor. Mesajul citit de consilierul prezidential Laurentiu Mihai Stefan, este mult mai scurt si  nu mai contine nici o referinta la "subiecte sensibile", dupa cum rezulta si din fisierul audio recuperat de jurnalistii de la Transindex.ro.

Vezi mai jos noul text publicat pe site-ul Administratiei Prezidentiale

Comunicat Iohannis -After by Ivy2008


Presedintele Klaus Iohannis a declarat, pe 26 februarie, la Berlin, ca in Romania nu exista o problema maghiara si  ca "nu ne simtim amenintati de acest lucru", precizand ca minoritatea maghiara are reprezentanti politici in Romania, care sunt partenerii lui de discutie.

 Intrebat in cadrul conferintei de presa comune sustinuta cu Cancelarul Germaniei, Angela Merkel daca este ingrijorat de atitudinea Ungariei cu privire la protectia minoritatii maghiare, presedintele Klaus Iohannis a aratat ca "este clar ca interesul Ungariei pentru minoritatea maghiara din afara tarii este extrem de ridicat".

"In Romania, nu ne simtim amenintati de acest lucru, dar binenteles ca suntem foarte atenti cand un stat vecin manifesta un interes atat de ridicat fata de o minoritate", a precizat seful statului, citat de Mediafax.

Klaus Iohannis a tinut sa mentioneze ca "minoritatea maghiara are reprezentanti politici in Romania, care sunt partenerii sai de discutie".

"Cu acesti oameni politic ma intalnesc foarte des, discutam despre problemele respective si pot sa va asigur ca in Romania nu exista o problema maghiara", a mai afirmat Klaus Iohannis.


Citeste mai multe despre   









12710 vizualizari
  • +16 (18 voturi)    
    no surprise (Miercuri, 22 aprilie 2015, 22:20)

    MihaescuCorneliu [anonim]

    ...amatori...
    • +7 (7 voturi)    
      consilierii (Joi, 23 aprilie 2015, 9:53)

      brod [anonim] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

      ar fi păcat să piardă totul (încredere, prestigiu, funcţie) datorită unor diletanţi, poate chiar răuvoitori, pe care şi i-a luat în calitate de consilieri.
    • 0 (0 voturi)    
      iohannis (Vineri, 24 aprilie 2015, 18:34)

      balanco [anonim] i-a raspuns lui MihaescuCorneliu

      '''pas cu pas '' iti dai arama pe fata , draghe ioshca??
  • +3 (27 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 22 aprilie 2015, 22:43)

    roman dezamagit [anonim]

    Devastator.
    Nu-mi vine sa cred.
    Nu m-as fi gindit niciodata.
    Stirea asta e o lovitura naucitoare pentru Klaus.
    D. Tapalaga sterge pe jos cu Iohannis.
    Lovitura cumplita pentru UDMR.
    Klaus Iohannis a încălcat Constituția.
    Mai bine nu mai scria nici un mesaj.
    Un pas inainte, un pas inapoi.
    Regret ca l-am votat.
    • +6 (10 voturi)    
      Si eu l-am votat, cu tot neamul meu! (Joi, 23 aprilie 2015, 9:24)

      lare [anonim] i-a raspuns lui roman dezamagit

      Are Iohannis ceva, ca i s-a facut mila de maghiari !
      Ungurii se comporta extrem de urit cu Romania, parca RO, ar fi vasala Ungariei. Mereu este nemultumita si urmareste clar independeta Ardealului, ca apoi sa faca rocada.
      Chiar dl Iohannis nu stie, nu judeca, doar este crescut in Romania! Daca continua asa eu, unul si cu neamurile mele, il scoatem de la inima!
    • +1 (5 voturi)    
      Isi dau cu stangu-n dreptu'...... (Joi, 23 aprilie 2015, 10:31)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui roman dezamagit

      ......politicienii care au pus la cale "regionalizarea", in fapt, divizarea si destramarea tarii.
      Planul lor marsav continua neabatut si daca nu ar fi fost ticalosia cu Ukraina, acum am fi fost in plina activitate de "regionalizare".

      Mesajul duplicitar al "guralivului", a fost doar devoalarea prosteasca a planului subteran si ne ridica si semne de intrebare asupra legaturilor cu casa regala (alti romani).

      Cristoiu spunea ca Iohanis s-ar putea sa nu apuce sa isi termine nici primul mandat.
      Dupa aceasta devoalare a "ideilor" celui care este "presedintele tuturor romanilor", incep sa ii dau dreptate.
  • +6 (24 voturi)    
    vai (Miercuri, 22 aprilie 2015, 22:46)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de capul nostru cu asemenea presedinte, cu fiecare zi devine tot mai penibil.
  • +8 (16 voturi)    
    This is the man! (Miercuri, 22 aprilie 2015, 22:59)

    mcv [utilizator]

    De cate ori trebuie sa va mai spun?
  • +14 (20 voturi)    
    parerea mea (Miercuri, 22 aprilie 2015, 23:16)

    Tudor_Al [utilizator]

    nu trebuie sa existe autonomie. capitol incheiat. drepturile minoritatilor trebuie sa fie universale atat pentru minortati ca si pentru majoritate - pastrarea fiintei nationale si dreptul la libera practica a religie proprii, dreptul de pastrare al culturii proprii prin organizatii artistice, cursuri de limba, ziare, etc. dar toata lumea trebuie sa invete limba oficiala si sa doreasca sa faca ceva in tara asta, care pina una alta este a tuturor. toate, absolut toate experimentele astea in Europa au esuat lamentabil - Catalunia aproape independenta, UK mare sanse sa se desparta, liga nordului in Italia, inclusiv regiunea Tirolul de sud, etc. asa ca sa lasam la o parte tampeniile.
  • +13 (17 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 22 aprilie 2015, 23:39)

    Stal1947 [anonim]

    "Cetăţenii români, indiferent de etnia lor, aşteaptă de la clasa politică performanţă, profesionalism, bună guvernare." (citat din comunicat)

    Domnule Presedinte tocmai ati dat dovada de opusul acestor lucruri :(
  • +4 (12 voturi)    
    Si totusi presedintele are opinii! (Joi, 23 aprilie 2015, 0:12)

    Chiar Eu [utilizator]

    Si cand credeam ca presedintele nu are opinii, sau cel putin asa incerca sa para, observam foarte clar ca are opinii si chiar foarte clare: ""Exista multe chestiuni ramase nerezolvate, deziderate ale minoritatilor nationale privind respectarea efectiva a drepturilor conferite de lege, dar si nevoia de garantii mai bune pentru protejarea si promovarea identitatii lor nationale." Ba mai e si autonomia pe criterii etnice! Uite asa mai aflam si noi din optiunile domnului presedinte!
    • -5 (7 voturi)    
      comunicat (Joi, 23 aprilie 2015, 9:08)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

      Chiar nu e vorba nicaieri de autonomie pe criterii etnice ! Cat despre chestiunile si dezideratele minoritarilor, atatea cate sunt, Presedintele, minoritar etnic, este cu siguranta intr-o pozitie care-i permite sa vada aspecte pe care massa majoritarilor le ignora.
      • +2 (6 voturi)    
        Sunteti frate cu Ponta? (Joi, 23 aprilie 2015, 10:34)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui dorin valeriu

        Chiar asa ne mintiti in fata in ciuda tuturor evidentelor: "nu e vorba nicaieri de autonomie pe criterii etnice"?Ba in acest mesaj despre asta e vorba. E ciudat ca presedintele s-a exprimat si anterior pe teme legate de minoritati si parea satisfacut de situatia existenta ba chiar considera ca Romania e un exemplu. Ce s-o fi intamplat in comunicatul de fata?
  • +8 (12 voturi)    
    iata (Joi, 23 aprilie 2015, 6:16)

    lvnt [anonim]

    ...Un "lucru bine facut". :)
  • +4 (12 voturi)    
    IPOCRIZIE Periculoasa!!! (Joi, 23 aprilie 2015, 6:58)

    lili [anonim]

    Si NU m-ar mira sa aud ca "noul" PNL prezidential in frunte cu Dl presedinte Johannis negociaza in secret cu UDMR si ca le promite AUTONOMIA teritoriala mult-visata in schimbul sprijinului de a prelua PUTEREA mult-visata de el si PNListii lui!
    Dl Johannis confirma ca si el este din acelasi aluat politic dambovitean: ipocrizie, minciuna, interese de grup si NICI urma de INTERESE nationale romanesti!
    NU ma mira deloc, l-am votat ca sa nu iasa Ponta, dar am mai spus zilele trecute ca mari asteptari NU am, nu cred ca se va schimba mare lucru cu Johannis la Cotroceni...
    Sper sa nu ajung sa-l regret pe Basescu din acest punct de vedere, ii recunosc lui T Basescu PUTEREA de a tine lucrurile sub control in problema maghiara, tinand sub acelasi "control" si hotia portocalie de care acum sunt acuzati apropiatii lui !
    Rusine, Dle Johannis!
    O sa-l vedem maine poimaine pe Johannis raspunzandu-ne la o intrebare pe acest subiect si ne va da acelasi raspuns care NU spune nimic, stil Johannis....
    Mare dezamagire, ca la Emil Constantinescu...
    Sper sa nu fie si PERICULOASA....
  • +4 (10 voturi)    
    Arlechinoo! (Joi, 23 aprilie 2015, 7:26)

    Aquariuss [utilizator]

    Mai ramâne sa ne spună că mesajul a fost postat de primarul Johanis si nu de președintele Johanis !
    • 0 (4 voturi)    
      iata intr-adevar.. (Joi, 23 aprilie 2015, 9:39)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

      un nick name potrivit pentru el, avand in vedere jocurile lui politice si calea pe care o urmareste "pas-cu-pas"...Oricum e o papusa (nu ma mai obosesc sa aflu a cui, poate o faceti voi)..

      Arlechino!
  • -5 (7 voturi)    
    Johannis (Joi, 23 aprilie 2015, 9:02)

    dorin valeriu [anonim]

    Scandal degeaba ! Prima varianta continea cateva idei de bun simt; nu era vorba de concesii, de nedreptati suferite de maghiari, de sustinere a autonomiei.
    Unii ziaristi au tendinta de a exagera, de a "cauta pricine" oriunde, de dragul scandalului. Si nu de scandal avem nevoie ci de calm, discutii, cumpatare si intelegere !
    • 0 (0 voturi)    
      problema nu-i ce continea prima varianta... (Joi, 23 aprilie 2015, 18:11)

      lili [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

      Problema e ca prima varianta a fost stearsa repede de pe site-ul Presedintiei, iar a doua varianta, cea prezentata la congresul UDMR NU spunea nimic din ce spunea prima varianta!
      Cum comentati?!
      De ce au sters-o?!
      De ce varianta transmisa la Congresul UDMR era cu totul alta decat cea de pe site-ul Presedintiei?!
      Chiar nu aveti intrebarI?!

      Mie mi se pre ca seama a la Victor Ponta... raspunsurile alea de genul: intrebat despre pensiile speciale ale parlamentarilor, Ponta a raspuns: "Eu nu ma ocup de asta, eu ma ocup de pensiile milioanelor de romani"...si cate si mai cate exemple din astea la Ponta....
  • +2 (4 voturi)    
    duplicitate (Joi, 23 aprilie 2015, 9:29)

    eduar [anonim]

    Cred ca avem parte din nou de jumatati de adevar.
    Sa regret votul?
  • +1 (5 voturi)    
    stupoare (Joi, 23 aprilie 2015, 9:58)

    brod [anonim]

    domnule tapalagă, unde apare sintagma "autonomie pe criterii etnice"?!
    admit că unii dintre consilierii de la cotroceni sunt de tot râsul, gafează, fac prostii şi poate chiar potlogării.

    dar ca dan tapalagă să citeze şi să afirme nişte lucruri demne de un c.v. tudor şi a sa "românie mare" - asta întrece orice închipuire. probabil că e vina mea, desigur...
  • +1 (1 vot)    
    dezamagire (Joi, 23 aprilie 2015, 16:10)

    q [anonim]

    Acest comunicat al presedintelui JOHANIS a dat ```apa la moara```comunitatii maghiare sa dezmembreze ROMANIA Am votat in speranta ca este un cetatean roman de etnie germana ( un popor pentru care am toata admiratia ) dar m-am inselat ,ma simt tradat si prostit de aceasi gasca care a pus in genunchi acest popor care isi meruta soarta
    • 0 (0 voturi)    
      concret! (Vineri, 24 aprilie 2015, 10:39)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui q

      ... ce anume din respectivul comunicat vă face să vă simţiţi trădat?!
      poate manipulat.
      mai citiţi-l, vă rog, încă odată. cu multă atenţie!