Traian Basescu: Daca eu as fi fost presedintele ales pe 16 noiembrie, Ponta nu facea nici Revelionul ca prim ministru

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:07 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, sambata, la Galati, la o intrunire a Partidului Miscarea Populara (PMP), ca daca el ar fi fost presedintele ales pe 16 noiembrie, Victor Ponta nu facea nici Revelionul ca prim ministru. Basescu a adaugat ca in lipsa unei opozitii autentice in Romania, va juca el rolul acesteia asumandu-si chiar rolul de ''om orchestra", potrivit Agerpres.

''Dar pana una-alta o pot face si daca ati observat in ultima vreme ca nu exista opozitie o fac si eu pe opozitia, omul- orchestra. Si voi face o opozitie tot mai puternica pentru ca USL-ul este o realitate. El exista, intelegerile functioneaza si daca observati se feresc tare mult sa se deranjeze unii pe altii. Eu va spun in modul cel mai cinstit: daca eu as fi fost presedintele ales pe 16 noiembrie, Ponta nu facea nici Revelionul ca prim ministru. Dar asta-i viata. Pana la urma presedintele ales l-a consolidat atat de bine incat eu cred ca o sa-i para rau cat de curand ca a acceptat sa functioneze USL-ul', a spus Basescu.

Fostul presedinte a mai spus ca nu poate trece cu vederea faptul ca PSD si PNL, implicit premierul si presedintele, nu si-au asumat lovitura de stat din vara lui 2012, de aceea ii recunoaste doar ca fiind Alianta de la Grivco.

''Un lucru pe care eu nu pot sa-l trec cu vederea in relatia cu PSD-ul, implicit prim ministru, si presedinte, respectiv PNL-ul, este faptul ca niciodata niciunul nu a recunoscut eroarea loviturii de stat din vara anului 2012. Pentru mine ei raman Alianta de la Grivco', a precizat Basescu.

  • Basescu a explicat de ce nu se va inscrie in Partidul Miscarea Populara

Fostul presedinte Traian Basescu a explicat, sambata, la Galati, de ce nu se va inscrie in PMP. El a declarat ca partidele tranzitiei, ''incarcate de compromisuri si coruptie'', vor face pasul inapoi si vor fi inlocuite de elemente noi cum ar fi PMP, un partid care poate fi construit fara sa aiba in spatele lui tarele tranzitiei, fapt care il determina sa nu se inscrie in aceasta formatiune politica.

''In mod categoric partidele tranzitiei, in opinia mea, si-au facut datoria fata de tara, cu toate pacatele lor. Tara este in NATO, tara este in Uniunea Europeana, tara este sigura, astazi, cand vorbim. Dar a trecut vremea lor. Ca orice perioada de tranzitie, actorii tranzitiei, la un moment dat, trebuie sa faca pasul inapoi, sa lase loc unor elemente noi ale societatii, unor structuri politice noi, care sa nu aiba incarcatura compromisurilor din perioada de tranzitie. Nici incarcatura compromisurilor, nici incarcatura coruptiei, nici uzura perioadei de tranzitie. Acestea sunt motivele pentru care eu cred cu toata sinceritatea ca un partid nou cum este Miscarea Populara este un partid care poate da speranta si este un partid care poate fi construit pentru a arata ca un partid frumos, ca un partid in care romanii sa aiba incredere, care sa nu aiba in spatele lui tarele tranzitiei. Acesta este si motivul pentru care eu nu ma voi inscrie in PMP si voi ramane un partener al acestui partid atata timp cat partidul o sa aiba nevoie de experienta mea. Va asigur ca va veni si momentul in care veti avea suficienta experienta sa mergeti fara partener inainte', a spus Basescu.

Traian Basescu s-a aflat sambata la Galati unde a participat la intalnirea organizatorica zonala de sud-est a PMP, cu participarea organizatiilor judetene din Braila, Buzau, Constanta, Galati, Vrancea si Tulcea.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7110 vizualizari
  • 0 (80 voturi)    
    Cine l-a numit pe Ponta PM ? (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:12)

    Tzepe [utilizator]

    Oare cine l-a numit pe copi-lot PM ?
    Cine a semnat pactul de colaborare cu plagiatorul ?
    Sa fim seriosi, domnule Basescu !
    • 0 (56 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:34)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      pacat ca nu are simtul ridicolului.
      • +1 (17 voturi)    
        mda.. :)) (Duminică, 19 aprilie 2015, 1:51)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Il propunea pe Boc de 15 ori, pana il accepta parlamentul :))
    • +31 (47 voturi)    
      Mda... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 19:00)

      Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Oare cine i-a votat pe psd-isti la putere? Tocmai asta e, cateodata, cand nu ai sprijinul votantilor, nu poti face orice vrei, decat ce e legal. Ponta a putut sa faca si inca face ce vrea, pentru ca milioane de tampiti l-au votat. Nu a avut de ales si a trebuit sa-l numeasca premier tocmai pentru ca asta a fost vointa poporului care a ales psd-ul cu o majoritate f mare si pe urma psdul l-a sustinut pe el ca si premier. Oare ce altceva putea sa faca in aceste conditii? Comentati dar nici macar nu gaditi logic.
      • +4 (32 voturi)    
        ok,ok (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 19:32)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        si actualul presedinte ce putea face mai logica beton ? cu un parlament controlat de pinochio cine sa fie premier ? bunicu' ?
        • +15 (23 voturi)    
          Mai citeste o data... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 21:34)

          Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Da cine a zis ceva de actualul presedinte? Eu i-am raspuns la ce a scris. Si daca e sa-l adaugam la idee si pe Iohannis, da, ar putea sa faca, probabil ceea ce ar fi facut si Basescu, si anume un referendum pentru dizolvarea parlamentului, singura arma legala pe care o avea in conditiile date pentru ca e plin de condamnati si nu mai reprezinta poporul. Dar de ce sa-si strice el buna convietuire. El sta bine mersi la cotroceni si-si vede de treaba lui.
          • +1 (7 voturi)    
            slaba ideea cu (Duminică, 19 aprilie 2015, 8:38)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

            referendumul pentru demiterea tontalaului.
            cei care sunt pro-psd si implicit pro-tonta, ar fi perceput referendumul ca pe o continuare a actiunilor lui base impotriva "luminatului" copy-paste, iar pe johanis ca pe unealta lui base. rezultatul ar fi fost exact invers decat cel scontat, ceea ce i-ar fi dat aripi (vorba reclamei la red bull) ///cu zece identitati din fruntea psd si a guvernului.
          • +2 (6 voturi)    
            Un sfat pentru comentatorii „părerologi”... (Duminică, 19 aprilie 2015, 17:04)

            marchi [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

            Citiți articolul 89 din Constituție, înainte de a trăncăni verzi și uscate despre dizolvarea Parlamentului!
            (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
            (2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.
            (3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă
            Detalii: http://legeaz.net/constitutia-romaniei/articolul-89-constitutie
        • +3 (3 voturi)    
          Daca claus era destupat la minte.... (Duminică, 19 aprilie 2015, 22:18)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Gasea o solutie in cele 100 de zile de trandaveala.....logistule de kkmak.
        • +1 (1 vot)    
          actualul (Luni, 20 aprilie 2015, 11:56)

          Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          care presedinte actual ? cel virtual sau cel real?
      • -4 (6 voturi)    
        ce vorbesti ? (Duminică, 19 aprilie 2015, 1:54)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        Basescu putea sa numeasca pe cine voia. Nu trebuia sa il puna pe Ponta neaparat. In decembrie 2008 cele mai multe voturi au fost ale PSD-ului (prin redistribuire, PDL a luat mai multe mandate). Premierul ? Cand Boc a fost dat jos prin motiune de cenzura, cine a ramas premier in continuare ? Boc! Cand PDL nu a avut sutinere in parlament, cine a fost propus iar premier ? Boc! Asa ca boc boc boc.
      • -2 (6 voturi)    
        problema nu e (Duminică, 19 aprilie 2015, 8:33)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        ca nu ai avea dreptate, la alegerile parlamentare din 2012 (@Tzepe s-a referit la momentul demiterii guvernului mru).
        problema consta in faptul ca base se baga in seama cu niste argumente ridicole.
    • +25 (39 voturi)    
      A dezamorsat atunci o situație tensionată (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 19:56)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Un lider autentic (un comandant care reușește să ducă nava la destinație fără să se trească cu un cuțit înfipt în spate) știe că există momente când trebuie neapărat să dea satisfacție prostimii din echipaj.

      Parlamentul tocmai dăduse jos guvernul Ungureanu, iar soluția în orice țară civilizată ar fi fost alegerile anticipate. Pe care USL și Ponta le-ar fi câștigat detașat și ar fi dus țara la dezastru. Numirea lui Ponta a fost o aterizare de urgență, un ”crash-landing” care reprezintă totuși o aterizare controlată, nu o prăbușire.

      USL a câștigat oricum alegerile generale desfășurate la termen, însă lucrurile avuseseră timp să se liniștească. Cine nu înțelege de ce trebuia numit Ponta prim-ministru să se uite la Grecia din aceste zile. Este o situație 100% identică.
    • +18 (24 voturi)    
      Daca nu-l numea pe ponta (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 20:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      aveam parte de o criza politica care i se datora in totalitate lui Basescu. Asa de criza politica am avut parte ceva mai tarziu, in vara lui 2012, de care se face vinovat ponta. De fapt cu ponta doar de crize am avut parte. Se vede ca nu e pregatit.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu intelegeti (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 22:57)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Multi nu inteleg ca semnarea pactului de coabitare a dus la ruperea USL-ului si implicit pierderea alegerilor de Victor Ponta.
    • +7 (7 voturi)    
      si putea face altceva -constutional-decat (Duminică, 19 aprilie 2015, 7:32)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      sa-l numeasca- conform vointei usl si a deciziei electoratului de 70-80% ?? Chiar daca participarea la vot a fost sub 50% ....
  • -3 (49 voturi)    
    PMP, element nou ? (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:15)

    Tzepe [utilizator]

    Cu vechituri, care va sa zica...
    • +6 (18 voturi)    
      Te mandresti cu vechiturile din PSD si PNL? (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 20:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Ai cu ce.
  • -9 (57 voturi)    
    Din fericire (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:16)

    Lovercraft [utilizator]

    Basescu nu mai inseamna nimic pentru tara asta. E un hasbeen, actual wannabe. Tras e linie moarta. Astept sa-l vad in emisiune la Capatos, impreuna cu Vadim si Zavoranca..
  • 0 (38 voturi)    
    hai sa lasam povestile (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:20)

    rov [utilizator]

    ponta a fost un prim_ministru de dl. presedinte basescu.
    App, cine a decis ca madam uderea sa fie candidat la pres_edentie ?
  • +5 (31 voturi)    
    toate bune si frumoase (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:23)

    Peredhil [utilizator]

    USL-huooo;Ponta-huoo;opozitie activa;evitarea compromisurilor,critica acida....aplauze frenetice


    Dupa care da cu bota in balta si iar o ia pe Nuti in brate la vreun post TV.....

    Si daca PMP e speranta si schimbarea,la ce electorat are.....viitorul suna bine.
    "un partid in care romanii sa aiba incredere, care sa nu aiba in spatele lui tarele tranzitiei. Acesta este si motivul pentru care eu nu ma voi inscrie in PMP" poate n-am inteles eu bine,asta e autocritica?
  • +2 (42 voturi)    
    Aoleu (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:34)

    muciflenduri [utilizator]

    Cineva sa-i dea o undita lui Basescu, sa-si ocupe timpul, ca strica orice bruma de imagine pe care o mai avea.
    Ii mai ramane sa devina analist politic si sa co-prezinte o emisiune la o televiziune de 'stiri'.
    • +2 (30 voturi)    
      exemple (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 19:41)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Basescu ar trebui sa ia exemlu de la fosti presedinti americani care se folosesc de experienta lor diplomatica pentru a participa in numele SUA la negocieri de pace in orientul mijlociu sau la ONU ,dar nu se mai implica DELOC in politica interna.
      • +2 (4 voturi)    
        Si cine (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 23:37)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Vrei sa-l trimita peste hotare? Pontanochio? Tacutul?
        Astia nu stuu cum sa scape de el.
        Lasa ca e bine sa ne mai zica cineva si altceva decat minciunile puterii.
        Se pare ca cei care ii reprosaza ca l-a numit pe mincinos PM uita ca nu a fost nicio alta propunere de la un alt partid. Deci ce vroiati sa faca?
        Alegeri anticipate? Hai sa fim seriosi. Minunatii palamentari care tin cu dintii de scaun ar fi facut atunci pe loc suspendarea lui.
      • -3 (3 voturi)    
        Ai vazut cum il asteapta helicopterul? (Duminică, 19 aprilie 2015, 8:05)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Noul Prez intra la Casa Alba, cateva fraze de politete, cel vechi se urca in helicopter si...dus a fost! Pe Nixon si Reagan in California, pe Clinton in Arkansas, iar pe Bush Sr. and Jr. in Texas. Si gata! Nici talk show, nici interviuri. O epoca s-a terminat si alta incepe. Basescu ar trebui sa-si vada de treaba. II recunoastem meritele, dar vrem altceva.
  • +7 (35 voturi)    
    Cu un guvern si parlament (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:35)

    soundtrack [utilizator]

    ostil, Base a fost si este un leu invingator. Restul e o fauna politica formata din paraziti gregari, scheunatori.
    • +8 (14 voturi)    
      Ar fi prea simplu daca ar fi doar"paraziti gregari (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 20:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      scheunatori" De fapt sunt grupuri de interese care se doresc stapanii Romaniei.
  • -1 (37 voturi)    
    Sa fim seriosi (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:58)

    marchi [utilizator]

    D-le Basescu nu va mai dati cu parerea, ca un roman de doi bani, ca va afundati in mocirla. Va dau numai cateva exemple din gandirea dv.
    - Romania nu are nevoie de autostrazi
    - Romania nu are treaba cu criza economica
    - Ponta nu mananca oua rosii de Pasti la guvern
    etc, etc. Greseala vietii dv. este ca nu aveti constiinta propriei valori. Ati confundat politica cu vaporul si pe conducatorul lui cu un om de mare valoare. Sa fim seriosi, vremea dv. a apus, retrageti-va in mod onorabil si lasati tara sa mearga pe drumul ales.
    • -3 (19 voturi)    
      Iti dai cu parerea "ca un roman de doi bani"? (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 21:05)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui marchi

      Consider ca iti spui parerea ca oricine altcineva.
      "lasati tara sa mearga pe drumul ales" Care drum? Ales de cine? Cum va deranjeaza Basescu in drumul ales?
      PS - Radu Duda? Radu I(intaiul)?
  • +15 (35 voturi)    
    Adevarat (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 19:08)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Din pacate Iohannis se dovedeste pe zi ce trece numai o marioneta in spatele careia USL-ul lucreaza "in liniste". El e preocupat de vizite, vacante,evenimente culturale;de cei care l-au votat si si-au pus speranta in el nu se mai intereseaza! Probabil isi aduce aminte de ei peste 5 ani cand va candida din nou daca nu ii va asigura atunci mafia USL victoria cu vreun contracandidat de fatada.
    Presedinte precum Basescu nu o sa mai aiba Romania 20 de ani de acum incolo...
    • +5 (21 voturi)    
      Romanii au nevoie de presedinti ca Basesu (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 21:08)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Altfel doar cei ce fac parte din fel de fel de grupuri de interese vor "trai bine"
  • -5 (23 voturi)    
    Dle Basescu tu l-ai facut vedeta pe Ponta ! (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 20:33)

    andreesanu [utilizator]

    Valuri ,valuri ,marinarul debarcat pe uscat este ca Richiard inima de leu -dau un regat pentru un cal ! nu stia cand spunea asta ca deja nu mai era rege ,fratesu
    Ioan ii cantase prohodul si-ii luase locul .
    Dle Basescu lasa istoria sa -ti gaseasca locul !
  • -5 (21 voturi)    
    Sigur asa ar fi facut... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 22:22)

    Gigi Kent [utilizator]

    La fel cum nu l-ar fi pus niciodata pe Ponta Prim Ministru nici macar daca ar fi castigat USL-ul 60% la alegerile din 2012. Sau, stati asa, a castigat USL-ul 60% la alegerile din 2012. Si ce sa vedeti inca are majoritate in Parlament.

    Dl Basescu bate campii pe persoana fizica din fericire din decembrie anul trecut.
  • -7 (21 voturi)    
    ihi, cunoastem... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 22:33)

    Nevermind [utilizator]

    si udrea + altii liberi, daca erai in continuare presedinte...

    daca s-a dat verde pentru atatea persoane tabu pe vremea ta, doar pentru ca nu ai mai fost presedinte, oare pentru cate s-ar mai da verde daca stai si un pic pe preventiv pentru una din golaniile facute si usor de dovedit: mihaileanu, spalare de bani teren casuneanu, etc...?
    • 0 (2 voturi)    
      Impartialitatea dumneavoastra (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 23:31)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      este evidenta. Oare de ce?
      • 0 (4 voturi)    
        simplu (Duminică, 19 aprilie 2015, 13:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ty

        pentru ca cea mai onesta si loiala, printre multe altele.

        Si poza ta de sub perna este evidenta, stai linistit/a. Ti-au mai ramas materiale promo din campanie cu sigla pmp si udrea in blugi bagati bine?
  • +4 (6 voturi)    
    DACA! (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 23:59)

    PostolacheNicolae [anonim]

    In istorie, viata, politica, "DACA" nu are nici o valoare! Basescu nu a fost si nu ar fi putut sa(mai) fie ales presedinte pe 16 noiembrie 2014! Si...punct! Restu-i, vorba cantecului, "Blowing In The Wind" sau altfel spus : hai sa facem politica pe marginea santului! Sa abandonam odata pentru todeauna neaosul model mioritic: "era mai ghini inainte"! Sa nu mai mergem spre viitor cu spatele si sa-i lasam pe "fostii" incapabili sa inteleaga ca nimeni nu este de neinlocuit si ca sunt pline cimitirele de "tatuci", care s-au crezut providentiali si indispensabili! Basescu se dovedeste incapabil sa accepte statutul de "fost" si nu intelege(inca!), ca singura varienta pentru el este sa mearga si sa ramana in ISTORIE! Este adevarat ca este foarte greu sa ramai cu o imagine buna in istorie! Un exemplu elecvent este Stefan cel Mare, caruia nici cei 500 de ani de la moartea sa si nici controvesata sa canonizare nu au putut sterge imaginea lasata in memoria contemporanilor sai: "era iute la manie si degraba varsatoriu de sange nevinovat si pre multi io taiat fara judet(judecata)!" Sa numai vorbim despre succesivele sale mariaje, aventurile extraconjugale si "bastarzii" sai imprastiati prin toata Moldova!