Un senator vrea schimbarea Codului Penal: Guvernul sa stabileasca ce bunuri pot fi oferite alegatorilor si ce valori unitare si insumate maxime pot avea

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 11:13 Actualitate | Politic

Volosevici Andrei Liviu
Foto: senat.ro
Senatorul independent Andrei Volosevici a initiat un proiect legislativ, aflat in dezbatere la Senat din 16 aprilie, pentru modificarea Codului Penal astfel incat Guvernul sa stabileasca, prin hotarare, care sunt bunurle ce pot fi oferite alegatorilor si valorile maxime ale acestora, fara sa fie considerat infractiune si pedepsit cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.

Vezi aici proiectul legislativ
Vezi aici expunerea de motive

In expunerea de motive, Volosevici scrie ca propunerea vine in sprijinul intaririi prevederilor din Codul Penal cu privire la coruperea alegatorilor. Potrivit acestuia, in prezent, art 386 din Legea 286/2009 prevede ca "oferirea sau darea de bani, de bunuri ori alte folosea in scopul determinarii alegatorului sa voteze sau sa nu voteze o anumita lista de candidati ori un anumit candidat se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi", iar in categoria bunurilor "nu intra bunurile cu valoare simbolica, inscriptionate cu insemnele unei formatiuni politice.

"Nu mai este insa precizata natura bunurilor care ar putea fi oferite unui alegator, se lasa la libera apreciere cat ar fi amintita valoare simbolica si nu se are in vedere faptul ca unei persoane cu drept de vot ii pot fi oferite mai multe bunuri, diferite sau chiar de acelasi fel, a caror valoare insumata poate deveni considerabila".

Volosevici doreste astfel ca Guvernul sa stabileasca care sunt bunurile si ce valori unitare si insumate maxime pot avea, si nu diferite legi speciale, pentru a se "asigura caracterul unitar".

Potrivit Mediafax, Andrei Volosevici, de profesie avocat, este la primul mandat de senator, dupa ce a fost primar al municipiului Ploiesti in perioada 2008-2012, timp in care a condus si PDL Ploiesti. Dupa alegerile locale din 2012, Andrei Volosevici s-a inscris in Partidul Miscarea Populara, al carui membru a fost pana in luna februarie a acestui an, cand a anuntat ca trece la grupul PNL din postura de independent.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1484 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    De ce un politician tebuie sa dea bunuri???? (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 11:31)

    spaga [anonim]

    Politicienii din Rromania inca n-au inteles ca alegatorii trebuie sa-i voteze ptr programe, idei? Sarmanii mici politicieni, daca ei dau spaga la partid ptr a prinde un loc in Parlament, au ajuns chiar cred ca asa se face politica... Este trist sa vezi cum se lupta politicienii sa oficializeze mica spaga ptr un vot sau poate mai multe votuti pe cap de roman cinstit....
  • -4 (10 voturi)    
    culmea tupeului (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 12:01)

    Mazeta [utilizator]

    Până când mai permitem ca parlamentarii să aibă inițiative legislative? DNA doarme?
    • +5 (5 voturi)    
      culmea foamei (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:26)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa mananci un cuvant dintr-o propozitie altfel,laudabila....
      "Până când mai permitem ca parlamentarii să aibă inițiative legislative TEMBELE?"

      bine,poate si "infractionale in spirit","in interes strict propriu" sau alte combinatii ar fi mers la fel de bine...
    • +2 (2 voturi)    
      Fostul primar penal al Ploiestiului,are glas? (Duminică, 19 aprilie 2015, 7:52)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Acționând Primăria în instanță, Alpine Bau(constructorul Arenei Ilie Oana) a câștigat procesul și a obligat Primăria Ploiești să achite și factura de penalități, după ce instanța a respins ca nefondat recursul autorităților ploieștene.
      Volosevici nu doar că le-a dat celor de la Alpine stadionul, printr-o licitație trucată – asociatul celor de la Alpine Bau, Vasile Todosia, anunțându-i pe ceilalți participanți, înainte de încheierea licitației, că oricum el va câștiga, pentru că ăsta este ordinul venit de la partid –, ba a și prejudiciat, cu bună știință, bugetul local cu 300.000 de euro, ducând la aproape 20 de milioane de euro prețul unui stadion care fusese licitat cu 11 milioane.(catavencii.ro)
  • +6 (6 voturi)    
    Curat senator! (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 12:09)

    ofCAER [utilizator]

    Car' va s' zica guvernu', pe linga ca organizeaza alegerile mai si stabileste cu ce/cu cit ii putem mitui pe alegatori far' sa dam cu subsemnatu'!
    Si-apoi, normal nu?!, urmatoru' guvern ridica standardu'!
    Curat avocat! Nu cumva are si doctorat?!
  • +7 (7 voturi)    
    Este membru PNL (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 12:55)

    Alex [anonim]

    Este membru PNL deja. a fost validar acum vreo 2 saptamani. Un traseist care odata ce a intrat Nuti la mititica a trecut repede la PNL.. doar ca sa mai fie odata primar.
    Oare nu avem alti oameni mai buni decat sa realegem rebuturi... mai ales daca au probleme cu justitia, bautura si femeile...
  • +8 (8 voturi)    
    Eu zic sa il bage la zdup (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 13:02)

    mr_mojo [utilizator]

    Daca întreaba ce are voie sa dea e clar cum a ajuns parlamentar.
    Ma așteptam de la un avocat sa stie deja care e diferența intre material promoțional si mita.
  • +4 (4 voturi)    
    Bunuri oferite alegatorilor??? (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 16:01)

    Sthelian [utilizator]

    Niste foi/ pliante/ pamflete cu fotografia candidatului, programul politic al partidului si al sau....
  • +4 (4 voturi)    
    mita (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 19:02)

    FlorinOprea1 [anonim]

    Vrea sa stie daca iese sau nu primar cu galetuse!
  • +1 (1 vot)    
    Legile-s bunurile de uz personal ale "alesilor "! (Duminică, 19 aprilie 2015, 7:46)

    Plagarus [utilizator]

    Vai de mama lor de neispraviti profesional, nu-s in stare sa faca legislatie de calitate si se gandesc la galeti si malai pt. boborul dezinformat, format A3 ?
  • 0 (0 voturi)    
    cadouri (Luni, 20 aprilie 2015, 18:39)

    balanco [anonim]

    ce imbecil ! raspunsul era f. simplu : salariul minim pe economie = 2000 lei ; pensia minima la vechime integrala = 3000 lei ; salariul minim pt. medici = 5000 lei . si gata .