Klaus Iohannis va face o vizita oficiala in Italia pe 27 aprilie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 10:58 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis va merge, pe 27 aprilie, intr-o vizita oficiala in Italia, unde exista cea mai mare comunitate de romani din afara granitelor Romaniei, pe agenda aflandu-se convorbiri cu omologul sau italian si cu premierul, dar si o intalnire cu romani stabiliti acolo. Surse politice au declarat, sambata, pentru Mediafax, ca presedintele Klaus Iohannis se va afla, pe 27 aprilie, la Roma, la invitatia presedintelui Italiei, Sergio Mattarella.

Pe langa intalnirile cu oficialii italieni, seful statului se va intalni cu reprezentantii comunitatii romanilor din diaspora.

Vizita presedintelui Klaus Iohannis la Roma este cu atat mai importanta cu cat, la scrutinul din noiembrie 2014, cei mai multi romani din diaspora care s-au prezentat la vot au fost in Italia.

Astfel, la cel de-al doilea tur de scrutin ale prezidentialelor, in Italia s-au prezentat la urne 96.600 de romani. Dintre acestia, 85.579 (88,59%) au votat cu Klaus Iohannis.

In plus, in importante orase italiene, Torino, Roma, Milano, au fost cozi uriase la sectiile de votare, la ambele tururi de scrutin, existand si incidente din cauza imposibilitatii romanilor de a-si exercita dreptul de vot.

Klaus Iohannis a obtinut 89,73% din voturi in strainatate, unde la al doilea tur al alegerilor prezidentiale au votat 377.651 de romani din afara granitelor tarii, el castigand alegerile in toate sectiile de votare din diaspora, cu exceptia celei din Palestina.

Datele ultimului recensamant arata ca in Italia traiesc peste 341.200 de romani.

De la preluarea mandatului, in luna decembrie, seful statului a mai avut vizite oficiale in Franta, Germania, Polonia, Republica Moldova si Ucraina.

O urmatoare vizita externa a presedintelui Romaniei va fi, cel mai probabil in luna mai, in Spania, o alta tara cu o comunitate importanta de romani.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1428 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    dupa pauzele lungi, incep calatoriile (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 11:08)

    mnicku [anonim]

    mai lucrezi si tu ceva......printre pauze.

    presedintele zburator
    • +3 (3 voturi)    
      oricum, presedintele ... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 21:55)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      in rom nu are nici o putere privitor la treburile interne ale tarii...sunt multi care uita asta...puterea e in miinile escrocilor din senat si parlament...asta nu inseamna ca "fostul primar" sa se plimbe de vreo 5 luni ca un "pensionar" fara nici o grija...dar cind e sustinut de ceilalti escroci din asa zisa "opozitie" , fosti "camarazi" cu psd isti, nu poti sa ai pretentii de la acest "constantinescu 2"..pina la urma asta e rolul marionetelor..
  • +4 (4 voturi)    
    cam pe coltul mesei (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 11:25)

    victor L [utilizator]

    scris articolul.
    - "Italia, unde exista cea mai mare comunitate de romani din afara granitelor Romaniei"

    - "Datele ultimului recensamant arata ca in Italia traiesc peste 341.200 de romani."
  • +7 (7 voturi)    
    toate bune si frumoase dar....... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 11:46)

    novator [utilizator]

    .....pe noi ne intereseaza scopul acestei vizite si rezultatele vizitelor anterioare. efectuate in tarile respective.
    Daca este doar o vizita de multumire pentru cei care l-au votat in diaspora, inseamna ca este un scop personal si nu ne intereseaza.
    Daca la intalnirea cu omologul italian, se vor discuta subiecte de interes national, trebuie sa stim si noi pentru ca in nulele nostru se vorbeste.

    Asa ca, scopul si durata vizitei ?
    • +2 (2 voturi)    
      Eeee si tu, (Duminică, 19 aprilie 2015, 13:43)

      Canache [anonim] i-a raspuns lui novator

      cauta pe feisbuc!
  • +10 (12 voturi)    
    Turism prezidential. (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 13:29)

    mfilip91 [utilizator]

    Atita face noul predinte! Turism pentru el si pentru doamna cu pretentii de "Prima-Doamna" dar fara simtul ridicolului. Nici un "pis" despre ce se intimla in tara. Uriasul care doarme la Cotroceni!
  • +8 (8 voturi)    
    Sa faca ce? (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 14:11)

    Je__ [utilizator]

    Sa viziteze columna lui Traian?

    Sa nu-si uite nevasta....
  • +3 (3 voturi)    
    Benvenuto presidente (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 14:24)

    cinevatus [utilizator]

    In Roma am stat la coada atat in primul tur cat si in al doilea tur (3 ore).
    Ma bucur ca invitatia e de la proaspatul presedinte Mattarella, un crestin-democrat cu experienta, si nu de la Renzi, amicul lui Ponta.
    In Italia e in crestere o atitudine ostila strainilor. In ultimele luni, multe masini cu nr. romanesti au fost incendiate in zona Romei.
    Sper ca vizita lui Iohannis sa nu treaca in planul secund al mass-mediei italiene, desi e foarte probabil.
  • +4 (6 voturi)    
    La shopping la Milano (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 14:33)

    verid [utilizator]

    Iată inca un prilej de a bifa noi orizonturi.Sunt sigur ca romanii din Italia vor aprecia vizita si ii vor organiza o primire gălăgioasă;mai ales dacă vine cu nevasta.
  • +9 (11 voturi)    
    hai aplaudacii ... bagati repede plecaciuni (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 15:08)

    jeje [anonim]

    si preaslaviti munca istovitoare a prevrednicului nostru presedinte !
    Administratia prezidentiala ar trebui sa fie mai atenta : de data asta prosopul de plaja si lotiunea solara daca vor fi uitate iar acasa .... se pune de o remaniere !
    • +8 (10 voturi)    
      da dar paltonul......? (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 15:40)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui jeje

      .....ii va lua cineva paltonul sau il va arunca iarasi, nervos, pe capota masinii ?
      Poate ca aceasta operatiune, de importanta majora, va intra in atributiunile primei doamne caci daca purtator de cuvainte nu are (pentru ca nu sunt cuvinte), macar purtator de palton sa aiba.

      Unde am dat si unde a crepat !
  • +8 (10 voturi)    
    rezultatele vizitelor (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 15:58)

    batranul [utilizator]

    Pentru a elucidarea unor probleme doresc raspuns la urmatoarele intrebari, daca cineva vrea sa raspunda:
    1. Ce rezultate concrete, punctuale au avut vizitele anterioare?
    2.Ce scop are vizita in Italia?
    3.Cine-l insoteste pe presedinte dintre politiceni si dintre oameni de afacri?
    4.Cat costa o vizita a unui presedinte intr-o tara Europeana?
    5. Care este proiectul de tara acceptat de presedentie si ce contributii aduc vizitele in strainatate la realizare a programului?
    • +9 (9 voturi)    
      mosule, ....... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 16:33)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui batranul

      .....iti raspund eu:
      1. Da !
      2. Da !
      3. Cu siguranta....DA !
      4. In China....ploua !
      5. Efectul razelor de luna, asupra paralelismului sinelor de cale ferata iar vizitele si mersul pe jos, fac.....piciorul frumos.
      In rest, se tace si....pace.
  • +10 (10 voturi)    
    Cu atâtea obligații pe cap... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 18:19)

    marchi [utilizator]

    poate-și face timp domnul Președinte să-i amintească „starului” liberal Tăriceanu (devenit peste noapte al doilea om în stat și un critic acerb al DNA, al diasporei, al bunului simț) că are datoria să pună în aplicare hotărârea Curții Constituționale
    care (citez) „a publicat vineri motivarea deciziei din 8 aprilie privind conflictul juridic de natura constitutionala, cand CCR a decis ca Senatul trebuie sa redacteze o hotarare in cazul votului din 25 martie privind cererea DNA de reţinere şi arestare preventivă a senatorului Dan Şova.”
    Tăriceanu se face că plouă, senatorii „șovăie” scărpinându-se pe cap, Șova jubilează...
    Treziți-i domnule Președinte!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se va trezi curand.....inca jubileaza, (Duminică, 19 aprilie 2015, 22:30)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui marchi

      pt. victoria din 16 noiembrie.
  • +5 (7 voturi)    
    Vedere napoli e poi morire... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 19:48)

    atamanu66 [utilizator]

    Adevarul e ca omul mai trebuie sa si munceasca, nu-i asa ? Habar nu aveti voi, carcotasi egoisti, ce efort implica aceasta vizita.....Getutza trebuie sa treaca pe la modista ( sa-i mai scurteze o rochita, doua ), tre' sa dea mancare la gainile din sase curti si indicatii celor sase SPP-isti de pe la porti, sa-si faca lista de cumparaturi..si cate si mai cate. Noroc ca her' a muncit din greu in tara. Totul merge ca pe roate, vecinii ni-s prietenosi si pop-ulimea fericita la maxim. Mai putin alesii, ca au salarii minuscule, da-i rezolva her' cand s-o intoarce....
  • 0 (0 voturi)