Valeriu Zgonea: "Liberalii sa nu uite ca Romania e in parteneriat strategic cu SUA, nu cu Rusia. Sa fie coerenti cu pozitia exprimata de NATO"

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2015, 21:46 Actualitate | Politic

Valeriu Zgonea
Foto: Agerpres
​Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, afirma, intr-un comunicat transmis vineri seara, ca le recomanda celor din Partidul National Liberal sa nu uite ca Romania este in parteneriat strategic cu SUA, nu cu Rusia, si le recomanda sa fie coerenti cu pozitia exprimata de NATO.

Declaratia lui Zgonea:

"Le recomand cat se poate de colegial celor din Partidul National Liberal sa isi aduca aminte ca noi, Romania, suntem in parteneriat strategic cu SUA, nu cu Federatia Rusa. Prin urmare, daca liberalii isi doresc sa fie coerenti cu pozitiile exprimate de NATO, organizatie din care Romania face parte ca membru cu drepturi depline, ar trebui sa sustina pozitia exprimata de Guvernul Romaniei si de NATO.

A adopta pozitiile prudente ale vocilor pro-ruse, in contextul in care Romania este amenintata de voci oficiale ale statului rus, nu inseamna sa fii «atent», ci arata ca esti inconstient. Tocmai de aceea, lansez celor din PNL un apel la memorie, sa isi aminteasca si sa constientizeze ce implica prezenta noastra in NATO, parteneriatul nostru strategic cu SUA si, prin urmare, sa nu abordeze politicianist o tema cat se poate de serioasa, respectiv tensiunile din plan regional si reactia Romaniei in acest context tensionat.
Personal, salut reactia ferma a premierului Victor Ponta fata de amenintarile Rusiei si consider ca toti actorii politici si institutionali ai statului roman ar trebui sa respinga orice forma de amenintare sau critica lansate la adresa Romaniei din partea oficialilor rusi".

Tot vineri, senatorul PSD Daniel Savu afirma, intr-un comunicat de presa, ca "nu ar fi rau" ca presedintia sa reactioneze la amenintarile Federatiei Ruse la adresa Romaniei si spune ca presedintele a fost "ceva mai discret" pe aceasta tema, iar Romania are nevoie de "cat mai multa fermitate".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2691 vizualizari
  • +12 (18 voturi)    
    ... (Vineri, 17 aprilie 2015, 22:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Dezarmant. Pe ce lume traieste omuletul asta? Fix ei, clica de talhari ce ne vulnerabilizeaza inainte mujicstanului, deschid gura?
  • +12 (16 voturi)    
    Zgonea esti o gluma, (Vineri, 17 aprilie 2015, 22:26)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    de ce zici asta abia acum, cand rusii fac amenintari de luni de zile?

    Si tu si Ponta ati asteptat... ce? Ce naiba ati asteptat pana ati inceput sa faceti declaratii privind amenintarile Rusiei?

    Sunteti amandoi niste glume proaste.
    • 0 (0 voturi)    
      oportunism (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 10:06)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Sunt oportunisti. Au incercat in 2012-2013 cartea cu "colonia occidentala", nu a mers, in plus romanii s-au aratat - in mod normal si natural - anti-rusi, asa ca intr-un tarziu si-au dat seama ca trebuie sa preia si ei linia pro-occidentala si anti-rusa. Din pacate, asa cum am spus, nu o fac din convingere ci din oportunism. In conditiile lui 1947, lichelele astea ar fi sustinut fara rezerve lupta de clasa si lichidarea mostenirii mic-burgheze...
  • +5 (13 voturi)    
    cu lucrul bine tacut nu te pui (Vineri, 17 aprilie 2015, 22:32)

    torna_fratre [utilizator]

    Mutul din deal inca scrie la noua carte...dupa ce o termina vine si declaratia .
    Acum lasand ironia la o parte ce pretentii aveti de la cineva care pe temele externe(unde are prerogative constitutionale) tace ca nu vrea sa fie ca Basescu.
    In schimb Ponta se crede presedinte si da el comunicate cu privire la situatia externa...
    Vorba unui ziarist ...avem un tablou umblator la Cotroceni.
  • +4 (10 voturi)    
    Pai ce faceti . fratilor...postaci? (Vineri, 17 aprilie 2015, 22:55)

    solar [utilizator]

    Au trecut doua ore , iar reactiile voastre la probleme atat de ...sensibile(putin spus!) nu reactionati in niciun fel? Asteptati marii "ganditori' ai presei sa dea... tonul?
    Nu-i asa ca "tonul face muzica"?
  • -5 (7 voturi)    
    /// (Vineri, 17 aprilie 2015, 23:57)

    joker [anonim]

    suntem in parteneriat cu SUA dar daca ne ataca rusii o sa zica la fel ca la vecinii nostri, NU PUTEM SA FACEM NIMIC..ar cam trebui sa ne vedem de saracia noastra, pana nu ne arunca aia in aer
  • 0 (0 voturi)    
    Cei mai prorusi dintre prorusi! (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 11:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cei mai antiNATO si prorusi, cele mai mari vulnerabilitati pentru tara sunt si vor fi coruptii si saracia! Coruptii la manete sunt santajabili si in momente cheie pot face mult rau. Saracia fragezeste luciditatea la propaganda sovietica.
    Concluzia: o economie prospera care ne poate intretine o armata puternica, in stare sa reziste cateva zile la un atac rusesc, niste cetateni demni si prosperi care nu pun botul la prostiile rusnacilor ne vor face invulnerabili. Pentru asta este nevoie in primul rand de afaceri IN TARA. Vedem cum are Coreea de Sud, tot la o zona de conflict similara: doar Samsung face cat PIB ul nostru anual, ce sa mai vorbim de restul firmelor Hyundai, LG, etc, etc. Pentru asta este nevoie de mediu propice de afaceri si limitarile inlaturate! In Romania de azi nu ai voie sa ai nici o afacere: chiar si sa fii un amarat de taximetrist iti este interzis! Ce fel de economie de piata este asta? Libertatea economica este cheia succesului in lupta cu rusnacii!
    • 0 (0 voturi)    
      Cam asa cum spui... (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 16:31)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      E un adevar in ce spui, stimate domn. Sunt insa semne ca lucrurile vor merge spre bine. Daca Romania va avea putin noroc,daca vom reusi ca popor sa avem si un nivel de intelegere profund ancorat la interesele nationale(si acest lucru e posibil!) destinul Romaniei se poate schimba inca in acest secol.Asa ca eu zic sa-i tina D-zeu pe americani sa se instaleze cat mai solid in Dobrogea.Mult hulita (?) expresie - "PORTILE ORIENTULUI"are toate sansele sa se transforme... in renumele ROMANIEI.Vei vedea ca incepand de anul viitor, perspectiva aceasta va prinde tot mai mult contur in USA (inca in dezbaterile pt viitorul lor presedinte!) Pentru "Noua Europa" -ca vor unii , ca nu vor, tara asta aflata in batatia tuturor vanturilor si a vremurilor, va deveni lent dar sigurt , un factor de baza. Altfel ne asteapta disparitia.Panslavismul si Islamul nu vor sta degeaba si nu ne vor cruta !!
  • 0 (0 voturi)    
    partenariat (Duminică, 19 aprilie 2015, 19:47)

    ooh [utilizator]

    Dom' Zgonea e partener cu abureala. Daca vrea ca Romania sa urmeze exact pozitia SUA inseamna ca nu suntem parteneri, ci subordonati.