VIDEO Tariceanu: Libertatea individuala este desconsiderata, procurorii vorbesc cu nonsalanta de planuri de arestari

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2015, 17:37 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, liderul Partidului Liberal Reformator, a declarat ca in Romania are loc un "asalt asupra valorilor institutiilor democratice", in care prezumtia de nevinovatie a disparut, el declarandu-se "socat" de faptul ca procurorii vorbesc "cu nonsalanta de planuri de arestari".

Tariceanu a spus, vineri, la Congresul UDMR, ca libertatea individuala este desconsiderata si inca "mai bantuie fantomele regimului Basescu, pe langa cele ale comunismului", transmite corespondentul Mediafax.

"Astazi, in Romania, asistam la un asalt asupra valorilor fundamentale ale institutiilor democratice. Libertatea individuala este, din nou, desconsiderata, vedem oameni care sunt banuiti ca ar cadea sub incidenta legii, dar libertatea lor pare, in ochii altora, sa nu valoreze prea mult. Prezumtia de nevinovatie a disparut, sunt socat cand unii procurori vorbesc cu nonsalanta de plan de arestari. Unde suntem? Este regretabil ca nu numai fantomele comunismului mai bantuie prin Romania, dar si fantomele regimului Basescu. Privesc cu regret cum unii reprezentanti tineri ai opozitiei preiau discursul populist si demagogic al lui Basescu, discursul iresponsabil, care vizeaza distrugerea institutiilor fundamentale", a spus Tariceanu.

Acesta a sustinut ca este nevoie de o politica de responsabilitate, pe care o asteapta si electoratul.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1411 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    hihihihi (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:55)

    ..13 [utilizator]

    Pe tariceanu il bantuie stafiile...

    Oare despre ce sa discute procurorii??? despre elibarari sau despre NUP????
  • +5 (7 voturi)    
    demagog (Vineri, 17 aprilie 2015, 18:10)

    popa [anonim]

    cr Nnu mai are rusine acest grosier. El calca in piciore constitutia pt. a apara hotii si vorbeate de lbertati, adica de libertatea furtli, plgiatului, tradarii, etc.Doamne chiar nu avem sanse sa scapam de acesti nemernici. Prostime trzestete.
  • +6 (8 voturi)    
    Hai zău (Vineri, 17 aprilie 2015, 18:20)

    snams [utilizator]

    Ce caracter macabru. Mare ți-e grădina Doamne și mulți proști ai prin ea, dar la găsirea acestui specimen cred că s-a chinuit toată țara.
  • +6 (8 voturi)    
    Popescule Calin T, esti cu funia la gat ! (Vineri, 17 aprilie 2015, 18:25)

    Plagarus [utilizator]

    Cand va intra in Uniunea Scriitorilor, noul " ramator " al PSDerbedeilor PLeziRisti ?
  • +3 (5 voturi)    
    Minciuna, hotia, furtul, incalcarea legii (Vineri, 17 aprilie 2015, 18:42)

    mnicku [anonim]

    sint " valorilor fundamentale ale institutiilor democratice."

    ca sa nu mai spun de incompetenta, tradarea intereselor nationale.
  • +4 (4 voturi)    
    Si hotii striga cel mai tare - suntem furati!!! (Vineri, 17 aprilie 2015, 18:43)

    Pita [anonim]

    Timp de 25 de ani 'politicienii' au subjugat institutiile democratice ale tarii intereselor proprii. Acum brusc, de cand s-a luat calcaiul de pe justitie si e rascolita mizeria din asa zisa lume politica (aka grupari de interese), hotii striga ca arsi. Din cauza voastra suntem in coada Europei la o mutime de capitole economice, de educatie si culturale, multi si-au luat lumea in cap ca sa-si faca o viata mai buna, asa ca nu va plang de mila. Probabil ca in acest climat doar acei politicieni nepatati si capabili vor dori sa-si scoata capul.
  • +1 (3 voturi)    
    frica de bratari (Vineri, 17 aprilie 2015, 19:10)

    Razvan_M [utilizator]

    Se vorbeste de bratzari in casa tziganului de la sefia Senatului Romaniei. Ptiuuuuu, drace! Oare se teme de ceva?
  • 0 (2 voturi)    
    o intrebare (Vineri, 17 aprilie 2015, 19:54)

    carmen [anonim]

    Cand DNA-ul il va intreba pe acest mare nimic cum a reusit sa dea terenurile petroliere din Marea Neagra inainte de a se incheia diferendul teritorial cu Ucraina?
    De ce ministrul Aurescu tace, e munca dumnealui?
    Cand va veni si randul altui vanzator de sute de milioane dolari, lasati cadou rusilor, parca de prim plagiatorul ponta?
    Cum de-i mai rabda tara si pamantul?
  • +1 (3 voturi)    
    comentariu (Vineri, 17 aprilie 2015, 22:48)

    ion [anonim]

    Acest individ aparator al hotilor , oare nu poate fi scimbat di functie.Cum poate sa-si bata joc de acest popor amarat.Nu se uita ca multi dintre nu avem locuri de munca ?Nu se uita ca murim cu zile in spitale? .Nu se uita cum pruncii plang in bratele bunicilor de dorul parintilor plecati dupa paine? .Nu se uita ca muti dintre noi nu are o felie de paine?ca ne imbracam numai cu zdrente? Ca nu avem medicamente? Nu se uita . . . . Pentru toate astea ai si tu o vina cetatene tariceanu .Sper ca intr-o zi vei plati .
  • 0 (0 voturi)    
    Ce face frica din om... (Duminică, 19 aprilie 2015, 3:33)

    mr_mojo [utilizator]

    Știe că a trecut de partea cealaltă a legii si ca e deja in coada de așteptare la DNA.
    Ma întreb doar cât mai stă in Senat, m-am saturat sa aud de el. Vreau sa il vad in cătușe si dispărut vreo 10-15 ani...