Kelemen Hunor a aparat public un condamnat definitiv in timp ce vorbea de recastigarea increderii in politicieni

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2015, 16:47 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor, presedintele UDMR si unicul candidat la sefia Uniunii, l-a aparat public vineri pe Nagy Zsolt, fost ministru condamnat definitiv la 4 ani de inchisoare pentru coruptie in dosarul privatizarilor strategice. "Nagy Zsolt este nevinovat si a fost totusi incarcerat. Trebuie sa fim solidari cu el si sa transformam justitia intr-o institutie care nu permite astfel de procese inechitabile. Te sustinem Zsolt! Speram ca vei fi liber in curand", a spus Kelemen Hunor la congresul UDMR, congres la care tema principala a liderilor maghiari este recastigarea increderii in politicieni.

"Nagy Zsolt este nevinovat si a fost totusi incarcerat. Trebuie sa fim solidari cu el si sa transformam justitia intr-o institutie care nu permite astfel de procese inechitabile. Te sustinem Zsolt! Speram ca vei fi liber in curand. Daca nu vom fi capabili sa explicam acest lucru, nu vom fi capabili sa luptam pentru dreptatea noastra, iar aceasta situatie va conduce la o deceptie uriasa in randul alegatorilor careia il vom cadea victima si noi. Trebuie sa spunem raspicat: justitia trebuie sa functioneze, iar noi sprijinim stradania de a o face functionala. Dar respingem generalizarile si etichetarea. Vom fi intotdeauna solidari cu cei care au fost nedreptatiti. Statul de drept inseamna lipsa totala a arbitrarului", a spus Kelemen Hunor in apararea lui Nagy Zsolt, potrivit Agerpres.

Paradoxal, in acelasi discurs tinut in fata participantilor la Congres, Kelemen Hunor spusese ca politica maghiara din Transilvania nu poate exista fara smerenie si fara servirea comunitatii: "Politica este inainte de toate o servitute, ea inseamna servirea comunitatii. Necesita si mai multa smerenie. Politica maghiara din Transilvania nu poate exista fara smerenie. Cel care nu intelege acest lucru si nu face politica in aceasta maniera probabil ca nu trebuie sa desfasoare in prezent o asemenea activitate. Aceasta este esenta regandirii si reformularii Uniunii si a rolului sau".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1953 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    clar, alti porci (Vineri, 17 aprilie 2015, 16:57)

    Adrian_. [utilizator]

    Sa vedem in cat timp va baga DNA la inchisoare pe toti cei vinovati pentru defrisarile ilegale din Ardeal.
  • -6 (8 voturi)    
    Condamnare vs.vinovăție (Vineri, 17 aprilie 2015, 16:58)

    Harald [utilizator]

    Niciun sistem juridic din lume nu este lipsit de erori, iar faptul că o persoană a fost condamnată înseamnă că a fost declarată în mod oficial vinovată. nu că a fost realmente vinovată.

    Ținând seama că în RO justiția se face adesea în dușmănie și cu satisfacția răzbunării, este perfect posibil ca sistemul juridic românesc să aibă mai multe erori ca altele și să facă mai puține eforturi spre a le corecta.

    Nu văd ce ar fi rău în a-ți exprima părerea că un condamnat este de fapt nevinovat.
  • +9 (9 voturi)    
    Din interior (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:01)

    Marian74 [utilizator]

    Cel mai bine e sa fii solidar cu el din celula alaturata.
  • +9 (9 voturi)    
    . (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:13)

    a [anonim]

    Caragiale curat !
  • +11 (11 voturi)    
    udmr= coruptie (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:14)

    zigot [utilizator]

    udmr este in mod cert partidul cu coeficientul cel mai ridicat de coruptie( nr de politicieni corupti/nr de membri de partid);
    profita de lupta ptr putere a politicienilor romani si raman aproape mereu la guvernare si dai si ..fura.
    culmea e ca scapa si nepedepsiti: borbely, cel plecat in ungaria si caruia ii este frica sa dea socoteala, padurile taiate de verestoy si cati or mai fi.
    astab este clasa noastra politica romaneasca peste care joaca cum vrea o mana de udmr isti
  • +8 (8 voturi)    
    ipocrizia UDMR.. (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:16)

    lili [anonim]

    este aceeasi cu ipocrizia PSD, cu ipocrizia "noului" PNL, cu ipocrizia PC, cu ipocrizia UNPR....
    Sila.
  • +7 (7 voturi)    
    si... (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:18)

    mee [anonim]

    tu stii ca acest proces este neechitabil pentru ca?!?!?!?!
    se vede ca nu au mai fost miscari de strada dupa pumnul primit cu alegerile prezidentiale... politicienii au capatata cam mult tupeu...
    • 0 (0 voturi)    
      responsabilitate (Vineri, 17 aprilie 2015, 18:04)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui mee

      Atunci când clasa politică este iresponsabilă, societatea civilă ar trebui să vegheze. Un singur om, oricâtă bună-credință ar avea, nu poate face bine un sistem ticăloșit până la măduvă. Sunt de acord cu tine că după prezidențiale ar fi trebuit să se iasă in stradă la cele mai mici derapaje, ca să li se aducă aminte ce dorește poporul. Acum se văd rezultatele. Tot mai mult tupeu.
  • +6 (6 voturi)    
    Haha, exact ca Mircea Badea, (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:30)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "varane, te iubim varane, ai fost condamnat pe nedrept, tu esti bun, justitia e rea" etc. etc.

    Kelemen, oare nu se gasesc oameni mai buni ca tine sa reprezinte minoritatea maghiara? Ca tu esti doar o coada de topor.
  • +8 (8 voturi)    
    tupeu de tigani (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:32)

    Razvan_M [utilizator]

    Strategia asta a fost testata cu succes si de PSD: cu cat esti mai arogant si mai tupeist, cu atat prostimea te voteaza mai abitir. Pana cand se satura de tiganie si pune bata pe tine.
  • +2 (2 voturi)    
    Hai zău (Vineri, 17 aprilie 2015, 18:06)

    snams [utilizator]

    Ce nenorocit tupeist! De ce nu își convinge toți adepții, ca împreuna cu el, să se mute în țara vecină. Poate că acolo legile se respectă mai puțin decât în România.
  • +2 (2 voturi)    
    Hunor bacs, te merita UDMR-ul,maghiarii NU! (Vineri, 17 aprilie 2015, 18:21)

    Plagarus [utilizator]

    Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat pe 27 ianuarie pe fostul ministru al Economiei Codruţ Şereş la patru ani şi opt luni de închisoare cu executare, iar pe fostul ministru al Comunicațiilor Zsolt Nagy la patru ani de închisoare, în dosarul privatizărilor strategice.
    Dar ce se intampla de ex cu modul inexplicabil în care organelle de anchetă se bâlbâie în cazul dosarelor care îl vizează pe Attila Verestoy. Pârghiile politice create de acesta, cu ramificaţii la vârful tuturor centrelor de putere, politice sau non-politice, i-au oferit acestuia protecţia la care visează orice „escroc” de talia lui Verestoy.

    Cu toate acestea, banii, protecţia politică şi influenţa senatorului udemerist nu ar trebui să reprezinte o piedică în calea unei Justiţii ce se pretinde independentă şi imună la influenţa decidenţilor zilei. Bătaia de joc la adresa României nu poate continua la nesfârşit!
    Nu de mult presedintele UDMR, Hunor Kelemen, sustinea ca in Romania s-ar parea ca Justitia a inceput sa devina un instrument pentru a restrange drepturile minoritatilor nationale.???!
    Asa ca e normal ca daca au vazut ca justitia a inceput sa-i adune si pe ce care erau mai presus de lege, au devenit nelinistiti si acuza "ca Justitia a inceput sa devina un instrument pentru a restrange drepturile minoritatilor nationale". Sa intelegem de aici ca minoritatile nationale aveau dreptul sa fure....????