Traian Basescu, din nou despre Udrea si Justitie: Intirzierea in functionarea justitiei in tandem cu deplina respectare a demnitatii, libertatii si dreptului la aparare va costa destine de oameni

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2015, 22:27 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
​Traian Basescu continua pe facebook seria postarilor despre Justitie incercand sa-si nuanteze declaratiile anterioare si sa sustina ca nu a atacat Justitia ci doar ca cere "respectarea dreptului la egalitate, a dreptului la libertate si a dreptului la aparare". "Intirzierea in recunoasterea coruptiei la nivel inalt ne-a costat sute de milioane. Intirzierea in functionarea justitiei in tandem cu deplina respectare a demnitatii, libertatii si dreptului la aparare va costa destine de oameni, iar acest lucru s-a mai intimplat in Romania.", a declarat fostul presedinte pe site-ul de socializare amintit.

Postare integrala de pe facebook a lui Traian Basescu


"Acum opt ani, un politician, de profesie avocat, vorbea public despre un biletel trimis de primul ministru presedintelui Romaniei, prin care se cerea o interventie a sefului statului la Parchetul General in favoarea unui prieten al expeditorului. Ce nenorocire...presa, politicieni, intelectuali si ong-uri voiau rastignirea blondei pentru nemernicie. Astazi, daca cel mai mare infractor ar arata un astfel de biletel, pe buna dreptate, acelasi cor ar cere arestarea expeditorului si, probabil cu jumatate de gura, si pe a destinatarului.

Ce drum extraordinar am parcurs, dar decalajul de 7-8 ani intre semnal si constientizarea pericolului coruptiei la nivel inalt ne-a costat multe sute de milioane furate. Din cauza acestui decalaj, a fost eficienta propaganda ciracilor turnatorului Felix, a lui Vintu si a mai tinarului urmas al turnatorului, Sebastian Ghita.

Astazi, cind avem institutii puternice capabile sa lupte eficient si, daca este nevoie, brutal cu coruptia, capabile sa raspunda gravitatii fenomenului, va trag un semnal de alarma legat de oamenii care ajung in fata acestor institutii coplesitor de puternice in raport cu cetateanul, fie el martor, suspect sau inculpat: este vitala respectarea dreptului la demnitate, a dreptului la libertate si a dreptului la aparare. Aici nu avem dreptul sa inregistram decalaje intre functionare institutiilor anticoruptie, a justitiei, pe de o parte, si respectarea drepturilor justitiabilului, pe de alta parte.

Intirzierea in recunoasterea coruptiei la nivel inalt ne-a costat sute de milioane. Intirzierea in functionarea justitiei in tandem cu deplina respectare a demnitatii, libertatii si dreptului la aparare va costa destine de oameni, iar acest lucru s-a mai intimplat in Romania."










2726 vizualizari
  • -4 (32 voturi)    
    De acord cu Base (Miercuri, 15 aprilie 2015, 22:44)

    Cristiann80 [utilizator]

    De acord cu dl Basescu. Justitia de azi este stat in stat si asta datorita faptului ca nimeni nu-i mai poate controla cand este vorba de abuzuri, executii in functie de cum le pica lor bine.De asta l-au dorit pe sas la Cotroceni, e lipsit de pregatire, cunoastere a unor date despre rolul lui, despre rolul institutiilor statului, cat isi pot permite sa actioneze care este limita legala care azi se incalca pe fata fara jena. Numai daca privim ce i-au facut Elenei Udrea, comparand cu adevaratii penali, spagari liberi si cu averile neatinse, vedem clar faptul ca este o Justitie stramba cu apaucaturi securiste, militienesti. Nu asta a lasat Presedintele Basescu, n-a dorit o clipa sa fie partasul unei Justitii acaparate de niste minti bolnave ca ale Trinomului.
    • +3 (27 voturi)    
      uite unde era cinstea (Miercuri, 15 aprilie 2015, 23:31)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Ticule, exista Curtea Europeana pentru Drepturile Omului unde madam Udrea si toata sleata de corupti, impreuna cu TB pot da in judecata statul roman pentru proaste tratamente sau abuzuri. Daca Base e atat de suparat, acolo ar trebui sa se planga, nu la televizor. Problema e ca acolo nu o sa-l bage nimeni in seama si o sa-l trimita dupa tigari.

      Base latra puternic pentru ca stie ca i se apropie si lui sfarsitul.

      Postacii se pare ca inca rezista pe reduta. Se mai gasesc niste bani prin conturile din Dubai pentru postacii astia amarati.

      P.S. Cei care au facut pozele la Paris si care, din fericire nu vorbesc romana, au mai multa putere decat voi, postacilor! Acum se vad rezultatele.
  • 0 (28 voturi)    
    Anti-basistul Basescu (Miercuri, 15 aprilie 2015, 22:47)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cine-o fi mai tare si mai tare in inima piratului? Ginerele, fata si nevasta care pling cu lacrimi fierbinti pe umarul marinarului? Sau poate fratele presedintelui si cumnata? Sau chiar Elena Udrea si dragostea pururi tinara?

    Nu putem stii. Dar piratul se bate iarasi singur, cu cutitul in gura. De data asta se bate pentru familia si sufletul lui. Asta stie, asta face. Imi pare rau de el.

    La revedere pirat nebun! Ai reusit atit de multe pentru noi, incit iti putem ierta toate nebuniile. Poti sa spui orice. Vint bun din pupa!
  • +1 (21 voturi)    
    Ce v-ati face fara UDREA? (Miercuri, 15 aprilie 2015, 23:04)

    mcv [utilizator]

    Nu despre Udrea a scris TB, ci despre un PREMIER care ii cerea presedintelui SA INTERVINA IN JUSTITIE pentru a-si scapa prietenul! Iar daca acel presedinte - datorita caruia puteti voi avea satisfactie pentru saltarea blondei - ar fi raspuns dorintei acelui premier, acum n-ar mai fi considerat inamicul public numarul 1, n-ar mai fi fost suspendat de doua ori, iar voi, "curajosii", i-ati fi inaltat statuie! Ar fi fost un baiat de treaba. Un DOMN!
    • 0 (8 voturi)    
      Iti aduci aminte? (Joi, 16 aprilie 2015, 9:23)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Iti aduci aminte ce le reprosa PDL-istilor pe vremea cind acestia pierdeau masiv in sondaje datorita masurilor de austeritate? Le spunea ca multi eroi si-au dat viata pentru tara. Iar sacrificiul lor, al pdl-istilor pentru tara este o datorie, pe care ar trebui sa si-o faca cu mai multa demnitate.

      Iti aduci aminte ce a ales Basescu intre frate si independenta justitiei? A spus-o direct, cu gura lui.

      Si tu ai dreptate. Ii datoram mult lui Basescu si n-am uitat asta. Dar acum parerile lui Basescu lasa mult de dorit. El loveste in propria sa demnitate. E o mica dezamagire pentru noi, cei care am acceptat calificativul de basisti.
  • +3 (23 voturi)    
    Fie vorba între noi... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 23:14)

    marchi [utilizator]

    Nu v-ar fi păsat nici cât negru sub unghie de „deplina respectare a demnitatii, libertatii si dreptului la aparare”, dacă n-ar fi fost vorba de „blonda (alias intriganta) de la Cotroceni”.
    Ce vă mână atâta în luptă nu știm încă, dar sper că vom afla într-o zi...
  • +2 (24 voturi)    
    Mi-e sila (Miercuri, 15 aprilie 2015, 23:18)

    Lexis [utilizator]

    de tot ce e legat de basescu&co!...
    Cat de penibil poate fi!...
    • +2 (10 voturi)    
      dar (Joi, 16 aprilie 2015, 9:01)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      de Ponta si Tariceanu nu va este sila?
      De ce credeti ca vor sa anuleze puterile justitiei ?
  • +3 (19 voturi)    
    Băse plânge după elena, nașpa la pucărie (Miercuri, 15 aprilie 2015, 23:46)

    visio [anonim]

    treaba e că băse are meritul de a proteja justiția, în sensul în care serviciile și-au făcut treaba cu judecători corupți; altfel, încercarea lui băse de a sensibiliza datornicii este penibilă pentru un fost Președinte; nu poți afirma ”îmi este silă” când n suni un procuror sau judecător; nea goguță prostul satului este genial când pronunță cuvintele astea împreună. Cum ziceam, băse este jalnic!
  • +4 (20 voturi)    
    mda (Joi, 16 aprilie 2015, 1:59)

    Adrian_. [utilizator]

    Daca procurorii incalca legea, poate oricand sa faca o plangere.

    Oricum este foarte bizar cum o apara pe Udrea.
  • 0 (12 voturi)    
    L-am votat (Joi, 16 aprilie 2015, 8:20)

    PetruLuca [utilizator]

    de doua ori pe Basescu....., insa ce "a ramas" e jalnic...
    Vrea sa ramana in politica si tema pe care a gasit-o de discutat e anti-justitie sau anti- a ceea ce se intampla in justitie ....Jalnic !
    Pe Udrea o apara pentru ca are ceva "datorii" la ea....
  • +1 (11 voturi)    
    "va costa destine de oameni".. (Joi, 16 aprilie 2015, 8:36)

    lili [anonim]

    Care au furat din BANII PUBLICI, tinand in saracie multe milioane de romani, de ale caror DESTINE insa nu v-am auzit niciodata sa va pese, desi ati fost 2 mandate Presedinte al tuturor romanilor, nu numai al imbogatitilor dvs?!
    Stiti Dvs ce este SARACIA milioanelor de romani al caror Presedinte ati fost ?!
    NU.
    Dvs stiti de luxul de la Cotroceni, de la luxul din Mihaileanu, de luxul de la Stejari al Elenei Udrea, NU cred ca Dvs ati intrat vreodata intr-o casa de roman sarac, sa vedeti acolo DESTINE distruse de coruptia din Romania, de milioanele furate de care azi vorbiti in sfarsit, dar de care NU ati vorbit niciodata cat ati fost la Cotroceni!
    La puscarie cu penala Udrea si cu TOTI acolitii corupti ce colcaiau in jurul Dvs!
    La puscarie, ani grei la Rahova si Targsor, SUCCES Codruta, succes DNA, succes SRI!
    Curatati mizeria din politica romanesca si mai ales mizeria portocalie a lui T Basescu care au furat miliarde de Euro si au facut averi uriase!!
    Sa-ti fie rusine, T Basescu!
  • -5 (7 voturi)    
    Horatius Dumbrava (Joi, 16 aprilie 2015, 8:59)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    se pare ca si Horatius Dumbrava este de acord cu TB.

    Cei care fac trimitere la Curtea Europeana sa segandeasca la cat plateste Romania pentru nerespectarea drepturilor omului.

    Cazul vamesilor nu v-a fost de ajuns?
  • +2 (8 voturi)    
    DNA despre MITA luata de E Udrea pentru R Obreja! (Joi, 16 aprilie 2015, 10:12)

    lili [anonim]

    "DNA: “MITĂ LUATĂ DE ELENA UDREA PENTRU RUDEL OBREJA”

    Dacă scoatem din calcul zilele de sîmbătă, duminică și Crăciunul, oamenii ăștia s-au mutat la bancă în acel final de decembrie, făcîndu-și plăţi cu o promptitudine și o onoare de samurai ai afacerilor. De pildă, Gărdean i-a dat banii lui Obreja în avans cu două luni faţă de ce au trecut ei în contract că înseamnă prestaţia pentru cele 3 milioane de lei.

    Pe 16 decembrie 2011, banii erau la bugetul de stat. Pe 28 și 29 decembrie, după ce s-au dat peste cap prin patru entităţi, zeci de acte pregătitoare, trei mari contracte și o groază de conturi, ei se transformă deja în banii lui Rudel Obreja. Trecuseră doar 10 zile lucrătoare!

    Procurorii DNA numesc toată această poveste “mită săvîrșită de Elena Udrea și Gheorghe Nastasia în folosul lui Rudel Obreja”. E numai o simplă căsuţă pe tabla de șah a acuzelor aduse fostului ministru în Gala Bute.

    Judecătorul care a decis prelungirea arestării preventive pentru Obreja și Udrea consideră că “din ansamblul probatoriului rezultă suspiciunea rezonabilă că plata sumei de 3.000.000 RON s-a realizat la cererea inculpatei Udrea E și reprezintă un folos obţinut de aceasta pentru altul”.
    Fostul președinte T Băsescu susţine că el nu crede o iotă. Nu crede că Elena Udrea a făcut ceva în Gala Bute, nici abuz în serviciu, ca să nu mai vorbim de mită.

    Concluzia? Nici o concluzie.
    Numai la Straja, contractul total al lui Gărdean a fost de 153 de milioane de lei. Primăria Lupeni e în faliment nedeclarat, de Revelion telescaunele noi de pe domeniul de schi de la Straja n-au funcţionat, iar unele pîrtii au fost închise."

    http://www.tolo.ro/2015/04/16/3-mil-de-lei-de-la-udrea-la-obreja/

    Succes DNA, succes Codruta!!
  • +1 (5 voturi)    
    a-propos de DESTINE de oameni... (Joi, 16 aprilie 2015, 10:32)

    lili [anonim]

    Oare stiie T Basescu ceva despre DESTINELE milioanelor de romani NEVOITI sa plece in alte tari, sa lase acasa copii singuri, soti sau sotii, bunici singuri si bolnavi, stie T Basescu cate DESTINE s-au frant, adica stie el cate FAMILII s-au DISTRUS din cauza acestor plecari?!
    Ca acei romani au plecat de saracia si mizeria din Romania CAUZATA de hotiile si coruptia acolitilor lui T Basescu?!
    Stie T Basescu ceva despre DESTINELE distruse ale acestor milioane de romani?!
    NU stie, pentru ca NU-l intereseaza, singura lui GRIJA este E Udrea, care intr-o zi satula de arest preventiv si de WC turcesc si convinsa si ea ca NU va scapa, probabil va incepe sa SPUNA TOT ce stie si ea depsre altii care au facut la fel!
    Asta-i grija lui T Basescu, DESTINUL lui asta-l preocupa, se apropie DNA de el si de familia lui, o familie de penali!
    Succes Codruta, succes DNA, la puscarie cu penalii astia!
  • +3 (7 voturi)    
    TB (Joi, 16 aprilie 2015, 11:00)

    kronk [utilizator]

    Marinelul a ajuns la andropauza si din lipsa de auditoriu trage pe FB.Oricum nu-l mai asculta nimeni de multa vreme.Ar trebui Codrutzei sa i se faca mila de el si sa-l bage la BD linga iubirea vietii lui.
  • +3 (7 voturi)    
    Te-am votat (Joi, 16 aprilie 2015, 12:38)

    Joseph Porta [utilizator]

    cu doua maini si am perorat ani in sir ca esti "altfel", ca esti croit din alt material, ca aperi pe bune justitia etc. M-am inselat amarnic, esti chiar ceea ce s-a spus despre tine: un marinar golan care, in pofida penibilului, isi apara gagica precum Popeye pe Olive, cu pumnii in institutiile statului. Rusine sa-mi fie si sa-ti fie!
  • -3 (3 voturi)    
    asta da justitie! (Joi, 16 aprilie 2015, 13:09)

    cristikitara [utilizator]

    obsev ca oameni care in principiu sunt onesti confunda razbunarea cu justitia si vor sa pedepseasca incalcarea legii cu o alta incalcare si mai mare a drepturilor omului si a tuturor legilor.
    cred ca aceste abuzuri nu sunt decat o mana de ajutor pt. corupti care mai devreme sau mai tarziu se vor agata de aceste abuzuri pt. a zdrobi dna si alte institutii.
    oameni de buna credinta aveti grija de ceea ce va doriti!
  • +4 (6 voturi)    
    inca o iesire penibila. (Joi, 16 aprilie 2015, 15:33)

    Kpriciu [utilizator]

    Basescu, ajunge!
    • +4 (4 voturi)    
      nu ajunge! (Joi, 16 aprilie 2015, 17:42)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Kpriciu

      E Udrea asteapta AZI ultima decizie a Inaltei Curti, dupa asta de azi DECIZIA este DEFINITIVA!
      Adica, de AZI este posibil sa ramana DEFINITIV la arest si apoi la Targsor!
      Asta-l mana pe T Basescu, d-aia ataca furibund, ii este frica ca ramasa DEFINITIV in arest pana la plecarea la Targsor E Udrea va ciripi cine stie ce iar primul vizat si care tremura este T Basescu!
      Ataca zi de zi Justitia lui libera si independenta ca sa-i arate E Udrea ca nu a abandonat-o in mainile DNA, ca o sprijina, dar NU mai are nici o PUTERE, este un biet cetatean de rand care se va supune LEGII si care NU mai poate INFLUENTA cu nimic nici DNA nici nimic asa cum evident a facut-o cat a fost la Cotroceni si cat DNA NU a indraznit sa se atinga de favorita lui PENALA E Udrea!
      Succes Codruta, succes DNA, la puscarie cu penala E Udrea!
      Ce spectacol va fi, ce primire ii vor face E Udrea detinutele de Ferentari !!!
      Uite ce scrie o fosta "basista" Andreea Pora despre "Marea sila de T Basescu", un articol excelent !!
      In schimb, vad ca Dan Tapalaga a lasat-o moale de tot cu T Basescu...

      http://www.revista22.ro/marea-sila-de-basescu-54907.html
  • +3 (3 voturi)    
    Laaasa-ne, laasa-ne!!! (Joi, 16 aprilie 2015, 22:41)

    mihai1986 [utilizator]

    Asta e ca ceasul cu cuc, canta la ore fixe...Basescule, ne-am convins de tine, nu ne mai prostesti, degeaba incerci sa dregi busuiocul, ai dat cu bata-n balta...M-am dezis de tine desi te-am sustinut tot timpul...Intre tine, nuti pe de-o parte si justitie, de cealalta parte, aleg justitia...In rest, imi doresc doar sa nu te mai aud sau vad pe aici, elucubratiile tale nu aduc niciun folos societatii romanesti, dimpotriva...
  • 0 (0 voturi)