Traian Basescu: Nu cred ca s-a pus legal sechestru pe terenurile de la Nana. Plus: cum le ia apararea Alinei Bica, Elenei Udrea, lui Radu Pricop si lui Horia Georgescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2015, 15:19 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Traian Basescu scrie, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, ca nu crede "ca s-a pus legal sechestru pe terenul cumparat conform legii de Ioana Basescu". Basescu mai scrie, in aceeasi postare, intitulata "Sase lucruri pe care eu nu le cred", ca nu crede ca Alina Bica, Horia Georgescu si Elena Udrea au facur abuz in serviciu si au luat mita. Fostul sef al statului scrie si despre ginerele sau, Radu Pricop, ca nu crede ca acesta "a redactat o plingere catre DIICOT in 2013 in favoarea unui client, dupa care, l-a invatat pe client cum sa-l santajeze pe cel reclamat".

Postarea lui Traian Basescu pe Facebook:

Sase lucruri pe care eu nu le cred :
1. Ca Alina Bica a facut abuz in serviciu, ca a primit mita pentru restituiri sau de la un proaspat condamnat la 11 ani de inchisoare sau pentru a ridica partial sechestrul de pe actiunile unui om de afaceri;
2. Ca Horia Georgescu a facut abuz in serviciu, ca a primit mita si ca trebuie arestat;
3. Ca Elena Udrea a facut abuz in serviciu, ca a primit din Gala Bute o geanta cu 900 000 euro in cabinetul de ministru sau oriunde in alta parte (voi o vedeti furind din banii lui Bute sau facind acte de coruptie in folos personal pe seama lui Bute?) sau ca a fost in vacante platite de subordonati, drept pentru care trebuie arestata;
4. Ca Radu Pricop (ginerele meu) a redactat o plingere catre DIICOT in 2013 in favoarea unui client, dupa care l-a invatat pe client cum sa-l santajeze pe cel reclamat;
5. Ca eu am santajat-o pe Firea (macar eu stiu sigur ca nu asta am facut);
6. Ca s-a pus legal sechestru pe terenul cumparat conform legii de Ioana Basescu (fiica mea) in comuna Nana.










8572 vizualizari
  • +7 (23 voturi)    
    Ma rog .... (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:28)

    SHEAPA [utilizator]

    E dreptul fiecaruia dintre noi sa credem ce vrem. Asta nu inseamna ca nu justitia ia decizia finala.

    La cate bazaconii se scriu pe feisbuc .....
  • -10 (62 voturi)    
    se... (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:28)

    eljiji [anonim]

    strange latul batrane.... am pus sampania la rece...
    • -10 (34 voturi)    
      Udrea va scapa, sa vedm cum scapa CoKO (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:35)

      Crsti [anonim] i-a raspuns lui eljiji

      Sase lucruri pe care nu le cred despre Udrea:
      1-Nimeni din aceasta tara nu va putea demonstra vreodata ca Udrea ar fi luat spaga, ciubucareala de la cineva! Nu este genul si nu si-ar fi compromis cariera de politician in care crede cu sfintenie.
      2-Nimeni nu a putut si nu va putea demonstra ceva despre toate minciunile lansate pe net despre Udrea, deoarece sunt facute la comanda rivalilor care se tem de ea.
      3-Nimeni nu va putea veni cu argumente ca Udrea nu a fost cel mai bun politician si cel mai bun ministru postdecembrist.
      4-Nimeni nu va putea demonstra ca Udrea a dus mita inventata la comanda Binomului, in PDL in 2012 deoarece ea nici nu a candidat si n-o interesa prea tare acest aspect-localele, stia ca este o cauza pierduta acel an.
      5-Nimeni nu va putea veni cu dovezi negru pe alb ca Udrea ar fi incalcat vreo lege ca ministru, ca s-a tras de sireturi cu vrun eventual spagar.
      6-Niciun turnator nu va putea dovedi ca a spus adevarul si ca Udrea minte!
      NIMENI NICIODATA!
      • -2 (32 voturi)    
        E Udrea NU mai scapa! (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:53)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Crsti

        De la arestul capitalei o vom vedea direct la Targsor, cu detinutele de drept comun, cu fauna capitalei si a Romaniei, ce spectacol!
        Poate sa se gandesca deja ce "opere" va scrie, vad ca s-a cam plictisit deja cu scrisul, cam slabut de la o vreme, i-a pierit curajul si speranta si "echipei de comunicare", tacere totala !!!
        Succes Codruta !!
    • -7 (27 voturi)    
      corect!! (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:00)

      lili [anonim] i-a raspuns lui eljiji

      Succes Codruta, succes SRI, succes DNA, la puscarie cu penalii din cloaca de corupti a lui T Basescu!
      O rusine de presedinte, un ipocrit si un mincinos notoriu, dle Presedinte va asteptam seara la Antena 3 alaturi de Gadea si Ciuvica s-o atacati impreuna pe Codruta!!
      Rau ati ajuns, ati distrus singur tot ceea ce atata ati laudat, norocul nostru ca NU am crezut nici o clipa bazaconiile ce le tot indrugati seara de seara la ora 18:30!
      Sila.
      A-propos, nici ca ne intereseaza ce sau in mai ce credeti dvs, bine ca am scapat de asemenea presedinte, o rusine de om!
      Sila.
    • +5 (7 voturi)    
      o sa mori de sete (Marţi, 14 aprilie 2015, 19:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui eljiji

      base nu mai este o problema pt. oculta.

      in trecut, secu colabora cu spitalul 9, si din politici ii schimba in nebuni.

      azi, colaboreaza cu justitia si ii schimba in hoti.

      nu recuperarea prejudiciului este scopul.
      scopul este inlaturarea unora care, fie si'au facut plinul, fie trebuie sa elibereze puntea de comanda, sa faca loc unei noi seriii. ma rog, o poti numi o noua clasa politica.
      adica, stop, si de la capat !

      de la capat, in mod sigur. aceiasi piesa cu alti actori.
      in cinema, se numeste remake.

      deci, bea sampania aia, ca nu merita s'o invechesti in frigider.

      toate's vechi, si noua toate
      nu spera si nu ai teama,
      ce e val, ca valul trece
      bea sampania, cai rece ! :)
  • -8 (58 voturi)    
    Incredere (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:38)

    bobyrou [utilizator]

    Am incredere in Basescu.
  • -4 (64 voturi)    
    Mare mai e tupeul acestui individ! (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:41)

    EllenaS [utilizator]

    Nici eu nu pot sa cred cum un individ ca Basescu a fost presedintele Romaniei 10 ani, dar realitatea ma contrazice?
  • +12 (72 voturi)    
    Patru lucruri pe care le constat la Basescu (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:52)

    Tzepe [utilizator]

    1.Se afunda din ce in ce in penibil.
    2.Isi anuleaza toate meritele (reale) in constructia institutiilor statului de drept.
    3.Si-a pierdut complet "uzul ratiunii", cum ar spune nenea Iancu.
    4.Nu stie sa primeasca barbateste deciziile Justitiei, cand e vorba de apropiati.
    Regretabil, in cazul unui fost presedinte.
    • +20 (52 voturi)    
      Te corectez (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:10)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Tzepe

      Nu isi anuleaza meritele, pentru ca institutiile exista si functioneaza (inca).
      Ca a luat-o pe aratura, e treaba lui, nici inainte de 2005 nu aveam mare incredere in el; l-am votat cum l-am votat acum pe Iohannis, sa nu iasa contracandidatul. Dar in astia 10 ani a facut exact de ce avea nevoie tara - asta e realitatea pe care nu poate sa anuleze nimeni si nimic. Ce face pe viitor, o sa aiba mai putina importanta.
      • +2 (28 voturi)    
        Da, exista si functioneaza... (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:25)

        Tzepe [utilizator] i-a raspuns lui sile

        ...dar sunt atacate, cu argumente rizibile ("nu cred ca..."), chiar de cel care le lauda nu cu mult inainte.
        Mai précis, inainte de "umflarea" politicianului "cu cel mai mare potential".
    • +9 (27 voturi)    
      Dacă n-ai avut de-a face cu justiția românească (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:48)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      ai putea să crezi că România e un adevărat stat de drept, la fel ca Germania sau ca UK.

      În realitate, modul de interpretare a legii de către procurori și judecători este pur și simplu de rea credință în majoritatea cazurilor.

      Lasă-l pe Băsescu să se afunde el în penibil și tu vezi ce șanse ai la Pachet sau la Judecătorie în fața unui funcționar public corupt împotriva căruia depui plângere. Și atunci ai să vezi cât de ”bărbătește” ai să fii tu capabil să primești deciziile justiției.

      Ce se întâmplă azi în România nu e justiție, e doar folosirea justiției în lupta politică. În care există judecători care se consideră de aceeași parte cu procurorii, la fel ca pe vremea lui Ceaușescu.
      • +10 (24 voturi)    
        Sa inteleg ca Base ne-a mintit ? (Marţi, 14 aprilie 2015, 19:28)

        Tzepe [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Inainte de arestarea Elenei Udrea, Base lauda functionarea/reforma justitiei si consolidarea statului de drept.
        Aceiasi magistrati, aceiasi sefi la DNA etc.
        Ne-a mintit ?
        • -3 (9 voturi)    
          Care aceiași șefi la DNA ?! (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:58)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

          Daniel Morar avea suficientă demnitate și stimă de sine ca să facă lucrurile cum trebuie. Kovesi are accese de isterie când vrei și când nu vrei și primește dosare gata făcute de SRI.

          Traian Băsescu și Monica Macovei n-au înțeles niciodată că nu poți construi un stat de drept cu procurori care trec pe post de judecători și cu judecători care au avut nevoie de recomandare de la Partid ca să poată da admitere la Drept. Recomandare de la Partid care venea adesea la pachet cu notele date la Securitate.

          Traian Băsescu și Monica Macovei au avut impresia că dacă ei pot conduce cu bună credință diverse instituții independente, atunci orice instituții independente vor putea fi conduse cu bună credință și de alți oameni. În justiție nu merg lucrurile așa, justiția comunistă era 100% aservită Partidului, iar după 1989 au continuat să facă ce știau mai bine, s-au pus în slujba politicului.
        • +3 (5 voturi)    
          adevarul e la mijloc (Miercuri, 15 aprilie 2015, 7:37)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

          sistemul s-a imbunatatit, dar multi dintre voi par sa uite ca la Curte de Apel Bucuresti inca este judecatoare Viorica Costiniu si, la fel ca ea, mai sunt alte sute sau mii magistrati-dinozauri care au facut o cariera in perioade tulburi.
          desi Basescu se face de ras in fata unora dintre noi cu astfel de declaratii, fiti siguri ca exista segmente de populatie care il asculta.
          magistratii inteleg subtilitatile acestor mesaje, dar nu pot confirma public ceva ce ar dauna intregului sistem de justitie, nu doar magistratilor corupti.
        • +1 (3 voturi)    
          adevarul e la mijloc (Miercuri, 15 aprilie 2015, 7:39)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

          sistemul s-a imbunatatit, dar multi dintre voi par sa uite ca la Curte de Apel Bucuresti inca este judecatoare Viorica Costiniu si, la fel ca ea, mai sunt alte sute sau mii magistrati-dinozauri care au facut o cariera in perioade tulburi.
          desi Basescu se face de ras in fata unora dintre noi cu astfel de declaratii, fiti siguri ca exista segmente de populatie care il asculta.
          magistratii inteleg subtilitatile acestor mesaje, dar nu pot confirma public ceva ce ar dauna intregului sistem de justitie, nu doar magistratilor corupti.
    • -1 (17 voturi)    
      gresesti din ura (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:09)

      mucenic [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Ce a facut Presedintele Basescu se vede ce spui dumneata sant dorintele ticalosilor
  • +8 (44 voturi)    
    Basescu nu mai e basist (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:57)

    Eu sunt Ghitza [utilizator]

    Adica, bine au facut ca au retrocedat terenuri supraevaluate si au creat un prejudiciu de sute de milioane pentru stat! Hai sictir !!!! La puscarie cu toti. Bica rezolva terenurile lui Cocos-Udrea, d-aia ai pus-o la Diicot sa matraseasca tot. Daca Justitia prin hotarari definitive ii va achita pe acestia, va fi erou, daca vor fi condamnati, se va duce alaturi de Emil Constantinescu si Iliescu in praful rusinos al istoriei si isteriei anti-justitie.
  • +13 (31 voturi)    
    Dubito, ergo cogito, ergo sum ! (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:58)

    PostolacheNicolae [anonim]

    Cetateanul Traian Basescu "nu crede ca..." si "se indoieste ca..."! E dreptul lui constitutional! Si-atat! Daca dubiile sale se refera la fapte, situatii si persoane anchetate penal, atunci dubiile sale trebuie sustinute cu probe certe si irefutabile in fata instantei de judecata! Altfel zicerele sale nu valoreaza nici cat o ceapa degerata!
    • -9 (17 voturi)    
      ce e bun pentru gasca este bun si pentru gascan (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:13)

      mucenic [utilizator] i-a raspuns lui PostolacheNicolae

      complet de accord. Asta se aplica si pentru Dna Udrea. Unde sant probele ca s-a scoti pe ea la vedere in catuse? Si cand o sa iasa din inchisoare si o sa dea tara in judecata cine plateste daune de 100 de milioane aprobate de Curtea de Justitie a UE? Nu dusmanii ei!
      • +3 (17 voturi)    
        ai vazut tu in dosar ca nu sunt probe? (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:53)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

        stai linistit ca au probe, dar este ancheta in derulare si nu toate sunt publice.
        basescu nu crede...mai bine tacea, ca oricum nu l sustine nimeni in noul demers impotriva curentului
        • +1 (9 voturi)    
          asa spun avocatii ei (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:44)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          si aia vad dosarele, pt, ca e dreptul lor.
          inculpatul si avocatii sai au dreptul sa cunoasca acuzatiile si probele, mai precis, dosarele, in toate amanuntele.
          acuzarea nu poate ascunde probe, prcum si apararea nu o poate face.
          pentru a fi luata in consideratie de curte, orice proba trebuie sa fie cunoscuta de ambele parti.
          ascunderea sau falsificarea probelor este pedepsita penal.

          nu vad ce interes au avocatii sa spuna ca nu's probe, caci daca sunt, ele vor fi folosite in justitie.
          pt. opinia publica ? opinia publica se va lamuri dupa process, dupa pronuntarea unei hotarari definitive.
          pana atunci, spiritele se incing fie pe plata, postaceste, fie pe considerente sentimentale, politice, de prietenie, rudenie, etc.

          deci...
          • +2 (6 voturi)    
            Aminteste-ti de Gheorghita Mateut ! (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:15)

            PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

            Avocatul lui Dan Voiculescu, care se declara sigur de nevinovatia clientului sau, care a primit 10 ani de detentie cu executare!
            • -1 (1 vot)    
              advocatii lui nutzi (Miercuri, 15 aprilie 2015, 20:42)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui PostolacheNicolae

              nu's asa de ...vizionari.
              nu vorbesc de final, ei spun ce este in dosar. sau, mai exact, ce nu este in dosar.
              gogartza mateutz e mare, e vestit.:)
      • +1 (5 voturi)    
        CEDO NU (RE)JUDECA FONDUL! (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:10)

        PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui mucenic

        "Blonda lu' Basescu" poate, eventual, sa pretinda ca a suferit "rele tratamente" pe timpul detentiei preventive, dar Curtea Europeana a Drepturilor Omului nu o va putea exonera de vinile ei penale! Cetateanul Traian Basescu are dreptul sa nu creada in vina pupilei sale, dar dubiile sale nu au nici o relevanta juridica! Daca considera ca detine probe si are argumente, care pot modifica radical cursul anchetei, are posibilitatea legala sa se prezinte ca martor in fata instantei de judecata!
        Crezi ca o va face?!
        • +1 (9 voturi)    
          Nu e condamnată, dar face închisoare. (Miercuri, 15 aprilie 2015, 2:35)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui PostolacheNicolae

          Deocamdată nu e condamnată pentru nimic, dar face închisoare. Când o instanță o să-i stabilească vinovăția, nicio problemă, n-are decât să meargă la închisoare.

          Dar astăzi care sunt ”vinile ei penale”? Poșetele și pantofii despre care ți-a spus Mircea Badea?
          • -1 (3 voturi)    
            Nu ai raspuns la intrebare! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 11:09)

            PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui Harald

            Si nu poti sa iesi din (i)logica basista a razboiului romano-roman! L-ai introdus pe "cimpalacul giumbix" in discutie incercand sa eviti un raspuns clar! Revin si te intreb:
            " Daca considera ca detine probe si are argumente, care pot modifica radical cursul anchetei, (Basescu)are posibilitatea legala sa se prezinte ca martor in fata instantei de judecata!
            Crezi ca o va face?!"
    • +4 (4 voturi)    
      baiatu ! (Marţi, 14 aprilie 2015, 22:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui PostolacheNicolae

      confunzi marfa cu ambalajul.
      conf. oricarui principiu de drept, probele trebuie cautate si furnizate de acuzator.

      base, ca orice alt cetatean la patriei noastre, mult iubite, are dreptul la vorba.
      la lovirutie, parca, ne'am cucerit slobozenia la gura.
      • +2 (2 voturi)    
        VORBA CEIA! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 11:51)

        PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

        „Ei, "nashule", apoi cum le știi dumneata toate, mai rar cineva!” Nimeni nu ii contesta&limiteaza dreptul la exprimare cetateanului Traian Basescu! Eu chiar imi doresc ca TB sa spuna tot ce stie, "sa dea totul pe goarna", ca doar a pretins si inca mai pretinde ca A FOST cel mai bine informat "personaj" din RO ! Ce "nu crede" TB nu are relevanta juridica, mai ales ca pe ici, pe colo, pare o persoana implicata&interesata! 'Blonda", "Nana", "fratele" si "ginerele" sunt subiecte "fierbinti" pentru TB ! S-ar putea ca intr-o zi procurorii DNA sa-l invite la un "interviu" detaliat si lamuritor! Pentru locul si rolul detinut intre 2004 si 2014, eu nu-mi doresc sa se ajunga acolo! Dar trebuie sa-si autoimpuna o atitudine de desprindere&detasare fata de trecutul recent si sa-si impuna o autolimitare a dreptului la exprimare, poate chiar o temporara "silenzio stampa" ! Se spune ca: "Darul vorbirii este nimic, în comparaţie cu arta tăcerii." !
        • 0 (0 voturi)    
          asa'i, base are darul ala (Miercuri, 15 aprilie 2015, 20:52)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui PostolacheNicolae

          spre deosebire de herr klauz, care e artist al tacerii.

          deci, io nu zisei ca ce spune el are relevanta juridica. ba din contra, spuneam ca de probe tre' sa se ocupe onor precurorii dna.
          ca ei e de meserie :)

          base stapaneste bine ...goarna. da pe ea numai ce vrea coarda lui vocala...

          nu cred ca base va fi vizitat la un interviu. poate ca, in unele momente, chiar si'ar dori sa fie audiat. numai ca el nu este un artist al dialogului intre 4 ochi. el este un artist al polemicii publice. meseriasii dna nu le au cu arta polemicii.
          dar nu'i bai, d'aia sunt postaci pe site-uri si acoperiti pe sticle.

          personal, sunt un bun spectator. iar base e unul din preferatii mei.
  • +4 (18 voturi)    
    Oare , (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:58)

    impartial [anonim]

    sa intelegem ca angajatii unor istitutii de stat se ocupa de lucruri murdare (confectionarea de probe si dosare , masuri abuzive , etc.) ???!!!
    • +5 (17 voturi)    
      Nu, niciodată :) (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:50)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui impartial

      Angajații instituțiilor românești ar putea da lecții de etică și profesionalism oricărei instituții similare din vest, dacă ar găsi timp pentru așa ceva între două șpăgi.
  • -2 (36 voturi)    
    e haios ... o groaza de "aparatori" ai justitiei (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:00)

    dorel [anonim]

    actuali aplaudaci ai lui Iohannis, deci USListi pana mai ieri sunt "aparatorii justitiei" care nu le prezinta insa inca nici o dovada !
    Domnilor, in ce anume credeti ? In faptul ca vedeti procurori care leaga oameni ? Ati vazut condamnari ? Ati vazut voi dovezile clare pe care sa puteti baza niste concluzii ?

    Nu spuneti ca uite ala tine cu Base si e penibil, e platit de Base, Udrea, Boc poc si altii ! "Ala" vrea ARGUMENTE LOGICE, DOVEZI clare si gata .. e foarte FERICIT si multumit de ce face justitia !

    NU e fericit doar sa vada spectacol la TV ... TV pe care nu-l deschide de ani de zile, din cauza unor televiziuni pe care unii dintre voi le urmareati ca sa va vedeti candidatii preferati prin 2012 !
    • 0 (22 voturi)    
      Astia cred in, (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:24)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      "Corpul de control al premierului" . Nu cred ca sunt asistati sociali. Mai degraba bugetari frustati.
  • +10 (30 voturi)    
    Pai (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:07)

    doi si-un sfert [utilizator]

    aici nu evorba de ce crede sau nu unul sau altul, aici e vorba de probe. Ma indoiesc ca unul sau mai multi judecatori au decis in 2015 arestarea Elenei Udrea si a celorlalti mentionati fara probei clare la dosar... Nu are logica sa-si riste cineva cariera numai de dragul razbunarii.
    • +18 (26 voturi)    
      Am si eu o intrebare, (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:27)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Cum ramane cu marii corupti care dau cu mirul prin parlament si plang precum fufele? S-au asezat de partea care trebuia? Intra un pic in sufletul tau si te intreaba daca asta e ok?
    • +8 (16 voturi)    
      Își riscă cariera tocmai dacă sunt corecți (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:53)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Nu știu în ce lume trăiești, dar dacă ai impresia că judecătorii români sunt imuni la butoanele apăsate de SRI (asta când nu sunt ei înșiși sub acoperire) ar fi cazul să iei un pic de contact cu realitatea.
    • +4 (16 voturi)    
      asa si atunci ... ce e asa greu ca (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:22)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Kovesi si toti cei spre care se arata cu degetul ca ar face abuzuri sa iasa sa spuna : pozitia noastra ca DNA este ca nu se produc abuzuri in acest dosar pt ca pana in prezent avem urmatoarele dovezi :
      1. denunt de la x, in care a spun asta si asta
      2. inregistrare video / audio / GSM prin a unei discutii intre X si Y din care reiese etc
      3. inregistrari ale tranzactiilor bancare privind pe numele X, Y

      suntem toti (cel putin cei care ne indoim) oameni capabil sa intelegem un flux logic de informatie si sa apreciem un probatoriu.
      NU TREBUIE SA FIU JUDECATOR sau PROCUROR ca sa fiu capabil sa inteleg daca o fapta s-a produs sau nu pe baza unor dovezi !
      Vrei sa tac din gura si sa nu ma indoiesc de activitatea ta ... e simplu ... convinge-ma ca faci bine ceea ce faci !
      Nu imi cere sa cred orbeste in tine ! fie ca esti DNA, fie SRI, fie biserica, armata sau oricine !
      Traim in secolul asta si suntem fiind rationale, e normal sa ne punem intrebari si sa cercetam orice ! Glume ca anumite chestii sunt "secrete" ca produs prejudicii ... sa fim seriosi, alternativele sunt simple : ai dispus o arestare deci inseamna ca ti-ai motivat deja vinovatia in proportie mare, inca sustii arestarea dupa cateva luni, inseamna ca ti-ai terminat munca, daca pe de alta parte ai bagat un om la inchisoare de cateva luni si tu o arzi si nu ai un probatoriu complet, atunci faci un mare ABUZ si meriti tu sa ajungi in locul sau de mana cu cel pe care l-ai inchis pe nedrept (inca !!!).
  • +1 (39 voturi)    
    Base (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:27)

    ioan [anonim]

    Desii nu sunt totdeauna de acord cu Basescu, eu consider ca a fost si este un politician de marca al tarii, iar cei care din ura il prigonesc acum le va veni randul si lor! Un ardelean!
    • -3 (21 voturi)    
      Si eu sunt ardelean, (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:55)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ioan

      dar nu am tinut si nu tin cu Basescu,cred ca a fost o pacoste pentru Romania!!!
    • +4 (24 voturi)    
      Si eu eram ca tine (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:24)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui ioan

      dar Ioane tu esti din Ardeal si nu vezi de acolo. Vino un pic in Buc sa vezi in ce averi se scalda Eba, Udrea and friends. Crede-ma ca ne-a pacalit pe toti. Base joaca la cacialma
      • +2 (16 voturi)    
        tovarase (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:51)

        dorel [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        argumentele tale sunt de genul celor folosite de comunisti in anii 50 !
        Vino sa vezi "burghezii" astia care sug sangele poporului !

        Deci EBA, UDREA & CO pot fi verificati de DNA, ANI etc => tovarase, cerem DOVEZI, e clar ? DOVEZI, DOVEZI, DOVEZI !

        Suntem apti sa intelegem orice rationament logic, poate mai apti decat multi dintre cei care lucreaza in "sistem".

        Deci prezentati DOVEZILE, discutam de oameni de 4-5 luni in puscarie ! Vrem dovezi ! ce naiba e asa de greu ? Altfel e un mare ABUZ !

        Deja deveniti plictisitori cu "sustinem justitia" ... bravo voua ... eu nu sustin pe nimeni ! sustin dreptatea care se face prin PROBE, dovezi ! NU prin actiuni de forta urmate de pauze de luni de zile in care nimeni nu spune nimic si nu prezinta nimic ... pt ca totul e in "lucru". Daca consideri ca un om ca Alina Bica e in puscarie din decembrie suntem in aprile ... deja 5 luni si inca nu a fost trimis dosarul in justitie si nu e eliberata ca sa poate sa isi pregateasca apararea ... atunci da ! e un mare ABUZ !

        Te arestam, cautam noi pt ce te-am saltat, te tinem in cusca cat vrem noi si apoi te judecam tot noi ... toate in acelasi sistem de aceeasi indivizi procurori si judecatori, amici si colegi ... si da ... eu trebuie sa ii cred pe cuvant !
        • +3 (9 voturi)    
          Dovezi? LOL (Marţi, 14 aprilie 2015, 21:19)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui dorel

          Ia construieste-mi tu o serie matematica care da milioane de euro cu un salariu decent si itereaza asa la infinit ca tot nu o sa-ti dea. Ca asa sunt astia, Udrea, Eba and friends, sunt milionari. Mai lasa-ma nene cu dovezile lui peste. Tu faci misto de noi aici? Ia fa tu o plimbare prin spitalele tarii. Uite-te la infrastructura tarii. Ce dovezi tata? Parca ar fi o scena dintr-un film al fratilor Coen. Dovezi, auzi la el. Dovezi. LOL
  • +3 (19 voturi)    
    viceversa (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:51)

    Kpriciu [anonim]

    Nu MAI cred ca tu, Basescule, esti curat!
  • -1 (19 voturi)    
    adica... (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:52)

    lili [anonim]

    Toti ceilalti cercetati acum de Parchet, DNA sunt in regula cercetati, neregulile sunt numai la apropiatii lui T Basescu !!
    Saracii de ei ii chinuie Parchetul sau DNA in timp ce ei sunt curati ca lacrima, nu au furat, nu au atins milioanele de Euro de care ii acuza DNA acum, averile alea URIASE le-au primit de la Dumnezeu!
    Rusine, dle Basescu, sunteti o rusine pentru Romania, ati avut o cloaca de corupti in jurul Dvs care au furat cat au vrut in timp ce noua romanilor ne spuneati zi de zi minciuni ca nu-s bani ca trebuie austeritate, in timp ce acolitii Dvs faceau averi uriase furand sub protectia Dvs banii publici!
    Abia dupa ce ati plecat de la Cotroceni Justitia a devenit LIBERA, la puscarie cu TOTI penalii lui T Basescu!
    Rusine, o familie de penali, ei si acolitii lor, succes Codruta, la puscarie cu toti apropiatii lui T Basescu gasiti vinovati de FURAT banii publici, alde Cocos, Udrea, Bica, Pricop, Videanu, Pinalti si toata cloaca portocalie hoata!
    Sila.
    • +1 (5 voturi)    
      ai aparut Lilisor ? (Miercuri, 15 aprilie 2015, 3:19)

      vezi [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ti-ai luat diurna si te-ai pornit.
      Vezi ca te cam repeti si mesajul e monoton. Mai improvizeaza ceva, altfel o sa fii penalizat(a).
      Dati dovada de manie proletara si de imaginatie, tovarasi !
  • +3 (13 voturi)    
    Da, Base, e bine sa (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:22)

    Mihai [anonim]

    supraevaluezi terenuri si sa acorzi despagubiri la
    drepturi de mostenitor ce nu iti apartin de drept. E f. bine. De ce sa nu dam tot bugetul tarii pe jocul asta cu jetoanele cu despagubire lui peste. Da, e f bine. Treceti romani Prutul, dar imbracati-va cu Paul & Shark ca e frig.
  • +5 (9 voturi)    
    ...asa ... (Marţi, 14 aprilie 2015, 17:47)

    ALTAN [utilizator]

    ...cum spuneam...transmite johanis un msj si are pina in 10 comentarii in 24 de ore...iese Basescu cu o declaratie si in 3 ore are 30 de comentarii...q.e.d...
    • +2 (2 voturi)    
      Pai, asta e tehnica lui Basescu, sa (Miercuri, 15 aprilie 2015, 11:48)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      provoace controverse, dupa care se gasesc repede sustinatori si detractori pentru subiectele controversate si asa Besescu ramane in centrul atentiei. Iohannis are luari de pozitie corecte, antiseptice, aproape adevaruri imuabile, asa ca inafara de like-uri, greu pot produce vreo reactie contrara. Se mai screm unii sa-l asocieze cu Basescu sau sa-l indice ca fiind parte din conspiratiile mondiale, ca sa genereze ceva subiect de controversa, altfel, nimic-nimic!
  • +5 (15 voturi)    
    Serios? (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:30)

    mcv [utilizator]

    Atunci cand TB isi exprima o parere, fie ataca pe cineva, fie apara pe cineva. Orice, numa' un cetatean cu dreptul de a-si exprima parerea, nu poate fi. Asa este?
    Daca asta e statul vostru de drept pentru care va laudati ca transpirati aparandu-l, atunci va doresc ca voi si copiii vostri sa traiti intr-un astfel de stat. In ceea ce ma priveste pe mine, sper sa ma fereasca D-zeu sa ajung sa traiesc in statul vostru de drept. Si stiu ca asta nu se va intampla, pentru ca statul de drept se va impune. Adica, statul meu de drept!
    "Cine se va putea apăra de calomnie, când ea este înarmată cu scutul cel mai sigur al tiraniei: secretul?" -Cesare Beccaria în Despre delicte şi pedepse (1764).
  • +2 (12 voturi)    
    Halal... (Marţi, 14 aprilie 2015, 19:36)

    Tati [anonim]

    Mai , dar de fratele tau chiar nu spui nimic ? Macar asa, de amorul artei , ca totusi iti e frate !
    ///
  • -1 (5 voturi)    
    Acum e ...acum (Marţi, 14 aprilie 2015, 21:42)

    solar [utilizator]

    Acume e acum :spectacole , darea poalelor peste cap, manipulari etc ec
    Cand cazurile UDREA + BICA ajung in instanta si va incepe judecata concreta , atunci TARASENIA JUSTITIEI LUI ANTONIE IORGOVAN+ iLICI ILESCU=JUSTITIE COMUNISTA VA FACE IMPLOZIE!!
  • -2 (8 voturi)    
    Cazul Udrea similar cu cazul Dreyfus ? (Marţi, 14 aprilie 2015, 21:46)

    TerziPetre1 [anonim]

    . Seria de dosare deschise Elenei Udrea par a fi fara sfarsit ? Procurorii nu ar trebui isi poata permite ca argumentele de posibila vinovatie simple banuieli. Eu stiu ca procurorii opereaza cu probe. Mie mi se pare suspect, lantul de dosare noi, care se deschid succesiv pe masura ce avocatii combat cu argumente juridice sustinerile procurorilor. Am sa repet la nesfarsit convingerea mea. Daca "cazul Topliceanu" , precum si povestea cu geanta cu 900.000 EURO, este o facatura, trebuie sa repet iara: Cand am comparat "cazul Udrea" cu "cazul Dreyfus" am primit unele reprosuri, mai mult decat ironice. Dar asa cum incep sa evolueze evenimentele, incep sa capat increderea ca nu am gresit. Pe mine m-a ghidat intuitia. Acum astept ca unul din cei ce sunt mai informati ca mine sa preia rolul lui Emil Zola, si sa scrie un nou "J'acuse". Viitorul va arata daca apare acest nou "Zola" ! Iar eu, astept cu incredere ca am fost inspirat !
    P.S. Cazul Dreyfus este adesea considerat simbolul modern și universal al nedreptății, în numele "interesului Statului", și rămâne unul dintre cele mai marcante exemple de eroare judiciară reparată cu dificultate, in care, rol major a fost jucat de presa și de opinia publică. Sa ne aducem aminte ca celebrul "caz Dreyfuss" a fost generat tot de serviciile secrete. Acest caz a demonstrat, daca mai era cazul, ca "minciuna are picioare scurte". Eu am senzatia ca Udrea isi va putea demonstra nevinovatia ! Evident ca va suferi arestarea, asa a fost si in "cazul Dreyfuss". Nu odata istoria a demonstrat ca adevarul se obtine uneori cu sacrificii. Acum astept sa ma certate “alti deontologi”. ! Fiti tare D-na Elena, soarta va ales sa fiti in prima linie a frontului de lupta impotriva fotrtelor retrograde care cuprind fii si nepotii kominternistilor si a comunistilor ceausisiti. Se constata, a cata oara, ca aceste forte retrograde actioneaza concertat ! Dacă o idee profund benefică cuprinde masele de oameni, ea generează atunci o undă colosală de energie
    • +1 (7 voturi)    
      Nutzi par rapport à Dreyfus? (Miercuri, 15 aprilie 2015, 0:25)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui TerziPetre1

      Bai Nutzi nu mai arunca cu banii pe postacii francofili!!! Mai bine iti iei o poseta de la Paris (ma rog, o comanzi pe internet)

      Da exista o asemenare intre cei 2, amandoi sunt homo sapiens, au fizionomia caucazoida. Cine stie, poate Dreyfus a studiat si el pe la Titu Maiorescu si s-a ocupat cu afaceri imobiliare ca hobby. Pacat ca nu l-a cunoscut la timp si pe Faur, sa-l ajute si pe el sa treaca creditele neperformante pe numele lui. Chiar nu stiam ca si Dryfus s-a combinat si el asa cu un supraponderat gusat cu nume de pasare?


      Daca ar fi putut si Dreyfus sa consulte si el pe 2 miliarde de lei RAPPS-ul ar fi aratat altfel istoria?
      Merita studiat!!!

      NUTZI, NE T'EN FAIS PAS!
    • +3 (3 voturi)    
      hahahhaaaa, (Miercuri, 15 aprilie 2015, 11:51)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui TerziPetre1

      asta-i tare! Nuti si procesul Dreyfus! hahhhahahaaa, tare de tot!
    • 0 (0 voturi)    
      Dragi postaci ignoranți... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:39)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui TerziPetre1

      Încetați să mai vedeți în Elena Udrea pe Ioana d'Arc sau pe căpitanul Dreyfus! Nu de alta, dar nu-i faceți nici un serviciu comparând-o cu personalități care au însemnat ceva în istoria Franței! O împotmoliți și mai tare în ridicol pe „celebra” acuzată, a cărei singură „pasiune” legată de Franța pare a fi shopping-ul...
  • +3 (3 voturi)    
    celor cu false intrebari (Miercuri, 15 aprilie 2015, 10:08)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Nu v-a mintit Basescu.
    Ati auzit si va amintiti doar ce va convine sau va cer patronii.

    Basescu are dreptul sa spuna ce crede, iar DNA va trebui sa dovedeasca acuzatiile.
    De ce ar tacea?

    Va place Ponta care legifereaza in folosul propriu si al prietenilor? Se vede ca da.
    • 0 (2 voturi)    
      Basescu, ca in mod obisnuit, nu crede ce (Miercuri, 15 aprilie 2015, 11:53)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      spune, doar spune! maine poate sa spuna pe dos de cum spune azi, poimaine o ia de la capat, asa e ce spune Basescu, in functie de cum ii pica bine!
  • -2 (6 voturi)    
    Dle Basescu deja ai trecut inextrema cealalta (Miercuri, 15 aprilie 2015, 10:11)

    andreesanu [anonim]

    Inteleg pina la un punct ca-i datorezi ceva lui Udrea !!!, ca Pricop iti este ginere ,dar sa-i reprezinti ca aparator pe toti cei care-i are DNA in cercetare e prea mult !!!,deja si cei care te-au sustinut odata incep sa se indoiasca de buna credinta a ta.
  • +1 (1 vot)    
    Base, te-ai tonomat de tot (Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:05)

    mihai [anonim]

    Du-te tati la Antena 3. Ai inceput delirezi, spui atatea minciuni ca ai inceput chiar sa le crezi.