Catalin Predoiu: Guvernul nu a pregatit reducerea TVA. Aceasta este o masura liberala ce poate fi compromisa

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2015, 15:11 Actualitate | Politic

Catalin Predoiu
Foto: Agerpres
Guvernul Ponta nu este capabil sa pregateasca masura reducerii taxei pe valoare adaugata, acest lucru fiind in masura sa compromita o astfel de decizie, in principiu pozitiva, a acuzat azi  prim-vicepresedintele Partidului National Liberal, Catalin Predoiu, mari, intr-o conferinta de presa.

Declaratiile s-au referit la reducerea TVA anuntat de premierul Victor Ponta inainte de sedinta de Guvern, "masura care se afla in programul Partidului National Liberal de multa vreme", a spus Predoiu, potrivit unui comunicat de presa al PNL.

"Problema pe care PNL o semnaleaza este legata de lipsa de pregatire a Guvernului inainte de a introduce aceasta masura. Aceasta lipsa de pregatire inseamna o colectare foarte slaba a veniturilor, o performanta a ANAF care, in loc sa abordeze zonele de mare evaziune fiscala, blocheaza micile afaceri. Masura scaderii TVA reclama in prealabil un studiu de impact si o masuratoare econometrica", a sustinut liderul liberal.

Predoiu a spus ca "sunt mari semne de intrebare legate de capacitatea Guvernului de a implementa in acest moment masura scaderii taxei pe valoare adaugata" si a adus ca argument si "opinia extrem de bine argumentata a Consiliului Fiscal care ridica problema sustenabilitatii si a realismului constructiei bugetare".

Pim-vicepresedintele PNL a invocat si "semnalul de prudenta transmis de guvernatorul Bancii Nationale"  si "semnalele foarte clare si transante ale Fondului Monetar International si ale Comisiei Europene".

"Reamintesc faptul ca, in urma cu putin timp, Comisia Europeana a deschis o procedura de monitorizare pentru risc de deficit bugetar excesiv si, poate ca nu intamplator, la Bucuresti va sosi in curand Valdis Dombrovskis, vicepresedintele Comisiei Europene insarcinat cu programul de aderare la moneda unica euro a Romaniei. Aceasta vizita este prefatata de un raport al Comisiei Europene publicat joi in care se ridica din nou problema lipsei de reforme structurale in privinta companiilor de stat, in ceea ce priveste privatizarile si toate obstacolele aflate in calea desfasurarii afacerilor si investitiilor", a spus Predoiu.

Liberalul a spus ca un alt element de ingrijorare "este legat de oprirea investitiilor de catre Guvernul Ponta". "Jonglarea cu veniturile statului doar pentru a justifica un joc de imagine al premierului denota o lipsa de responsabilitate fata de mecanismele economice", a acuzat Predoiu.

"In concluzie, noi nu putem avea ceva impotriva a ceea ce este in programul nostru de guvernare, o masura care face parte din pachetul de politici fiscal-economice liberale, cum este reducerea TVA. Problema noastra este legata de compromiterea unei masuri, in principiu pozitiva, prin lipsa de pregatire a Guvernului Ponta, prin plasarea acesteia intr-un joc politic si de imagine pentru a scoate din dezbaterea publica problemele grave create prin votul de acum cateva saptamani din Senat in cazul Sova", a concluzionat Predoiu.


Citeste mai multe despre   









2391 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    Cata ipocrizie, atat liberalism! (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:45)

    EllenaS [utilizator]

    Masura asta era buna numai daca era facuta de liberali! Altfel, esec total!
    • +2 (2 voturi)    
      nah (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:58)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      eu zic ca pnl pregatea masura asta si era legata de o eventuala rasturnare a guv poanta.pnl nu vrea inca la guvernare,nu sunt bani pt masurile ''liberale''
      • +1 (1 vot)    
        a redus tva la sucuri? (Marţi, 7 aprilie 2015, 19:45)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Point

        mai ponta cum sa reduci tva la sucuri?
        daciana ce a zis? ca ea militeaza pentru trait sanatos si tu incurajezi consumul de cola
    • +4 (4 voturi)    
      se contrazic singuri (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:12)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      aseara orban zicea ca masura trebuia luata demult ca tva se incaseaza la un nivel de 14% deci nu era o problema scaderea tva la 20% si trebuia facuta demult
  • +5 (7 voturi)    
    Invidie (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:48)

    Marius [anonim]

    Declaratiile dl. Predoiu provin doar din invidia si ciuda ca scaderea TVA o aplica guvernul Ponta si nu guvernul pnl-pd al carui sef se viseaza. Scaderea TVA era chiar si in planul lor de guvernare (PNL-PD), dar e ofticat ca nu o s-o aplice el.
    Faina opozitie, cand cresc taxele abia mai murmura ceva, cand scad taxele se arata ingrijorati ca e "nesustenabil."
  • +2 (6 voturi)    
    Peltea econometrica (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:51)

    ionica [anonim]

    Noi voiam sa facem asta demult! Era in plan. Ne-au furat ideea! Doamne fereste-ne!

    Cica masurare econometrica!? Vorbeste juristul din el. Era altceva daca vorbea macar Ialomitianu, dar pelticul asta e penibil.
  • +5 (7 voturi)    
    hmm.. (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:53)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă scade TVA la alimente, se vor reduce și prunele din gura lui Predoiu?
    • +2 (2 voturi)    
      doar (Marţi, 7 aprilie 2015, 19:35)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cu 15 pp. Tot cu multe-n gura ramane
  • +1 (3 voturi)    
    Nu ma mai joc! (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:04)

    Viking [utilizator]

    Sa stii Viorel ca te spun la FMI si Comisia Europeana!

    Da-mi masura de sustinere a cresterii economice inapoi fiindca nu-i a ta. Daca vrei sa stii, eu as fi aplicat-o numai dupa reformarea radicala a ANAF si doar daca era sustinuta de estimari econometrice (?!) robuste.
  • +1 (3 voturi)    
    Bine ma viitor prim-ministru, (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:26)

    xrogo [utilizator]

    ce naiba are Sova cu TVA-ul?
  • -1 (3 voturi)    
    Mai bine taci (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:51)

    tepesvoda [anonim]

    Poate sa scada TVA -ul la alifie sau la Nivea ca Predoiul se pregateste de beciul domnesc.Nivea sa scada ca astfel o sa-l usture tare pe uscat.
  • 0 (0 voturi)    
    !!!!!! (Marţi, 7 aprilie 2015, 17:11)

    Mihai [anonim]

    Liberalii trebuie sa vina cu mai mult de atat daca vor sa castige alegerile in 2014.

    Haideti, ca puteti mai mult!
  • +2 (2 voturi)    
    Ma intreb care e mai pacalici.... (Marţi, 7 aprilie 2015, 17:28)

    newlook [utilizator]

    Ma intreb care e mai pacalici, acest Predoiu sau Boc. Stim cu toti ca Boc e campion intergalactic la slugarnicie, dar se pare ca acest Predoiu a gasit culoarul pe care sa-l bata pe Boc: batjocura de sine !
  • +2 (2 voturi)    
    hahahahaha (Marţi, 7 aprilie 2015, 17:31)

    xanti [utilizator]

    V-a tras-o!!!!!!!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Iar v-a prins cu chilotii in vine (Marţi, 7 aprilie 2015, 17:32)

    Je__ [utilizator]

    V-o trage Ponta cu codul si TVA-ul,...

    Se pare ca a invatat ceva din paruiala care i-a administrat-o Basescu!
  • 0 (2 voturi)    
    ntz,ntz,ntz (Marţi, 7 aprilie 2015, 19:07)

    miculescu-rucar [utilizator]

    tu vrei sa fii PM Romaniei?ce te califica ptr aceasta?
    poate pm al republicii Buzau,cu consilierii de stat udrea,boscodeala,bagiu,cristoiu,scutaru,toti oameni unul si unul!
  • 0 (0 voturi)    
    imi place predoiu ....le zice bine... (Marţi, 7 aprilie 2015, 22:26)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    sa vedem si programul lor....poate mai castigam ceva din disputa asta.
  • -1 (1 vot)    
    Msura o fi liberala dar Predoiu nu, ca e pedelist (Marţi, 7 aprilie 2015, 23:32)

    hahahaha [anonim]

    Cand aud de liberalism si de critici economice facute de Basescu si oamenii lui de pretutindeni -Udrea, Boc , Predoiu, Blaga , ala cu broscoiul in gat, Igas, Turcanu, Berceanu, Pinalti, Flutur , Videanu, ala de la Caras Severin , etc mi se pare va bunul simt este ras de pa fata politicii romanesti. Oamenii astia nu ar trebui sa vorbeasca, ba mai mult ar trebui sa dea socoteala pentru raul facut acestei natii.