Basescu, la B1 TV: E totul pierdut acum pentru noi in Republica Moldova

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 22:16 Actualitate | Politic

Fostul presedinte al Romaniei, Traian Basescu a declarat luni, la B1 TV, ca, "pentru noi, totul este pierdut acum in Republica Moldova", adaugand ca tarii noastre nu ar trebui sa ii fie teama dar ar trebui sa fie ingrijorata de Moscova, potrivit Mediafax.

"Privind la situatia din regiune, ce s-a intamplat in Ucraina, se stie ca s-a creat un zid intre Republica Moldova si Ucraina, pe de o parte si Uniunea Europeana pe de alta parte. (..) Semnalul Moscovei a fost foarte clar, orice drum al Ucrainei catre UE inseamna interventie militara. Nu ii vor lasa, au nevoie strategic de acest tampon intre Federatia Rusa si NATO", a declarat Basescu la B1 TV, adaugand ca si Republica Moldova e de mult pusa sub control, prin conflictul transnistrean.

Intrebat daca e totul pierdut pentru noi in Republica Moldova, fostul presedinte a raspuns: ¬Acum da¬, adaugand ca ¬nici ultimele schimbari nu ajuta grozav, pentru ca e un guvern minoritar, sustinut de comunisti¬.

Basescu a mai precizat ca tara noastra avea mijloace de a ajuta Republica Moldova, prin ¬dialog mai deschis, prin influenta pentru ca si Partidul Liberal sa ajunga la guvernare". "Trebuia sa fie o discutie. Romania, asa cum a avut mijloace sa ii puna cap la cap, in 2009, avea mijloace sa o faca si acum", a mai spus fostul presedinte.

Intrebat daca Romaniei ar trebui sa ii fie frica de Moscova, Basescu a replicat: ¬Frica nu, dar ar trebui sa fie ingrijorata de Moscova¬, si a adaugat ca ¬Occidentul a ratat ocazia de a-l opri pe Putin, care, intr-un an, jumatate de an, doi ani, imediat ce va prinde momentul oportun, va ajunge la gurile Dunarii¬.

Fostul presedinte Traian Basescu s-a aflat, saptamana trecuta, intr-o vizita privata la Chisinau. El a precizat in cadrul vizitei ca nu a cerut cetatenia R. Moldova, in prezent situatia politica din aceasta tara nefiind "propice" pentru un astfel de demers.

"Anterior am declarat ca, in prima vizita efectuata la Chisinau, in calitate de fost presedinte, voi solicita sa primesc cetatenia moldoveneasca. Nu am facut-o fiindca situatia politica din Moldova nu este propice pentru asa ceva. Voi veni ulterior cu solicitarea de a deveni cetatean al Republicii Moldova", a declarat fostul presedinte Traian Basescu, potrivit Unimedia.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4038 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    Din pacate are dreptate cu Moldova... (Luni, 6 aprilie 2015, 23:22)

    gigi [anonim]

    Nu ma intereseaza lupta lui cu procurorii, dar in ceea ce priveste Rusia, cam are dreptate. Moldova e a lui Putin.
  • -4 (4 voturi)    
    vai... (Marţi, 7 aprilie 2015, 5:19)

    ooh [utilizator]

    Timp de 24 de ani nu era pierdut ce-o fi de pierdut in Republica Moldova, dar s-a pierdut acum! Pentru ca se razboiesc altii in alta tara. Si o sa vina Putin la gurile Dunarii (probabil ca sa bea apa ca melcul din cantecel.)
  • -1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:55)

    a.nonim [utilizator]

    Daca intradevar totul e pierdut in Moldova, atunci sigur nu s-a pierdut in ultimul an, ci in ultimii zece ani. Adica exact perioada in care Basescu a fost presedinte. Si in care in afara de declaratii pompoase n-a facut nimic concret. Nu grupuri comune de lucru, nu investitii romanesti in Moldova, nu televiziuni romanesti, nu facilitati comerciale, nimic.
    Sigur, nu era treaba lui ca presedinte, dar putea folosi parghii pentru a face ceva mai concret.
    • +1 (1 vot)    
      E suficient de stiut (Marţi, 7 aprilie 2015, 13:37)

      LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      In Moldova se intra cu pasaportul ! Cam asa au "cimentat" legaturile "politicienii" nostri in ultimii 25 de ani ! Toti, in frunte cu scolitul la Moskwa, Nea Ilici !
      Eu nu vad o politica coerenta fata de Moldova. Doar "praful de pe toba": ceva burse, ceva cetatenii, ceva gaze (nu prea multe ca se supara Gazprom).
      Unde vreti o exemplificare mai clara a faptului ca intreaga clasa politica romaneasca isi are sorgintea in fostul PCR si fosta Securitate ? Permanenta grija fata de stapan a indobitocit comportamentul ! Vedeti otelariile noatre ce usor au ajuns la rusi apoi taiate(Targoviste,Resita.......), vedeti cum mandria de ALRO este ruseasca, vedeti.............ce bine percuteaza "noii capitalisti" de stanga-dreapta in fata vechiului stapan ?
      Patriotism ? O gluma buna ! Cine vreti sa fie patriotiii ? Hebenciuk ? Kokoshell ? Mazare ? Sandu ? Valcov ? ........................................niste caricaturi penale aparute de nicaieri pe malurile Dambovitei ! Ce mari inaiontasi au facut parte din familiile lor ? Sunt retinute faptele de istoria romanilor ? Cine a promovat derbedeii astia ? Cine i-a sustinut ? Cine i-a primit cu onoruri pe afara ?
      DE CE ?
      Asa cum acum 75 de ani (28 iunie 1940) Basarabia a fost cedata fara lupta in mainile macelarilor bolsevici (din care multi au venit cu tancurile rusesti in Romania dupa 23 august 1944 sa ne "civilizeze" pana in ziua de azi, inclusiv sa ne invete cum trebuie criticat comunismul) , tot asa Basarabia a fost parasita si dupa 1989 !
  • -1 (1 vot)    
    E bine asa (Marţi, 7 aprilie 2015, 12:39)

    UpNext [utilizator]

    Obsesia integrarii RM in Romania a mai luat o pauza, sper cat mai lunga, eventual definitiva. Cred sincer ca cea mai buna optiune pentru aceasta mica tara este de a deveni o interfata efectiva in UE si U Euroasiatica, cu garantii din ambele parti. Ar avea numai de castigat, pe termen lung, putand fi un jucator important la nivel intercontinental. Iar daca la o politica desteapta se adauga niste fete dulci si ceva vin de calitate, RM poate deveni faimoasa pe plan mondial.
    • 0 (2 voturi)    
      Una din patru (Marţi, 7 aprilie 2015, 14:17)

      LegatusAugusti [anonim] i-a raspuns lui UpNext

      1.-Rusofon din Moldova ?
      2.-Rusofon din Transnistria ?
      3.-Troll de la Sankt Petersburg ?
      4.-Conserva KGB din Romania reactivata ?

      Personal optez pentru variantele 3. sau 4. Cei din primele doua categorii fac greseli gramaticale usor de sesizat ! Nu dau examene la romana.
      Platit la ora, lunar, ocazional sau la bucata ?

      Mazeta tot la perfectionare ?
      -:)
  • 0 (0 voturi)    
    sanatate d-le Basescu asa presedinte mai vrem (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 12:08)

    ion [anonim]

    din pacate asa este. si bineinteles cine a fost acolo ? sa scoata oalele fierbinti ? Basescu.