Monica Macovei, sanctionata de Autoritatea Electorala Permanenta pentru nereguli in privinta fondurilor destinate campaniei electorale. / Reactia europarlamentarului: Am respectat in totalitate legea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 20:10 Actualitate | Politic

Monica Macovei
Foto: Hotnews
Autoritatea Electorala Permanenta a decis confiscarea a aproape 300.000 de lei din banii destinati campaniei electorale a Monicai Macovei. Decizia a fost luata in urma neregulilor inregistrate in privinta fodurilor destinate campaniei candidatului independent, anunta Digi 24. Este vorba despre 291.415 de lei confiscati si o amenda de 55.000 de lei. Datele apar intr-un raport al AEP, publicat in Monitorul Oficial.

Documentul cuprinde rezultatele controalelor facute de AEP dupa alegerile prezidentiale din toamna anului trecut.

In urma abaterilor partidelor si candidatilor, AEP a confiscat o suma totala de 413.575 de lei.

Reactia Monicai Macovei:

AEP nu a tinut seama de procedura sistemului PayPal si a decis sa confiste sume care au fost primite legal si transparent.
 
In urma publicarii raportului AEP pentru toti candidatii la alegerile prezidentiale, care contine si sume confiscate de la candidati independenti sau de la partide politice care au avut candidati, fac urmatoarele precizari:

In campania electorala am facut ceea ce nu a facut niciun alt politician: am avut finantari mici de la multi oameni, nu donatii mari, nu bani murdari, adusi cu punga. Toate incasarile si cheltuielile au fost legale si transparente.

Unele persoane au facut donatii mici prin sistemul PayPal, prin banca, cu cardul. Iar acesti bani nu puteau fi folositi in campanie decat dupa ce erau transferati de sistemul PayPal in contul de campanie, adica la cateva zile de la data donatiei. Asadar este o procedura in doi pasi, si numai dupa pasul doi, prin care donatiile intrau in contul de campanie, acestea puteau fi declarate si folosite. AEP nu a tinut seama de procedura sistemului PayPal si a decis sa confiste sume care au fost primite si cheltuite transparent.

Am respectat in totalitate legea si toate donatiile si cheltuielile din campanie s-au facut prin mandatar financiar, asa cum prevede legea. Mai mult, mandatarul financiar a declarat la AEP si sumele primite inainte de inceperea campaniei, desi legea spune ca se aplica numai in timpul campaniei electorale. Deci am facut mai mult decat ne cere legea, tocmai pentru a da un exemplu de transparenta. AEP a confiscat si acesti bani, desi nu erau din campania electorala si fusesera primiti si cheltuiti transparent. Ultimul cuvant il va avea instanta de judecata.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3713 vizualizari
  • +21 (23 voturi)    
    Vai cata incredere am in AEP (Luni, 6 aprilie 2015, 20:38)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    AEP e o organizatie perfecta, n-ar ataca niciodata pe nimeni in folosul P$D...
  • +26 (32 voturi)    
    scurt pe doi (Luni, 6 aprilie 2015, 20:40)

    stefan2008 [utilizator]

    Monica Macovei are toata pregatirea necesara pentru a face in spiritul legii. Daca interpretarea literei legii a dus la aceasta situatie, eu unul vreau sa o vad pe Monica Macovei luptand in justitie cu AEP pana la CEDO daca-i nevoie pentru a-i pune la punct. Si vreau informari regulate cu privire la stadiul dosarului. Banii aia sunt donati voluntar de oameni simpli, iar oamenii aia nu accepta sa fie confiscati de niste birocrati fara scrupule.
  • +13 (15 voturi)    
    Mesajul e clar (Luni, 6 aprilie 2015, 21:04)

    codo [utilizator]

    NU sustinerii pe scara larga cu sume mici, DA sacoselor de bani mentionate si in dosarele procurorilor. Ce altceva sa deduci din faptul ca trei sferturi din banii recuperati provin de la un candidat independent care nu a avut niciun sponsor major in spate si nicio televiziune? Sper sa castige in instanta. Hotnews ar putea sa publice si replica interesatei, a aparut de mult pe FB si asa ar fi frumos intr-un articol echilibrat.
  • +10 (12 voturi)    
    e sigur vorba (Luni, 6 aprilie 2015, 21:07)

    Aramis [utilizator]

    de banii donati prin Paypal de românii din diaspora, pe care organele statului român au hotarit sa nu-i recunoasca ca valabili pe motiv ca cel care a incasat banii nu s-a vazut ochi in ochi cu donatorul...
    • +12 (14 voturi)    
      nu sunt numai din diaspora (Luni, 6 aprilie 2015, 23:43)

      nescu [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      Sunt si persoane din Romania, ca mine, care am donat prin PayPal, pentru ca este un instrument modern, sigur si comod de plata.

      Ceea ce mi se pare ciudat este ca asa-zise nereguli au fost gasite la aia mici, probabil pentru ca acestia tineau un registru de intrari si iesiri, iar pe aia mai mari probabil i-a crezut pe cuvant, pentru ca nu au fost sanctionati.

      Singura regula care s-a "incalcat", cel putin in cazul MM, este ca au trecut mai mult de 5 zile (limita legala), in multe cazuri de donatii, de la data inregistrarii donatiei pana la data declararii sumei de catre mandatarul financiar al campaniei, ceea ce era de inteles, asa cum a explicat si Macovei, tinand cont de modul cum functioneaza trasferul prin PayPal.

      Probabil se impune si o modificare a legislatiei sau a procedurilor de aplicare, in baza carora se dau aceste sanctiuni, in ceea ce priveste modalitatile de plata online.

      Oricum, chiar si stirile cu tenta negativa pentru MM sunt un plus pt ea din punct de vedere al popularitatii si sunt convins ca pana la urma lucrurile se vor indrepta, adica va castiga in instanta.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:25)

        Aramis [utilizator] i-a raspuns lui nescu

        ai dreptate
  • +16 (18 voturi)    
    AEP (Luni, 6 aprilie 2015, 21:15)

    Kute [utilizator]

    ţi-a venit rândul! Se spune în popor că şarpele, când îl doare capul, iese în mijlocul drumului. Ce bine că se va curăţa şi cuibul ăsta de vipere!
  • -7 (13 voturi)    
    ooooooooooooppppppppsss (Luni, 6 aprilie 2015, 21:23)

    The Great Cornholio [utilizator]

    si mie imi este simpatica MM, dar as vrea sa stiu adevarul.
  • +9 (11 voturi)    
    O mizerie incredibila (Luni, 6 aprilie 2015, 23:49)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Adica tara e plina de bannere si afise cu PSD si PNL, milioane si milioane de euro pe toti stalpii. Nimeni nu a vazut nimic. Totul legal. Vine Monica Macovei, public, pe facebook spune ca asteapta donatii, publica sumele primite. Totul la vedere, totul deschis.
    AEP vine si confisca fix cei mai curati bani stransi in acesta campanie. Eu ma intreb, oamenii astia chiar nu mai au niciun dram de decenta si de bun simt ?
    Chiar in halul asta am ajuns, sa nu vedem padurea din cauza copacilor ?
    Doamne apara si pazeste. Asa ceva ar trebui inregistrat la Guiness Book.
  • +11 (13 voturi)    
    Care-i treaba, baieti? (Marţi, 7 aprilie 2015, 0:23)

    Gabu [utilizator]

    A inceput sa va tremure chilotii? Oamenii se coaguleaza in jurul la altceva decat partidele voastre asa-zis istorice sau post-revolutionar emanate, lipsite de coloana vertebrala ideologica si generatoare de scursuri târâtoare ce-au acaparat posturile de conducere. Un partid al oamenilor decenti va sperie de moarte? Asta-i tot ce puteti? Vreti s-o puneti pe D-na Macovei intr-o lumina proasta pentru a stopa procesiunea celor ce in sfarsit au gasit un punct de sprijin in univers? O sa dispareti cu totii in neantul uitarii, istoria nu-si va mai aminti de voi!
  • +7 (7 voturi)    
    observații (Marţi, 7 aprilie 2015, 4:08)

    abc [anonim]

    Personal am donat o sumă relativ mică, față de ceea ce aș fi putut la momentul respectiv. Anticipam problemele actuale.
    1. Găsesc că legislația pe baza căreia funcționează AEP este curios dată de un guvern particular(cel puțin elementele de pe site- ordonanță de urgență și hotărâri de guvern).Ceea ce înseamnă interpretare politică partizană tradus în decizii, dar care afectează toată viața democratică. Normal, ar fi trebuit lege organică votată de Parlament.
    2. AEP nu are în mandat rolul de poliție fiscală.Și-a depășit atribuțiile. Confiscarea este o măsură pe care un judecător ar trebui să o dispună. Îmi pare logic. Mai mult, de bună credință puteau să înghețe tranzacțiile, să notifice donatorii și să returneze banii în contul lor. Acesta e rolul unei instituții în slujba cetățeanului, să-i servească și să-l protejeze(interesului public) nu să-i jecmănească.
    3. Monica Macovei, ar avea datoria morală față de donatori să-i informeze care dintre ei trebuie să demare procesul și să recupereze banii de la AEP. Al doilea act, de a oferi suport informativ. Numar de contact,adresă electronică, telefon la care donatorii pot sa se adreseze pentru a avea informație
    Actul de donație , e un act de voință individuală. Un contract între mine ca și donator și persoana căreia îi fac donația. Poate fi reziliat, modificat ca și sens doar de cele două persoane implicate. Sau o instanță atunci când sensul donației e viciat.
    Personal, cred că din punct de vedere a donatorilor care au fost teoretic furați de AEP- putem demara o acțiune în instanță. Implica și Paypalul. Cu despăgubiri desigur contra Instituției, y compris guvernului. Banii mei au mers pentru Monica Macovei. Punct. Urmărind însă componența instituției AEP un mare semn de întrebare se ridică asupra capacității profesionale. E un caz potențial de CEDO.
  • 0 (2 voturi)    
    oare (Marţi, 7 aprilie 2015, 14:03)

    miculescu-rucar [utilizator]

    toate bretonatele din jurul basescului sunt ghinioniste?
    caci vorba poetului:
    "si se duc pe rand,pe rand,
    tam tarara .....infundand"
    se pregateste "bretonata b..tunata"?