Alina Gorghiu: Actiunile ANAF, un fiasco total al luptei antievaziune

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2015, 20:34 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Agerpres
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat joi, la Zalau, ca din punctul ei de vedere actiunile inspectorilor ANAF din ultima perioada sunt "un fiasco total al luptei antievaziune", potrivit Agerpres.

"In opinia mea, simplul fapt ca Guvernul a anuntat ca va schimba legislatia inseamna ca recunoaste ca actiunile ANAF au fost un fiasco incredibil. Imi spunea un prieten: nu otravesti cainele ca sa scape de purici. Nu omori micul intreprinzator ca sa scapi de evaziune. Ceea ce a facut Guvernul Ponta nu s-a mai intamplat pana acum in Romania. Realmente a omorat micul intreprinzator si a terorizat o categorie de comercianti dand sanctiuni disproportionate. Eu ma intreb, si toata lumea se intreaba, de ce nu vedem o adevarata lupta cu marea evaziune pentru ca in realitate acolo este problema. (...) Realmente, din punctul meu de vedere, toate aceste demersuri facute in ultima perioada, la nivel national, constat, inseamna un fiasco total al luptei antievaziune", a sustinut Alina Gorghiu, intr-o conferinta de presa organizata la finalul unei intalnirii cu membri de partid din Salaj.

Prezent la evenimentul de joi, cel de-al doilea copresedinte al PNL, Vasile Blaga, a precizat ca in cazul firmelor carora li s-a suspendat activitatea se poate ajunge la mii de oameni care raman fara un loc de munca si in loc sa plateasca contributii catre stat vor fi "tinuti in spate" de catre stat, prin acordarea ajutorului de somaj.

Alina Gorgiu a fost prezenta joi, alaturi de Vasile Blaga, la Zalau, la Consiliul de coordonare judetean al filialei Salaj a PNL, eveniment la care au participat circa 400 de membri si simpatizati ai partidului.










2172 vizualizari
  • +4 (16 voturi)    
    Ce penibila! (Joi, 2 aprilie 2015, 19:42)

    valyfl [utilizator]

    Actiunea ANAF e excelenta.
    Saptamana asta am primit zilnic bon fiscal de 1 leu la buticul de unde iau paine.
    Fatuca asta a pus botul la povestile SF cu batranici si urzici.
  • -1 (7 voturi)    
    Hai sa facem un mic exercitiu (Joi, 2 aprilie 2015, 20:24)

    IoIo [anonim]

    Eu ma tund la o frizerie de cartier , unde un tuns costa 15 ron . Nefiscalizat .
    Angajatii au 2000 Ron , fara taxe . Au doar salariul minim declarat . Contabil , au o tantica care isi bate joc de ei pe cativa lei , de acolo din bloc .
    Dupa noile reguli , patronul va trebui sa plateasca TVA pe cei 15 Ron , impozit pe profit , si impozit pe dividende daca nu il retrage primul ministru de la anul .
    Si angajatii vor trebui angajati cu salariul real . Sunt cinci la numar . Si va trebui sa isi ia un contabil adevarat .
    Cheltuielile lui vor fi asa : 24% si 16 % din ce ramane , plus inca 16 % daca nu se scoate imp. pe dividende . Salariatii vor creste enorm cheltuielile pentru ca in Romania , se impoziteaza salariul brut cu 50% pe care ii plateste patronul . Angajatul a negociat cat vrea in mana . Lui i se rupe de cat plateste ala pentru el .
    Si clar va trebui sa isi ia un contabil adevarat , unul scump care chiar sa faca treaba conform legii .
    Intrebarea mea , este ... Crede cineva ca patronul va tunde oameni cu 5 lei cat ii raman ???? Sunteti tampiti ????
    II va tunde cu 35 ron , sperand ca la sfarsit sa ramana tot cu 15 .
    Si nu toti suntem inregimentati la corporatii sau la hotii de la stat .
    Suntem multi in economia reala . Foarte multi , dar neuniti si fara voce . Sunt aia care va tund cu 10-15 Ron , aia care vand haine cu 10 lei tenisii chinezesti , samd .
    Va urez succes in republica corporatiilor si a hotilor de la stat . Restul cred ca vom emigra .
  • +3 (15 voturi)    
    Ba da! (Joi, 2 aprilie 2015, 20:42)

    AnduAndrei [utilizator]

    eu am o firma care concureaza fair in bucurest impotriva unora mai mici mai mari (nu stiu exact cum definesti asta) fac EVAZIUNE. Ei au preturile intr-o zona in care pentru mine e aproape imposibil sa fac profit si sa mai si reinvestesc. Au angajati in plus fata de mine, caci patronul nu lucreaza activ. De ce sa-l plang de mila pe hotul care-mi fura painea?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e hot (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:11)

      EuIoan [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      Are preturi mai mici de unde rezulta ca nu a furat pentru el , inteligentule .
      Si , apropos ... Bine ai venit in Romania ! . Acolo unde oamenii se adapteaza . La veniturile poporului roman , nu ai cum sa faci altfel , pentru ca te inghite piata .
    • 0 (0 voturi)    
      Si ... (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:12)

      EuIoan [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      Mai au si angajati , ceea ce inseamna ca dau o paine unor oameni . Ceea ce tu , ala corectul nu faci , pentru ca esti corect .
  • +1 (5 voturi)    
    anaf (Joi, 2 aprilie 2015, 20:45)

    petre [anonim]

    mi se da bon la flori si la inghetata in ultima sapatamana. suntem atata de prosti sa nu intelegem ca totul este pe termen lung spre binele nostru?
  • +3 (3 voturi)    
    ca sa prinzi licuricu mare (Joi, 2 aprilie 2015, 21:20)

    2r2 [anonim]

    mai intai tre sa prinzi licuricu mic :)
    asa ca la cat mai mare
  • +1 (5 voturi)    
    gorghiu imprumuta modelul basescu (Joi, 2 aprilie 2015, 21:26)

    ics_11 [utilizator]

    basescu a zis ca daca vrei sa schimbi un premier trebuie sa pui presiune pe el. el, basescu, a facut asta si cu tariceanu si cu ponta si a dat chix.
    acum, gorghiu, ca sa puna presiune pe ponta doar de dragul presiunii (asa cum facea basescu), a ratat un moment important sa taca.

    daca inchizi un restaurant (sau orice firma) care nu respecta legea, inseamna ca ajuti un alt restaurant (sau o alta firma din domeniu) care respecta legea si care plateste taxele. aceasta din urma va prospera, iar statul va incasa mai multi bani de la ea !!
  • +2 (4 voturi)    
    :( (Joi, 2 aprilie 2015, 21:36)

    owl [anonim]

    Tanti Alina, in loc sa stai revoltata, gandeste dracu' o solutie mai buna... Ca apoi ajungi la guvernare si canci bani. Sau incepi ca Tariceanu - ca tot liberal era : "daca nu va potoliti cu evaziunea, va cresc taxele".... ca si cum aia cu evaziunea ar fi avut cu ceva de suferit la cresterea de taxe...
  • +1 (3 voturi)    
    Alinutza (Joi, 2 aprilie 2015, 21:48)

    CristiC. [utilizator]

    Voi n-ati facut mama la fel? Cand in loc sa combateti marea evaziune ati marit tva-ul? Si-ati taiat salariile? Ca de, e mai greu sa iei de la aia bogati decat de la aia saraci.

    Sau paote vrei sa spui ca atunci cand s-a marit TVA-ul ati incurajat micii intreprinzatori? Astia pe care ii plangi acum?

    Ia-o mai usor ca te-au gasit si cu tine cu platile facute la cabinetul de avocatura si cine stie cand te ia cu duba.
  • 0 (4 voturi)    
    Are dreptate partial! (Joi, 2 aprilie 2015, 21:48)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Inca o data: Ca-si pune patronul banii in spate fara sa faca dispozitie de plata nu inseamna evaziune fiscala
    Ca are 3, 10, 100, RON in plus minus nu este evaziune fiscala!
    Evaziunea fiscala este:
    -lipsa bonurilor fiscale
    -marfa in stoc pt care nu poti dovedi cu factura
    Restul e abuz!
  • +1 (5 voturi)    
    mai alina mai (Joi, 2 aprilie 2015, 21:49)

    iuliusd [utilizator]

    lasa-ne, lasa-ne. vezi-ti de olteanu tau
  • +2 (4 voturi)    
    PSD "fura" doctrina PNL (Joi, 2 aprilie 2015, 23:00)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    De fapt asta e marea problema a doamnei. Nu-i pasa ei de popor...totul e sa fie dansa la guvernare si sa faca jocurile care sa aduca banul la pusculita de partid! Sa ne explice de ce nu e bun TVA de 20%. Macar atat.