Traian Basescu renunta, pentru moment, la acordarea cetateniei moldovene: Acum situatia nu e propice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2015, 19:59 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, joi, la Chisinau, ca renunta, pentru moment, la ideea de a solicita acordarea cetateniei moldovene, in prezent situatia politica din aceasta tara nefiind "propice" pentru un astfel de demers, presedintele Nicolae Timofti raspunzandu-i ca nu va fi o problema acordarea cetateniei. Traian Basescu se afla, joi si vineri, intr-o vizita privata la Chisinau.

"Anterior am declarat ca, in prima vizita efectuata la Chisinau, in calitate de fost presedinte, voi solicita sa primesc cetatenia moldoveneasca. Nu am facut-o fiindca situatia politica din Moldova nu este propice pentru asa ceva. Voi veni ulterior cu solicitarea de a deveni cetatean al Republicii Moldova", a declarat fostul presedinte Traian Basescu, aflat in vizita la Chisinau, joi si vineri, la invitatia presedintelui Nicolae Timofti, relateaza Mediafax, citand Unimedia.

La randul sau, presedintele Nicolae Timofti a precizat ca nu crede ca ar fi o problema acordarea cetateniei. "Avand in vedere ca dumneavoastra ati oferit la multi cetateni moldoveni cetatenia romana, cred ca nu este o problema ca noi sa va acordam cetatenia Republicii Moldova", a afirmat Timofti.

Fostul presedinte al Romaniei, Traian Basescu, a fost decorat, joi, de presedintele Nicolae Timofti cu Ordinul "Stefan cel Mare", decoratia militara suprema a Republicii Moldova.

Distinctia i-a fost acordata "in semn de profunda gratitudine pentru contributia sa deosebita la promovarea stabilitatii, securitatii si democratiei in regiune si pentru sprijinul constant acordat Republicii Moldova in procesul de formare a cadrelor din domeniile apararii, securitatii si asigurarii ordinii publice".

"Am fost timp de 10 ani un presedinte al Romaniei care a avut R. Moldova in suflet. Am considerat intotdeauna ca suntem un popor, o natiune in doua state independente. Prima vizita in calitate de presedinte al Romaniei am facut-o la Chisinau in 2005. In calitate de fost presedinte, tot la Chisinau am venit mai intai. Este pentru mine o onoare sa fiu la Chisinau sa primesc ordinul ᅡStefan cel Mareᅡ. Personal am fost onorat de Republica Moldova cum nu a fost onorat niciun politician din Romania si poate chiar din Republica Moldova. Este un semn de respect pe care R. Moldova mi l-a aratat de-a lungul timpului, la care eu nu pot decat sa raspund cu respect si dragoste pentru Republica Moldova si cetatenii acesteia", a declarat Traian Basescu, la ceremonia de decorare.

Pe 18 iulie 2013, Traian Basescu declara, intr-un interviu acordat ProTV Chisinau in urma unei vizite facute in Republica Moldova, ca dupa ce isi va termina mandatul de presedinte al Romaniei va cere, "poate", cetatenia moldoveneasca, in semn de respect si dragoste pentru Republica Moldova si oamenii ei.

O saptamana mai tarziu, Traian Basescu spunea ca este decis "categoric" sa ceara cetatenia Republicii Moldova, mentionand ca si-ar dori ca romanii sa traiasca intr-o singura tara si adaugand: "Daca acum nu putem avea cetatenie romana pe ambele maluri ale Prutului, macar sa le am pe amandoua".

Intrebat daca este decis sa ceara cetatenie moldoveneasca, Basescu a raspuns: "Da, categoric. E o chestiune sentimentala. Eu mi-as dori ca romanii sa traiasca intr-o singura tara, sa aiba o singura cetatenie. Daca mi-o vor da, dupa ce imi termin mandatul, m-as bucura sa fiu si cetatean al Republicii Moldova: ar exprima ce simt. Daca acum nu putem avea cetatenie romana pe ambele maluri ale Prutului, macar sa le am pe amandoua".

Intrebat joi intr-un interviu acordat Radio Europa Libera, cata incarcatura simbolica ar avea faptul ca Traian Basescu "va fi si detinatorul cetateniei Republicii Moldova", ambasadorul Marius Lazurca a declarat: "Cred ca la aceasta intrebare ar trebui sa raspunda, si o vor face fara indoiala mai bine decat mine, doua persoane foarte importante pentru acest eveniment cu, intr-adevar, multa incarcatura simbolica. Intai de toate presedintele Timofti, care printr-un gest suveran de generozitate, va acorda aceasta cetatenie, in al doilea rand, sigur presedintele Basescu, care, cum se stie, si-a dorit mult aceasta cetatenie. Daca ar fi sa fac un comentariu de cetatean, nu de ambasador, cu privire la acest lucru, cred ca e un lucru frumos acesta, de a ne acorda reciproc cetatenia, e un gest care, prin simbolistica lui, cimenteaza inca mai mult raporturile deja foarte solide si foarte calde dintre noi".

Intrebat daca si el ar vrea sa obtina cetatenia Republicii Moldova, ambasadorul a spus: "Fara indoiala cetateanul Marius Lazurca isi doreste aceasta. Ambasadorul Lazurca a trebuit sa constate ca exista probleme de incompatibilitate intre exigentele profesionale pe care si le-a asumat si problema dublei cetatenii".










3515 vizualizari
  • -5 (19 voturi)    
    Ei, inca o poarta s-a inchis ... (Joi, 2 aprilie 2015, 19:53)

    Marse [anonim]

    .. dar se deschide cea a arestului preventiv, mah, infractorule !
    • +2 (10 voturi)    
      Vezi ca Varanu e in ala definitiv. (Joi, 2 aprilie 2015, 21:42)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Marse

      Sau vorbesti de Plagiator?
      LOL
  • +5 (9 voturi)    
    ce s-o fi intamplat? ce inseamna propice? (Joi, 2 aprilie 2015, 20:13)

    jackalphonse [utilizator]

    acum cateva zile era incantat si acum observa ca nu e un moment propice?
    ciudat. cand spune base de ceva sentimental, inseamna ca este vorba de o mutare. nu se pot uita lacrimile pentru stolo
  • +3 (11 voturi)    
    offf... (Joi, 2 aprilie 2015, 20:14)

    @Mishu [utilizator]

    Omul asta e plin de dragoste ptr români..
  • +9 (21 voturi)    
    Flerul politic (Joi, 2 aprilie 2015, 20:34)

    Andradda [utilizator]

    Asta e marele (si poate singurul) atuu al lui Basescu.
    Deja aparusera o gramada se "soprane" care guitau ca Basescu incearca sa se ascunda de nu stiu cine sau de nu stiu ce, prin obtinerea cetateniei R. Moldova.
    Acum, dupa ce a refuzat, aceleasi "soprane" o sa se laude ca din cauza guitatului lor Basescu a renuntat , deocamdata, la cetatenia moldoveneasca.
    • -3 (7 voturi)    
      Soprana zice... (Vineri, 3 aprilie 2015, 2:22)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Basescu vrea cetatenia RM pt a mai candida la o presedintie, ceva. Putinist sentimental cum il stim, ii e oleaca greut fara un fotoliu de imunitati sub popou.
      S-o fi prins c-or fi si alte conditii eliminatorii pt a candida la presedintia RM poate, gen vechimea cetateniei sau altceva, cine stie?!... Sau i-o fi spus unchiul Sam ca sare pur si simplu calul, si risca sa-i trosneasca oscioarele la aterizare...
      Acum poate astepta linistit procurorii damboviteni, fara a-i mai "imbarca" si pe moldoveni in aventurile sale personale si-n nestavilitele-i pasiuni blonde.
      Flerul sau politic se loveste tot mai tare de codul penal.
  • -2 (8 voturi)    
    Nu este corect (Joi, 2 aprilie 2015, 20:47)

    Kepler [utilizator]

    ceea ce face Basescu. Cetatenia ii este acordata de presedintele RM care este deasupra guvernului.
    Daca toti cetatenii romani ar avea cetatenie moldoveneasca si toti cetatenii moldoveni cetatenie romana, atunci ar fi vorba de fapt de o singura tara.
    Sau daca vreti, ar exista cetateni romani-moldoveni si cetateni moldoveni-romani, ceea ce suna straniu. Dupa cum suna straniu RM, cind de fapt mai mult de jumatate din Moldova este in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Nu ti s-ar parea (Vineri, 3 aprilie 2015, 8:34)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      mai straniu ca partea mai mica din Moldova sa fie considerata alta tara?
  • +2 (2 voturi)    
    republica moldova (Joi, 2 aprilie 2015, 20:50)

    thebblack [utilizator]

    o suna straniu, intradevar.
    dar planeta moldova suna asa de natural....
  • +4 (8 voturi)    
    Încă nu e vremea ... (Joi, 2 aprilie 2015, 21:26)

    Harald [utilizator]

    Pentru moment, Rusia încă e pe cai mari și agenții ei de influență din România și R.Moldova sunt foarte vocali.

    Însă în cel mult un an sau doi, Rusia o să dea rău de tot cu capul de pragul de sus, cam ca URSS în 1991. Și atunci se vor putea realiza multe. Dar să nu anticipăm :)
  • -1 (9 voturi)    
    Eu nu sunt ... base (Joi, 2 aprilie 2015, 23:50)

    bubaru [utilizator]

    Acum ceva timp voiam sa ma stabilesc la Cahul. Am solicitat informatii la Ambasada Republicii Moldova si mi-au raspuns ca trebuie sa am proprietate in Moldova timp de 5 ani ca sa dobandesc cetatenia (eu sunt din zona Brailei).
    Asa este legea, au spus ei!
    Cei care nu ma cred le trimit e-mailurile si raspunsul lor de la ambasada.
    Acum, eu ma gandesc ca legea lor nu mai conteaza in cazul lui basesxu.
    Si ma gandesc in continuare: daca il vreti pe basescu, sa dea Dumnezeu sa il aveti! Sa-l pastrati si sa traiti bine cu el!
    Pe fratii nostri mai mici din Republica Moldova ar trebui sa-i protejam de ,,binefacerile,, UE. Si de binefacerile lui basescu care ne ura ,,sa traiti bine!,,.
    • +1 (1 vot)    
      protectie (Vineri, 3 aprilie 2015, 8:20)

      thebblack [anonim] i-a raspuns lui bubaru

      sa-i protejam de binefacerile UE? si sa-i lasam sa beneficieze de binefacerile rusiei?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:08)

    a.nonim [anonim]

    Daca acum nu e momentul atunci cand? Si cine? Ca dupa Timofti va veni din nou Voronin presedinte... Daca tot face declaratii despre Hitler si Stalin, ce mai conta daca primea si cetatenia...
  • -1 (1 vot)    
    Vulpea, cand n-ajunge la struguri... (Vineri, 3 aprilie 2015, 16:07)

    Flinder [utilizator]

    ...zice ca sunt acri. E clar ca moldovenii nu vor sa-si ia un asemenea cetatean, iar basescu o da la-ntors ca nu-i momentul propice, adica de ce? Dupa ce aici nici macar de la microfonul PMP nu mai are nicio audienta, s-a dus la Chisinau sa mai vorbeasca in fata oamenilor ca moldovenii sunt largi la suflet si i-au facut hatarul. Dar ce treaba are el acum, un NIMENI de pe strada sa vorbeasca de istorie si de Hitler si Stalin ? Ar trebui sa-l preocupe viitorul apropiat cu cine va sta in celula.