UPDATE Avocatul Elenei Udrea spune ca Traian Basescu ar putea fi adus ca martor. Pe pagina de Facebook a Elenei Udrea se scrie insa ca "nu exista nicio legatura" intre dosar si fostul presedinte

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:41 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Avocatul Elenei Udrea, Marius Striblea, sustine ca in curand s-ar putea sa-l vedem pe fostul presedinte Traian Basescu ca martor in "Dosarul Gala Bute". Aceasta solicitare ar fi intemeiata pe faptul ca Traian Basescu, in calitate de presedinte, a prezidat sedinta de Guvern in care s-a aprobat organizarea Galei Bute, a spus acesta la Romania TV.

Echipa de comunicare a Elenei Udrea a postat in aceasta dimineata un mesaj pe Facebook in care se spune ca nu exista o nicio legatura intre dosarul acesteia si fostul sef de stat.

"Ca sa le fie clar tuturor: nu exista nicio legatura intre dosarul in care este arestata Elena Udrea si Presedintele Traian Basescu. Construirea unei relatii cauzale reprezinta o marsavie. Udrea apreciaza increderea pe care fostul sef al statului o are cu privire la faptul ca va reusi sa isi dovedeasca nevinovatia", se scrie pe pagina Elenei Udrea.


"Joi, la contestatia pe care o vom avea, vom demonstra ca nu mai exista niciun motiv legal ca udrea sa ramana in arest preventiv. Acuzatiile initiale nu s-au confirmat in cele peste 30 de zile de arest, dimpotriva, aceste acuzatii au inceput sa se risipeasca, inclusiv pe baza celebrelor confruntari", a declarat Marius Striblea.

Prieteana Elenei Udrea, Ruxandra Dragomir a dat de inteles ca aceasta si Traian Basescu ar fi putut sa ia legatura de cand Elena Udrea a ajuns in arest. "Nu pot nici sa confirm, nici sa infirm! Asta va va spune Elena Udrea, daca va dori", a spus Ruxandra Dragomir, la Romania TV.

Fostul presedinte spune ca va depune marturie "in favoarea guvernului"

Traian Basescu a acuzat marti seara, intr-o noua interventie in apararea Elenei Udrea, o 'guantanamizare' a Romaniei in care procurorii tin acuzatii "la beci" pana cand spun ce a spus denuntatorul, o practica similara cu cea de la Guantanamo, unde suspectii de terorism erau tinuti prizonieri "pana ce spuneau ce voiau sa auda ofiterii CIA".

"De prea multe ori parchetele apeleaza la ideea te bag la beci pana spui ce a spus delatorul (...) si va dau cazul Elenei Udrea, da?", a spus Basescu, intr-o interventie telefonica la B1 TV.

Intrebat de Ion Cristoiu daca la asta se refera atunci cand vorbeste despre guantanamizarea Romaniei, Traian Basescu a raspuns: "Guantanamizarea tarii, da. Pai la Guantanamo ii tineau pana ce spuneau ce voiau sa auda ofiterii CIA"

Fostul presedinte a reafirmat ca in cazul Elenei Udrea "s-au facut toate investigatiile cu putinta" care arata ca aceasta a fost la minister 5 octombrie 2011 si pe 7 octombrie 2011, dar nu se gaseste "nicio urma a prezentei" sale in minister in 6 octombrie, ziua in care fostul secretar general spune ca i-a dus o geanta in care se aflau 900.000 de euro.

El a precizat ca, daca va fi chemat ca martor in Dosarul Gala Bute, va depune marturie "in favoarea guvernului", deoarece si el si-a dorit ca fostul campion mondial sa boxeze in tara in care s-a nascut.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3991 vizualizari
  • +5 (19 voturi)    
    Aberatie... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:53)

    Tati [anonim]

    Hai sa fim obiectivi : de cand si pe unde, un guvern se ocupa de organizaarea unei gale de box profesionist ?
    Cat amatorism ! De aceea s-a incercat sa se utilizeze si bani europeni, insa aia si-au dat imediat seama de aberatia problemei si au refuzat ! Asa este cand te dai prea destept, si vrei sa fii si sef de stat si sef de guvern !
    • +2 (14 voturi)    
      Presa aservita minte zi de zi (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:48)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui Tati

      Se incearca orice ca sa il lege de ceva pe Basescu! Zi de zi inventeaza tot felul de conexiuni, tot felul de bazaconii, mai ales cei de la Haznaua 3 si Ghita tv. DNA la ordinul lui Coldea si-a pierdut logica, nu mai stiu ce atributii au si daca stiu nu sunt lasati sa le execute corect. Asistam la o nebunie totala, deoarece isi permit sa execute oameni dupa pofta binomului, pentru ca la Cotroceni au un prostalu, iar la Guvern un premier incoltit. De asta suntem in pericol cu Binomul la putere din umbra! Udrea este nevinovata, dar periculoasa in libertate, ar face opozitie, ar fi o voce imposibil de stavilit, ar deschide mintile oamenilor si de asta se tem. Asta nu mai este justitie, ci inchizitie. Oare asta vrea prostimea orbita de veninul presei aservite?
    • -2 (2 voturi)    
      Aberatie (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:12)

      John [anonim] i-a raspuns lui Tati

      Tu crezi ca esti obiectiv ?
  • +2 (20 voturi)    
    traiane, traiane (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:49)

    gogu tigan evreu [anonim]

    cine are impresia ca basescu stie absolut tot in afara de mizeriile in care era implicata udrea e naiv.

    pana una alta, aruncati cu rahat in iohannis, ca nu e destul de "giucatore".
  • +2 (16 voturi)    
    T Basescu cu bocancii in justiia lui "libera" !!! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:10)

    lili [anonim]

    Asta se chema "pruncucidere", adica sa-ti ucizi "copilul", ca asta era Justitia lasata de Basescu, "copilul" lui, el a fost "creatorul", "tata" justitiei "libere", el a "schimbat" din temelii justitia in Romania, asa ne-a spus seara de seara la ora 18:30, cat a fost la Cotroceni, in timp ce apropiatii lui furau la greu si nimeni NU se atingea de ei, nu?!
    Si acum, tot el intra cu bocancii in ea!!
    Asta va ramane dupa T Basescu, justitia "libera" si calcata in picioare de "tatal" ei!!
    Nimic NU ramane de fapt in urma lui T Basescu, decat mizeria asta de corupti, TOTI oameni apropiati Presedintelui culminand cu protejata prezidentiala E Udrea si TOTI implicati in dosare grele de muuulte sute de milioane de Euro furati... si probabil ca intr-o zi procurorii vor ajunge chiar la T Basescu!!
    Succes DNA, curatati mizeria asta a coruptilor care au distrus Romania de 25 de anI!!
  • +5 (17 voturi)    
    Bine-i face! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:25)

    Metec [utilizator]

    Asa-i trebuie lui Basescu, daca s-a transformat in marioneta unei blonde cu piept bombat, la 60 de ani! Auzi, a prezidat reuniunea Guvernului pentru "Gala Bute", pentru a o sprijini pe protejata lui, pesemne... Tara ardea si Base o ardea si el... de pomana!
  • -1 (19 voturi)    
    o intrebare (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:39)

    andrei [anonim]

    doar o intrebare am?
    te platesc ai lui udrea, sau ai lui base?
    ca la ce prostii spui e clar ca esti platit. cred ca destul de putin, ca prostiile tale nu te conving nici pe tine.
    udrea va fi libera, asa e, libera sa stea intr-o celula!
    • -3 (3 voturi)    
      probabil ca esti scapat de la guantanamo (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:33)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      .....ca prea spui multe aberatii......se vede dala o posta ca toti penalii sunt judecati in libertate, numai udrea nu....de ce oare.?? ca sa-i forteze mana sa dea declaratii conf. cuplului dictatorial Col-Kov....."curat" stat de drept, coane iohane.
  • +6 (16 voturi)    
    „Guantanamizarea Romaniei”? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 11:06)

    marki [utilizator]

    De necrezut acuzațiile fostului președinte la adresa Justiției reformate de el-însuși!
    Ce înțelegem noi de aici? Că Justiția era corectă doar când îi anihila adversarii politici? Iar când se atinge de „blonda de la Cotroceni”, e acuzată că practică „năravurile” ofițerilor CIA, la Guantanamo?
    Penibil! Nimeni nu este (n-ar trebui să fie!) mai presus de lege, domnule Băsescu!
  • 0 (12 voturi)    
    Udea ii trage dupa ea (Miercuri, 1 aprilie 2015, 11:25)

    jackalphonse [utilizator]

    s a saturat Udea de sustinere doar prin vorbe. ce a fost base si ce a ajuns....
    i-a dezamagit pana si pe basisti
  • +1 (5 voturi)    
    "nici o urma"? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:17)

    Codruta N [utilizator]

    Zau? Nu exista "nici o urma de dovada ca a fost la minister" in ziua aia?
    Da' salariul... salariul... si l-o fi luat?
    Sa verifice pontajele! Pe CE baza lua ea salariu (si in NICI UN caz "minim pe economie"!) in zile in care umbla brambura si nu era pe la lucru?
  • +2 (6 voturi)    
    pe surse (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:42)

    Mazeta [utilizator]

    Udrea i-a spus foarte clar lui Băse: „-Tataie, tu ţi-ai trăit traiul, ţi-ai mâncat mălaiul. Eu sunt jună, de nimini nu depand... Dacă matale crezi că eu voi înfunda puşcăria şi tu te vei juca cu nepoţeii, te înşeli. Ori amândoi afară, ori amândoi înăuntru!”
  • +1 (5 voturi)    
    Qui dit mieux? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:27)

    I.Puscas [anonim]

    E o cacofonie teribila, nu se intelege nimic din tot ce indruga astia! O abureala cu sedinta aia de guvern unde a fost si sulfurosul.
  • +3 (3 voturi)    
    cind un om crede ca e superior (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:39)

    silviana [anonim]

    celei mai inalte functii in stat,pateste ca basescu;iluzionindu'se in acest sens,se agata ca inecatul de pai cu declaratii deja iresponsabile la adresa cia/sua,dna/justitie prin care nu face altceva decit sa se scufunde in marea mlastina a coruptilor.
  • +1 (5 voturi)    
    Udrea... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:57)

    demaGOGU [utilizator]

    ...da semne(ale) ca doreste sa ciripeasca despre cappo di tutti capi

    (un fel de bate saua sau priceapa iapa)

    sa fie primit!
    • +1 (5 voturi)    
      nuti a inceput (Miercuri, 1 aprilie 2015, 16:08)

      colvesi [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa se bata peste nas cu degetul mijlociu.
  • 0 (6 voturi)    
    Basescu la puscarie (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:07)

    Simona [anonim]

    Merita sa se duca la puscarie basescu. ACUM!!!