Traian Basescu numara postarile pe Facebook: Zi Iohannis, care din noi doi este mai...postac ?

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2015, 23:15 Actualitate | Politic

Traian Basescu a numarat cate postari a publicat el pe Facebook si cate presedintele Klaus Iohannis, concluzia sa fiind ca actualul sef de stat a postat de trei ori mai mult decat el pe reteaua de socializare, incepand cu 21 decembrie 2014.

"Diferenta de la vorba la fapta la postaci.
Din 21.12.2014 Klaus Iohannis a postat 103 mesaje in 100 zile.
Din 21.12.2014 eu am postat 31 mesaje, tot in 100 zile.
Zii (sic) Iohannis, care din noi doi este mai...postac ?", a scris Basescu, pe contul lui de Facebook. (Ulterior, greseala a fost corectata pe contul lui Traian Basescu, fiind publicata forma corecta - Zi Iohannis, care din noi doi este mai...postac ?)

Pe de alta parte, intr-o interventie telefonica la B1 TV, Basescu a afirmat ca Iohannis "nu a spus niciun neadevar" in declaratia sa de marti seara.

"Sunt pensionar si postez pe Facebook, dupa 44 de ani si 6 luni de munca", a spus el, mentionand ca cei 12 ani petrecuti pe mare au un alt regim la calculul perioadei de pensionare.

Fostul presedinte a acuzat insa o "nota de dispret pentru pensionari" din partea lui Klaus Iohannis, pe care o considera "o mare greseala politica".

"Daca cineva il intrece pe dl Iohannis in Romanica (la postari pe Facebook, n.r.) ... nu stiu cine e campion. La cat posteaz presedintele, daca dansul posteaza, pai cam cu asta isi pierde vremea pe un salariu net de 6.200 de lei", a mai spus Traian Basescu.










4807 vizualizari
  • +5 (17 voturi)    
    șah-mat (Marţi, 31 martie 2015, 22:27)

    IancuJianu [utilizator]

    .
    • -1 (7 voturi)    
      adica? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 2:12)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      ai cazut pe spate dupa prostiile debitate de Basescu? asta e nivelul sustinatorilor?
  • -5 (27 voturi)    
    E o mica diferenta (Marţi, 31 martie 2015, 22:56)

    marcelpanciu [utilizator]

    Diferenta dintre cei doi e ca dl. Johannis e Presedintele Romaniei iar postarile echipei dumisale de comunicare reprezinta pozitii oficiale de interes public, in timp ce Basescu e doar un chibitz care-si umple timpul care i-a mai ramas pina la arestare.
    • +10 (20 voturi)    
      Postari pe FB pozitii oficiale? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 1:09)

      sln [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      Postarile nenumarate are lui Klaus pe FB sunt pozitii oficiale? Halal mod de comunicare a pozitiilor oficiale la un sef de stat.
      Daca postarile pe FB ar fi un hobby, inca ar mai merge (desi nu stiu de ce trebuie sa fim insultati fiind considerati toti consumatori de FB). Dar sa faci dintr-o retea de socializare o tribuna de la care sa te exprimi ca sef de stat, asta aduce a inadecvare la fisa p(r)ostului. O penibila dovada (pe langa limba de lemn adormitoare) a incapacitatii / nestiintei de comunicare aferenta pozitiei.
      • +4 (4 voturi)    
        ! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 1:22)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui sln

        Avand in vedere ca Facebook e spatiu public, sunt postari oficiale, chiar daca mai mult ca sigur nu-s scrise de el!
        • 0 (2 voturi)    
          :)) (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:55)

          I [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          deci oficiale dar nu stim cine ne scrie :)) e buna asta. Iohannis ar face bine sa vorbeasca doar de la pupitrul de la Cotroceni si sa puna pe fb doar linkuri la declaratiile alea.
          • +1 (1 vot)    
            Textele comunicarilor oficiale ale tuturor (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:59)

            dbdb [utilizator] i-a raspuns lui I

            presedintilor sunt scrise de comunicatori specializati, nu de ei insasi. Presedintele indica doar directiile si topicurile pe care doreste sa le comenteze.
    • +1 (7 voturi)    
      exact ! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 1:30)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      n-ar trebui sa fie invers ? Ca Presedinte nu prea ai timp sa postezi pe facebook, ma gandesc. Ai treaba, tara e corupta, trebuie luate pozitii , trebuie....spontaneitate in cele mai multe cazuri, nu iei atitudine dupa 3 zile...zic eu !
    • +1 (3 voturi)    
      Raspuns criticilor (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:14)

      marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

      Vad ca activitatea unui presedinte pe Facebook e inca privita cu un aer de superiotate ce denota mai degraba o mentalitate retrograda. Presupun ca opozantii acestei metode moderne de comunicare ar prefera ca luarile de pozitie ale Presedintelui sa fie exprimate exclusiv in "comunicate de presa" care nu ajung la public decit filtrate, trunchiate si rastalmacite de "trusturi de presa" aservite unor grupari cvasi-infractionale.
      In ce ma priveste, apreciez deschiderea Presedintelui de a comunica aproape direct (i.e. prin echipa sa) cu publicul prin intermediul celei mai populare si mai accesibile platforme de socializare. Sper ca si criticii acestei metode sa evolueze incet-incet din secolul 19 mai aproape de realitatea zilelor noastre.
      • +1 (1 vot)    
        feisbuc (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:25)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

        Eu nu am cont de feisbuc. Dac Iohan are ceva de zis, sa zica la tvr. Altfel, pentru mine e ca si inexistent.
  • +5 (17 voturi)    
    Se teme Inaltul ca-l bate Base la postari? (Marţi, 31 martie 2015, 23:27)

    Cristiann80 [utilizator]

    Inaltul de la Palat cica are 100 de zile la Cotroceni, da?
    Dupa o suta de zile apare dupa acel video cu un film mu, in prima conferinta de presa unde si raspunde jurnalistilor, da?
    In rest, voi romanilor, de unde ati aflat ce zice Inaltul, ce" gandeste", nu de pe FB? Corect?
    Am mers pe pagina de FB a Inaltului ca Bradu' de la Palat si, am constat, ca din cele 100 de zile de cand este alesul (nu stiu inca pentru ce a fost ales!) neamului, 99 de zile a stat NUMAI pe FB.
    Statistica spune ca l-a intrecut pana si pe Ponta ca POSTAC!
    Marele Basescu, posteaza doar de ceva timp si sporadic, deoarece cum omul asta are preocupari serioase. Deci, nu inteleg cum poate fi Basescu deja catalogat POSTAC, deoarece este pe locul 1 milion la postari!
    Se teme Inaltul de la Palat ca il va bate Basescu si la postari, ca la comunicare il face terci, da lectii Basescu si mamei scolitilor in Comunicare! Se teme asa de tare sasul? Eu zic ca DA.
    • +1 (1 vot)    
      E o confuzie la mijloc (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:20)

      marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Nu am date certe aici, dar pot sa presupun cu destula siguranta ca Johannis NU a "stat pe FB 99 de zile din 100". Responsabilitatea postarii mesajelor si a administrarii paginii este, probabil, delegata unei echipe specializate. E ca si cum ai crede ca Basescu sau Iliescu isi petreceau toata ziua scriind comunicate de presa. Singura diferenta e ca Facebook e inca perceput ca un spatiu excesiv de personalizat, iar oamenii simpli inca mai cred ca daca pagina poarta numele tau si poza ta, e musai ca tu scrii acolo personal.
  • +5 (5 voturi)    
    LOL (Marţi, 31 martie 2015, 23:33)

    Excelsior [utilizator]

    ...
  • -5 (17 voturi)    
    asta e bolnav.. (Marţi, 31 martie 2015, 23:35)

    exilatul [utilizator]

    cit a fost presedinte se certa cu plagiatorul escroc ( desi semnase un pact cu el )...de cind s a pensionat se ia de neamtul adormit...e adevarat ca neamtul a avut noroc ca l a avut contra-candidat pe plagiator , altfel nu era acum presedinte..
    • -1 (3 voturi)    
      si cine era? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 2:14)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      lumineaza-ma? "duduia", cumva?
  • 0 (12 voturi)    
    ... (Marţi, 31 martie 2015, 23:35)

    dragos234 [utilizator]

    Corect. Dar decat sa faca Johannis o conferinta de presa care sa dureze jumate de zi cu tot cu pregatirea aferenta, mai bine sa scrie pe fb. E mai eficient asa.
  • -2 (16 voturi)    
    Analfabetul a mai facut o greseala (Marţi, 31 martie 2015, 23:53)

    cato [utilizator]

    Care dintre noi, nu care din noi - ca nu e vorba de o bucata din ei, ci de unul dintre ei,
    • 0 (0 voturi)    
      Primavara se numara analfabetii (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:08)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Se pare ca, din pacate, exista 9 utilizatori analfabeti pe Hotnews.
    • 0 (0 voturi)    
      Daaa, se scufundaseu (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:05)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui cato

      rau de tot! :-)
  • -2 (20 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:08)

    valyfl [utilizator]

    Base mai bine si-ar pregati strategia de aparare. Toate potlogariile pdl-iste s-au petrecut sub obladuirea lui. Udrea, Videanu, Valcov nu au cum sa acopere mizeriile facute dand vina pe Hrebe, Sova sau alti corupti psd-isti. La brutarie cu toate gunoaiele care ne-au furat.
  • -2 (16 voturi)    
    offf... base (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:12)

    Nevermind [utilizator]

    so lame....
  • 0 (12 voturi)    
    loool (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:53)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    gg basescu...
  • -2 (4 voturi)    
    Acelasi Basescu (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:51)

    midumi [utilizator]

    ... badaran si foarte slab intelectual!

    Pentru el treaba aceasta este o batalie cu sanii goi in namol.

    Intr-adevar, fata Romaniei ultimilor 10 ani...