VIDEO Eugen Tomac cere Parlamentului constituirea unei comisii pentru adevar cu privire la masacrarea cetatenilor romani de catre trupele staliniste la Fantana Alba in 1941

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2015, 13:17 Actualitate | Politic

Deputatul Eugen Tomac, presedinte PMP, a depus miercuri o cerere catre conducerea Camerei Deputatilor pentru constituirea unei comisii pentru adevar cu privire la masacrarea cetatenilor romani de catre trupele staliniste la Fantana Alba in 1941. Potrivit lui Tomac, masacrul de la Fantana Alba a avut loc la 1 aprilie 1941, cand aproximativ 3.000 de romani bucovineni, locuitori ai satelor de pe Valea Siretului, au fost asasinati de soldatii sovietici cand au incercat sa ajunga in Romania.

Tomac a declarat marti intr-o conferinta de presa ca lucrarile si concluziile comisiei pentru adevar nu vor avea implicatii penale, dar comisia va propune masuri pentru recompensarea simbolica a familiilor victimelor.

Potrivit lui Tomac, la 26 iunie 1940, in urma Pactului Ribbentrop-Molotov, Romaniei i-a fost impusa cedarea Basarabiei si a nordului Bucovinei catre Uniunea Sovietica. Masacrul de la Fantana Alba a avut loc la 1 aprilie 1941, cand aproximativ 3.000 de romani, locuitori ai satelor de pe Valea Siretului, cu dorinta de a trece granita sovieto-romana si de a scapa de teroare, au incercat sa ajunga in Romania. Cand coloana de romani a ajuns aproape de granita, soldatii sovietici, ascunsi in padure, au tras din plin cu mitralierele. Supravietuitorii au fost urmariti si ucisi. Dupa masacru, ranitii au fost ingropati de vii, alaturi de cei deja morti, intr-o serie de gropi comune pregatite pentru acest scop.

Dupa 74 de ani, numarul total al victimelor nu este cunoscut in intregime.

Vezi mai jos un reportaj realizat de PRO TV despre masacrul din 1941 de la Fantana Alba




Romania te Iubesc - Amintiri scaldate in sange... de MicaelNicolas










1979 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    bravo Tomac ! (Marţi, 31 martie 2015, 12:33)

    novator [utilizator]

    Este bine de stiut ca mai sunt si unii care gandesc romaneste.
    Crimele nazismului au fost judecate si mediatizate exemplar.
    Crimele comunismului, mult mai numeroase, sunt trecute sub tacere. De ce ?!
    Ne mai miram de tupeul obraznic al putinistanului ?
  • +12 (14 voturi)    
    De asemenea (Marţi, 31 martie 2015, 13:31)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu trebuie uitat momentul 28 iunie 1940. Nu trebuie uitat Bucuresti 1916, nu trebuie uitat comportamentul calailor sovietici dupa 1944, nu trebuie uitat tezaurul, nu trebuie uitat jaful sistematic la care rusia a supus Romania timp de 50 de ani.

    Nu trebuie uitat, nu trebuie iertat!
  • +12 (12 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 31 martie 2015, 13:36)

    lis.nc [utilizator]

    Mai bine mai tarziu decat niciodata!
    Ceea ce nu se spune e ca cei 3000 erau doar tineri pana in 25-28 ani! Si intr-adevar au fost ucisi cu sange rece de trupele ruse, exact cum facusera cu 1,5 ani mai devreme la Katyn cu ofiterii si soldatii polonezi.
  • +11 (11 voturi)    
    Adevarul trebuie spus (Marţi, 31 martie 2015, 13:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Deci va rog treceti la treaba.

    Si nu e vorba de asasinat ci de ucidere in masa.
    • +3 (3 voturi)    
      e bine si mai tarziu.... (Marţi, 31 martie 2015, 16:42)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      de cca 1 an , scriu mereu comentarii pe tema masacrului de la "fantana alba" si dragii mei conationali imi plasau minusuri, pt. ca zona masacrului e pe actualul teritoriu al ucrainei........"prietena " conjuncturala a Romaniei.
      p.s. adevarul trebuie spus indiferent de momentul istoric,ok?
  • +10 (10 voturi)    
    Să vedem patriotismul parlamentarilor. (Marţi, 31 martie 2015, 13:45)

    vali47 [utilizator]

    Parlamentarii noștri au ocazia să dovedească ruperea de trecutul comunist și să prezinte populației adevărul privind ocupația bolșevică.
  • -15 (17 voturi)    
    păcat ca prostia nu doare (Marţi, 31 martie 2015, 14:08)

    Gustav555 [utilizator]

    A sărit si pitifelnicul de Tomac cu o inițiativa propagandistica, ca pana acum in numele PMP a vorbit numai Basescu.
    Lasă martirii sa se odihneasca in pace, neghiobule.
    • +13 (13 voturi)    
      te doare tare rau prostia .... (Marţi, 31 martie 2015, 14:24)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Faptul ca cineva incearca sa faca ceva pozitiv pt cei ce au murit doar pt ca erau romani, te deranjeaza?
      De ce nu au facut nimic ceilalti politicieni ?

      Rusii sint f deranjati daca le aduci aminte de crimele facute.

      Cred ca trecutul trebuie spus TARE asa cum a fost chiar daca rusilor nu le convine. Doar cine a fost vecin cu rusii stie "cit bine ' aduce pretenia ruseasca .
      Gen. Antonescu a fost rapid executat de comunisti, desi isi iubea tara si din pacate memoria lui e intinata. Rusii nu l-au iertat ca a incercat sa-si reintregeasca tara . El nu are statui ecvestre dar cei ce au omorit romani in Romania au.
      E incredibil.!!!!!

      RUSINE CELOR CE CONDUC ROMANIA. aveti un singur gind: ..... sa furati bine .
      • -3 (7 voturi)    
        remember (Marţi, 31 martie 2015, 14:32)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        De masacrul de la Odessa ai auzit cumva?
        • +2 (4 voturi)    
          dar, cauza masacrului , o stii , nemernice? (Marţi, 31 martie 2015, 16:50)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Invadatorii bolsevici, au aruncat in aer sediul ,Cartierului General al Armatei Romane....pacat ca nu v-au masacrat pe toti , scapam de un postac bolsevic.
          • +1 (3 voturi)    
            Scuza-ma, poate am greșit (Marţi, 31 martie 2015, 19:22)

            Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

            Se poate spune si pogrom.
    • +3 (5 voturi)    
      Idiotule ! (Marţi, 31 martie 2015, 16:04)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Martirii nu se odihnesc daca noi uitam de ei. Pleaca la Moscova la stapanii tai ca aici nu te mai asculta nimeni
  • +10 (10 voturi)    
    Toti ar trebui judecati ! (Marţi, 31 martie 2015, 14:08)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Ar trebui judecati si condamnati exemplar toti cei care au favorizat intrarea si instalarea bolsevicilor in Basarabia ! TOTI ! Mai traiesc inca destui !

    De ce se pastreaza tacerea asupra acestui subiect ? Aceeasi problema ca si in cazul condamnarii comunismului ? Se condamna comunistii nationalisti ai lui Ceausescu, dar mai nimic despre calaii kominternisti ?